Krásný den, milí čtenáři,
protože jste si řekli o článek na téma Halloween, připravila jsem ho. Podělím se o význam svátku, tradice i tipy na DYI dekorace, které nemusíte využít jen pro tento podzimní svátek.
Halloween nebo Samhain?
Anglosaský svátek, pro který je charakteristická zábava, koledování a strašidelné kostýmy. Tak si obvykle díky všem těm filmům a seriálům Halloween představujeme. Halloween má ale kořeny ve starších oslavách (keltských i germánských) ukončení sklizně. Je to doba, kdy si uvědomujeme, že jsme vstoupili do temné části roku, vnímáme, že se proměňuje příroda a její cykly. Ukládá se ke spánku, aby mohla z jara znovu obrašit.
I díky těmto dějům častěji vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi. Ve vzduchu je cítit magie, jako bychom se svým bytím dokázali dotknout jiných říší. Přelom října a listopadu je tajemná doba. Tradičně se v těchto dnech vykonávala ochranná zaříkadla, lidé čistili a zabezpečovali obydlí svá i ta hospodářská. Končilo se se zemědělskými pracemi. Usedalo se dříve ke stolu, předlo se, opravovalo a člověk se stahoval do svého stavení, do blízkosti rodiny, přátel a společenství.
Právě ve společenských kratochvílích bylo toto období částí roku veselou. Když bylo slunce pomálu, musel si člověk náladu zvednout alespoň oslavami, vyprávěními a čilou interakcí s druhými. A protože byla hranice mezi světem živých a předků tenčí, někteří píší o kavalkádách bohyně Diany, průvodech mrtvých a duchů, bývalo zvykem rozžehnout světla, nastlat postele a připravit duchům trochu jídla a pití, aby na své pouti krajinou mohli také v míru spočinout, přinesli rodině ochranu a nikoli nepřízeň. Taková je zhruba podstata svátku vrcholného podzimu.
Jak vnímáme tuto tradici u nás?
My Samhain či Halloween začali slavit před víc než deseti lety. Na jednu stranu respektujeme potřeby duše, které jsou spojené s měnícími se rytmy přírody. Člověk se tak říkajíc naladí na určité období. A to promítá i do toho, co dělá. Na zahradě sázíme stromky, hrabeme listí, uklízíme a dáváme vše do pořádku. Ryjeme záhony a políčka, vozíme kompost a zazimováváme rostlinstvo.
Doma se snažíme poklidit, udělat takové podzimní útulno, ve kterém se ty tmavé dny lépe a snáze odžijí. Ale abych kvůli těmto fenoménům uspořádala samostatnou oslavu, potřebovala jsem ještě důvod navíc. A to jsou narozeniny mojí nejdražší přítelkyně! Jako štír první dekády má tu kliku, že slavit může v podstatě klidně 31. října, tedy na Halloween. A tak jsme se před víc než deseti lety rozhodly, že je na čase udělat si vlastní narozeninovou tradici, do níž integrujeme i halloweenské prvky.
A vznikl z toho několikadenní narozeninový a taky trochu strašidelný festival plný povídání, fenomenální gastronomie, dekorací a kostýmů. A taky trošky té magie, i kdyby měla být jen v kuchyni. Soukromě pak sama před sebou uctím památku zesnulých, vzpomenu na babičku, tátu, dědu a přátele, kteří už dlí na nebeské báni. A je to taky ten bod, kdy se s chutí stahuji víc do sebe, považuju tuhle část roku za tu nejvhodnější k promýšlení a přemýšlení.
Letošní sváteční menu
Každoročně dělám na Halloween pokrmy, v nichž můžu zužitkovat podzimní poklady, hlavně dýni, ale občas i kdouli. Rádi máme také zvěřinu, kořenovou zeleninu a další sezónní suroviny. Letos tabuli kralovala dýně. Oranžové plody se mi staly dokonalou inspirací. Určitě i proto, že plody hokkaido sklízíme ze zahrady.
Ale letos mám podezření, jako by pro ně kompost byl steroidy a ony narostly do rozměrů, které neodpovídají dvěma, ani třem kouskům této plodiny. Že některé váží skoro 7 kilo, nás opravdu hodně zarazilo! Na druhou stranu jsme měli plody sice velké, ale malé množství. Takže si příroda vždy najde způsob, jak to vykompenzovat. Na všechny recepty jsem použila dýňové pyré. Na lístku byly:
- dýňová polévka krémová s dýňovými bezlepkovými bulkami,
- jelení kýta na víně s dýňovou kaší,
- dýňový chlebíček s krémem a ovocem.
Recepty na všechny ty dobroty už mám sepsané. Pokud chcete zužitkovat dýni maximálně efektivně, tohle vás nadchne.
DIY dekorace
Jakc o´Lantern aneb halloweenské dýňové lampiony
Rok co rok to bez dýní, ať už okrasných nebo krmných (používají se na vyřezávání, mají totiž tak trochu masitou vůni), neobejde. Dáváme si záležet už při výběru. Raději mám ty oválné, protože se snáze vyřezávají než ty, které vypadají jako základ pro kočár americké Popelky. Vždy beru mix menších a velkých. Letos jsme opět vybrali ty od Hančů z Farmy Vraňany. A byl to gól. Už dlouho jsem neměla tak krásné a kvalitní dýně na vyřezávání. Ale připravte se, že za kvalitu si trošku připlatíte.
Postup vyřezávání halloweenských dýní
Na dýně si nejprve lihovou fixou namaluji motiv, který chci vytvořit. Jako první budu vyřezávat pokličku. Bez toho se totiž dovnitř na semínka a dužinu nedostanu. Náčrtek pokličky obtáhnu kreativním nožem a posléze se dám do prořezávání dužiny útlým dlouhým filetovacím. Jde to lehce a dobře. Pokličku vyřezávám vždy pod úhlem, aby na dýni dobře seděla i po několika dnech, i když trošku vyschne. Jakmile povolím, opatrně ji za stopku vykroutím. Odříznu maximum dužiny se semeny a začistím.
Tajemstvím dlouho hezky vypadajících lampionků z dýní je především umění je správně vydlabat. Nestačí odstranit pouze vlákna a semena. je potřeba odstranit i co nejvíce oranžové dužiny. Doporučuji vzít si na to latexové nebo jiné přiléhavé rukavice. Dýně v syrovém stavu obsahuje totiž látky, které mohou podráždit a poškodit pokožku.
Dlabu lžící i naběračkou s ostrými hranami. Jde to obvykle dobře. Čím jsou dýně více šťavnaté, tím je to lepší. Nebojím se oddlabat z každé strany i 2 cm dužiny. Slupka plodů je pevná a tvar udrží vlastně lépe, protože ji při rozkladu v průběhu dní nebude bortit vodnatá dužina. Poté se dám do samotného vyřezávání tvarů. Postupuji stejně jako u pokličky. Jen s tím rozdílem, že tady začišťuji ještě malým nožíkem na zeleninu Victorinox. Je to poklad. Obratný, ostrý.
Jakmile mám vyřezáno, pak dýni pořádně namažu olejem. Stačí úplně obyčejný řepkový. Namažu ji zevnitř i zvenku. Je to na jedné straně ochrana před oxidací, čímž dochází ke zpomalení hnití nebo plesnivění, na straně druhé to dýni dodá krásný lesk. Do lampionku umístím svíčku, zapálím, přiklopím pokličku a je hotovo. Pokud je sucho a příliš nemrzne, vydrží lampionky i čtrnáct dní. Když je mokro, připravte se na to, že do deseti dní budou nejspíš zralé do kompostu.
Strašidelný podnos pana Larryho
Letos jsem se rozhodla nainstalovat strašidelnou verzi domácí dekorace. Na Fleru mne zaujal ručně vyrobený svícen ve tvaru lebky. No, doma jsme mu začali říkat Larry a už mu to zůstalo. A od toho se odvíjelo vše ostatní. Hodně mne při aranžování inspiroval mexický svátek mrtvých. Rozhodla jsem se udělat dekoraci pestrou, přesto se však držet lokálních surovin.
Využila jsem velký podnos z Ikea, do něhož jsem naskládala všechny potřebné propriety. A Larry se stal centrálním prvkem, kolem kterého se rozvlnily drobné okrasné dýně, malé podzimní mochyně, kaštany, šišky, světlice barvířská, nevěstin závoj nebo rozchodník. Když už se tma hlásila o slovo, Larry se rozzářil. Protože tu bylo hodně sušených a hořlavých materiálů, zvolili jsme radši čajovou led svíčku.
Čarodějnice
Vlkodlaci a upíři nás asi nefascinují tolik jako čarodějnice. Takže jsme se rozhodli jednu umístit na zahradě. Potřebovali jsme k tomu jen lampion ve tvaru koule, ledkovou čajovou svíčku, jutový pytel vycpaný slámou (ale pokud máte na vycpání seno nebo jiný materiál, jen do toho), kousek vínového sametu, vínovou stužku, čarodějnický klobouk, provázek, oboustrannou lepicí pásku, laťku a tavnou pistoli.
Postup pro vytvoření halloweenské čarodějnice
Z laťky jsem udělali oporu. Zastrčili jsme ji do pytle a ten naplnily pořádně slámou a zavázali. Měli jsme rozmyšlené, kam čarodějnici umístíme, takže jsme si pohráli s tvarováním tak, aby na místě dobře držela. Poté jsme na laťku nasadili lampion a vytvarovali jeho spodní část tak, aby se tam dala vkládat led svíčka a pohodlně se s ní dalo manipulovat. Švy lampionu je pro tyto účely lepší nasměrovat vzad. Na vršek lampionu jsme za pomocí oboustranné lepicí pásky připevnili klobouk. Nakonec jsme tu naši krásku oblékly do pláště ze sametu, zavázali jej stužkou a přidali na přední stranu s pomocí tavné pistole zelený sisal. Hotovo.
Havran
Určitě jste už viděli plašič špačků. Ano, jsou to ti podivní havrani, kteří se vyjímají lidem na balkonech a zahradách a vy si běžně říkáte, co je to za zrůdnost. Ale teď vážně. Celkem to funguje. Jenže na podzim už není koho plašit, takže jsme je proměnili v součást kulis. Mají oko na zavěšení nebo podstavec s nožičkami, aby stáli, takže si račte vybrat, jak s nimi naložíte.
Poletující svíčky
Měla jsem pěknou zásobu ledkových čajových svíček a říkala si, jak to udělat, aby levitovaly. A pak přišel nápad. Ruličky od toaletního papíru, tavná pistole a akrylový sprej. Velká jehla, karton, kružítko, drátek. Nejdřív jsem ruličky rozměřila a určila si, kolik prostoru potřebuji, aby se tam dala umístit led svíčka. Poté jsem je propíchla silnou jehlou (například tou, která se používá na kůži, ale stačí vám obyčejná špikovací jehla). Provlékla drát.
Pak jsem na kus kartonu narýsovala kruh, který měl asi o 3 mm větší průměr, něž rulička. Do středu tohoto kruhu jsem ještě nakreslila kruh o velikosti odpovídající vnitřnímu průměru ruličky. Vystřihla jsem větší kruh a nastřihla ho po obvodu tak, abych těsně nezasáhla do menšího kruhu. Po obvodu jsem nastřihnutím vzniklé nožičky nebo chapadýlka, chcete-li, potřela roztaveným silikonem a umístila dovnitř ruličky jako takovou poličku na budoucí čajovou svíčku.
Následně jsem roztaveným silikonem pomocí tavné pistole ozdobila vnější část ruličky po obvodu, aby to vypadalo jako odkapávající vosk. Poté jsem je na ochranné fólii nastříkala lesklým akrylovým sprejem a nechala asi den schnout. Další den jsem jen drátek zkroutila a udělala na jeho konci háček, aby bylo možné svíčky zavěsit na větvě. Přidala jsem led čajovou svíčku a bylo hotovo.
Lucerny, náhrobky a hřbitovní svíčky
Jsem milovník luceren. A tak jsem je při halloweenských přípravách taky nesčetněkrát využila. Dokáží krásně umocnit tajemno. Navíc lze koupit i takové, které vydrží nehostinné venkovní počasí a jejichž sklo je odolné vůči teplotním výkyvům. Na to si dávejte pozor především, když používáte tradiční svíčky z parafínu (nejlepší mají v Ikea).
Hřbitovní svíčky a lucerny jsou taky docela vděčným pomocníkem, který přidá na atmosféře děsu. Já je použila mezi kameny tak, aby se zdálo, že máme na zahradě fiktivní hřbitov. Různě jsem si hrála s kameny, velkými kusy kůry a malými dřevěnými špalíky.
A to je o halloweenských přípravách vše, co mohu prozradit. Užijte si tajemnou atmosféru po svém, v kostýmu nebo bez, hlavně, aby vám to dělalo radost.