Krásný den, milí čtenáři,
máme tu březen a co nevidět nastane duben. Měsíce, kdy se podle čínské medicíny vyplatí investovat do detoxu. Odlehčený jídelníček, pohyb, méně živočišných potravin a bylinky. Letos jsem to nechala na bylinkových čajích od mojí oblíbené značky Green Idea. Byla to dobrá volba?
Čím tihle fešáci vyčnívají?
Rozhodně svými obaly. Není to klasika, na jakou jsme zvyklí. Tentokrát nikde žádné malůvky rostlinek. Nic proti nim, mám je ráda, ale něčím se musíte na trhu odlišit. Nejen vizuálně. A to metalický design obalů Green Idea zvládá na jedničku. Každý čaj je odlišený jinou barvou v metalickém provedení. Všechny pak doplňuje motiv lístků na bílém pozadí, které má značka v logu. Vkusné a jasné. Taková komunikace mě baví. Z praktického hlediska oceňuji provedení kartonových krabiček. Jsou robustní, z opravdu silného papíru. Hned je nezničíte, nerozloží se, nepromáčknou se. To se v segmentu také tak často nevidí.
Oceňuju, že jsou jednotlivé porce čaje balené separátně, proto si je člověk snadno může převážet třeba do práce, na víkend na chaloupku apod. A jestli jste si všimli, že některé kartony krabiček trochu páchnou po papíru, tak tady to neplatí. A i kdyby to platilo, tohle zvláštní balení jednotlivých porcí ho poměrně dobře ochrání.
Lahodná chuť není samozřejmost. Změní to Green Idea?
Asi jsme si někdy všichni zkusili bylinkový čaj, který měl za úkol tělo trošku pročistit. Zajímalo by mě, v kolika případech jste byli s chutí opravdu spokojení a kúru jste dobrali s úsměvem na rtech? Hádám, že tak často to nebylo. Udělat totiž chutnou kompozici pročišťujícího bylinného čaje opravdu není lehká disciplína. Jasně, když jde o ten na průdušky a nachlazení, šance, že bude opravdu lahodný, se tak zhruba 10× zvyšuje. Ale co lymfatické a detoxikační nápoje?
K mému upřímnému nadšení to ale v Green Idea zvládli. Dokázali namíchat takovou kompozici bylinek, která chutná. Která mi vážně jede. Konečně se to stalo skutečností a já se na každý šálek těším. Těším se, až se ten vlahý nápoj dostane k mým chuťovým pohárkům. Až vyvolává vjem potěšení, k němuž se přidává i vědomí toho, že dělám něco užitečného pro tělesnou schránku.
Bylinný čaj Lymforegen: Nenásilná čistka
Ve složení Lymforegen od Green Idea najdeme kořen pampelišky, nať kopřivy, květ echinacey, květ měsíčku, nať přesličky, kůru pomeranče a citronu. Čaj příjemně voní a chutná lehce, nevýrazně, jen mírně po bylinkách. Je prostě dobroučký. A máte-li obavu z kořene pampelišky a toho, zda nevnese do kompozice hořkost, rovnou říkám, že ne. Pampeliška v čaji je nasládlá. A není zemitá. Právě proto není problém dopřát si třikrát denně šálek, malou siestu při práci, po obědě nebo během pozdního odpoledne.
A co účinky, jak se na těle Lymforegen podepsal? Rozhodně mi už během pitné kúry bylo lehčeji. Cítila jsem se taková volnější. V zimě a zjara, zvlášť, když trošku víc nemocním jako tento rok, se cítím taková stažená, sešněrovaná, jako by moje energie byla někde uvězněná a nemohla se pořádně projevit. Na to Lymforegen odpověděl svou nežnou bylinnou silou a začal mne nenásilně probouzet ze zimního spánku a jarní únavy.
Čas od času mě v zimě trápí malinko oteklejší kotníky, po 14 dnech se to zlepšilo. Soudím tedy, že deklarace účinků mírnících pocit těžkých nohou nebude jen chytrý marketingový trik. Prostě jako by se snad oběh tekutin v těle zrychlil. Rozproudil. A nakonec to bylo malinko znát i na celulitidě i pevnosti pokožky. Když čistíte lymfu, většinou také čistíte mikrozáněty, které se při celu v podkoží dělají. Není to nejpříjemnější. Dost často vás pokožka tak trochu bolí, je citlivější na pohmat. No, nezmizelo to, ale zmírnilo se to, citelně, takových 50 % odhadla bych.
Detoxiregen: Zelená síla
Detoxiregen se skládá z plodu ostropestřce, kořene a natě pampelišky, listu černého rybízu, natě kopřivy a zlatobýlu a plodu áronie. Chutná trochu výrazněji po bylinkách, maličko ovocně a natrpkle díky áronii. Mně se Detoxiregen pil snadno, dobře a užívala jsem si jeho osvěžující efekt.
Po prvních dnech pití se mi ulevilo na zažívání. Trošku mě pálila žáha a bylo mi těžko po jídle. Čím déle jsem čaj popíjela, tím lépe se mi trávilo a tím pohodovější pocit jsem po konzumaci pokrmů zažívala. Zkrátka dělá v bříšku jako v pokojíčku. Moje trvalá neřest jsou šunčičky a uzeninky, ty opravdu trávení dokáží pěkně zatížit. Ale s Detoxiregenem mi připadalo, že se tím tělo tak trápit nemusí. Nejspíš i tím, že mě během užívání čaje chuť na tyto neřesti prostě přestávaly trápit. V tom bude asi ten hmotnost kontrolující účinek.
Když posuzuji, co čaj dovede, nemohu vynechat to, s jakou jemností, ale přitom silou zefektivnil moje celkové zažívání a vyměšování. Denně jsem na královském trůně setrvala 3×. Ale dost důležité je, jak takové kralování na toaletě probíhalo. A tady vidím jeden z největších úspěchů čaje Detoxiregen. Vše běželo jako na drátkách. Žádné útrapy a nepříjemné pocity. Dojít na onu místnost, rychle a s klidem vykonat potřebu, odejít. Žádná zácpa, žádný průjem.
Průduškový bylinný čaj vážně pracuje do hloubky
Když jsem skončila na konci ledna doma s angínou, popíjela jsem tento čaj dvakrát denně 14 dní. A nevěřila bych, co ze mě tato směs s obsahem natě máty peprné, květů slézu maurského, jitrocelového listu, výhonů borovice, lišejníkem islandským a kořenem proskurníku lékařského dokáže vytáhnout. Mám pocit, že jsem z plic a dýchacího ústrojí vykašlala veškeré sajrajty, které tam stihla nemoc i chladné počasí nadělat.
Průduškový čaj mi pomohl pročistit kompletně dýchací systém a zbavit mě zahlenění. Nejdřív to bylo trochu otravné, protože produkci hlenu zvýší, ale právě proto že se zvýší, naředí a zlepší se jeho viskozita, můžete právě všechno vykašlat. A když to ještě chutná jako osvěžující mátová dobrota s trochou lesních akordů, je ta terapie pro mě hned příjemnější. A navíc mám tu zkušenost, že pokud si tohle nepohlídám, většinou se mi to vrátí s mnohem horším průběhem jako zánět průdušek. Mimo jiné nebylo nutné čaj doslazovat. Nakonec si říkám, že pro většinu populace bude asi tohle složení nejlahodnější. A v době od října do března se hodí ho mít v lékárničce jako parťáka, co vás podrží při nachlazení, kašli i rýmě.
Moje dávkování a verdikt
A kolik balení je potřeba pořídit si na pořádnou kúru? Záleží na tom, jak často hodláte čaj ve svém denním režimu pít. Pokud si po dobu 28 dní dopřáváte 2 šálky denně, pak si pořiďte 3 krabičky. V každé je dvacet nálevových sáčků. Pokud tři, pak si pořiďte krabiček pět. A po těch čtyřech týdnech si dopřejte alespoň týden nebo dva pauzu. Pokud bude třeba, kúru si pak zopakujte. Já si od každého z pročišťujících čajů dala jednu. U toho průduškového jsem si v prvním zátahu užila 28 sáčků, tedy balení a skoro polovinu dalšího. A pak jsem si to zopakovala při druhé epizodě angíny, která ale naštěstí odezněla do týdne.
Při přípravě ale nezapomínejte na to, že byste čaj měli zalévat horkou vodou, těsně po dovaření. A také dbejte na koncentraci. Co sáček, to 250 ml tekutiny. Právě koncentrace je klíčová, aby se zdraví prospěšné vlastnosti projevily.
Když bych to všem měla shrnout, cením si nejvíc toho, že čajový sortiment Green Idea je prostě vyladěný co do chuti i co do účinků. Dokazuje to i fakt, že si na čajích, zvláště tom průduškovém, pochutnával i můj Aleš.
Pro značku ho sice vyrábí jeden z tradičních slovenských výrobců, ale to mu na kouzlu a hodnotě nikterak neubírá. A cenovka 88 Kč je vůči hodnotě, kterou zákazník dostává, adekvátní.
*Článek s recenzí vznikl ve spolupráci s Green Idea.
Co vy a bylinné čaje, dopřáváte si je pravidelně?