Krásný den, milí čtenáři,
jestli s dýní teprve začínáte koketovat jako se surovinou hodnou kulinární pozornosti a nejste si jisti tím, jak ji zpracovat, bude tento recept přesně pro vás. Zachovává její přirozenou chuť. Dýňová polévka v tomto podání je bez lepku, laktózy, kaseinu. Jemná a vhodná i pro malé strávníky.
Ingredience
1 menší dýně hokkaido (hmotnost cca 800 g)
1 větší cibule
3 velké mrkve
1 litr kuřecího vývaru či bujónu
1,5 litru vody
3 polévkové lžíce oleje (já dávám řepkový)
sůl
pepř
4 větší stroužky česneku
dýňová semínka ozdobení
petrželka kudrnka na ozdobení
Postup
Krok 1: Dýňové pyré
Začneme přípravou dýňového pyré. Troubu rozehřejeme na 170 °C. Dýni rozkrojíme na poloviny, vydlabeme semena a vláknitý vnitřek. Na plech vyložený pečicím papírem vložíme poloviny dýně slupkou nahoru (dužina je otočena k plechu). Pozor! Nekořeníme, nesolíme, není třeba polévat olejem. Vložíme do trouby a na program horkovzduch pečeme asi 40 minut. Že je dýně správně upravená, poznáme tak, že lze vidličkou snadno propíchnout její slupku. Plech se zeleninou vyjmeme a necháme zchladnout. Když je dýně vlažná, polévkovou lžicí dužinu vydlabeme do misky. Slupky vyhodíme.
Krok 2: Pražená dýňová semena a pečený česnek
Troubu nevypínáme. Na plech vyložený pečicím papírem vložíme rozpůlené stroužky česneku. Bez oleje pečeme v troubě asi 10 minut, dokud na řezu nezačnou zlátnout. Poté vyndáme. Na ten samý plech a pečicí papír vložíme dýňová semena a pražíme v troubě stále rozehřáté na 170 °C asi 4-5 minut, dokud se semínkům nenafouknou bříška.
Krok 3: Dýňová polévka bez lepku, kaseinu i laktózy
Cibuli oloupeme a rozkrájíme příčně na obloučky o tloušťce asi 3-5 mm. Mrkev omyjeme, očistíme a oškrábeme. Nakrájíme na kolečka o síle 2-3 mm. Cibuli i mrkve současně vložíme do hrnce s rozehřátým olejem. Restujeme, dokud se na mrkvi nezačnou dělat zlatohnědé "opékánky". Zalijeme vývarem a přidáme dýňové pyré s vyloupaným pečeným česnekem. Povaříme asi 5 minut. Poté přidáme zbytek vody a vaříme dalších 5 minut. Osolíme a opepříme. Jakmile je zelenina měkká, tyčovým mixérem obsah hrnce rozmixujeme do hladka. Chceme dosáhnout krémové struktury bez použití zahušťovadel i smetany nebo kokosového mléka. Dýně i mrkev patří mezi škrobovitou zeleninu s vysokým obsahem vlákniny, při rozmixování pokrm snadno zahustí. Pokud se polévka zdá příliš řídká, pak doporučuji vařit i potom 20-30 minut, abychom zredukovali obsah vody, zvýraznili chuť surovin a polévce dodali optimální konzistenci i výraznou a přirozenou chuť.
Krok 4: Servírování
Dýňovou polévku podáváme ozdobenou praženými dýňovými semeny a zelenou kadeřavou petrželkou. Pokud nemáte k dispozici petrželku, sluší jí i pečený česnek. Tato polévka vás překvapí krémovou konzistencí, ale ne příliš sladkou chutí. Můžete cítit přirozené a lákavé aroma osmahnuté mrkve, které podtrhne chuť lehce pečené dýně. Přestože jsem loni vydala exotický recept s kokosovým mlékem a pomerančem, letos mi tato naprosto jednoduchá verze vzala dech.
Poznámky a tipy
Kdo by měl chuť na veganskou verzi, ať vymění kuřecí vývar za zeleninový.
Proč se zbavit slupky: Přestože řada odborníků říká, že slupku dýně hokkaido lze konzumovat, já osobně s tím nemám dobré zkušenosti. Vždy jsem se po dýni cítila nafouknutá a čas od času mě zlobilo zažívání. A tak zbavuji slupky jak dýni, tak mrkev. A světe div se. Zažívání je naprosto klidné. Pokud máte tedy citlivější trávení, doporučím vám zbavit se slupek.
Těším se na vaše názory a postřehy ohledně dýňové polévky!