Krásný den milí čtenáři,
dnešní článek bude o chřestu. Je to typicky jarní druh zeleniny. Pěstuje se ve velkém v Německu a ve Francii, ale pokud máte možnost, podpořte ten český. My se letos zase chystáme na chřestové slavnosti v Hostíně u Vojkovic 6. května na Mělnicku. Je to jedna z nejvýznamnějších pěstitelských oblastí u nás. Další byste našli na jižní Moravě. A v Ivančicích určitě letos také slavnosti budou.
Na slavnostech si každoročně nakoupíme větší množství chřestu a doma zpracujeme část v čerstvé podobě a část si zamrazíme na horší časy. Je vhodné ho uchovávat ne déle než 3 měsíce.
Vždycky mě bavilo objevovat způsoby, jak zeleninu upravit tak, aby se po ní chtěli utlouct i masožravci. A tento chřestový krém zabodoval. Ještě nikdy jsme si s mužem o poslední naběračku nemuseli zahrát kámen-nůžky-papír.
Ingredience
9 ks zeleného chřestu
9 ks bílého chřestu
1,5 l kuřecího vývaru či bujónu
250 ml smetany ke šlehání
1 ks střední cibule
2 lžíce olivového oleje
50 g másla
hoblinky parmezánu
podle chuti sůl, pepř
růžový pepř na ozdobení
Postup
Chřest, nejlépe čerstvý, omyjeme a očistíme. Odkrájíme chřestové hlavičky, které použijeme zvlášť jako ozdobu. Jednotlivé chřestové stonky velice pečlivě zbavíme vláknité povrchové slupky, která by jen stěží šla rozkousat, a nakrájíme je na kousky dlouhé asi 2 cm. Oloupeme cibuli a nadrobno ji nakrájíme. Do velkého hrnce si dáme rozehřát olivový olej. Poté do něj přidáme cibulku a necháme zesklovatět. Přidáme kousky chřestu. Ztlumíme plamen a na dvě minutky přikryjeme poklicí. Poté přilijeme vývar, promícháme a necháme vařit asi 10 minut.
Chřestové hlavičky spaříme horkou vodou. Po vyjmutí z horké vody je propláchneme proudem studené vody, aby si zachovaly krásnou barvu. Odložíme je do misky. Nastrouháme si parmezán nebo jiný tvrdý sýr podle chuti na hoblinky. V hmoždíři roztlučeme růžový pepř, aby uvolnil své aroma.
Po 10 minutách polévku osolíme, opepříme a ztlumíme plamen, až var téměř utichne. Přilijeme smetanu ohřátou na pokojovou teplotu a pomalu mícháme. Necháme dojít k bodu varu, ale polévka jím se smetanou již nesmí projít. V této fázi doporučuji ochutnat, dochutit podle potřeby, zamíchat, nechat stát 5 minut a servírovat.
My jsme doma využili pro podávání italský tvrdý sýr a chřestové hlavičky. Pořád nám to ale připadalo barevně nudné, i když chutné, a tak nám talíře rozzářil růžový pepř, který celému pokrmu dodal ten správný šmrnc a možná trošku exotickou chuť.
Jaké máte zkušenosti s chřestem? Je to vaše oblíbená zelenina? Máte rádi krémové polévky? Těším se na vaše komentáře a také na zkušenosti.
Nechte si chutnat!