Home Mind Svíčky Woodwick | Recenze

Svíčky Woodwick | Recenze

Aneb jak si podzim udělat hřejivě útulný

by katerina
Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Krásný den, milí čtenáři,

jsem tvor, který podzim miluje. Vůně listí, barvy, poslední jiřiny, afrikány a listopadky na zahradě. Je ale brzy tma a člověk se s tou temnotou musí naučit žít. Někdy se ale, podobně jako letos, rozhodne zima se sněhovými vločkami a párou jdoucí od úst převzít svou vládu dříve Abych si celý proces adaptace zpříjemnila, nepohrdnu zářivou aurou svíčky. O to víc mě těší, že dnes si můžeme vybrat i takové, které prostor provoní podle našich potřeb a možná dodají i něco navíc. Jestli to značka Woodwick umí, se dozvíte v článku.

Jak se Woodwick usadil v mém vanilkovém srdci

Značku máme doma rádi už roky. Je to jako včera, když mi muž pod stromeček poprvé nadělil vonnou svíčku s dřevěným křížovým knotem, která voněla po vanilce, teple, bezpečí a radosti. Vanilla Bean byla má nejoblíbenější vůně, kterou se Woodwick usadil v mém hygge milujícím srdci. A pak přicházely další – Cinnamon Chai, Oat Cookie, Trilogy Café Sweets, Fireside, Frasier Fir.

Když jsme se před pár lety stěhovali, chtěli jsme si během zimy nové hnízdečko zabydlet podle našich pravidel. A právě vanilková nálož Vanilla Bean od Woodwick nás provázela prvními měsíci společného soužití. A jak šel čas, tak se pod vánočním stromkem zase a znova objevovaly vonné svíčky s tím nejúžasnějším efektem hoření, který znám…

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Umí zahnat stesk po krbu?

Pocit tepla, pohled do plamenů, zvuk praskání dřeva. To je moje představa idylky volných chvil v chladné části roku. Řekněme od konce září do půlky dubna. Ale v bytě bohužel krb ani krbová kamna nemáme. A tak nám Woodwick ten efekt svým mihotavým plamínkem tančícím po dřevěném knotu vynahrazuje. Alespoň částečně. Nepraská sice, ale šumí a trošku prská.

Někdo tvrdí, že to rozhodně němá s krbem nic společného, ale mně i Aldovi tahle kulisa dokáže přinést pohodu na duši. Ten zvuk možná není hoden koncertní síně, ale rozhodně nás umí zklidnit po náročném dni. Rádi si tak večer zapálíme svíčku a jen odpočíváme. Někdy si povídáme, jindy si vychutnáváme tlumené světlo a pravidelný zvuk, který se nese od dřevěného knotu.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Má milá pracovno, chtělo by to…WoodWick

Jak asi víte, od srpna se připravuji na to, že moje pracovna se dočká zase dalšího zvelebení. Nakonec to klaplo v říjnu. Odmarodili jsme a týden na to u mě doma přistála komoda. Taková, jakou jsem si přála, taková, do níž jsem vkládala naděje. Byl to pocit, když jsem ji konečně spatřila na místě! Zadostiučinění, radost! Věděla jsem, že se mi splnil sen. Vypovídá o tom i rychlost, s jakou jsem nový přírůstek umyla a připravila na naše společné chvíle.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Komoda, kterou mi na míru připravil ten nejšikovnější truhlář z Vysočiny, potřebovala ještě trošku té holčičí péče. Jen jemně doladit. Protože kvalita i design jí byly dány do vínku už během mého navrhování a díky práci pana truhláře, postačila troška láskyplného stylingu. Představu toho, jak vrchní desku komody naaranžuji už jsem měla v hlavě dlouho. Mramorový podnos, váza plná květin ze zahrádky, mosazný tácek, lampička, trocha křišťálu. Ale nepřehnat to, aby byla vidět krásná struktura dřeva.

A právě na tom mramorovém podnosu ještě něco chybělo. Naštěstí jsem již v létě dílky El Nino, online parfumerii, objevila novinky od Woodwick: Tonka & Almond Milk a Sueded Sandalwood. Přesně takové, se kterými jsem můj kousek štěstí v pracovně dovedla k estetické dokonalosti. A nakonec k dokonalosti, která oblažuje nejen zrak, ale také čich. Malá a velká svíčka na mramorovém podnose, to byla symbolická tečka, díky které jsem se konečně mohla s pocitem uspokojení svalit do křesla a kochat se tím nejdokonalejším koutem pracovny.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Woodwick Tonka & Almond Milk

Letošní horká novinka, která by měla být povinně v každé kavárně, v každém podniku, kde usilují o to naservírovat vám nejlepší horké nápoje i s opěvovaným hygge. Tato vůně je totiž hřejivá, sladká, trochu dřevitá a maličko kořeněná. Podívejme se na vonnou kompozici (tučně máte vyznačeno to, co dokáži detekovat při hoření i na první přivonění):

  • hlava: fazole tonka, růžové pačuli, trpasličí citrus, vanilka;
  • srdce: květina Firefly, jalovec, balzámové tóny;
  • základ: vrba, cedrové dřevo, mandlové mléko.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

A jak tedy voní? Jednoznačně skvěle. Představte si kavárnu, kde dělají to nejlepší latté s mandlovým mlékem, vanilkou a pěnou navíc. A k němu vám dají skvělé mandlové sušenky s překvapením, troškou marcipánu. Do téhle kavárny chodí lidé, kteří fandí eleganci. Je to tu laděné do smetanové, bílé, béžové, zlatavé. Je tu útulno a vznikají tu samé krásné myšlenky.

V kompozici nejvíc budete vnímat vanilku. Dokonce i fazole tonka je laděna do vanilkového akordu, je jen lehounce marcipánová a téměř neznatelně pudrová, zato nepostrádá krémovou linku, která se dokonale propojuje s mandlovým mlékem. Do těchto hřejivých lahodných ingrediencí proniká syté květinové aroma. Vnímám v něm nepatrnou dávku karafiátu a jiřiny. Vůně je hezky oblá díky balzámovým tónům, trochu zemitá jako spadané listí v javorovém háji díky pačuli a rozprostírá se do vyvážené dřevité symfonie cedrového dřeva. Kompozice vyznívá neokoukaně. Je hladká, konejšivá. Do života si s ní vnesete trochu bezpečí, ale také si ho osladíte. 

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Woodwick Sueded Sandalwood

Tato dřevitá kompozice mi dělá dobře, když se snažím být kreativní, žhavím mozkové závity, promýšlím cesty, možnosti a nápady. Je vznešená, dřevitá, méně křiklavá než Tonka & Almond Milk. O to však uhlazenější, jen nepatrně nasládlá, doplněná o pár květin, které dělají posvátné vůni santalového dřeva velmi šikovné asistenty:

  • hlava: zelené listy, květ tabáku, santálové dřevo;
  • srdce: ylang z Madagaskaru, semínko koriandru, semišový akord, vanilka;
  • základ: santálové a cedrové dřevo, indonéské pačuli, fazole tonka, ambra, benzoin, pižmo.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Přestože je vůně o něco méně výrazná, je velice komplexní. Dřevité tóny si zachovávají velmi elegantní a hluboký projev, přitom nedusí, nejsou štiplavé. Kompozici výrazně podtrhují ylang a tabákový květ, vanilka i tonkové boby. Uzemnění dodává semiš, pačule i až animální pižmo. Možná by se dle složení mohlo zdát, ale nepopsala bych ji jako čistě dřevitou, ani dřevitě orientální. Spíše by se hodila křižovatka tří směrů: květinového, dřevitého a jen lehce orientálního bez sklonu k těžkosti a bolehlavu.

Aby provoněla domov

Pro mou pracovnu o rozloze 12 metrů čtverečních bohatě postačí i ta nejmenší velikost svíčky o hmotnosti 85 g (provedení Sueded Sandalwood). Po dvou hodinách je prostor nádherně provoněný. A jakmile svíčku sfouknu, tedy pardon, sfouknu a přiklopím, aroma se vznáší v místnosti ještě další hodinu a půl. A jak dlouho taková malá „prdelka“ vystačí? Na 14-18 dní.

Největší svíčka ve tvaru válce o hmotnosti 609 g (provedení Tonka & Almond Milk) se hodí ale lépe pro větší prostory. Proto v  tomto případě pracovnu otevřu a nechám vonné esence proplétat se celým bytem. Bravurně tak zvládne provonět i prostor o 30-50 metrech čtverečních. Potřebuje ale na rozdíl od menší hořet nejlépe 3 hodiny, aby se kompletně celá vrchní vrstva vosku rozpustila a svíčka neprohořívala do tunelu nebo aby se pak netopila v příliš velkém množství vosku. A co výdrž? Nebezpečně dlouhá! Podle oficiálních údajů sice zvládne něco kolem 120 hodin hoření, ale naše zkušenost vypovídá až o 5 měsících pálení obden. A pokud vám půlka zbyde před létem, klidně ji uschovejte zavíčkovanou do komory a opět si jí zpříjemněte chvíle zase v září nebo říjnu.

Umíte zkrotit knot?

Co mi však na malé svíčce mírně vadilo? Když jsem ji prvně zažehla, knot se téměř topil ve vosku a chvílemi se už zdálo, že se plamen úplně zadusí. S postupem času se to lepší, ale úplně optimální to není. S většími svíčkami mám o hodně lepší zkušenost. Hoření je jasnější, zvuk knotu znělejší. Příště bych šla při nejmenším do střední velikosti.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Asi se ptáte, co dělat, když svíčka nehoří…Osvědčilo se mi, tím neříkám, že je to správně, vosk trochu rozkroužit po skle svíčky. Na druhou stranu, je-li knot příliš dlouhý, bude vám svíčka Woodwick ze směsi vysoce kvalitního sójového vosku a parafínu zbytečně čadit. Udává se, že ideální je délka knotu 0,6 cm. Já preferuji 0,7 mm pro lepší vizuální efekt. Pokud byste potřebovali knot zakrátit, s nůžkami na zastřihování tady moc neuspějete. Je třeba ho opatrně zlomit třeba pinzetou, a to nejlépe ve stavu za studena, kdy i vosk již zcela zatvrdl. Pokud by napadaly kousky ohořelého dřívka do horkého vosku, budou se vám vážně špatně vytahovat. Nespěchejte, počkejte si.

Co se sklem?

To je jednoduché. Zbytek svíčky po vyhoření umístěte na pár hodin do mrazáku a poté zbylý vosk i s knotem vydolujte například příborovým nožem. Odstraňte zbytky vosku, nechte v myčce vymýt a voilà. Krásná váza z čirého skla nebo lucerna na čajovou svíčku se hlásí do služby. Doma prázdné skleněné nádoby využíváme právě hlavně jako vázy. V létě pak občas poslouží coby lucerny. Hodí se i na aranžování suchých nebo živých rostlin.

Svíčky Woodwick nyní seženete v online parfumerii El Nino.

Nevíte si rady s vhodným dárkem…

Čas od času všichni potřebujeme obdarovat naše blízké, chceme jim věnovat něco vážně pěkného. Ale jsou situace, kdy prostě nevíte, nemáte záchytný bod. Má zkušenost je taková, že čajem, kávou, knižní novinkou, kvalitní čokoládou ani vonnou svíčkou nic nezkazíte. Když se náhodou netrefíte, vždycky obdarovaný najde ve svém okolí někoho, komu přesně tohle radost udělá.

Myslím, že muže nakonec potěší sladké vůně, možná někdy víc, než ženy. To je můj tajný tip pro výběr. Ale pokud chcete genderově neutrální krásnou parfemaci, bude ta Sueded Sandalwood trefou do černého. Pokud ale víte, že máte co dočinění s gurmánem, nebojte se varianty s tonkovými boby Tonka & Almond Milk nebo Vanilla Bean.

*Článek vznikl ve spolupráci s online parfumerií El Nino.

Dejte mi vědět, zda vás Woodwick zaujal. A napište mi, co děláte z prázdných skleněných obalů od svíček vy.

Budu se na vás těšit u dalšího článku!

You may also like

Leave a Comment