Krásný den, milí čtenáři,
v dnešním článku vám představím několik zásad, jak si udržuji chodidla před létem, abych pak bez ostychu mohla nazout moje oblíbené lodičky s otevřenou patou. A občas i sandálky. Jsem botoholik. A svou sbírku nemám šanci si pořádně užít, aniž bych měla chodidla připravená na letní hrátky.
Krok č. 1: Denní péče jako základ
Ani sebelepší pedikúra vám nezaručí, že pokožka na chodidlech bude jemná a pěstěná. To je zásluha každodenní ochoty se o naše nejcennější spojení se zemským povrchem starat. Důsledně. Tak jako jste zvyklí na péči o pokožku tváře. Každý večer před spaním to chce chodidla nakrémovat výživným máslem či krémem s hydratačním a zvláčňujícím účinkem. Pokud vyšetříte jen trochu času navíc, pak je navíc zabalte do tenkých ponožek z mikrovlákna a alespoň 30 minut nechte aktivní látky z mazadel vstřebávat. Efekty pro krásu znásobí.
Krok č. 2: Týdenní rituály pro hebké nožky
Pilníkové hrátky
Už máte pilník na chodidla? Ne, jestli smím, doporučím vám ten elektrický od značky Scholl. Od té doby, co ho vlastním, nepociťuji k údržbě chodidel odpor. Prostě a jednoduše mě to s manuálním nebavilo. Většinou mi nakonec naskákal pot na čele a bolelo mě zápěstí. Jenže zrohovatělá kůže potřebuje důsledně odstranit. Preferuji suchý způsob. Začínám pilníkem na hrubší kůži, poté občas ještě zařadím ten na jemnější kůži. Umyju. A pokračuji peelingem.
Enzymatická důslednost nebo marocké černé mýdlo
Jaký scrub ale vybrat? Nějak mě poslední dobou neberou mechanické peelingy, tak jsem na praxi zjemňování pokožky nohou zkusila Porcelánovou panenku od Havlíkovy přírodní apotéky. Znamenitý nápad. Enzymy bromelain a papin prostě „zblafnou“ odumřelé kožní buňky. Jak nanášet? Nejlépe na osušené chodidlo. Pořádně vmasíruji a množstvím nešetřím, na každou nožku jedna pětikačka. Masíruji, dokud hmota nezaschne. Nechám působit 15 minut. A důkladně umyju pod teplou vodou.
Další oblíbená varianta, která poskytuje návykově uspokojivé vizuální výsledky, je černé marocké mýdlo Moroccan Sense. Jedná se vlastně o směs olejů, kde prim hraje ten olivový. Mýdlo má zvláštní schopnost efektivně odloučit odumřelé kožní buňky. Rozvolňuje mezi nimi mezibuněčné vazby. Je to geniální. Stačí naložit nohy do horké lázně a nechat je pořádně prohřát. Když to vydržíte, voda o teplotě 40 °C není na škodu. Poté namažte nohu černým mýdlem, na ruku (na nohu ne :)) navlékněte rukavici Kessa a masírujte, co to jde. Krouživými pohyby se věnujte patám, kloubům, vnější i vnitřní hraně chodidla. Dejte si záležet. Až budete mít ve vaně či lavoru hotovou záplavu odumřelé kůže, neděste se. Tak to prostě funguje. A je to skvělé! Víc jsem se o něm rozepsala před dvěma lety v recenzi.
Krok č. 3: Když potřebujete něco silnějšího, sáhněte po bohatém obsahu látky Urea
Copak že to ta božská oslavovaná Urea vlastně je? Přesný překlad zní močovina. Ano, močovina. Ale asi všichni cítíme, že močovina nezní moc sexy, i když dělá sexy nohy a zázraky se zrohovatělou kůží. Když mluvíme o hydrataci pokožky, urea se na ní podílí asi z 6-8 %. Jenže s věkem jí ubývá. V kosmetice zažívá už roky velký boom, protože nezpůsobuje žádné alergie. V koncentraci vyšší než 5 % umocňuje keratolýzu, čili odlučování svrchní vrstvy kůže, kde je nejvíce odumřelé tkáně. I proto pomáhá lépe a hlouběji pronikat dalším aktivním kosmetickým přísadám.
S. O. S. intenzivní krém na chodidla Kneipp
Když bych si měla zvolit jeden produkt, který považuji za svůj S.O.S. vyprošťovák, jde-li o rohovatění a praskání pat, byl by to intenzivní pečující krém od značky Kneipp (obsah urey 25 %). Ta tubička je sice malá a stojí 179 Kč, ale umí. Naordinujte si intenzivní kúru: po dobu 14-28 dní večer za večerem ošetřujte plosky chodidel a všechna další místa s výskytem suché kůže. Vaše nohy se za ty dva až čtyři týdny doslova vyloupnou do krásy. Samozřejmě nezapomínejte ani na ostatní kroky péče – obrousit, opeelit.
Sekundárním efektem péče Kneipp je také redukce otlaků od bot. Nosím lodičky, vím, o čem mluvím. Dobře vyživená kůže to v podpatcích zvládá lépe. A ještě k tomu skvěle vypadá. Popraskané paty a nažloutlá chodidla, nevzhledné puchýře. To do letní obuvi nepatří! Já nevím, jak u vás, ale oči mě z toho bolí. A protože mám chodidlo masitější a širší, nebojím se této péči věnovat značné úsilí.
Mimochodem výrobky od Kneippu mají rovněž dezodorační účinek a obsahují řadu látek, které pomáhají redukovat aktivitu nežádoucích mikroorganismů: esenciální olej z pomeranče, vavřínu kubébového (Listea Cubeba) či rozmarýny. Měsíčkový extrakt, panthenol, vitamín E přispívají k regeneraci, zklidnění a hojení pokožky. Mentol prokrvuje, osvěžuje a zlepšuje průtok lymfy i krve. Jojobový olej zase zjemňuje a vytváří na chodidle ochrannou vrstvu, která brání dehydrataci. Máslo na nohy Kneipp (obsah urey 10 %) pak ještě navíc obsahuje bambucké máslo či mandlový olej, ne ale ten jojobový.
Líbí se mi, že oba přípravky mají hedvábnou texturu a rychle se vstřebávají do kůže. Zanechávají vláčný pocit bez nepříjemně mastného povlaku, takže můžete poměrně brzy začít ťapkat po bytě. Máslo je vhodnější na každodenní péči, krém na opravdu intenzivní kúru nebo péči o zdevastovaná chodidla. O dezodoračním účinku příliš mluvit nemohu. Je to trapné přiznat, bohužel patřím k těm, kteří v létě s potem bojují! Možná tu malé zlepšení ale přeci jen vidím.
Krok č. 4: I pedikúra má své místo ve vaší rutině
Důvodem, proč by mě neuráželo vystrčit svoje rozkošné nožky někomu do tváře je fakt, že se jedná o pracoviště, kde se jim budou pracovníci na to školení profesionálně věnovat. Pedikérský salon je skvělým místem, kde si nohy odpočinou a zbaví se toho, co při domácí péči nejste schopni eliminovat. Ošetření hlubších prasklin, kuřích oček, vysoké vrstvy zrohovatělé kůže. A navíc se vám obvykle dostane luxusní masáže, uvolnění tkání plosek nohou i nártu, rozhýbání drobných i větších kloubů. To je skoro důležitější než samotné pedikérské operace se skalpelem a dalšími nástroji.
Proč? Protože tím se obvykle povolí uskřípnuté kapiláry a utlačované šlachy i lymfatické cévy. Krev i míza mohou zase chodidly proudit správně. To znamená lepší výživu pro kůži a efektivnější odvod metabolitů. Až pocítíte, jak taková praxe vycvičených rukou zbavuje vaše chodidla křečovitého sevření všedního dne, jak se vám příjemné vjemy doslova vepisují do mozku, lechtají vás na šíji i u kořene nosu, nebudete chtít jinak. Taková reflexní terapie stimuluje nervová zakončení a ovlivňuje neurální pohodu celého těla. Vzpomeňte si na tyto věty, až vám pedikérka začne uvolňovat palec. Ta rozkoš a lehkost, kterou pocítí vaše krční páteř bude návyková. Odměnou vám bude rovněž lepší držení těla, to znamená i lepší rozložení tělesné váhy po chodidle. A tím pádem rovnoměrnější opotřebení pokožky.
Krok č. 5: Vyzrát na otoky
Nejspíš nebudu sama, kdo občas v létě lamentuje, když vidí lehce napuchlý nárt a trápí se s obouváním. Někdy mě dokonce rozlítí i pocit těžkých nohou. Musí být ale opravdu horko. Nicméně i s tím se dá něco dělat. Pokud potřebuje člověk trošku pomoci lymfě, osvědčily se mi bylinky. A tak je tu třeba svízel syřišťovitý, třapatka nachová, tužebník jilmový, máta, lopuch větší, bříza, vřes obecný, kopřiva. Ty lze užívat například v kapkách, což je moje neoblíbenější forma. Zrovna teď kombinuji svízel a třapatku.
Dieta? Ne letní jídelníček
Svůj význam má i úprava stravy – méně tučných a na sacharidy (zejména jednoduché cukry) potravin a více zeleniny a ovoce. Vynikající je zelenina listová, avokádo, bobulovité ovoce, bylinky jako petržel či koriandr. Co obvykle také pomůže je omezení příjmu mléčných výrobků nekysaného charakteru. Klíčový je vyšší příjem tekutin včetně těch s vyšším obsahem minerálů. Já vše ráda doplním i o bylinkový čaj, nejčastěji z čerstvé máty. Ale dobrý je i kopřivový nebo ten, který má ve složení svízel, jako tomu je i v případě Hladkého pozadí od Lerosu. Ten si teď dopřávám a zatím jsem spokojená. Po chuťové stránce dobře vyvážená kombinace bylin. Protože lymfa může být plná tuku a toxinů (zdrojem jsou hlavně přepálené tuky a zpracované potraviny), není od věci si zároveň naordinovat doplňky stravy, které pomáhají redukovat zánětlivé reakce, například takové kombinující kurkumin s piperinem. Ten „bordýlek“ v lymfě má totiž tendenci jít snadno do zánětu. Kurkumin s piperinem pomohou zánět včas obklíčit a imunitní systém si s ním snáze poradí.
Péče o pokožku pomůže
Dobré je také jemné kartáčování, ranní studené sprchování nebo střídání teplé a studené vody. Ale já si také ráda naordinuji kosmetické vychytávky, které lymfu pomohou rozproudit a otoky zredukují. Pokud raději high-end, pak s chutí doporučím tělové stimulační tonikum Lympho, které nohám božsky ulehčí a zredukuje objem až o dva centimetry přes lýtko. Pokud preferujete něco levnějšího, ale dobrého a efektivního, pak s chutí doporučím Lymforegen gel od české značky Green Idea. Vstřebává se krásně do sucha, hezky voní, chladí, osvěžuje. A v balení ho máte krásných 250 ml za cenu 128 Kč. Otoky oplasknou jen mírně, určitě to ale stojí za to, protože i Lymforegen gel poskytuje báječnou úlevu.
Dejte mi vědět, ať už tady nebo na IG, jak vy připravujete chodidla na letní období a zda také pečujete o lymfatický oběh. Budu se těšit na všechny vaše postřehy.
*Článek vznikl z mé iniciativy, produkty značky Kneipp a Green Idea jsem obdržela jako pozornost.