Krásný den, milí čtenáři,
už v začátku roku jsem vám slíbila článek, který by se věnoval tématu udržení krásy a síly nehtů. Mnoho žen lakováním a gelovou nebo jinou „umělou“ manikúrou zakrývají nedostatky. Já se rozhodla pro pravý opak. Nelakuji, chci, aby moje nehty byly silné a vypadaly krásně samy o sobě. A jak na to jdu?
Síra jako nezbytný stavební kámen pevných nehtů, které se netřepí
Síra je minerál, který má v těle nezastupitelnou roli. Ne nadarmo nás lékaři v případě problémů s pokožkou a nehty často vysílají do lázní, které jsou vyhlášené svými sirnými prameny. Tento prvek totiž dokáže dezinfikovat kůži a zlepšovat její stav. A neplatí to jen o pokožce samotné. Je nezbytný pro správnou syntézu kolagenu, tvorbu elastinu a keratinu. Tedy tria, které zajišťuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů.
Síra má v těle ale ještě další funkce. Bohužel nebo možná bohudík mezi ně patří také regulace stresu. Stres ovlivňuje řadu pochodů v těle. Negativně. A aby tělo opět svému vnitřnímu prostředí dodalo rovnováhu, jde na to využitím minerálů, které má k dispozici. Mohou být volné nebo vázané ve tkáních. Proto mají lidé v silném stresu obvykle problémy s pokožkou, ať už jde o imunitu kůže (na ni síra rovněž působí), nadměrné maštění (o tom rozhoduje také stresový hormon kortizol) nebo její přesušení a rychlejší stárnutí.
Jenže při dlouhodobém stresu, ruku na srdce, kdo ho nezažívá alespoň občas…Se rezervy síry mohou vyčerpat a to přináší celou řadu problémů. Věřte mi, že třepící se nehty jsou jen špičkou ledovce. V důsledku to mohou být problémy se svaly a klouby, spánkem, psychikou. Osahala jsem si to zblízka. A kdybych tehdy byla chytrá jako dnes, rozhodně bych se s tím tak nenatrápila.
Kde síru hledat
Kdysi jsem od kožní lékařky dostávala předepsaný L-methionin, sirnou aminokyselinu. Odjakživa totiž trpím na vypadávání vlasů. Zkrátka po tatínkově linii víc línáme. Nejvíc to člověka štve, když se na vlasový vlákna doma na podlaze nabalí chomáč prachu. Když říkám geneticky, může být příčiny k náchylnosti ve stresu, v enzymatických reakcích, které přirozeným nastavením těla síry zkrátka spotřebovávají více. To jsou ale mé laické domněnky, proto se nebojte zajít za lékařem a příčiny pořádně propátrat.
Ale vrťme se k tématu zdrojů síry. V potravě jsou to cibule, česnek, medvědí česnek, pažitka, jarní cibulka, křen, ředkvičky, brokolice, zelí, kapusta, květák, vejce, mléčné výrobky, játra, drůbež, hovězí maso. To jsou přirozené zdroje. Kámen úrazu ale spočívá jinde! Když chcete síru využívat, musí být potraviny ideálně co nejméně zpracované. Biologicky využitelné formy síry z ovoce a zeleniny mají tendenci se úpravou rychle ničit. Malé doporučení? Tatarák občas neuškodí, sem tam můžete vsadit i na kala namak neboli černou himalájskou sůl, kvašené mléčné výrobky, syrečky a tvaroh jsou prima. A játra si prostě dejte nejlépe dušená, paštika vás nespasí. Na jaře teď papejte bylinky a řiďte se obecným pravidlem, že to palčivé a pekelně smradlavé mívá síry víc.
Když přirozené zdroje nestačí
To se stává často. Nejen proto, že řada potravin je zpracovaná. Zkrátka stres, takový, který si ani neuvědomujeme, ale naše tělo ho vnímá. Vzniká pobytem v prostředí. A kde jsou ty časy panenské přírody 24/7? Nezbytný prvek tak tělo spotřebovává na to, aby se se vším vyrovnalo. Naštěstí jej lze snadno doplnit. Jednou z cest je obvykle L-methionin, o kterém už jsem mluvila. Ale za mě nemá dostatečný účinek a jen špatně řeší to, co s sebou dlouhodobý nedostatek síry nese. A pak je tu MSM neboli methylsulfonylmethan, zjednodušeně organická síra. Z mého pohledu naprosto fantastická věc, kterou užívám v kúrách několikrát během roku a kterou jsme objevila díky Jiřímu Pantůčkovi, majiteli firmy Green Idea.
Kouzlo MSM pro krásné nehty i klidnější život
MSM užívám vždy delší dobu. Některé studie hovoří o maximální délce užívání kolem 3 měsíců (16 týdnů), ale pokud tělo prošlo dlouhodobým zátěžovým obdobím a je vyčerpané, může se osvědčit delší šňůra v kuse a trošku nižší dávkování. Tak to bylo u mě. V dubnu dokončím pátý měsíc a v květnu si dám přestávku. Pak najedu na síru znovu. Ale už jen na 3 měsíce. Pak zase měsíc pauza. A pořád dokola. Už jen z toho titulu, že léto je pro mě stres. Patřím mezi to malé procento populace, pro kterou je vedro za trest. Je to stres z prostředí. A v létě mě obvykle také zlobí klouby, dávám jím docela zakouřit.
Vedle toho mi ale MSM opravdu pomohlo získat nehty snů. Hladké, lesklé, nelámavé, pevné. Prakticky se netřepí. A rostou jako z vody. Jsou silnější. A já opravdu nemám žádnou potřebu se za ně stydět nebo je skrývat pod vrstvami laku. Nejsou zabarvené, vypadají jako francouzská manikúra.
Jednu nevýhodu to ale má! Stříhat a upravovat se dají pouze po 20minutách máchání ve vodě, nejlépe v den, kdy si dávám lázeň nebo si ordinuji i údržbu kštice. A jedině kleštičkami. A na nohou kleštěmi. Jinak bych si s manikúrou ani neškrtla.
Síra v tom není sama, nehtům pomáhají i bylinky
Vedle MSM jsem se zaměřila i na doplnění křemíku. Ten je pro silné nehty, vlasy a pevnou pokožku nezbytný. Křemík je prostě machr na to, jak z kolagenu a elastinu ve tkáních udělat tu správnou síť, oporu pro naše mládí. A jak ho doplnit? Jednou z cest je křemelina. Další z cest je křemík vázaný v organických formách v tom, co kolem nás roste.
Co mají společného chřest a přeslička
Typickým a dobře popsaným zdrojem v potravě je chřest. Mimochodem sezónu na Mělnicku začala už 17. dubna, takže si jí nenechte ujít. Asi se tu co 2-3 týdny potkáme s nůší plnou tohoto zázraku z nitra přírody. Pro mě vůbec nejchutnější jarní zelenina. Věděli jste ale, že chřest má příbuzné v prehistorických obdobích? Přesně tak, je to rostlina z kategorií přesliček a plavuní. A stejně jako ony i chřest využívá pro svůj růst a výživu křemík, který dokáže získat z půdy rozpuštěný na kyselinu křemičitou. A podobně šikovná je přeslička rolní. Konec konců bývá často složkou preparátů pro krásné vlasy, pokožku a nehty. Všimli jste si?
Čajová směs s přesličkou podle Kateřiny pro doplnění křemíku
Vedle chřestu jsem vsadila právě na přesličku. Je součástí mojí oblíbené čajové směsi:
- 1 díl květu hluchavky bílé,
- 1 díl natě přesličky a
- 1 díl natě zlatobýlu obecného.
Dvě čajové lžičky přelít 0,5 l vroucí vody a nechat luhovat v zakryté nádobě 10-15 minut. Čaj by se měl pít teplý nebo vlahý. Úplně ideální by bylo dělat si ho 2x denně po 250 ml a vždy čerstvý. Ale znám se, to u mě nezafunguje. Takže patří mezi mé podvečerní slasti.
Ale naprosto chápu,, že to pro mnoho lidí není optimální forma požitku, bylinkové čaje nechutnají každému (ačkoli já tento považuju za dobrůtku). Takže existuje zkratka bez chuti a zápachu? V podstatě ano. Kapsle.
Šišák bajkalský se také předvedl, kočičí drápky do 2 týdnů
Patří sice mezi vyhlášené bylinky na stres a psychickou pohodu, ale u mě Šišák bajkalský zapůsobil také jako booster na růst nehtů. Během a po covidu jsem ho užívala docela dlouho. A nešlo si nevšimnout, že i on měl vliv na kvalitu mých drápků. Ale když jsem ho baštila souběžně s MSM, tak jsem si nehty nestačila stříhat. Musela jsem zasahovat týden co týden. Protože za 7 dní dokázaly poporůst až o 2-3 mm, přitom normální tempo růstu nehtu na rukou je 0,1 mm za den. Tedy za týden 0,7 mm. Pokud to propočteme, jedná se až o trojnásobně rychlejší růst. Pozor! Ale aniž by byla negativně ovlivněna kvalita nehtů. Naopak! Tento dramatický efekt se objevil právě ve spojení s MSM. Sám o sobě také funguje, ale se zdroji síry a dalšími kouzelnicemi z rostlinné říše? To je naprostá magie!
A co ta glukóza v krvi: Moringa olejodárná nebo třeba borůvkové listí
Z výzkumů víme, že pro kvalitu kůže, nehtů i vlasů, hojivých a regeneračních procesů , je klíčové hlídat si hladinu glukózy v krvi. Není třeba mít měřák, ale spíše se zaměřit na to, co vkládáme do úst. Potraviny s vysokým glykemickým indexem, které krátce po snězení prudce vystřelí hladinu krevního cukru do výšin a poté ji nechají prudce poklesnout, jsou tím, co kůži a nakonec ani nehtům nedělá dobrou službu. Prudké zvýšení hladiny glukózy v krvi a následné vyšší množství slinivkou vyloučeného inzulínu. Kolotoč roztáčející spirálu prostředí, které v těle podporuje výskyt zánětů. I proto jsou diabetici daleko obezřetněji sledování, pokud jde o jakékoli infekce.
Zkrocení metabolismu stravou
Takže co s tím? Jíst tak, aby tělo takové pecky nedostávalo. Dostatek bílkovin, vlákniny, hodnotné tuky. To neznamená jen maso, vejce, mléčné výrobky a zeleninu nebo olivový olej (ostatně ten lněný nebo rakytníkový je také super, i koně po nich mají lesklou srst a kvalitní rohovinu kopyt). Na vlákninu je bohatá třeba quinoa, amarant, indiánská rýže, celozrnné obiloviny (kde se alespoň něco málo z obalu zrna nechává, třeba ječné nebo špaldové kroupy), pohanka. Nebo pak chitin u hub funguje vlastně na zažívání podobně jako celulóza zeleniny. Super je i rozpustná vláknina, tu lze najít třeba v kořeni čekanky, pampelišky (správně Smetánky lékařské), kde jde o inulin, ale taky v ovoci, kde je tím hlavním pektin.
Moringa a jiní pomocníci (i ze zahrádky)
A pak tady jsou bylinky, co s tím umí čarovat. Jedná se o čekanku, listy i plody borůvky, kopřivu, smetánku /lidově pampelišku), pohanku jako součást čajových směsí, šťávu z aloe vera, plody arónie, vojtěšku nebo květy červeného jetelu. Z těch exotických by vás mohla zajímat Moringa olejodárná. Právě ta je v mnoha podobách využívána také v kosmetickém průmyslu, kde je ceněná pro své účinky, ať už jde o extrakt nebo olej. Je vyhlášená pro zjemnění, podporu hydratace a vyživení pleti. A na vnitřní úrovni přispívá k dílu především pozitivním vlivem na snižování hladiny krevního cukru a tím pádem také pozitivně ovlivňuje zánětlivé procesy v těle.
Zánět je totiž také stres, stres, který přichází z vnitřního prostředí a tělo na něj reaguje dostupnými zdroji, které má. Včetně přesměrování vitamínů a minerálů právě na hašení takového „požáru“, jakým zánět je.
Biotin nefunguje jen jako podpora metabolismu
Vitamín B7 nebo také H, jak se biotinu říká, má vliv na přeměnu tuků, cukrů a bílkovin na zdroje energie, ale účastní se také procesů, které pomáhají našim nehtům a vlasům zůstat v kondici. Přispívá třeba lepší cirkulaci krve, a tedy i rozvodu živin, a to zvláště do periferií, jako právě pokožka hlavy nebo nehtová lůžka. I s tím má stres co dělat. Když jsme stresováni, dochází ke stažení cév a tedy horšímu prokrvení právě okrajových součástí těla. Je to přirozená obranná reakce. A když je stres častý či dlouhodobý, krásu našich nehtů to může poznamenat jedna dvě.
Já biotin užívám pravidelně vždy v kúrách na 2-3 měsíce s 2měsíční pauzou. A jestli z mého pozorování mohu říct něco o jeho účincích, tak rozhodně že přispívá k tomu, aby se na nehtech tak často nevyskytovaly bílé skvrnky, zkrátka nehet tak snadno nepodléhá mechanické námaze a z ní vzniklým traumatům.
Tip navíc: Mazat, mazat a mazat
Krása nehtů je podle mě nejvíc ovlivněná tím, jak se o tělo staráme zevnitř. Ale důležitým faktorem, který je chrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí je také pravidelné krémování a promazávání. Mám nejraději přípravky s lehčí nemastnou avšak silně hydratační a zjemňující formulí. Samozřejmě, že i v tom „nemastném“ provedení tuky najdeme, nejčastěji ale oleje a vosky a jejich formy, které se rychle dokáží navázat na fosfolipidové membrány kožních buněk. A tak je buňka chráněná před nepříznivými vlivy a nemusí čerpat živiny, které jsou určeny pro krásu nehtů. Jednoduché, že? Chybu neuděláte se značkami Kneipp, GERnétic, Natura Siberica ani s polskou YOPE, která navíc nabízí péči o ruce v balení královské velikosti. Máme ho vždy v obýváku a s Aldou ho používáme i třikrát denně.
Pár slov k pojetí zdraví a péče o ně na závěr
Z mého přehledu pro krásnější nehty je to vše. Ale nezapomeňte, než se do bylinek a suplementů pustíte, že je to vše vždy potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem a že moje zkušenost odbornou radu, vyšetření, ani doporučení nenahrazují. I z toho důvodu, že v některých situacích mohou mít bylinky kontraindikace nebo mohou reagovat na vaši současnou léčbu. Zároveň vás všechny, milí čtenáři, nabádám, abyste lékařské návštěvy a vyšetření neodkládali a vždy chtěli znát svůj aktuální zdravotní stav. Protože to je proměnná, která také napoví, zda bylinky ano či ne a jaké.