Krásný den, milí čtenáři,
značku Mossa ode mě už znáte. Produkty mívají příjemné textury, zajímavé složení a certifikaci ECOCERT. Tentokrát jsem se rozhodla (už před dvěma lety) zkusit hydratační denní krém s antioxidanty Youth Defence a obnovující noční krém z téže řady. Jak si vedly?
Design ve znamení čistoty a šťavnatosti, to Mossa umí
Obaly má tato značka propracované. Na první dobrou odhalíte, který plod typický pro severské země bude tím hlavním, oč v produktu půjde. V případě denního krému s antioxidanty Mossa Youth Defence to je borůvka, v druhém případě ostružina. Líbí se mi, že obal nechává dominantnímu prvku vyniknout a nese se v duchu čistoty a minimalismu. Bílá, doplněný jednoduchým logem ve stříbrné a texty v černé.
Úzké protáhlé butelky však mají jednu nevýhodu. Vypadají krásně, skvěle s nimi v rukou manipuluje. Jen to držení rovnováhy na toaletním stolku jim bohužel moc nejde. A mě to hrozně štvalo celou dobu, co mi krémy dělaly společnost. Bylo to jak naschvál. Stačilo do stolku trochu drcnout a už to padalo, kutálelo se to a člověk je honil po podlaze.
Kvituji skvěle a precizně fungující pumpičky, které produkt velmi dobře dávkovaly. Na jedno použití na tvář a krk (dekolt jsem totiž tou dobou svěřila olejům) postačilo aplikátor dvakrát požádat o hrášek hedvábného krému. S takovou frekvencí jsem se z produktů mohla těšit 2,5-3 měsíce. Velice dobře také hodnotím ochranná víčka z pružného a odolného plastu, která pumpičky chrání. Jako jedna z mála na trhu nepraskala, ani se nijak zvlášť neopotřebovávala.
A jak je to s cenami? Borůvka stojí 374 Kč / 50 ml. Ostružina je k dostání za 380 Kč / 50 ml.
Mossa Hydratační denní krém s antioxidanty Youth Defence
Nebudu vám lhát, samozřejmě, že mě částečně nalákala borůvka na obale. Mám s borůvkou v péči velmi dobré zkušenosti, protože obsahuje opravdu velké množství látek, které blokují volné radikály, což se vám nesmírně hodí, pokud vás čas od času zlobí alergické projevy (ačkoli jde o přecitlivělost na roztoče v pšenici, které vždy neodoláte na 100 %…) na kůži.
Lákavé složení, až na ten alkohol
Základem emulze je voda, poté hned následuje alkohol, který je z přípravku také dost cítit. Je to v pořádku pro mladší pleť. Řekněme pro mastnější až normální do věku 30 let. Ale dnes bych si z toho titulu krém už asi nevybrala, přestože měl velmi hezké výsledky. Hned na to navazuje květová voda z levandule, která má dobré zklidňující vlastnosti, a a glycerin. Společně dokáží částečně alkoholovou estrádu zneutralizovat. Z dalších ingrediencí tu najdeme:
- jojobový olej – má výborné ochranné vlastnosti, přispívá k udržení hydratace, má hojivé účinky
- extrakt z plodů Brusnice borůvky – rozjasňují pokožku, antioxidační působení, neutralizuje volné radikály a snižuje míru oxidačního stresu, který snadno poškozuje kolagenové struktury v pleti, díky tomu buňky udržuje v lepší kondici a mladistvé
- olejový extrakt z plodů Brusnice borůvky – má podobné vlastnosti, aktivní látky z něj se lépe váží na fosfolipidové membrány kožních buněk a lépe tak ovlivňují reakci buňky na podněty z prostředí
- vitamín C ve formě ascorbyl palmitate – je stabilní, uvolňuje se postupně a dlouhodobě, nedráždí pokožku, rychle do ní proniká a působí jako kvalitní antioxidant
- vitamín E – antioxidant
- kyselina hyaluronová – zlepšuje povrchovou hydrataci pleti
- kyselina mléčná – při pravidelném užívání v delším období pomáhá zlepšit probarvení pokožky a sjednotit ho
Lehká textura podle značky Mossa by mi dnes už nevyhovovala
Krém má nesmírně lehkou a nezatěžující texturu. Nejprve jsem si myslela, že špatně vidím, ale má lehce namodralou barvu. Snadno se roztírá, rychle se vstřebává a nezanechává za sebou pocit mastnoty a nepříjemný lesk. Pleť je po aplikaci šťavnatá, nepálí, netrpí nepříjemnými pocity. Voní trochu po ovoci, ale mnohem více tam cítím alkohol.
Dneska bych byla raději možná za trochu více hydratační formuli, protože moje pleť je náročnější, potřebuje více vláhy a oceňuje také více mládí stimulujících ingrediencí, které cíleně podporují procesy obnovy a odolnosti pleti. Nezlobila bych se za přídavek dalších typů kyseliny hyaluronové, skvalan, šťávu z aloe vera či břízy bělokoré, peptidy, látky z mořských řas nebo výtažky z pukléřky. A přidala bych klidně také na tukové složce. Líbilo by se mi bambucké máslo.
Denní hydratační krém Mossa s antioxidanty Youth Defence bude pro svou lehkost právě slušet mladším ženám. Nebála bych se ho nasadit kolem dvacítky a podle stavu pleti by mohl svou uživatelku provázet třeba až do třiceti. Sobě bych ho ale už nedoporučila. Jakmile se objeví první vrásky, chce to silnější přípravky, které výrazně podpoří obnovu pleti.
Komfort na dopoledne a možná i trochu déle…
Pocit pohody a pohodlí po aplikaci přetrval obvykle nějakých 6-7 hodin. Pleť byla hydratovaná, nezatížená, klidná. Ovšem i před dvěma roky jsem se už kolem třetí odpoledne ošívala, že bych potřebovala trošku zvýšit dávky. Znovu promazat. Přidat na vláze. A když to šlo, doplnila jsem potřeby své pleti tímto krémem a pokračovala v krasojízdě dál. Když to nešlo, nebyla jsem úplně nadšená.
Protože ale tento krém neobsahuje UV filtry, dala se tato obtíž docela dobře vyřešit ještě posledním krokem denní péče: opalovacím krémem na obličej. Pokožce kromě ochrany před paprsky dodal také další porci hydratace a také doplnil mastný film na povrchu pokožky. Samozřejmě ti, kteří touží po matném vzhledu, musí sáhnout po odpovídajícím produktu buď z portfolia dermokosmetických značek nebo těch korejských. Jinak by byl výsledný vzhled poměrně blyštivý. Ale pleť si daleko lépe potom uchovala pocit šťavnatosti a pohodlí.
SPF, tehdy od Biodermy, s krémem spolupracovalo dobře. Nedocházelo k rušení, drolení, klouzání formulí. Přípravky přilnuly dobře na kůži i na sebe.
Dlouhodobá perspektiva a výsledky
Denní hydratační krém s Antioxidanty Youth Defence od značky Mossa má svoje kouzlo. Když se moje nenechavé ruce a mlsný jazyk přeci jen střetly s pšenicí, následné alergické projevy síla borůvek v denním hydratačním krému Youth Defence přeci jen zmírnila. Pálení ani zarudnutí nebylo tak dramatické. Antioxidační potenciál tohoto modrého ovoce je v tomhle směru k nezaplacení.
Druhá věc, které jsem si po necelých třech měsících používání, přesně tak dlouho krém vydržel mně, všimla? Pokožka byla vážně viditelně projasněná a barevně sjednocenější. Takže vlastně úspěch. 🙂
Mossa noční obnovující krém Youth Defence
Hlavní housle v případě tohoto nočního obnovujícího krému Youth Defence z dílny Mossa hraje plod ostružiny. Málo se o tom mluví, ale právě maliny a ostružiny jsou podobně jako granátová jablka plody bohaté na kombinaci antioxidantů a fytoestrogenů, které pleť stimulují k udržení mladšího vzhledu. I proto jsem se s tímto krémem chtěla seznámit.
Složení, které mě na první pohled zaujalo, ale…
První čtyři složky jsou totožné jako u předchozího krému s borůvkou. Další jsou ale pak o něco zajímavější:
- skvalen – posiluje přirozenou kožní bariéru pokožky, zabraňuje ztrátám vody
- vedle jojobového oleje je tu také ten slunečnicový – zjemňuje, mírně vyhlazuje a posiluje pokožku před působením vnějších vlivů
- extrakt z plodů ostružníku a olejový extrakt z jeho plodů – zdroj antioxidantů, obsahuje vysoké množství vitamínu C, který je nezbytný pro obnovu kolagenových struktur v pleti
- bambucké máslo – zjemňuje, zvláčňuje, činí pokožku hebkou a vyživuje ji
- vitamín C (ascorbyl pamitate), vitamín E – antioxidanty
- fytát sodný (sodium phytate) – podporuje hydrataci pleti a její obnovu, ale získává se z obilovin (a to byl pro mě kámen úrazu)
- kyselina palmitová – proniká do pokožky pomalu, ale dobře dokáže omlazovat buňky
- kyselina hyaluronová – povrchová hydratace
- kyselina mléčná – sjednocuje barevný tón pleti
Fyftát sodný: můj kámen úrazu?
Složení nočního krému vypadá papírově skvěle. Nemám, co bych vytkla. Ale je také pravdou, že jsem si krém pořizovala a o látce jménem fytát sodný jsem nikdy pořádně neslyšela. Nakonec je i v borůvkovém krému, jenže tam mi přípravek žádné složitosti nepůsobil. Inu chybami a přešlapy se člověk učí… Víme, že v chemii záleží vše na všem, a tak jednou reakce nastat mohla a v případě denního krému Mossa s hydratačním účinkem to tak být nemuselo a nebylo.
Rudý poplach
Po několika použitích jsem si nemohla nevšimnout, že mi v oblasti kolem úst, tam, kde se mi proklatá „pšeničná alergie” vždy vyrojí, dělá neplechu. Pokožka mě pálila a byla po nanesení opravdu hodně zarudlá. Svědila a ráno byla paradoxně v těchto místech sušší a nepříliš pěkná. Zkrátka se zde péče zcela minula účinkem. Musela jsem používání ukončit a spotřebovat na chodidla a ruce. Jinak to nešlo.
A když jsem zmiňovala, že borůvkový krém voní po alkoholu, tak tento noční Youth Defence je na tom o hodně hůř. Tady se ten zápach snášel opravdu těžko. Nicméně flintu do žita bych úplně neházela…
Komu by mohl Mossa obnovující noční krém Youth Defence sedět
Opět bych se zaměřila na pleť 20-30 let. Rozhodně nesmíte mít alergii na obiloviny nebo roztoče, kteří jsou v nich obsaženi. Nemyslím si ani, že to bude pecka pro citlivou pleť. Ale normální až mastnější pokožka by z obsažených ingrediencí mohla profitovat. Krém má o něco málo hutnější texturu než borůvkový. Hezky se nanáší, trochu pomaleji se vstřebává, je potřeba ho trochu vmasírovat.
Kladla jsem si otázku, co se zbytkem, je o mě známo, že nerada vyhazuji. Na nohy a ruce nefungoval špatně. Trochu zjemnil chodidla, ale na ztvrdlou kůži nepomohl. Spíše šlo o takovou přiměřenou hydrataci a mírné promaštění. Víc vám o něm bohužel říct nedovedu. Pro mě to koupě na příště není. A opravdu mám podezření, že za tou neplechou stojí fytát sodný. Jen mi vrtá hlavou, proč byla „borůvka” v pořádku a „ostružina” se mnou tak zacvičila.
A co bych od značky Mossa mohla vyzkoušet příště?
Ačkoli mě vysoké postavení alkoholu ve složení pořád štve a nelíbí se mi a mám pochybnosti o fytátu sodném… Přeci jen mě chuť na dobroty od značky Mossa úplně nepřešla. Mají v portfoliu řadu V-Lift pro obnovu kolagenu, která tak trochu reflektuje to, co bych od péče pro pleť 30+ očekávala. Ještě nějakou dobu budu rozmýšlet, zda se nakonec odvážím vyzkoušet. A snad se na takovou recenzi budete moci těšit v budoucnu. Navíc když je v řadě V-Lift extrakt z muchovníku, který se před třemi lety zařadil na stejné místo v oblíbenosti jako jeřabiny a borůvky.
Setkali jste se někdy s alergickou reakcí na kosmetiku? Má někdo z vás zkušenosti s reakcí na fytát sodný?
Budu moc ráda za vše zprávy a komentáře, protože je to problematika, kterou bych ráda rozlouskla. Děkuji a těším se na Vás u dalšího článku!