Home Health Rande s covid-19

Rande s covid-19

A proč věřím tomu, že doplňky stravy nejsou jen marketing

by katerina

Zdravím vás, milí čtenáři,

už roky vsázím na doplňky stravy a byliny, které podporují pohodu a zdraví organismu. Mezi moje oblíbence, když jde o imunitu a kvalitnější se zotavení z virových i bakteriálních infekcí patří echinacea (třapatka nachová), betaglukany z hlívy ústřičné, lichořeřišnice větší, nejčerstvější objev šišák bajkalský a už zmiňovaný rakytník řešetlákový. Proč?

Ještě, než se vydáme na bylinkovou cestu, chci, abyste si uvědomili jedno. Bylinky nejsou náhradou za odbornou lékařskou pomoc a nevynahradí vám ani to, že na sebe léta kašlete. A nemyslím si, že je moudré si s nimi hrát, když opravdu do detailu neznáte svůj zdravotní stav. Nenahradí také medikamenty na předpis, nejsou to antibiotická léčiva určená na zaléčení bakteriální anebo komplikované infekce. Bylinky mohou s léky interagovat, dokonce i potraviny mohou. A ne vždy v dobrém. Takže než si cokoli nasadíte, poraďte se nejdříve se svým ošetřujícím lékařem a čtěte příbalové informace!

Echinacea

Bylinky používám v podobě tinktury, a to tinktury bezlihové. Pro moje zažívání relativně citlivé na alkohol je to vítaná inovace. Ostatní užívám v kapslích. Odvary na mě moc nefungují, nevím, čím to je, asi jako moderní člověk hledám kompromis mezi délkou nástupu účinku a časovými možnostmi.

Echinacea má za sebou celou řadu studií, které dokazují její schopnosti podpořit zdraví při infekčních onemocněních především horních a dolních cest dýchacích. Funguje tak, že stimuluje imunitní systém a zároveň pomáhá čistit lymfatický oběh, který je jakýmsi shromaždištěm odpadu nejen z metabolismu, ale právě také z kde jaké rýmy a nachlazení. Nejlépe dokáže svůj potenciál rozbalit jako prevence. Ovšem i při akutních stavech dokáže přispět k vyšší kvalitě regenerace a imunitní odpovědi, ale příroda prostě funguje na principu „nic nenechat náhodě“. A pokud naopak člověk trpí nějakým autoimunitním onemocněním, mohla by stav ještě zhoršit. Tady už vidíte, proč je porada s lékařem tak důležitá!

 

Já jsem užívala Echniaceu jako bezlihovou tinkturu od značky Green Idea. Už během srpna jsem začala s pěti kapkami denně, jsem právě ta, která má  Dávkovala jsem prvních pět dní 10 kapek 4x denně. A na lačno. Je to vždycky lepší před jídlem, protože se blahodárné látky nemusí prát s potravou. Mají co nejlepší příležitost se vstřebávat.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice zase výborně podporuje organismus při bakteriálních infekcích, zejména pokud jde o streptokoky a stafylokoky. Věhlasu dosáhla díky péči o močové cesty a kvalitnější zaléčení zánětů oblasti malé pánve. Lichořeřišnici jsem si naordinovala pro to, aby pomohla předejít sekundární bakteriální infekci, což u mě při jakémkoli horečnatém stavu bývalo docela typické.

Lichořeřišnice tinktura Green Idea recenze.

Kámoška Hlíva ústřičná

Hlíva je skvělá pro prevenci. Beta glukany v ní obsažené mají trochu jiný mechanismus působení, než například Echinacea. A je báječné, že tyto dvě cesty k podpoře imunity se velmi dobře doplňují. Hlívu užívám každý rok v kúře. Letos jsem to nějak nestihla. Většinou startuji koncem srpna a dobírám v listopadu, někdy si to protáhnu až do prosince. Dělá mi dobře na zažívání. A když si uvědomíme, že právě ve střevech se nachází drtivá většina naší imunity, nebo spíše základu pro ni, není to souvislost čistě náhodná. I o betaglukanech bylo publikováno mnoho zajímavých vědeckých prací, určitě si je na researchgate dohledejte. Kdyby vás podrobněji zajímala moje zkušenost s hlívou, je tu jedna starší recenze.

Hlíva ústřičná od Terezia Company.

Šišák bajkalský poprvé v letošním roce

Přiznám se, že adaptogenům holduji jen v omezené míře. Vybírám si ty, jejichž mechanismus účinku je pozvolnější a mírnější. Třeba takový ženšen nebo eleuterokok snesu leda v kosmetice, ale užívat vnitřně nemohu. Podobně jako houbu cordyceps.

Proto mě v posledním roce zaujal Šišák bajkalský. Asi jste už zaznamenali, že jsem potřebovala pomoci se stresem a spánkem. A přesně na zlepšení psychických funkcí má tato bylinka lví podíl. Podle některých autorů (mrkněte do encyklopedie rostlinných antibiotik, například Svět rostlinných antibiotik) má velice příznivý vliv na léčbu infekcí exogenních (způsobených stykem s vnějším patogenem, viry, bakterie, některé zdroje uvádí i plísně) i endogenních (vyvolaných například autoimunitně). A přestože je cesta z covid-19 opravdu dlouhá, myslím, že šišák mi s ní výrazně pomohl.

Když jsem šišák v covid-19 nasadila, prokázal svoje kvality v několika ohledech. Díky němu jsem mohla lépe spát, i když to bývaly spíše kratší spánkové epizody, byly hlubší a vydatnější. A pomohl mi zklidnit se, být vyrovnanější, mít nadhled, i když mi vlastně tak trochu teklo do bot. Vždycky, když jsem nemocná, pociťuji úzkosti, protože vidím, jak čas nemilosrdně pádí a já mám pocit, že ho nikdy není dost. Jsem pak podrážděná a inklinuji ke skleslosti a vnitřnímu psychickému tlaku. Šišák mi pomohl zklidnit se a usměrnit myšlenky, pocit časového tlaku.

Odpustit si (za) odpočinek

Tenhle přístup, kdy vás odpočinek rozčiluje, vám nedoporučuji. Podle studií se jím vyznačují osobnosti typu A, a ty pak víc trpí na kardiovaskulární onemocnění. Stres je svině, řekněme si to upřímně.  A to hlavně proto, že není kde a jak ho uvolnit. Dříve jste před zdrojem mohli utéct, nebo mu dát po tlamě. Dnes ho musíte vystát, je to přece součást práce a života. Když nelze odstranit příčinu, musíte změnit přístup. To je práce pro vás a psychologa, psychoterapeuta nebo kouče.

A můžete podpořit odolnost nervové soustavy třeba bylinkami. A můžete si naordinovat ve volném čase nějaké aktivity na zmírnění chronického stresového nabuzení: sport, jóga, malování, procházky, čínské cvičení pro zdraví.

A taky si musíte odpustit, odpustit si odpočinek. Vážně to není podělaný flákání. Nejste lemra líná. Děláte vše pro to, aby jste byli klidnější, vyrovnanější a šťastnější. Během covidu jsem tohle musela hodně trénovat, tu duševní stránku věci. Bylinky samy o sobě jsou moc prima, ale pokud k nim přidáte i duševní práci, pak je to fantastické.

Pitný režim a minerály

Během jakéhokoli infekčního onemocnění je hodně důležité zvýšit pitný režim, nebo spíš ho opravdu dodržovat, velká část populace zdaleka nezvládá ani dva litry tekutin denně. Ale během covidu jsem se ve dnech s horečkami dostávala i nad tři až čtyři litry, protože v takových situacích toho vážně dost vypotíte.

A dál je vítané doplňovat minerály. Proto jsem popíjela 0,3 litru Vincentky denně (jen doplním, že jde o přírodní léčivý zdroj, a tak možná radši zkonzultujte zase s lékařem, toho jódu a dalších minerálů v ní není málo, tak ať si neublížíte). Ulevovala mi od škrábání v krku, regenerovat mi hlasivky, zmírňovala někdy až šílené dráždění ke kašli, které se objevovalo po večerech, a dokonce jsem si tuhle českou legendární minerálku z Luhačovic pořídila i jako nosní sprej na vlhčení sliznic. Později, už po nemoci, jsem s Vincentkou do nosu pokračovala, osvědčila se jako můj balzám, když je vzduch v místnosti suchý.

Tělo spotřebovává ve zvýšené míře minerály, aby se ubránilo fyzickému i psychickému stresu, který s nemocí přichází. Proto jsem si dopřávala denně také přípravek Fytomineral od české firmy Energy. Osvědčil se mi už několikrát. Třeba před asi pěti lety, kdy jsem měla nedostatek draslíku. Jedná se o koloidní roztok, tělo by mělo minerální látky v něm rozpuštěné lépe využít. Já jsem s ním velice spokojená, myslím si, že funguje.

Pro posílení imunity jsem ještě cíleně zvýšila příjem selenu a zinku, dvou minerálů, které jsou nezbytné pro správné fungování imunity, ale třeba také pro ochranu tkání před autoimunitními reakcemi. U nás doma v tohle směru vede značka Pharma Nord.

Rybí tuk všemi deseti a po lžících

Řada studií prokázala velice pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na redukci zánětů v těle. A kde je najít? Nabízí se rybí tuk. U nás doma se zabydlel ten od Möller´s. Tentokrát jsme ale nepořídili kapsle, nýbrž olej na lžičku s citrusovou příchutí, abych si do něj mohla kapat ještě od doktora předepsané déčko. On je sice tento rybí olej sice sám bohatý na vitamín D, ale lékařka mi vysvětlila, že se málokdy vstřebá v potřebném množství. Užívali jsme až dvě polévkové lžíce denně. A také si doma myslíme, že má na svědomí lepší doléčení z covidu.

Rychlejší rekonvalescence

Pravdou je, že po nemoci se tělo regeneruje pomaleji a obnovuje síly s větší prodlevou. Na zkvalitnění celého procesu regenerace se hodí užívat Koenzym Q10. Užívala jsem Q10 už několikrát v době nadměrného psychického a fyzického vyčerpání, námahy apod. A vždy s velice dobrým výsledkem. Máte totiž pocit, že najednou naberete energii a vítr do plachet. To je celkově povzbudivé. Ale bez koenzymu Q10 by to trvalo se k takovému pocitu propracovat mnohem déle. Přímo jsem vnímala, jak se mi navrací vitalita.

Pravidelně větrat a okořenit vzduch

Chce to víc než často větrat, aby se vzduch v místnosti, kde pobýváte měnil  a byl čerstvý. Jestli něco nesnáším, je to zadýchané prostředí, kde je příliš vysoká vlhkost vzduchu. Mám pocit, že mi ta vlhkost dosedá až na plíce a já se nemůžu pořádně nadechnout. Jako bych snad byla v akváriu. K tomu jsem si naordinovala využívat éterické olejíčky, v aromalampě, které jsou známé pro své pozitivní účinky při nachlazení a infektech horních cest dýchacích. Pro mě jsou absolutní šampioni smrk a ravintsara. Dezinfikují, pečují o sliznice, svým způsobem i psychicky uklidňují. Trocha lesa přenesená do bytu v panelovém domě. 

Esenciiální oleje, které dobře osvěží vzduch při nachlazení i covidu.

Zvířecí teplo

Poslední rada se netýká doplňků stravy ani vzdáleně. Ať už si to přiznáme, nebo ne, faktem je, že při nemoci lidstvo často využívalo materiálů, které nám poskytuje zvířecí říše. Pro mě je nezbytností vlna. Mám to štěstí, že jsem podědila položku z beránku, jednu mohérovou deku a nedávno jsem nakoupila pár kašmírových svetrů. Tyto materiály mají vynikající termoregulační vlastnosti a jako jediné mě dokázaly zahřát při návalech zimnice. Doteď se do nich balím, protože od covidu trpím na  studené ruce a nohy. Tohle teplo taky hladí po duši, uklidňuje, je jaksi jemnější a mocnější, než polyesterový pléd nebo funkční termotriko. To je prostě holý fakt.

Moji milí, doufám, že vám moje tipy třeba pomohou, inspirují vás. Ale zdůrazňuji, vždycky musíte hledět na svůj zdravotní stav a poradit se s medicínskými odborníky. Ze všeho nejvíc vám ale přeji pevné zdraví, hodně radosti a veselí! 

You may also like

Leave a Comment