Krásný den, milí čtenáři,
máme tu duben, kdy se všechno jen zelená a jednu tak trochu zapomenutou recenzi na pleťové sérum Purito Centella Green Level Buffet Serum. Před pár lety kolem tohoto produktu panoval doslova hysterický hype. Já ho zkusila a řeknu vám rovnou, že to nebude stačit každému. Ale mladší ročníky s rozmarnou pletí by měly zpozornět.
Design podřízený dlouhému cestování po zeměkouli
Purito je jihokorejská značka, která si získala renomé díky dobrému poměru kvality a ceny. A pak ho ztratila, když i na ně praskl průšvih s deklarovanou výší UV ochrany v jejich opalovácích. Ale o tom jindy. Tradičně značka balí svoje produkty do plastu, počítá se s tím, že se dost nacestují. Nejinak je tomu u tohoto séra. Plastová lahvička s pumpičkou. Funkční, zelená, na designu není co okecávat. Znám hezčí. Ale znám i nefunkční. Krabičky z recyklovaného kartonu dávají celému designu takový eco friendly nádech. Jsou originálnější než vlastní lahvička séra.
Sérum Purito s Pupečníkem asijským a textury
Pumpička dávkuje akorát. Byla jsem zvyklá se spokojit s dvěma zmáčknutími aplikátoru na celý obličej a krk. Sérum má konzistenci řídkého gelu a téměř transparentní. Do pokožky sérum Purito proniká středně rychle. Vyžaduje trochu víc zpracovat a dát mu alespoň 3 minuty na vstřebání. Jinak se může stát, že gelová konzistence zapříčiní žmolkování dalšího nanášeného produktu. Nejvíce patrná byla taková reakce u SPF.
Efekty pleťového séra Purito
Pleť byla relativně hydratovaná ihned po aplikaci. Gelová textura osvěžuje. Ale hydratační účinek do půl hodiny vyprchá. Proto jsem sérum někdy kombinovala ještě s kyselinou hyaluronovou, kterou jsme pro jistotu nanášela pod něj. Také tato hydratační příprava pomohla, aby se sérum rychleji vstřebalo a snáze zapracovávalo.
Sérum má nevýraznou parfemaci, ale pokožku neirituje. Nicméně je na trhu varianta i bez vůně. Pleť přípravek Purito záhy po nanesení nikterak zvlášť nezklidňuje. Účinek na zmírnění projevů reaktivity se dostavuje postupně a je viditelný přibližně po třech týdnech. Při tomto séru tedy musíte vytrvat. Extrakt z rostliny Centella asiatica není všemocný. A jako každý adaptogen vyžaduje čas.
Tento produkt korejské značky Purito má za úkol ještě dvě věci – popracovat na kvalitě obnovy kožní bariéry a zmírňovat zánětlivé procesy v pleti. Když jsem ho poprvé vyzkoušela, na pupínky a počínající zánětlivá ložiska měl tento krok péče příznivý vliv. Už během prvního týdne byla vidět změna. Bylo to těsně před menstruací. Moje pleť si vždycky staví hlavu. Ale se sérem Purito nepříjemné projevy lépe a rychleji. Ložiska zánětů nebyla tak velká, snáze se hojila a dříve se pokožka opět dostala do normálu.
Sérum Purito se na kožní bariéře vyznamenalo také tím, že tvořilo opravdu dobrý štít před vlivy prostředí. Moje citlivá pokožka reagovala vždy nepříznivě na změny teplot, vítr, stresory z vnějšího prostředí. Přípravek tuto reaktivitu snížil. Ale s vnitřními faktory to byl boj, proto jsem popisovala, že zklidňující efekt se projevil až po několika týdnech.
Proč bych si tohle sérum dneska už nevybrala
Ještě před třemi roky jsem si sérum Purito docela pochvalovala. Dneska se na něj dívám jinak. Proč? Moje pleť se do jisté míry změnila. Zapracovala jsem na její imunitě i vnitřním prostředí. Našla jsem účinnější prostředky na její celkové zklidnění. O nich vám ale napíši jindy. Mám pokožku také sušší (tedy normální) a již se na ní objevují první známky stárnutí. Sérum Purito je pro mne v tuto chvíli nedostatečné. Potřebují více hydratace, více péče, více výživy, nějaký skvalan, beta-glukany.
Ale jestli je vám kolem 20 až 29 let, pleť byste charakterizovali spíše jako smíšenou, pak ano, klidně po pleťovém séru této značky sáhněte. Není špatné. Pokud potřebujete kompromis mezi zklidněním, posílením, lehkou konzistencí a bohatší hydratací, zkombinujte je s hydratačním sérem Purito. Moje pleť je dnes náročnější. Žádá si víc aktivních látek a já jí v tom ráda vyhovím.
Ze seznamu aktivních látek: čím bude Purito pečovat o vaši krásu
Ingrediencí na první místě je extrakt z Pupečníku asijského neboli rostliny Centella Asiatica. Tvoří 49 % složení. V tradiční čínské medicíně je to látka považovaná za adaptogen a má dlouhou tradici v péči o pleť s kožními problémy.
Následují:
- Niacinamid – podporuje hydrataci, funkce ochranné kožní bariéry, hojení pupínků, redukci jemných linek, reguluje mazotvorbu
- Arginine – posiluje kyselé pH pokožky, přispívá k udržení ochranného kyselého prostředí na povrchu pleti, posiluje syntézu důležitých látek uvnitř buněk
- hydrolyzované jojobové estery – látka s podobnou strukturou a vlastnostmi jako kožní maz, posiluje kožní bariéru
- Kyselina hyaluronová – přispívá k lepší hydrataci pleti
- Asiaticoside – látka získaná z Centella asiatica se stimulačním a zpevňujícím účinkem na kůži
- Madeciatic Acid – látka získaná z Pupečníku Asijského s prokázaným vlivem na rychlejší regeneraci pokožky a hojení zánětlivých projevů
- Palmitoyl Hexapeptide-12 – podpora funkce kožní bariéry a zpevňující vlastnosti
- Palmitoyl Tripeptide-1 – podporuje omlazení kožních buněk (aktivuje v nich mechanismy a procesy, jako by byly mladší)
- Palmitoyl Tetrapeptide-7 – redukuje zánětlivé procesy v pleti
- Palmitoyl Dipeptide-10 – antioxidační ochrana, ochrana buněk před předčasným stárnutím, podpora hojivých procesů
- Panthenol – zklidnění pokožky
- Extrakt z listů Čajovníku čínského – antioxidant, působí protizánětlivě a zklidňuje
- Výtažek z mořského narcisu – protizánětlivý, antibakteriální účinek
- Esenciální olej z bergamotu – rozjasňuje, stimuluje pleť
- Dipotassium Glycyrrhizate – obnova pružnosti pokožky, přispívá k rychlejšímu hojení, opravě poškozené tkáně, snižuje výskyt suchých šupinek
- Adenosine – stimulace produkce kolagenu
- Esenciální olej z levandule – tiší reaktivní pokožku
- Ceramide NP – podpora udržení funkce kožní bariéry, zlepšení hydratace
Co by dnes potřebovala má pleť
Koktejl vypadá lákavě, skoro se člověku ani nechce věřit, že by pak potřeboval cokoli dalšího. Já to vidím ale trochu jinak. Otázkou je koncentrace a poměry těchto složek. Moje pokožka by uvítala více ceramidů, obsah trehalosy, kapku arganového oleje, výtažek z růže stolisté a růže damašské, skvalan, olej z borůvkových jadérek a k tomu pár kapek březové vody a výtažek z medicinálních hub jako je reishi, extrakt z rakytníku.
A z dnešního článku to je již vše. Budu se brzy těšit u dalšího.
A mezitím mi do komentářů napište, jestli už jste někdy měli možnost otestovat kosmetiku s přídavkem extraktu z Pupečníku asijského čili Centella asiatica.