Krásný den, milí čtenáři,
už nějaký pátek mne fascinuje, jak mému tělu a zdraví pomohlo epigenetické mapování. Tento díl seriálu vám popíšu, jak prostý nedostatek vitamínů A a B1 dával zabrat mojí pleti. Ale od doby, kdy se věnuju tomu, abych deficit organismu vynahradila, se začaly na mojí tváři odehrávat divy. Tak nějak si totiž představuju andělskou tvářičku.
Od PCOS a akné až po suchou citlivou pokožku
Když mi do života vkročila diagnóza PCOS, měla jsem pleť jeden bolák vedle druhého. A vlastně se bolestivé cysty netýkaly jen tváře, ale celého těla. Úpěla jsem. Bolelo mě smát se, bolelo mě obléknout si tričko. Bojovala jsem s tím, dlouho. Po asi 7 letech se pleť docela stabilizovala. Ale pro změnu začala přecházet na druhou stranu barikády – do stavu přesušení. Stále byla citlivá a dokázalo ji vytočit i pouhé slunné odpoledne, troška potu nebo o něco víc stresu. Takže mě na obličeji a zádech už netrápily boláky a akné, ale trápilo mě to, že se kůže vzpouzí při sebemenším nepohodlí.
Loni od podzimu to bylo vůbec nejhorší. Prodělala jsem chřipku, v práci jsem netušila, kde mi hlava stojí, a nic jsem nestíhala. Vlastně ani spát moc ne. Pokožka po celém těle mě pěkně svědila, byla přesušená, dělaly se na ní šupinky. A na obličeji jsem jen viděla, že začervenání ne a ne odtáhnout. Vrásky se prohlubovaly. Vypadala jsem mdle, unaveně a vlastně tak trochu šedivě. Moje pobledlost dostala nový rozměr. Kdo by jen řekl, že bylo možné být ještě průsvitnější…



Co mi pole epigenetického mapování ke krásné kůži scházelo
Pokožku ovlivňuje řada vitaminů a minerálů, aminokyselin i antioxidačních činitelů. U mě se jako dva nejzásadnější faktory ukázaly nedostatek vitamínu A a nedostatek vitamínu B1. Vedle B1 mi scházelo i zásadní množství inositolu, což je nutrient, který rozhoduje o distribuci a vstřebávání vitamínů skupiny B. Všechny mají velký význam pro zdraví kůže a její krásný a svěží vzhled.
Co s pokožkou udělá nedostatek vitamínu A
Nedostatek vitamínu A má za následek to, že je kůže drsná, suchá, šupinatá. Ale může se také stát, že je nadměrně mastná a trpí na zánětlivá ložiska. Vitamín A má roli stěžejního antioxidantu, který střeží nejen krásu kůže a její optimální stav, ale taky se významně podílí na ochraně kardiovaskulárního systému. Nehledě na to, že je to významný pomocník pro zdraví zraku (a já se přiznám, že od doby, co se snažím zdroje tohoto vitamínu vědomě zařadit do jídelníčku, vidím opravu lépe). Áčko je zkrátka nezbytné pro všechny funkce kůže a je zodpovědné za její ochranu. A to platí taky o sliznicích – teď už chápu, proč moje typické nachlazení začínalo škrábáním v krku.
Jak na člověka dopadne deficit vitamínu B1
Tento vitamín je důležitý pro správné zpracování bílkovin v těle a vstupuje také do energetického metabolismu, kdy zodpovídá v roli koenzymu za tvorbu energie ze sacharidů. Často schází lidem, kteří trpí prediabetes nebo diabetes. Jeho dlouhodobý nedostatek může vést k únavě, zhoršené schopnosti soustředit se, roztěkanosti, podrážděnosti. Je ale také příčinou kožních obtíží jako drsná kůže, ekzémy, kožní léze a další. A hádejte co mám na kůži? Granuloma annulare. Jedná se o léze, hodně často bývají spojené s poruchami imunity nebo taky s PCOS a prediabetes.
Proč kůže trpí, když nemá dost Inositolu
Ženy, které mají diagnostikovaná polycystická ovária jsou často těmi, kterým chybí inositol. Podílí na správném fungování řady oblastí. Od reprodukčního zdraví přes to duševní, regulaci hladiny glukózy v krvi, podporu ukládání minerálů do kostní hmoty až po podporu fyzického výkonu a lepšího přenosu nervových vzruchů. Ale především je to takový ředitel, který rozhoduje, jak efektivně tělo využije vitamíny skupiny B. Oblíbený je proto taky v kosmetickém průmyslu, kde se využívá jako prostředek, který celkově zlepšuje stav kůže. Když vám schází, většinou vám hladina cukru v krvi lítá jako na houpačce a výjimkou nejsou ani nekontrolovatelné chutě na sladké. Zkrátka čím vyšší glukóza, tím víc oxidačního stresu pro tělo a tím zranitelnější kůže, tím horší systémový zánět.
Jak jsem se rozhodla vitamín A, B1 a Inositol doplnit
Mám sice doplňky stravy ráda, ale rozhodně jen na jejich sílu nesázím. To proto, že nedostatek těchto látek je něco, co je v první řadě potřeba řešit udržitelně. A tak jsem si udělala rešerši, abych zjistila, kde se tyto vitamíny vyskytují v největší míře a jak dané potraviny zahrnout do každodenního programu, abych prospěla nejen své kůži, ale celkovému buněčnému zdraví organismu.
Zdroje vitamínu A pro krásnější a silnější pleť
V případě vitamínu A mi bylo na překážku, že nemohu jíst mrkev. Alespoň dočasně. Patří k těm potravinám, jež jsou pro tělo až příliš velká zátěž z hlediska trávení a regenerace. Moje tělo se s nimi víc nadře místo toho, aby z nich těžilo. Takže jsem se rozhodla jít na to chytře a kombinovat zdroje vitamínu A a provitamínu A:
- Provitamín A (beta-karoeten): dýně, meloun Cantaloupe, papriky, zelená zelenina, rakytník, pomeranče, meruňky, mango, hrášek, broskve
- Vitamín A: játra kuřecí nebo telecí, vejce (žloutek), tučné sýry (kompenzované tvarůžky), hovězí, telecí, vepřové, zvěřina, tučné ryby
Nakonec jsem se rozhodla sáhnout i po doplňku stravy. Říkám si, je za dveřmi léto, pokožka si zaslouží přípravu na paprsky. A po pravdě, po té poslední chřipce chci vylepšit zdraví sliznic. Beru 2000 mg beta-karotenu denně.
Zdroje vitamínu B1 pro odolnější kůži
Tím asi nejzajímavějším zdrojem, který mi neskutečně chutná, jsou kvasnice. Ale čerstvé mi někdy působí nadýmání, proto jsem na to šla následovně.
- Lahůdkové droždí jako bezvadné koření (polévková lžíce denně), vepřové maso, bílé fazole, lněná semínka, konopná semínka, pistácie, jáhly, hnědá rýže, pohanka, chřest, luštěniny, meloun, banán, citrusové plody, sardinky, králičí, vnitřnosti, jogurt, sýry a kefír.
Zdroje inositolu
Pro mě do doby epigenetických testů naprosto neznámý pojem. Inositol. No, taky mě s ním mohli obeznámit už na gynekologii před dvanácti lety, že ano. Ale proč by rizikovým pacientům radili s životním stylem, když by se z nich za chvilku mohli stát neochvějně věrní klienti farmaceutického průmyslu? Trošku jsme odbočili, Takže jak jsem konzumovala přirozené zdroje inositolu? Nachází se v řadě potravin, ale nejvíc ho obsahují obaly obilných zrnek. Proto je hodně důležité mít v jídelníčku celozrnné potraviny.
Bohužel ale s alergií na roztoče v lepkových obilninách se výběr trochu zhoršuje. Bezlepkové chlebíky )bohužel bez nich žít úplně neumím, jsme pomazánkový typ), obsahují hlavně převahu škrobu z rýže, kukuřice a brambor, což bohužel není ideální ani pro váhu, ani pro hladinu cukru v krvi. Bohužel se ale může stát že vaše běžná strava je najednou chudší právě taky o inositol.
- pomeranč, meloun Cantaloupe, citrony a citrusové plody, rýžové otruby, luštěniny jako fazole, hrách, cizrna, čočka, celozrnné obiloviny bez lepku jako quinoa, kukuřice nebo rýže, zelená listová zelenina, mandle, vlašské a makadamové ořechy, slunečnicová semínka, vepřové, kuřecí, tučné ryby jako losos, sleď, tuňák
Nezapomínejte, že tahle látka je dost citlivá na teplo, takže ideální je kromě vařené stravy jíst i tu syrovou nebo jen lehce tepelně upravenou. V případě inositolu jsem se ještě rozhodla pro dodatečné doplnění pomocí prášku čistého my-inositolu. Jednou denně zařadím 4 g prášku, který rozmíchám v 300 ml vody.
Výsledky? Spokojenější pokožku za posledních 12 let nepamatuju
Vždycky jsem zvědavá, zda režimová opatření budou skutečně fungovat. Fungují. Už po prvním týdnu, kdy jsem zařadila lahůdkové droždí na doplnění vitamínu B1, jsem na pleti viděla neskutečný rozdíl. Zhojila se, zacelila, zjemnila.
Když jsem začala přidávat myo-inositol, viděla jsem další pozitivní změny v tom, že pleť se začala zklidňovat a přestala být tak reaktivní. A především jsem si všimla, jak se z kůže začínají ztrácet útvary Granuloma annulare. Není to sice ještě úplně OK, občas se zase víc ukáží v závislosti na tom, jak pečlivě svůj režim dodržuji, ale mám nakročeno správným směrem.
A jak to dopadlo s karotenem? Méně svědění, méně šupinek, kůže začíná být pevnější a vypadat zdravěji.
Celkově však tahle trojka (nedokážu určit, přesně který vitamín to byl) viditelně přispěla k tomu, že se mi na tváři, ani v podčelistní oblasti už nedělá hluboké akné. A to dokonce ani před menstruací a ve dnech s PMS. Moje kůže se prostě o 200 % zlepšila a zkrásněla! Důkazem mi budiž i to, že začínám od make-upů s vyšším středním krytím přecházet k těm s krytím lehčím.
Napište mi, jestli byste chtěli ještě nějaké další porovnání pleti a kůže před a po. Ráda vám ho přidám. Bývaly totiž dny, kdy to bylo fakt v těch posledních 12 letech kruté. A já jsem neskutečně vděčná, že jsem začala svojí cestu ke změně.
*Děkuji VitaRegen clinic Prague za možnost epigenetické mapování absolvovat.