Home DIY Vánoční výzdoba: lze ji zvládnout i na poslední chvíli

Vánoční výzdoba: lze ji zvládnout i na poslední chvíli

by katerina

Zdravím vás u nového článku, milí čtenáři,

zpracovala jsem v něm téma žádané. Mnoho z nás řeší sváteční výzdobu až těsně před svátky. Ale bylo by krásné, abychom si vše užili bez stresu a v dobré náladě. I když už nám do Štědrého dne zbývá jen několik málo hodin, zvládnout výzdobu můžeme i v rekordně krátkém čase. Ale budu k vám upřímná. Nejlépe je si výzdobu trochu rozplánovat a rozložit v čase tak, aby vás její tvorba více těšila. Měla jsem to štěstí, že se mi letos podařilo veškerá aranžmá vytvořit už o 3. adventním víkendu. Ráda bych Vám ale dala pár tipů, jak se s tímto milým úkolem popasovat i v časové tísni, kdy Ježíšek už pomalu bere za kliku domova.

Vánoční věnec

Nejraději jako základ svého vánočního věnce používám korpus zhotovený z pevně svázané slámy. Pomocí zeleného aranžérského drátku na něj přivazuji chvojí ze stálozelených dřevin. Mým oblíbencem je jedle, jejíž jehličí vůbec nepíchá, je příjemně poddajné a neopadává, což se o smrku bohužel říci nedá. Jedli používám jako základ a s chutí ji doplňuji borovičkou, zimostrázem, mahónií, břečťanem, bobkovišní nebo větvičkami z rozličných odrůd zeravu. Jen dejte pozor na jednu drobnost. Listnaté druhy jako buxus a bobkovišeň mají tendenci zasychat a ztrácet svěže zelenou barvu. Proto je lépe vyhotovit výzdobu s jejich využitím kratší čas před svátky samotnými.

Jednotlivé větvičky skládám po obvodu korpusu. Z vnější strany doporučuji použít ty delší, z vnitřní pak kratší a jemnější. Vynechávám však spodní část věnce, která má dobře sedět na podkladu. Z vnějšího obvodu si dávám záležet na tom, aby byl objemnější. Na vrchní straně se snažím vrstvit chvojí naplocho, aby na něm dobře držely další ozdobičky. Chvojí připevňuji průběžně drátkem tak, aby přichycení nebylo vidět. Poslední část drátku podtočím několikrát pevně pod předchozí oka a zakončím tak, že jej založím přímo do slaměného korpusu, aby se o drát nikdo při manipulaci s věncem neporanil.

Pokud ale zelený základ uvázat nestíháte, nebo se bojíte, že se nepovede, zkuste zajet i na poslední chvíli ještě do některého květinářství, hobby marketu, zahradnictví či obchodního centra a zakupte si již vyrobený, který si sami podle svého vkusu dozdobíte.

Ráda tvořím věnec už s určitou ideou, s určitým konceptem v hlavě. Několik posledních let propadám ve velkém přírodním materiálům – kůra, dřevo, žaludy, kaštany, bukvice, sušené oplodí lotosu, šišky, lýko, větvičky blahovičníku, sušené bobule mahónie atd. Možností je mnoho. Ale potýkala jsem se s tím, jak celé dílo rozzářit, a tak dobře poslouží také nadrátované skleněné baňky, které sežene v každém květinářství nebo hobby marketu. Místo pentlí ze syntetických materiálů raději využívám lýko a jutový provázek. Pokud si ale přeji ještě extra motiv, skvělým způsobem, jak ho ztvárnit bývají vyřezávané dřevěné ozdoby, které se prodávají na trzích.

Nemáte-li ve své výbavě tohle všechno, pak zapátrejte klidně v kuchyni. Obvykle se zde najdou alespoň oříšky, mandličky, křížaly či jiné sušené ovoce, z něhož můžete vytvořit také moc hezké detaily.

K přichycení dekoračních prvků lze použít jak drátek, což je ekologičtější varianta, tak tavnou pistoli, která na první pohled působí diskrétněji, ale příroda ji hůře odbourává. A když by vám připadalo, že třpytu je málo, zkuste použít třeba akrylový lak ve spreji ve zlaté, zlatorůžové, platinové nebo stříbrné barvě a některé partie jím na věnečku přestříkat. Já sama jej nepoužívám, protože do středu věnce dávám obvykle svíčku, která se o podobný efekt postará svým měkkým plamínkem.

U nás tvoří věnec výzdobu sváteční tabule. Představuje symbol sjednocení, toho, že jsme se po roce zase společně sešli ve zdraví, v lásce a přátelství. Stejně dobře je věnec možné upevnit pomocí šňůrek a hřebíčku na dveře. Stačí provázek nebo vlasec provléci pod drátkem. U věnců na dveřích nebo jinde visících ale preferuji, aby byl jeho střed plný – například aby v něm byla velká mašle, vyřezávaná ozdobička sněhuláka nebo něco podobného. A velice efektně také vypadá, pokud je k dolní části připevněno několik stuh, lýko s šiškami nebo jiným ozdobným závažíčkem. Krásně ale vypadají také chvost tvořící větvičky břízy, které lze hezky naaranžovat a rovněž připevnit drátkem. Můžete je třeba přestříkat barvou ve spreji, ozdobit mašličkami z barevného lýka, přelepit na ně bukvice, sušené pomeranče nebo skořici.

Vánoční vazby

Místo věnce lze navázat také větvičky do ploché nebo girlandu připomínající vazby. Lze s nimi vyzdobit sváteční tabuli stejně dobře jako třeba vchod do domu. Pěkně se takové vazby vyjímají také zavěšené místo obrazů nebo dekorací na zdi, ale musíte počítat s malým rizikem, že míza ulpí na stěně místnosti.

Stačí poskládat větvičky k sobě, stáhnou zeleným provázkem, lýkem, stuhou nebo drátkem. Na místo tohoto spoje nalepte pak přírodniny, pentličky, ozdoby. Některé můžete nalepit i do větviček o ozvláštnit tak celou vazbu, učinit ji bohatší.  Je to nejrychlejší způsob, jak si vánoční dekoraci vytvořit.

Vánoční dekorace v květináči

Doma se mi osvědčilo dělat také takové dekorace, které déle vydrží díky pravidelné dávce vláhy. V teplém interiéru vodu snadno zelené rostliny ztrácí bez ohledu na to, zda patří k těm odolnějším nebo ne. Lze to dobře vyřešit pomocí aranžérské hmoty určené pro živé rostliny. Prodává se za cenu do 50 Kč v každém květinářství, hobby marketu nebo zahradnictví. Stačí ji nožem vytvarovat podle nádoby, jíž máte k dispozici, a nechat chvíli odpočívat v nádobě nebo dřezu se studenou vodou. Hmota do sebe natáhne vláhu. Pak ji stačí jen vložit do nádoby a vše je připraveno na to, abyste začali aranžovat větvičky. Zapichujte je do hmoty tak, abyste získali košatý tvar, vyplňte každou skulinku. Silnější větévky použijte jako základ, slabší jako výplň do skulin. Jakmile je zeleň v nádobě, připravte si aranžérský drátek a tavnou pistoli. Nadrátujte malinkaté skleněné baňky a zapíchněte je přímo do hmoty mezi větvičky. Stejně to jde i s pomeranči či šiškami. Ale například takové oříšky je lépe nalepit. Přidat můžete i několik mašliček z lýka. Nebo místo toho obvažte lýkem či stuhou květináč po obvodu.

Vánoční stromeček, všudypřítomná světýlka a jiné vánoční radosti

V poslední části článku jsem si pro vás připravila obrazový přehled, v němž uvidíte, jak jsem pracovala se světýlky, vánočními ozdobami a jak se mi podařilo za asistence nejbližších zkrášlit vánoční stromeček.

Atmosféru, která je kouzelná a strhující, vytvoří světýlka. Na stromečku, v květinových vazbách. Zkuste jimi obmotat garnýže, zrcadla a kochejte se efektem měkké hřejivé záře.

Jak jste si letos poradili s vánoční výzdobou? Zkoušíte rádi nové trendy v dekorování, nebo se spíše držíte svojí osvědčené klasiky?

Mějte se krásně a v poklidu a radosti si užijte Štědrý den!

You may also like

Leave a Comment