Představa, že se na podzim a v zimě zachumláte do měkoučkého vlněného či kašmírového svetru, který nádherně hřeje, činí hned tato roční období příjemnějšími, co říkáte? Jenže koupí kašmírového svetru to jen začíná. Aby vám tento nesmírně odolný materiál vydržel léta, musíte vědět, jak se o něj starat. Tady máte návod, jak s vlněnými kousky zacházet, prát je a skladovat.
Hlavně perte zastudena
U vlněných svetrů a kousků z kašmíru se obvykle neřídím tím, co je psáno na cedulkách a rovnou oprašuji praxi našich babiček. U kašmíru to oceníte dvojnásob. Do vany nebo lavoru napusťte studenou vodu s teplotou do 23 °C. Perte s přípravkem obsahujícím lanolin (tuk, který se přirozeně vyskytuje v ovčím kožíšku) nebo alespoň s pracím gelem na vlnu s obsahem lněného oleje, který vlákno taky docela univerzálně ošetří a zahladí v něm šupinky. Ideální je také marseilleské mýdlo s olivovým olejem.
Nejprve svetr vložte do lavoru a namočte ho. Musí celý nasáknout vodou, ale neměli byste mu dělat násilí, dejte mu pět minut. Poté jím pomaličku dlaní točte doprava a doleva. Tento pohyb pomáhá z vlny odloučit nečistoty a prach, které s v ní usadily. Vyměňte vodu a opakujte. Poté vyměňte vodu znovu, ale nepřidávejte už žádný prací přípravek. Opět použijte stejný pohyb, aby se vlna propláchla. Nebojte se. Tuk z pracího prostředku ošetřil vlnu, ale ve vodě není tak úplně rozpustný a z vláken se nevyplaví.
Zapomeňte na ždímání kašmíru, použijte osušku
Žádné ždímání jako hadr. Vzít osušku (nejlépe starou a bavlněnou) a pomaličku přes ni rolovat, aby se voda jemně vytlačila. Následně na suchou osušku rozložit, naaranžovat oděv do běžného tvaru a nechat ještě vsakovat zbytkovou vodu (to může trvat i den). Poté přemístit na rovnou plochu (sušáku) a nechat mimo přímé slunce a za pokojové teploty prosychat ve tvaru, který má oděv mít. Vyjde to na dva nebo tři dny, vlna prosychá pomalu. Ale zato vám nabídnou takové vlastnosti, jako žádný jiný materiál. Jsou to skutečné supertextilie. Pohlcují pachy, omezují množení bakterií a dalších patogenů, mají termoregulační vlastnosti, moc se nešpiní, dalo by se říct, že špínu a prach vlastně dobře odpuzují.
Hlavně nedávejte kašmír ani vlnu na sluníčko. Mohlo by je poškodit a změnit strukturu vláken. Zvlášť nebezpečné je, když tyhle kousky nevhodně zavěsíte kolíčky na šňůry a venku panují třicítky.
Kašmírové a vlněné kousky vždy složte, nedávejte je na ramínka
Ani po usušení nevěšte oděv na ramínko, ale navolno jej složte do skříně. Nesnažte se je namačkat do každé škvíry v prádelníku, je potřeba, aby kolem sebe měly prostor a vzduch kolem nich proudil, to totiž vlně prospívá.
Po dni nošení nechte svetr hezky vyvětrat třeba zase rozložený na sušáku nebo křesle. Vlákno se zregeneruje a slouží skvěle dál. Takže v týdnu byste měli střídat dva až tři kašmírové, mohérové nebo prostě vlněné svetry.
Jak často vlněné oblečení prát a proč (ne)žehlit
A možná se budete divit, ale čím méně je budete prát, tím lépe. Kašmíru i vlně při pravidelném větrání stačí jedno praní za sezónu. A bez žehlení. Když už byste se rozhodli žehlit, na nízký stupeň teploty (hedvábí) a hlavně bez páry, jinak se vám krásný vlněný kousek srazí ani nemrknete.
Žmolky? Místo přístroje si kupte kartáč a vlnu pročešte
A co ty žmolky, ptáte se? Na vlně a kašmíru se vyskytují přirozeně, ale zapomeňte na strojek, který vás jich zbaví pomocí rotující čepele, jež vlákna se žmolky odřízne. To můžete použít třeba na viskózu, která na žmolky taky trpí, ale na vlnu a kašmír byste něco podobného zkoušet neměli.
Místo toho si pořiďte speciální kartáč s přírodními štětinami na česání vlny, díky níž se žmolky rozvolní a příze zůstane stále krásně měkoučká. Posloužit může i speciální hřeben na česání vlny, ale obecně se s ním hezkých výsledků dosahuje obtížněji.
Vlna se vytahá i srazí snadno
Když jsou vlněná vlákna mokrá, jsou velice křehká a náchylná na mechanické defekty. Váš oblíbený svetr snadno změní tvar. Když použijete vodu příliš teplou, počítejte s tím, že se vám oblíbený svetr srazí a bude z něj bolérko. Když jej necháte prát v pražce na jemný program a se studenou vodou, stejně se i tak oděv mnohdy poškodí nebo změní tvar. Já takhle svůj oblíbený kašmírový srazila. Jen štěstí, že byl oversized, protože se ještě nosit dá. Ale jakmile se to jednou stane, už s tím nic neuděláte. Perte zásadně v ruce, ať vám výrobce tvrdí, co chce.
Když kašmír zavěsíte mokrý na šňůry, tíha vody společně s gravitací napne vlákna a svetr se vytahá. Když ho zavěsíte za ramena, úplně změní tvar. Takže rozložit, nechat hezky na vodorovné ploše proschnout a nezkoušet obejít osvědčené postupy.
Můj malý tip je vlněné svetry prát hned po sezóně, ideálně v dubnu, kdy je můžete dát sušit klidně i ven. Sluníčko ještě nepálí, je pod mrakem, neprší – ideální konstelace pro to, aby se vyvětraly na čerstvém vzduchu a hezky po praní proschly.
Proč mám raději vlnu než všechno ostatní
Ať už jde o kašmír, merino, mohér, vlna je prostě skvělým společníkem od října do dubna. Jakmile zavládnou vichry a nízké teploty, spolehlivě člověka udrží v příjemném teple. Je to úplně něco jiného než si obléknout umělá vlákna. Vlna vrací lidskému tělu teplo podobně jako zdroje sálavého tepla, třeba když se nahříváte u krbu, nebo termoforem zmírňujete křeče. Navíc se v ní člověk příliš nepotí. Je v ní dobře. Má až terapeutický účinek a ocení ji každý, koho kdy bolela záda.
Vyhovuje mi, že pleteniny z vlny, kašmíru i alpaky jsou lehoučké a jemné ke kůži. Byť ta jemnost není samozřejmá a člověk musí dobře vybírat. Záleží to totiž na tom, jak kvalitně jsou vlákna vlny očištěná o drsnější chloupky, které se v srsti oveček, kašmírských koz nebo lam vyskytují.
Platí, že kvalitní kašmír a merino jsou nejjemnější a bývají nejvhodnější pro lidi s citlivou pokožkou. Ale zrovna tak alpaka je velice jemná a velmi záleží, jak je její vlas česaný. Proto vlnu neodsuzujte při prvním kousavém pokusu, ale hledejte dál. Ta jemná skutečně existuje. A pokud nechcete dát za svetr osm a víc tisíc (např. značka Falconeri, ale je mimo mojí velikostní škálu), zkuste nejprve podobné kousky osahat například v Marks & Spencer, C & A nebo H & M. Občas tady ulovíte výjimečné kousky, jež slouží krásnou řádku let. Pro mě co kašmírový svetr, to vzpomínka, jako by se do příze otiskly všechny zajímavé okamžiky, kdy jsem zrovna ten který kousek nosila.