Home Health Běh mě nebaví! No a co? Mám ráda Nordic Walking! + Soutěž!

Běh mě nebaví! No a co? Mám ráda Nordic Walking! + Soutěž!

by katerina
Moje milovaná pohybová aktivita: #LikeAGirl.

Krásný den, milí čtenáři,

jak jste na tom v zimě s pohybem? Co vás baví? Přiznám se, že já si od pohybu přeji dvě věci, když jde o ten chladnější úsek roku. Vyvenčit se. Odpočinout si. A pak je tu třetí přání – dbát o kondici a dobré zdraví. Takže to nepřehánět a nejít do extrému, ale mít pocit, že jsem se věnovala aktivitě, která se na mně bude podepisovat kladně. Konec konců, to jsem si už odnesla jako puberťák, kdy mi ve sportu fandila hodně moje babička.

Loni jsem se oddávala hlavně obyčejným procházkám a cítila jsem, že je to pro mne ještě příliš málo výzva. Běh je na mě ale moc a nikdy mě nebavil. Uvažovala jsem, co vše je na půl cesty. A pak jsem si vzpomněla na severský trénink rovinné chůze s holemi, který vypdá legračně – jak kdyby člověk ukradli běžky a zůstala mu jen „odrážedla“. Nordic Walking! Nápad byl doma. A po letošním svátku také hole.

Ale moje cesta ke sportu byla docela zvláštní. Nikdy jsem nepatřila ke klasickým hubeňourům, spíš naopak. Děvče krev a mléko. Ovšem s dávkou energie. Pohyb mě prostě bavil. Milovala jsem houbaření, od 11 jsem několik let jezdila na koni. A nenechala jsem se zastavit ani tím obdobím, kdy jsem se měnila v ženu. Protože mi skotačení dělalo rozhodně lépe než sezení na zadku, nebála jsem se vyzkoušet ledasco. Nakonec mi ale zůstalo jen několik aktivit, které mne provází i dnes: jízda na kole, jóga, jízda na koni, badminton, pilates, vrtění se na hudbu všeho druhu a turistika či procházky, které jsem už loni povýšila technikou Nordic Walking.

Myslím si, že by se nikdo neměl nechat zastavit předsudky, co do vyřádění se pohybem. I když jsem občas zaslechla komentář, kde místo mého příjmení zaznělo slovíčko „šunková“, nenechala jsem se zlomit. A nástup menstruace pro mě nebyl důvodem, proč bych se měla stydět za to, že se věnuji něčemu, co mám ráda. Je to přirozená věc. Která ženy činí silnými a odvážnými. A proto jsem se rozhodla podpořit kampaň Značky Always #LikeAGirl. Stojí za to mladé ženy a dívky podpořit v tom, aby si vychutnávaly život sebevědomé a s dobrým pocitem.

Moje pohybová aktivita #LikeAGirl. Nordic Walking je super.

Z hlavy vyžene dotěrné myšlenky

Chůze, procházky i venčení našeho Doníka mě baví. Ale je to na můj vkus poslední dobou až příliš klidná záležitost, v níž mi chybí větší dynamika a výzva. Zbývá mi přesně ještě tolik energie, aby příliš přemýšlela o hloupostech. A to nechci. Možná proto miluju i jógu. Je zároveň jako koncentrační cvičení. Asány umí nejen dobře zamotat tělo, ale perfektně zaměstnají i přelétavou mysl, která si neustále breptá něco pro sebe. U Nordic  Walkingu je to podobné. Musím se koncentrovat na techniku, která není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Vlastně je to docela zabíračka na koordinaci, takže prostor na přehrabování se v minulosti, současnosti a budoucnosti není. Rytmus, odrážení se od holí, pokládání nohou, držení těla, dech. To všechno mne vtahuje do jedinečnosti mého bytí právě tady a teď. Tento sport je pro mě dokonalá relaxace, která mezi kroky píše lekce o životě v přítomnosti.

Naplno: Mezi během a chůzí

Nordic Walking je kouzelný v tom, že jak dynamiku , tak prvky výzvy obsahuje. Je rychlejší než chůze, ale není otravný jako běh, ze kterého jsem vždycky byla maximálně zničená a znechucená. A velmi mě z něj bolely klouby. No, nevidím se, nejsem zrovna muší váha. Zastávám názor, že sportem máme jít ku zdraví a dobrému pocitu, ne k artróze třetího stupně. Běhat dobrovolně nikdy nebudu, je to pro mě jen nástroj, jak uprchnout před nebezpečím.

U severské chůze se zadýchám tak akorát a mám pocit, že skutečně něco dělám pro své zdraví, že pěstuji kondici. Zapojuji nejen nohy a pozadí, ale také ruce, záda a svaly trupu. Je to docela komplexní druh pohybu, který mě motivuje objevovat vlastní skryté možnosti.

Většinou si držím dva až tři druhy tempa, které střídám: obvykle 5 km/h a 7 km/h. Při nižší rychlosti se méně předkláním a více se soustředím na svaly trupu. Při té vyšší je náklon těla vyšší a spíše se dynamicky víc soustředím na dech. Vždy však rozbalím svůj potenciál upřímně na maximum, které je mi ten den dáno. Kondice není vždycky stejná. Někdy jsem frustrovaná a nahromaděná energie se dere z člověka jako rozbouřená řeka, jindy potřebuji prostě plynout v rychlém tempu, ale taková divočina jako v prvním případě to není.

Pro všechny věkové i váhové kategorie

Nordic Walking je úžasný v tom, že je otevřený každému zájemci s jakoukoli fyzickou kondicí. To se mi líbí. Je v něm ukryta myšlenka jednoty a rovnosti, kterou severské národy sdílí. Zvládnu to já, zvládneš to i ty a ty. Líbí se mi, že tohle je sport bezpečný také pro lidské sebevědomí. I když je zpočátku docela divné lítat po vsi s holemi v rukách přesně tím stylem, jako bych si zapomněla běžky, brzy jsem si zvykla. Nebudu ale popírat, že příjemněji se mi sportuje za tmy, odpoledne a večer. Možná je to tím, že v ulicích je méně rušno a já se tolik nemusím strachovat o to, zda omylem někoho hůlkami nezasáhnu. Na druhou stranu, jdu-li se proběhnout za dne, nesetkávám se alespoň v těch končinách, kde žiji, s nepříjemnými pohledy, komentáři a šuškáním.  Naopak bych řekla, že i když nepatřím do skupiny hubeňourů, lidé vnímají nadšení a radost, kterou kolem sebe šířím, když se odpichuji od země a rázuji ve svižném tempu, velmi pozitivně. Cítím se pak dvojnásob dobře- jenak proto, že něco dělám, druhak proto, že okolí vůči mně vysílá příznivé signály, takové malé vlnky radosti.

Dýchání nad zlato

Dechová cvičení jsou na józe jedním z aspektů, které mne fascinují nejvíce. Baví mě. Na druhou stranu, jakmile vyjdu ze studia nebo z bezpečí vlastní jógamatky, někdy bych si za svoje dýchání nafackovala. Je povrchní, mělké, přesně takové, jaké by být nemělo. Ale jakmile se postavím s holemi na start, plíce to pořádně rozbalí a já cítím, jak se plní litry svěžího vzduchu, jak hltají každý doušek a jak se to celému tělu líbí. Vyplňuje mě záplava čerstvosti a obnovy. Líbí se mi to, a už proto umí být severská chůze návyková.

Moje pohybová aktivita #LikeAGirl. Nordic Walking je super.

Cestování v mikroměřítku

Ráda cestuji. Nemusí to být žádné velké expedice. Ráda jsem venku. Sport v uzavřených prostorách mě nikdy zase tak nebavil, s výjimkou jógy. Nejraději se hýbu venku, pod sluncem či pod hvězdami. Pro radost. Pro potěchu z okolí. Kochám se u toho rozmanitostí a neobyčejnými detaily zdánlivé všednosti. Pozoruji drobné změny v průběhu roku – ostatně to jsem milovala i na klasických procházkách. Objevuji znovu a znovu své okolí v okruhu do pěti km od domova. Nevtíravá poezie okamžiku se přetavuje v mimořádné vizuální dílo, v malé umění běžného dne.

Výsledky bez stresu

Už po týdnu pravidelných vycházek, jejichž rozpětí se pohybovalo mezi 3 a 6 tisíci kroky se objevily první viditelné výsledky. Okamžitě jsem si všimla, že moje tělesná schránka je vzpřímenější. Nebyla jsem tak nahrbená. Záda se začala rovnat tím správným tělem. Během týdne se mi zlepšila celková koordinace. Není se čemu divit, vždyť Nordic Walking jako jedna z mála aktivit rovnoměrně zapojuje obě poloviny těla a tím pádem také harmonizuje fungování obou mozkových hemisfér.

Po 14 dnech jsem si všimla silnějších nohou i rukou. Každý krok byl tak nějak jistější nejen s holemi, ale i při obyčejném pochodování během pracovní doby nebo doma. V rukou jsem také pocítila příliv síly. Po měsíci jsem si všimla nějakého zeštíhlujícího efektu na nohou (lýtka i stehna), na zádech (madýlka lásky), na zadečku i v oblasti ramen a nadloktí.  Je zatím velice brzy dělat velké hodnocení. S jistou ale dnešní článek mohu uzavřít s tím, že jsem našla druh pohybu, který mne baví a funguje mi. Bez stresu a bez psychického napětí také prospívá tělu a figuře.

Vyzkoušeli jste si někdy v životě Nordic Walking? Jak v zimě sportujete? 

Mějte se krásně a přeji vám pohodový vánoční čas!

P.S.

Soutěž s Bárou Votíkovou

V rámci kampaně značek Always a Tampax #LikeAGirl máte možnost si do 12. února také zasoutěžit o setkání s vynikající fotbalovou brankářkou Bárou Votíkovou , která mnoho žen inspiruje k tomu, aby se svých sportovních ambicí nevzdávaly. K dívkám a ženám, které fotbalu zasvětily duši mám velký respekt, moje kamarádka před lety dokonce hrála za výběrový tým ženského fotbalu Sparty a byla proklatě dobrá, ale zranění její kariéru ukončilo. Stačí v síti drogerií ROSSMANN zakoupit produkty značky Always, Naturella (to je můj favorit), Discreet nebo Tampax v hodnotě alespoň 149 Kč a číslo účtenky zaslat na mail info@setkanisbarou.cz. Deset šťatsných z vás si budou moci s Bárou popovídat o její cestě mezi top sportovkyně a možná přijde řeč i na  její YouTube kanál.

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

You may also like