Krásný večer milí čtenáři,
toto je článek, na který jsem se nevídaně těšila. Jestli mám na Vánocích něco opravdu ráda, pak jsou to všechny ty zkrášlovací procesy jako výroba vánočních věnečků, dekorací z větviček, svícnů s jehličím a rolničkami, zdobení stromečku i cukroví. Nejvíc ze všeho ale miluji balení vánočních dárků. Těší mne, že díky tomu udělám obdarovanému radost už ve chvíli, kdy balíček vidí, ale ještě netuší, co v něm je. Že má zážitek už ze samotného balíčku. Vánoce 2017 se pro mne ponesou v duchu přírodním. Recyklovatelné materiály, jednoduchost, příroda.
Vánoční papír a další obalové materiály
Přiznám se, že mne už nějaký pátek netáhnou ty druhy vánočních papírů a obalových materiálů, které hrají barvičkami tak divoce, že bych si mohla při delším zírání na ten shluk odstínů klidně myslet: „Octla jsem se na karnevalu v Riu!“ Dávám přednost střídmé barevné škále, jednoduchým, ale precizním motivům. Úplně nejraději mám papír, který se používá na poštovní zásilky a balíky. Zejména ten okrové barvy, nikoli šedivý, s drobným vzorováním. Je pevný a hodně toho vydrží. Hodí se pro zabalení všech náročných předmětů – třeba plédu, přehozu, polštářků. Poradí si zkrátka i s měkoušem! Další, který mne zaujal, byste našli v LIDLu. Má podobnou strukturu jako ten poštovní, ale je opatřen jednoduchým vzorem v jedné až třech barvách, které vzorování papíru nepotlačují. Domů jsem si vybrala ten potištěný vzorem červených vánočních vloček. A je prostě krásný. Opět musím pochválit kvalitu – je pevný, dobře se s ním pracuje.
Když jde o balení dárečků, tak se občas uchýlím také k recyklovatelnému celofánu v průhledné variantě. Nebo po taštičce z recyklovaného papíru. Oboje nejčastěji doplňuji hedvábným papírem, který skryje pravou podstatu dárku a podtrhne pocit z okamžiku rozbalování.
Stužky, lýko, provázky a vánoční balení
Letos jsem úplně upustila od klasických lesklých plastových vánočních stužek, mašlí. Vyměnila jsem je jednoduše za jejich přírodnější varianty. V GLOBUSu jsem pořídila jutový provázek v jeho přírodní podobě. V TIGERu jsem se seznámila s jeho zelenkavou variantou. Oba se mi líbí a dárečkům dodávají naprosto jedinečný rukodělný výraz. Kromě toho často používám lýko. To je přírodní materiál par excellence. Miluji jeho jemnou povahu a subtilní vzhled. Dělají se z něj ty nejkrásnější mašličky. O svátcích jsem věrná tradičním barvičkám, a tak zdobím balíčky lýkem v přírodní, zelené a červené variantě. Moc hezky vypadá, pokud klasický jutový provázek doplním právě ručně vázanou dekorací z lýka. Dodá to dárečku noblesu.
Co se druhu vázání všech těchto materiálů týče, jsem věrná klasickému čtvercovému schématu, které mi připadá efektivní a vzhledné. Je rychlé. Málokdy při něm udělám chybu, dá se s ním dále pracovat. Tato klasika mne nikdy neomrzí. Ale pokud je to pro vás málo, rozhodně mrkněte na inspiraci na Pinterestu. Pro letošek jsem jí zde nasbírala tolik, že všechny nápady ani nestačím zrealizovat.
Vánoční rolničky, skleněné kuličky nebo třeba vyřezávané ozdoby
Psala jsem v úvodu, že mne těší, když vidím, že obdarovaný má silný a pěkný zážitek už ve chvíli, kdy si svůj balíček prohlíží, ohmatává a zjišťuje, že Ježíšek na něm nechal kousek ze svého srdce. Pro umocnění tohoto dojmu jsem si na Vánoce zvykla dárečky zdobit také něčím navíc, něčím, co na rozdíl od všech těch obalových materiálů neskončí v kontejneru s tříděným odpadem, ale bude se z toho moci některý z mých drahých těšit i další léta. A právě takovou symbolickou třešničkou na dárku jsou maličkaté vánoční kouličky neboli baňky, rolničky všech možných rozměrů, malé kovové zvonečky, perličky nebo vyřezávané či keramické ozdobičky. Vždy je umisťuji nad mašličku, do symbolického středu. A s výsledným efektem jsem velice spokojená. Dodají dárečku ten správný punc, zakládají tak novou hodnotu, která neskončí rozbalením. Další rok se stávají tyhle rozkošné maličkosti součástí vlastní vánoční výzdoby, dekorací a žijí s lidmi dál. To je moc hezké. 🙂
Ti, kteří milují něco jiného a originálního mohou zkusit například také polodrahokamy a zlomky kamenů. Letos bych dárečky také ráda opentlila zlomky křišťálu, který se normálně navléká do podoby náhrdelníků nebo krystalky záhnědy. Ale pokud máte radši vzpomínky na společně prožité chvíle, zkuste pod provázek podsunout třeba fotografii z nějakého hezkého společného setkání, výletu nebo oslavy. 🙂
Jmenovky a štítky
Ty nejraději vytvářím z tvrdšího kartonu. Nemusí jít o ten vroubkovaný. Stačí hladký. Ale dobře poslouží i tvrdá čtvrtka nebo recyklovaný dekorační papír. Stačí z materiálu vystřihnout předem nakreslený nebo spontánně vymyšlený tvar. Děrovačkou udělat otvor a jím protáhnout lýko, provázek nebo drátek. S jejich pomocí jmenovku pak snadno připevním k taštičce či balíčku. Ale existuje i jiná možnost. Pokud patříte mezi blázny do kolíčků, v TIGERu občas mají maličké dřevěné, díky nimž můžete jmenovku, básničku, kartičku či štítek snadno připevnit kamkoli vám to jeho konstrukce umožní.
Něco navíc: vánoční barvy ve spreji, přírodniny nebo razítka
Sem tam se uchýlím k tomu, že dárkovému balení přidám trochu lesku s pomocí barvičky ve spreji. Letos jsem ale propadla dvěma zcela jiným trendům. Prvním je využívání přírodnin, a to jak v suchém, tak živoucím stavu. Posloužit mohou větvičky tújí, borovice, jedličky či smrčku, bobkovišně, eukalyptu i buxu nebo břečťanu. Všechny tyto rostliny jsou stálozelené a překrásné. Ale je lepší jimi dárečky dozdobit až těsně před Štědrým dnem, protože jinak by mohly osychat. Nechte je ve vodě a v chladu, aby se zamezilo jejich stárnutí a na menší si je nastříhejte třeba těsně před tím, než se scházíte u stromečku. Abych nemusela použít tavnou pistoli nebo oboustrannou lepící pásku, stačí je pouze podsunout pod provázkem. Pokud byste se přeci jen chtěli ujistit, že budou držet na svém místě, volte raději pásku. Tavná pistole by je spálila a nevzhledně by zhnědly v místě spoje. Lze použít také větvičky, kůru, šišky, skořicové svitky, sušený pomeranč. Záleží na fantazii.
Ten druhý trend, který mne doslova chytl za srdce, je razítkování! Razítka s vánočními motivy najdete třeba v TIGERu – já sama si z jejich prodejny odnesla ta se vzorem sněhových vloček. Jsou dodávána obvykle v sadě s razítkovacím minipolštářkem napuštěným barvou – v mém případě tyrkysovou a stříbrnou. Já jsem si ale přála zelená, a tak jsem si pořídila razítkovací polštářek a inkoust pro něj určený. V zelené barvě. Měl by být k dostání v každém papírnictví. Zjistila jsem ale, že na internetu je možné sehnat i zlatou razítkovací barvu a přiznám se, že mne tato investice do krásných svátků docela láká. Razítka na přírodním papíru vyniknou. Na ten se vzorem bych je ale nepoužila. Mohou však velice vkusně ozdobit všechny jmenovky, štítky, kartičky a přáníčka.
Co ještě při balení vánočních dárků používám?
Rozhodně nemohu opomenout lepící pásku v průhledném vzhledu. Bez ní bych byla ztracená a dá-li mi někdo tip na její zcela ekologickou náhradu, pak bych byla velice ráda. Neobejdu se ani bez dobrých nůžek, lepidla, perořízku, kreativního nože. A co rozhodně bude potřebovat každý, kdo si chce balení vánočních dárků užít na 100 %, neměl by zapomenout především na to, že pro snazší tvoření mu k duhu přijde pořádný kreativní prostor – stůl, několik metrů čtverečních na zemi…
A pro inspiraci přikládám odkaz na svou vánoční nástěnku na Pinterestu.
Jak rádi balíte dárečky? Dáváte přednost přírodním materiálům?
Krásné adventní dny a užívejte si přípravu a balení vánočních dárků s dobrou náladou!