Krásný letní den všem, milí čtenáři,
kdo z vás se právě chystá na dovolenou? A máte už sbalené opalovací přípravky, nebo vás ještě čeká cesta do lékárny či drogerie, abyste si doplnili zásoby? Už nějaký pátek (loni a letos) testuji výrobky Carroten. Slyšela jsem na ně hodně chvály. A chtěla jsem vědět, jestli je na tom něco pravdy. Nuže, pusťme se do konstatování.
Tradiční balení ve skle může být (ne)výhoda
Podporuji, když výrobci své přípravky opatří obalem, který se dá velmi dobře recyklovat. Sklo má mnoho výhod, patří je výborně zpětně zužitkovatelným materiálům. Je bytelné a díky zabarvení dobře chrání opalovací oleje před degradací. Pokud se zrovna prázdnou lahvičku chystáte hodit do tříděného odpadu, zkuste ještě sloupnout plastové etikety. Je to trochu otravná práce, ale dá se to. Vyšroubujte aplikátor a víčko hoďte do žlutého kontejneru.
Mám balení Carroten moc ráda. Ale budu upřímná, když se v kufru na dovolenou snažím ušetřit každičký gram místa, nepatří zrovna tohle balení k těm nejšikovnějším. Nicméně i letos k moři jsem to riskla a nelituji. Proč taky, když zvýšili pro odbavované zavadlo limit na 23 kg na osobu – tam se dokonce s přehledem vejdu i já. :))
Carroten předvedl zajímavé složení
Na etiketě jako vždy najdete složení, kde je mimo jiné třeba makadamový olej, výtažek z mrkve, výtažek z lískových oříšků, slunečnicový olej, kokosový olej, kukuřičný olej, arašídový a olivový olej, extrakt z měsíčku, kamejníku barvířského, aksamitníku rozkladitého, beta karoten či vitamín A. Ale nebudu vám věšet bulíky na nos, filtr je chemický a základem oleje je parafinum liquidum. Zatím jsem s přírodními opalovacími krémy neměla nejlepší zkušenost, stále hledám ten svůj. Ale zatím mi Carroten slouží moc dobře a já ho nehodlám v nejbližší době opustit.
U nás ho najdete v síti DM, kde ho nejčastěji kupuji nebo v dalších drogeriích a hypermarketech. Podle výše SPF se liší i cena. Pohybuje se od 180 do 300 Kč.
Nanášení a manipulace s opalovacími oleji Carroten
Střička by mohla mít o maličko jemnější rozptyl, aby se dobře stříkala přímo na kůži. Nyní to dělám tak, že si vždy požadované množství oleje nastříkám do dlaně a až pak nanáším. Trochu mě rozčiluje, že i oleje, ačkoli mají konzistenci hodně se blížící těm suchým, někdy lepí, a tak mi balení prokluzuje v rukou. Je to zvlášť nešikovné, když pod sebou máte tvrdou podlahu, na níž se může váš skvost na opalování rozprsknout jako vejce.
Na kůži je ale olej báječný. nechová se jako odporná mazlanina ani v nejmenším. Spíše se opravdu podobá suchému oleji. To jsem zaznamenal v globále u všech druhů, ale u toho s označením dry oil nejvíc. Je to velice příjemné, mám dojem, že o kůži se neustále něco stará. A navíc olejové složení poměrně dobře funguje i v kombinaci s vodními sporty. Zdá se mi, že má lepší voděodolnou formuli než mnohé jiné přípravky nesoucí označení water resistant.
Co musím vyzdvihnout? Bože, ten olej se roztírá jedna báseň. Nikde žádné bílé fleky, nerovnoměrné vrstvy atd. To doteď hodně produktů z této kategorie neumí. Ještě stále!
Shrnuto a podtrženo. Oleje Carroten mi co do konzistence a pocitu na kůži vyhovují. Na kůži jsou lehké, i když aplikujete doporučené množství přípravku: to je v případě člověka běžných rozměrů 6 čajových lžiček, u mne to představuje asi 8-9 čajových lžiček. A nešetřit se vyplatí, protože Carroten neudělá nechutně ulepený finiš, s nímž máte dojem, že byste se pod opalovákem potili nebo se na vás nalepil každý mikrogram prachu, který kolem vás ve vzduchu poletuje.
Voňavé opalování mi svědčí
Vůně Carroten mám neodmyslitelně spjaté s létem. Většina z nich je mírně exotická: SPF 15 voní po květinách a je to přesně ten jemný typ parfemace, který vám vyčaruje romantickou náladu. SPF 20 se vyznačuje vůní lehce pudrovou, s trochu štiplavými akordy. Připomíná mi něco důvěrně známého z dětství, ale nemám tušení, co to je. Líbí se mi. SPF 30 mělo kokosový nádech okořeněný trochou dračí krve. Podle mého byla ze všech neumělejší, ale není to žádná katastrofa. Osobně bych uvítala jednu parfemaci kokosovou s kapkou plumérie či ylang-ylang nebo něco s bylinkovou vůní měsíčku a petit grain. Celkově si ale vůbec nestěžuji. Na parfemace jsem si zvykla a svědčí mi.
Bílá jako stěna nebo mulatka?
To záleží na několika faktorech. Já se zbytečně neproducíruji po sluncem zalité krajině, pokud hrozí, že mi uškvaří mozek v hlavě i přes můj stylový slamáček. Je jasné, že budete-li se pohybovat na takovém podnebí, pravděpodobně to odnesete – úžeh, úpal, dehydratace, v lepším případě spáleniny. Já se těmto podmínkám vyhýbám a na pláži si ráda čtu, takže vyhledávám stín. Přechody řeším, jak jsem už naznačila, se slamákem na hlavě, který má krempu natolik širokou, že mi zakryje mou nejvíce problematickou část, jíž bývají ramena. Když můžu, jsem co nejvíce ponořená ve vodě. Ta prostě vždycky skvěle ochladí, ale záření proniká i jí, takže pozor na to. Na sluníčku bývám od 8 do 11:30 a poté zase od 15 do 20 hodin, ale spíše ještě méně. Víc ne, přes poledne (11-15) srabácky utíkám do bezpečí čtyř stěn hotelového pokoje či jiného útočiště. Nepatřím mezi sluneční borce, co by vyhledávali ten nekrutější žár. Po pobytu ve vodě, osušení atd. se vždy znovu domažu.
V tomto režimu se mi snad jednou stalo, že bych se s Carrotenem spálila. Jednou jedinkrát. A byla to moje chyba, podcenila jsem množství. Byly to mé začátky. A tak jsem se alespoň rychle poučila. Jinak jsem se ale vždy opálila a snědá pokožka mi vydržela krásná přes celé léto až do září. Myslím si, že Carroten přispívá k lepší pigmentaci pokožky, rychleji si vytvoří krásný bronzový nádech a člověk se opaluje mnohem rovnoměrněji. Jsem z výsledky velice spokojená. Pokožka s ním totiž po slunění bývá také docela klidná, nesvědí, nepálí a neměla jsem na olej nikdy žádnou reakci. Prostě jsme si sedli a já jsem ráda, že někdo tak parádní opalovací oleje vyrábí, i když by mě nejvíc těšilo, pokud by byly SPF z látek, které neubližují přírodě. Tak jako tak si ho ale příští rok pořídím znovu. Baví mě. Za vyzkoušení rozhodně stojí.
Jak dlouho může být otevřený?
To je dost diskutovaná otázka, že? V tomto případě se vždy řiďte obrázkem kelímku se sňatým víčkem na etiketě. U Carrotenu je to obvykle 12 měsíců. Po roce začnou filtry degradovat a přípravek ztrácí účinek. Já jsem dokonce naučená na to nekupovat tento typ produktů do zásoby, protože jsou dost háklivé i na skladování. A tak rok co rok vybírám vždycky co nejčerstvější šarži.