Krásný den, milí čtenáři,
dnes si společně povíme něco málo o chřestovém koláči. Všichni známe luxusní quiche. A hodně z nás smutní po tom, že:
a) bezlepkové těsto není tak lahodné jako to z pšeničné mouky,
b) chřest ze supermarketu je drahý (což je).
Já vám oba zádrhele pomůžu ráda vyřešit.
Kam na chřest
Pokud chcete skutečně dobrý chřest a máte možnost zajet přímo k pěstitelům, udělejte to. Vyplatí se vám to, i když jsou ceny pohonných hmot vyšší. Pokud chřest správně skladujete, v lednici je schopen vydržet i deset dnů. Dá se také blanšírovat a zmrazit. Ale nebudu vám nalhávat, že čerstvý není nejlepší. Je. Já pravidelně už několik let jezdím do sídla firmy Český chřest. Cesta do Hostína u Vojkovic je příjemná a vždycky se kochám tím, jak se na začátku května začínají obalovat dřevité pivoňky žlutými, červenými, růžovými či bílými kvítky, kterých po cestě potkáte hodně. Z Prahy nám to zabere asi 40 minut.
Prodejna je přímo ve dvoře, kde se dá bez obtíží zaparkovat. Stačí vzít proutěný košíček do rukou (fajnšmekři berou termoboxy, protože chřest potřebuje pro zachování nejlepší a nejlahodnější chuti stálý chlad). Jedna domácnost od každého druhu chřestu 5 balíčků. Zelený, bílý, ten s fialovými špičkami. Občas i zlomky na polévku. Balíček po půl kile vyjde v průměru na 65 Kč. U fialového chřestu skoro dvojnásobek. A já to beru. Je to nejlepší jarní zelenina na světě!
Ingredience
Na těsto:
150 g čirokové mouky + na dohuštění a podsypání
90 g mouky Schär universal mix
50 g mandlové mouky
30 g jemně strouhaného parmezánu
80-90 g másla v pokojové teplotě nebo 4-5 polévkových lžic rostlinného oleje (olivový pro teplou kuchyni nebo slunečnicový)
1 větší celé vejce (vel. L až XL)
30 ml studené vody
0,5 čajové lžičky soli
0,5 čajové lžičky sušeného rozmarýnu
1 čajová lžička černuchy
na špičku nože chilli
Na náplň:
1,5 balíčku (700-750 g) bílého chřestu (mohou být i zlomky)
0,5 balíčku zeleného chřestu (dávám na ozdobu, sluší mu to tam)
250 ml smetany ke šlehání
3-4 vejce
100 g slaniny nebo sušené šunky
70 g strouhaného eidamu
70 g strouhaného cheddaru
20 g strouhaného parmezánu
Sůl
Pepř
Postup
Vláčné těsto, které neodmlouvá
Nejprve začneme těstem. Prosátou mouku smícháme v míse s kořením a parmezánem. Přidáme i černuchová semínka. Navážené máslo rozkrájíme na malé kostičky. Pěkně vpracujeme do těsta, můžeme použít hnětač nebo to udělat rukama, dokud nevznikne drobenka. Poté přidáme vejce. Pokud by bylo jedno velké málo, doporučuji přidat ještě žloutek navíc. Opět hněteme. Přidáme opravdu studenou vodu a vypracujeme hladké těsto, které necháme 30 minut odpočívat v lednici.
Poté přichystáme vál, pomoučíme ho čirokovou moukou a těsto si rozdělíme na dvě poloviny. Z první vyválíme okrouhlý plát, který položíme na dno vymazané formy. Mělo by trochu přečnívat. Z druhé poloviny si vyválíme další plát, který krájíme na proužky, jimiž vytvoříme tenké okraje koláče. Nikdo určitě nemáme rád, když je těsta příliš, všichni se nejvíc třeseme na náplň. Pokud nám těsto přebývá, raději z něj uděláme slané krekry nebo pochutinu k vínu, ale nevrstvíme zbytečně moc do formy.
Křupavé kouzlo předpékání
Než těstem vyloženou formu vložíme do trouby, je potřeba udělat ještě několik věcí. Nejprve propícháme vidličkou těsto u dna, aby z něj odcházela pára a peklo se dokřupava. Poté přikryjeme těsto ve formě pečicím papírem a zatížíme luštěninou. Fungují fazole i cizrna. Pečeme na 180 °C na horkovzduch asi 15-20 minut. Vyjmeme, odstraníme fazole i pečicí papír a necháme vychladnout.
Vyvinout toto těsto mi chvilku zabralo, ale je nejlepší, nejkřupavější a neodmlouvá ani válu, ani válečku. Lze ho použít na každý slaný koláč, na který si vzpomenete, jen koření stačí upravit.
Náplň koláče: Chřestu sluší jemné chutě
Bílý chřest vložíme do vroucí vody a necháme povařit asi 2 minuty. Poté vyjmeme a prudce zachladíme v míse se studenou vodou a kostkami ledu. Odložíme na utěrku a necháme vsáknout přebytečnou vodu. V další míse smícháme smetanu a vajíčka. Prošleháme, přidáme sůl a pepř. Osušený chřest vrstvíme na předpečené těsto. Posypeme najemno nakrájenou slaninou či šunkou. Zasypeme první polovinou směsí cheddaru a eidamu (80 g). Zalijeme směsí vajíček, smetany a koření. Navrstvíme zbytek sýru. Jen parmezán si necháme nakonec. Ten musí přijít až úplně nahoru, aby dodal koláči atraktivně zlatavou barvu.
Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 20-25 minut, dokud se nahoře nevytvoří zlatá krusta.
Chřestový koláč je báječný studený i ohřátý. Podávat ho můžeme se salátem, ale chutná skvěle i jen tak. Bývá to prima krabičkové jídlo a na pikniku bude bodovat. Ninuš s Ládíkem si po pikniku odvezli rovnou celou polovinu domů. Už mi chyběl ten krásný pocit, když chutná také někomu jinému, než jen rodině. 🙂
Máte rádi chřestové recepty? Doufám, že ano, mám pro vás přichystaný ještě jeden bonusový. Ale ten si dáme až v červnu, protože sezóna této skvělé zeleniny pokračuje.
*Článek vznikl za podpory P Automobil Import, která zastupuje značku Peugeot na českém trhu.