Home Beauty Jak ušetřit za kosmetiku | 1. díl

Jak ušetřit za kosmetiku | 1. díl

když potřebuješ výdaje zmenšit v absolutních číslech

by katerina
Jak ušetřit za kosmetiku a protřídit skříně podle Marie Kondo.

Ahoj milí čtenáři,

řada z nás teď pociťuje ekonomickou nejistotu. Pravdou je, že vlivem konfliktu na Ukrajině, se trhy komodit, tedy vstupů pro výrobce zdražují. A ti nemají jinou možnost, než to nějakým způsobem do svých cen promítnout. Určitě i řada z vás řeší, kde v rozpočtu domácnosti trošku uspořit. Proto v článku najdete několik rad, jak na to. A čekají vás i další díly zaměřené na to, jak ušetřit, když milujete dražší produkty anebo post s tipy na levné, avšak účinné kosmetické značky.

1. Neutrácejte za rozmary: Pět důvodů, které uleví peněžence i svědomí

Znáte ten konzumní zvyk, že je potřeba zkoušet stále něco nového? Jasně, kdo mu nepropadl. Není potřeba se za to odsuzovat a mít výčitky, byli jsme tak trochu blázni a nikdo z nás neočekával, že světové trhy budou jako na houpačce. Ale teď je ten pravý čas přestat utrácet za rozmary. Je to tvrdé, že?

Ale poslouží vám to a ještě vás potěší sekundární efekty:

 • V domácnosti se vám přestane hromadit řada zbytečností, které na vás jen smutně koukají.
 • Uvolníte místo a vyčistíte skladovací prostory (ať už bordel šuplík, polici nebo skříň).
 • S němou výčitkou vám produkty zakoupené na blind, které ani nemáte rádi, připomínají, že by bylo třeba je buď spotřebovat, nebo už příště nekupovat. Máte tři možnosti, prodat je za super cenu kamarádce, darovat je, najít si cestu, jak je spotřebovat. Tím zmírníte psychologickou tenzi, která hromadění věcí vždycky provází.
 • Nebudete podporovat zbytečnou nadprodukci a snížíte množství odpadu na planetě.
 • Přestanete utrácet peníze za věci, které si reálně nemáte šanci užívat.
 • Nějaké úspory navíc vám zbydou a už nebudete tak mrmlat, až vás ze servisu povolají na placenou záruční prohlídku.

Když třídit kosmetiku, tak pro psychický klid, nemusí to být jen s Marií Kondo.

Tohle si opakujte, až vás zase přepadnou chutě provětrat peněženku a domácnost zavalit balíky s věcmi, které prostě nepotřebujete.

2. Zrevidujte, co máte doma a nebojte se radikálně třídit

Prvním krokem, který vede k tomu, že věc začnete efektivně řešit, je přiznání si problému. A to znamená si ten problém  pořádně popsat a zjistit, jakých rozměrů dosahuje. Co tím myslím? Podobně jako já budete potřebovat tužku, papír, případně krabici a prachovku. Otevřete svou skříňku se zásobami zkrášlovadel i péče.  Vše vyndejte na zem na hromadu.Plné skříně, kde je toho víc, než dokážete spotřebovat, jsou realitou českých domácností...Produkt po produktu zapisujte na seznam. Do levého sloupce, co opravdu používáte a máte šanci spotřebovat. Do pravého, co spotřebovat nedokážete, rádi nemáte, byl to přehmat. A jak si tak vesele zapisujete, rovnou to, co vám přebývá a překáží nacpěte do krabice. Poté polici vytřete hadříkem nebo prachovkou. Zaprášenou nebo znečištěnou kosmetiku očištěte. A svou sbírku milovaných a používaných hezky přehledně narovnejte zpět. Přesně tak to vypadalo  u mě. A byl to báječný pocit.

 

3. Jak naložit s tím, co je v pravém sloupci?

Polovinu, která vás netěší ještě jednou proberte. Na list papíru v pravém sloupci si k názvu produktu připište symbol:

 • N = nové a neotevřené
 • O = otevřené
 • E = po expiraci
 • P = prodej
 • G = giveaway/soutěž
 • D = dar

Neváhejte zbytečně dvakrát. Mysleta na klid v duši a domácnost, kde bude to, co máte rádi.

4. Prodat, darovat, spotřebovat, nebo vyhodit?

Zvažte, jak s tím, co vám doma překáží, naložit. Můžete poskytnout dar azylovému domu, ale to jen v případě nových a nenačatých věcí. Načaté můžete prodat například přes Instagram nebo nějaký z facebookových bazarů. Můžete na svém profilu udělat soutěž či giveaway a tím někomu poslat hotové zhmotnění kosmetické radosti. Jen u výrobků po expiraci bych byla opatrná. Expirace znamená, že výrobce garantuje právě do tohoto data, že bude kosmetika fungovat přesně tak, jak deklaruje. Neznamená to, že by se zkazila.  Než tedy lidem pošlete zkrášlovadla dál, nejdřív se jich zeptejte, jestli jsou s expirací v pohodě.

Co ovšem dál posílat nemáte? Jasně načaté produkty, které jste načali před dobou delší, než ukazuje ikona otevřeného kelímku na obale. Buď se kousněte do jazyka a zkuste jim najít upotřebení u vás doma, nebo obsah vyhoďte, butelky a nádoby vymyjte a odložte do tříděného odpadu. Vyhazování nesnáším, volím vždycky druhou variantu. Ale naštěstí se mi doma takových věcí už tolik nepovaluje.

Do pravého sloupce to, čeho se hodláte zbavit.

5. Udělejte si plán péče s high-end značkami a se značkami nižší cenové kategorie

Teď se podívejte na levý sloupec svého seznamu. Máte tu produkty, které bezmezně zbožňujete a používáte je s opravdovou radostí. A udělejte si tři scénáře:

 1. Péče výhradně s high-end značkami
 2. Péče s levnějšími alternativami, které vám sedí
 3. Péče, kde je obojí nakombinováno podle vašich preferencí (bezbolestný kompromis)

A spočítejte si, kolik taková kompletní skincare, bodycare a make-up v každém ze scénářů stojí. Připište si k produktům, jak často je musíte v rutině doplňovat, čili po kolika týdnech musíte učinit další nákup. A udělejte si roční propočet. Vztáhněte ho ke svému ročnímu příjmu a porovnejte ho s  tím, kolik si za kosmetiku přejete vydat. Pokud je částka ze scénáře č. 1 neúměrná, přesuňte se ke trojce. Pokud ani to není ono, zkuste druhou variantu.

Třídit, znamená mít přehled. Tak jedině za kosmetiku ušetříte.

Popravdě? Ve světě péče o sebe zdaleka nejde o cenovky, ale o účinky a pravidelnost. I když vám sérum za 2 500 Kč na první dobrou udělá wow efekt, možná by se ho dalo docílit i s jiným levnějším produktem třeba za 3-4 měsíce.

6. Ne impulzivním nákupům ve slevách

Až na vás zase vyskočí nějaká super akce, kdy si máte pořídit tři produkty a čtvrtý k tomu dostanete zdarma, nebo až vám budou říkat, že 10% sleva je terno, zamyslete se a počítejte. Chtějte znát důvod slevy či akce. Dost často se stává, že do akcí 3+1 apod. se dostávají produkty s blížící se expirací. Aby i po expiraci byly použitelné, musíte je správně skladovat. To znamená uchovat ve vhodné teplotě, vzdušné vlhkosti a především světelných podmínkách, nejčastěji ve tmě. Máte je kde uchovat? Skříň, kde je tma, stálá teplota mezi 15 a 25 °C a vzdušná vlhkost do 50 %? Ne? Tak na takové akce zapomeňte. Bude výhodné si koupit dva kousky za normální cenu. Protože ten třetí a čtvrtý už vážně není třeba.

Když nakupujete jen tak, plýtváte svým časem i energií. Za kosmetiku ušetříte plánováním.

A pak jsou to kosmetické vychytávky s choulostivými látkami, jako je například vitamín C a některé kyseliny či vitamínové formy. I když to výrobci otevřeně neříkají, pokud nenačaté sérum s „céčkem“ blbě skladujete, bude se rozkládat. Zrovna jako toner. Nejlepší je šoupnout ho do tmy a teploty kolem 12 °C. Ale kdo si tohle může dovolit?

Princip slevy je následující: pro vás je to atraktivní, prodejci to poskytuje výhodu. Naplňují se tak smlouvy o odběru, obratu, zvyšuje se ekonomická výkonnost, alespoň dočasně, uvolňuje se drahá skladová kapacita. Ale vám se sleva v důsledku nemusí vůbec vyplatit. Třeba, když máte rozmarnou pleť, nebo vaše pokožka podléhá sezónním výkyvům. V roce je 2 měsíce suchá, 5 je smíšená až mastná, občas se na ní usídlí nevzhledný pupínek, jindy jí dává zabrat ekzém a nadměrná citlivost. A ty zbylé 4 měsíce se nedá identifikovat, jak to s vámi vlastně myslí.

7. Kdy jsou slevy výhodné?

Jakmile máte péči ustálenou a víte, co vám sedí, pak říkám ano, klidně ve slevách nakupte, ale nakupujte přiměřeně. Abyste si nerozdrobili penízky, které v budoucnu budete potřebovat. I tyto výdaje je třeba trošku plánovat.  Musíte se rozhodnout, zda je, v celkovém kontextu a posloupnosti plateb, reálné finance bez zdviženého prstu černého svědomí a znechucené patronky finanční gramotnosti trošku roztočit.

Nejrůznější slevy mají tendenci se opakovat: povánoční slevy, valentýnské slevy, slevy k MDŽ, slevy ke Dni matek, letní slevy, Back to School slevy, Black Friday. Není jich málo. Přinejmenším nebudete platit dopravné. A to je fajn. Při nejlepším z každého nakoupeného produktu můžete ušetřit 15-25 % oproti běžné pořizovací ceně. A to je motivace si udělat zásobu například na 6 měsíců.

S impulzivními nákupy ve slevách je konec. Když ušetřit za kosmetiku, tak pořádně.

Abyste si to správně představili, u mě to jsou například 2-3 pleťová tonika, 2 denní krémy, 2 noční krémy, 2-3 séra, 2-3 oční krémy. U tělové péče pak 3-4 tělové krémy / mléka, 3 sprchové gely, 2-3 peelingy, 2 koupelové soli. A jde-li o vlasy, znamená to skromnou porci 1 šampónu, 2 kondicionérů a 1 vlasové masky, 1 vlasového séra, 1 vlasového peelingu. Už asi chápete, proč nechrlím jednu recenzi za druhou, ale plynou pěkně postupem času. Jediná výchylka směrem nahoru jsou zubní pasty, díky rovnátkům padne za vlast každý měsíc a půl jedna tuba. Líčidla si teď kupuji zřídka, ale když už, tak jednou za půl roku spotřebuji 2 fixační spreje. Make-up, řasenku, bázi pod oční stíny, pudr, tvářenku, bronzer… To vše pořizuji maximálně jednou do roka až dvou. Jsem prostě úsporná. Nepotřebuji šuplík plný líčidel, která na mě vrhají ukřivděné pohledy.

Slovo závěrem

V tomto článku jsme si shrnuli, jak si udělat v kosmetice pořádek, jak naložit s tou nechtěnou. Už víme, jak na nákupy ve slevách a že ne vše, co vypadá jako výhodná nabídka, je opravdu výhodné. A mimochodem, čím méně se topíme v předmětech každodenní spotřeby, tím více máme prostoru na opravdový život.

Ušetřit za kosmetiku znamená nakupovat uvážlivě.

Přeji vám hodně štěstí při úsporách a o hodně víc času na všechny krásy života – zážitky, smích, objetí, polibky, procházky, návštěvy, romantické procházky při měsíčku, veselé grilovačky, človeče nezlob se… 🙂 

Leave a Comment