Home Cuisine Recept: Masarykovo cukroví bez lepku

Recept: Masarykovo cukroví bez lepku

by katerina
Masarykovo cukroví bez lepku - recept

Krásný den, milí čtenáři,

letos jsem poprvé zkoušela Masarykovo cukroví v bezlepkové variantě. Doma jsme ho nikdy nedělali, ale protože jsme měli dobrou úrodu lískových oříšků, rozhodla jsem se pro novou kulinární výzvu. A na světě byl můj nový recept.

Masarykovo cukroví bez lepku - recept
Print
Serves: 8 Prep Time: Cooking Time:
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Rating: 5.0/5
( 2 voted )

Ingredients

 • 100 g mouky Schär univerzální
 • 60 g čirokové mouky
 • 50 g rýžové mouky
 • 120 g másla
 • 75 g moučkového cukru (já namlela třtinový)
 • 2 vanilkové lusky
 • 1 celé vejce
 • 1 žloutek (pokud by se těsto nechtělo spojit)
 • 1/3 čajové lžičky guarové gumy
 • 3 hrsti nebo 100 g lískových ořechů
 • 1 polévková lžíce nealkalizovaného kakaa

Instructions

Krok č. 1: Příprava lískových ořechů

Nejprve si napražíme lísková jádra. Děláme to pro zvýraznění přirozeného aroma a také pro to, abychom se zbavili slupek na povrchu.  Ta vložíme na plech vyložený pečicím papírem. Plech umístíme do trouby předehřáté na 160 °C (program horkovzduch). Zhruba 6 minut necháme pražit. Že jsou oříšky správně napražené poznáme podle toho, že se jim nafoukne slupka a jde snadno odrolit. Poté ořechy za tepla po hrstech vkládáme do utěrky a třeme je v ní o sebe, aby se slupka na povrchu jader uvolnila. Necháme zchladnout. U ořechů je třeba obecně dávat pozor na to, aby se nespálily, proto u trouby stepujte a po očku ji sledujte. Před tím, než je zapracujeme do těsta, měly by přes noc odpočívat namočené ve studené vodě. V těstu pak půjdou mnohem lépe krájet.

Jak připravit pražené lískové oříšky na pečení cukroví

Krok č. 2: Jak na vanilku

Ještě, než se dáme do těsta na Masarykovo cukroví, ukážeme si jeden zlepšovák. Nejvíce chuti totiž není ve vnitřku vanilkových lusků. Nejlepších výsledků docílíme, pokud využijeme celý lusk. Jak tedy na to? Do silného mixéru vložíme v receptu uvedené množství cukru a na menší kousky (cca po 2 cm) nakrájené vanilkové lusky. Zapneme a mixujeme ani ne celou minutu. Lusky se v cukru nádherně rozmělní a pustí svou božskou vůni i chuť.

Masarykovo cukroví bez lepku - recept

Krok č. 3: Příprava těsta

Nyní začneme s přípravou těsta. Mouky, domácí vanilkový cukr, kakao a guarovou gumu prosejte. nejprve přidáme máslo a propracujeme na drobenku. poté zapracujeme celé vejce a rovnou také okapané a osušené oříšky.  Hněteme těsto rukama. Teplo lidských dlaní s jeho zpracováním pomůže. Dotek dává i těstům jakou si další neviditelnou ingredienci. Jakmile hmota nelepí a je pěkně kompaktní, vypracujeme z ní dva válečky o průměru 4,5 cm. Zabalíme je do potravinářské fólie a uložíme přes noc do lednice či chladu. Pokud potřebujeme uspíšit výsledek, postačí i dvě hodiny.

Pokud by bylo těsto drolivé a tuhé, přidáme žloutek navíc. Pokud by naopak bylo řídké a lepilo, pomůžeme si jednou polévkovou lžicí rýžové mouky.

Masarykovo cukroví bez lepku - recept

Krok č. 4: Bez vykrajovátek a pečení

Ztuhlé těsto vyjmeme z lednice. Nožem krájíme na plátky o síle asi 5-7 mm. Klademe na plech vyložený pečicím papírem. Plech vložíme do předem na 160 °C vyhřáté trouby a pečeme zhruba 12 minut. Že je na čase Masarykovo cukroví vytáhnout poznáme podle toho, že na okrajích a kolem oříšků těsto růžoví. Poté necháme zchladnout a vlahé obalujeme v cukru (nebo neobalujeme). Tak jako tak je vynikající.

Masarykovo cukroví bez lepku - recept

A jak dlouho se musí rozležet?

Nemusíte mít obavy. Masarykovo cukroví je skvělé už dvě hodiny po vydýchání . Ale nejchutnější je zhruba po dvou dnech od upečení. Skladujte ho na chladném místě, třeba verandě, kde není úplně malá vzdušná vlhkost.

Notes

Masarykovo cukroví je vlastně variace lineckého. Patří k vynikajícím druhům čajového pečiva. Své místo si u nás najde určitě i v únoru nebo třeba na podzim. Je skvělé k čaji či kávě. Efektně cukroví vypadá, pokud přidáte kakaa alespoň 4 polévkové lžíce. Oříšky pak více kontrastují. Mění se také chuť. Je hutnější, přesto však velice lahodná.

Dejte mi vědět, jak se vám recept vydařil. A kdybyste měli chuť mrknout na další druhy bezlepkového vánočního cukroví, tady je pro vás celá pocukrovaná rubrika.

You may also like

Leave a Comment