Home Cuisine Bezlepkové pracny | Recept

Bezlepkové pracny | Recept

Křehké cukroví plné čokolády a koření

by katerina
Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.

Krásný den, milí čtenáři,

vánoční krasojízda pokračuje a já se s vámi tentokrát podělím o můj recept na bezlepkové pracny neboli medvědí tlapky, které u vás doma určitě zabodují. U nás se ohřejí sotva pár dní. Navíc je to jeden z nejsnazších a nerychlejších receptů, který znám.

Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.

Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.
Print
Serves: 8 Prep Time: Cooking Time:
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Rating: 5.0/5
( 1 voted )

Ingredients

 • 100 g bezlepkové mouky Schär Universal
 • 100 g hladké pohankové mouky
 • 40 g hladké čirokové mouky
 • 120 g cukru nebo 80 g xylitolu (v mlýnku na kávu namelte najemno)
 • 120 g másla
 • 70-80 g předem napražených namletých lískových oříšků (můžete použít i nepražené vlašské, dejte jich 100 g a uberte másla alespoň o 20 g)
 • 2 polévkové lžíce kakaa
 • 100 g čokolády s nejméně 70 % obsahem kakaa
 • 1 vejce
 • 1,5 čajové lžíce mleté skořice
 • 8 větších kuliček nového koření (namlet nebo alespoň najemno roztlouct v hmoždíři)
 • 10 kousků hřebíčku (namlet nebo najemno roztlouct v hmoždíři)

Instructions

Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.

Příprava těsta na bezlepkové pracny

Všechny sypké suroviny smícháme důkladně v míse. Přidáme na kousky rozkrájené máslo a vejce. Hněteme těsto, které bude mít nejprve podobu drobenky.

Tak trochu tajná ingredience: Čokoláda ve vodní lázni

Ve vodní lázni si rozpustíme čokoládu. Do hrnce nalijeme vodu asi do výšky 4 cm. Rozehřejeme na plotně tak, že se z hladiny zvedá pára, ale voda nevaří. Na hrnec postavíme misku na čokoládu nebo menší hrnec. Vložíme na malé kousky rozlámanou čokoládu. Voda se nádoby nedotýká. Pozvolna čokoládu rozpouštíme. Než ji přidáme do těsta, měla by být plně tekutá a měla by mít teplotu asi jako pokožka lidského těla.

Čokoládu vmícháme do těsta a hněteme nyní už ručně. Těsto bude na pohmat měkčí a trochu více lepivé než je tomu v případě lineckého. Bude takové tvárnější. Pokud by lepilo příliš a přichytávalo se ke stěnám mísy, přisypeme ještě trochu čirokové mouky.

Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.

Jakmile je těsto hezky kompaktní, zabalíme ho do fólie nebo sáčku a necháme ho klidně přes noc odpočinout v lednici nebo jinde v chladu. Postačí i studená veranda. Čím déle těsto odpočívá, tím lépe se pak rozleží jeho chuťové vlastnosti a aroma koření i čokolády. Uvolňuje se v tuku, a to je proces pozvolný. Nejraději ho nechávám odpočinout 24-48 hodin. 

Pečení bezlepkových pracen

Těsto vyndáme z lednice a uždibujeme z něj malé kousky. Je možné si ho také rozválet na válec, z něhož pak uděláme malé dílky ne větší než dominové kostky a plníme formičky na pracny. Já mám formičky malé, tudíž raději uždibuji. Na rozdíl od jiných předpisů neobaluji kousky těsta v mouce, ale rovnou je vtlapkávám do formiček. Těsto je natolik mastné, že se formičky nevymazávají. Nikdy je neplníme po okraj, spíše se snažíme v tlapkách zachovat důlek a plnit je tenkou vrstvou těsta. V troubě naskočí.

Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.

Formičky umístíme na plech a vložíme do trouby vyhřáté na 165 °C. Malé, jako mám já, pečeme asi 13 minut, ty větší pak kolem 16 minut, pokud máte v těstě vlašské ořechy, odečtěte si z každého času asi 2 minuty, těsto s jejich příměsí totiž díky obsahu tuku tzv. hoří.  Že je upečeno, poznáme tak, že těsto po celém povrchu zmatní a už se neleskne. Nečekejte, až bude mít tmavé okraje, to už je pozdě. Počítejte s tím, že ve formičkách ještě chvilku po vytažení z trouby dojde.

Vyklápění

Po upečení nechte formičky zchladnout. Při vyklápění by měly být vlažné, ne horké. Vyklápí se přes hranu. Okrajem formičky poklepeme o vál či prkénko, kam vyklápíme. Z formičky by se bez problému mělo pečivo uvolnit. Nikdy se nesnažíme pracny z forem vymlátit třískáním o podložku celou plochou vyplněnou těstem. Tak akorát cukroví poškodíme

Bezlepkové pracny - recept podle Kateřiny s čokoládou, oříšky a kořením.

Finální úprava

Někdo bezlepkové pracny nebo bezlepkové medvědí tlapky cukruje, jiný je v moučkovém cukru obaluje, další je máčí do čokolády celé nebo částečně, další ještě přidává obalení v oříšcích. My doma máme rádi pracny úplně obyčejné bez ničeho dalšího, tak si totiž vychutnáme jejich přirozeně dokonalou chuť.

 

Doufám, že se vám recept líbil. Určitě mi dejte vědět, jak vám šlo s těstem pracovat, jak jste inovovali a hráli si s chutěmi!

Mějte se krásně a já se na vás budu zase těšit u dalšího článku!

 

You may also like

Leave a Comment