Krásný den, milí čtenáři,
přestože počasí je ještě stále poněkud nevyzpytatelné, je na čase kosmetickou výbavu opět přizpůsobit pomalu ale jistě sílícímu slunci. Během pozdního jara a léta to chce být ale důslednější a opalovací krémy na obličej používat mnohem více. Já pro vás otestovala celkem čtyři: dva od Natura Siberica, jeden od Astridu a jeden od značky Tolpa. A který je podle mě nejlepší?
Opalovací krém na obličej Astrid Sun Eco Care
Chlubí se složením, které je šetrné k vodním organismům. Neobsahuje Octocrylene, proklínaný UV filtr, který patří mezi ty negativně ovlivňující například život a životnost korálových organismů, jako jsou korály. Opalovací krém Astrid Sun Eco Care disponuje SPF 30. Jeho složení je hypoalergenní, obsahuje ochranu proti UVA, UVB, infračervenému i viditelnému záření. A měl by být rovněž voděodolný. Byla mu udělena ECOSUN PASS® certifikace, kdy v osmi parametrech splňuje vědecké nároky na to, aby byl bezpečný pro život suchozemský i ve vodních zdrojích a zároveň byl v souladu s uchováním lidského zdraví.
Mně na něm velmi imponuje vůně. Je laděná lehce do kokosova, není však přeslazená nebo vtíravá. Parfemaci hodnotím jako velmi decentní a povedenou. Textura opalovacího krému na obličej Astrid Sun Eco Care patří rozhodně mezi ty hedvábné a lehčí. Pokožku něžně halí do ochranného závoje, nezanechává bílé stopy. Roztírá se lehce a poměrně dobře se vstřebává do pololesklého finiše.
Pleť kvalitně chrání, ale sama bych ho doporučila aplikovat alespoň ještě dvakrát během dne. Od rána do večera zkrátka s jednou aplikací na sluníčku nevystačíte. Zejména, pokud patříte mezi fototyp I a II, nebo do skupiny světlý až střední lehký. Já sama bych lidem s podobným typem pleti, tedy s citlivější, světlou, která jde nejprve do růžova a pak posléze do bronzově hnědé, doporučila vyšší ochranu. Můj muž ale, který má spíše olivový odstín pokožky a připomíná spíše Maďara, ho snáší skvěle a nespálí se s ním ani v létě u vody. Mně se ale už sem tam začal chytat nosík.
Co musím ale opalovacímu krému Astrid Sun Eco Care vytknout, je, že v očích bohužel trochu štípe, to se mi nelíbí. Proto se s ním úplně neodvážu u vody ani při intenzivním sportu. Ale na zahrádku, do města nebo na výlet je moc prima. Ale celkově je to velmi dobrý, zajímavý, a hlavně cenově dostupný opalovací krém na obličej, který vás vyjde nejvýše na 200 Kč.
Jako denní ochranný krém jej lze také použít. Ale s make-upem spolupracuje tak napůl. Má tendenci se s ním někdy drolit, formule krému si nerozumí s formulí podkladových produktů. A je také náchylná na mechanické poškození od štětce. A to i při pudrování. Musíte být mimořádně opatrní a výsledek stejně není takový, jaký bych si přála. Ale ze všeho nejlépe asi kooperoval s pleťovými séry na bázi vody. A za to si odnáší velké plus!
Celkové hodnocení: 8/10
Opalovací krém na obličej Tolpa Dermo F Lumi Filter
Tolpa patří mezi polské značky dermokosmetiky a v tuto sezónu přišla na trh s novinkami v podobě dvou opalovacích krémů. Jeden je určen aknózní pleti. Ten druhý, který jsem zvolila já, má chránit před hyperpigmentací a slunečními skvrnami. Vyznačuje se SPF PA 50++++. Ochrání pleť před UVA, UVB, infračerveným i viditelným zářením. Jedná se o nažloutlou hmotu, který připomíná hybrid mezi krémem a mastí. Na pleti nedělá žádný povlak, hezky se roztírá a splývá s pokožkou. Velmi dobře se jí přizpůsobí, netáhne, nedělá pocit masky. Pleť se cítí komfortně a bez zatížení.
Přestože Tolpa Dermo Lumi Filter nezatěžuje, připadá mi dost mastný. Vytváří finiš ve stylu lesk jako blesk. První hodinu až dvě. Pak se vstřebá a nechá na pleti jen jemný náznak přirozeného lesku. Nicméně na začátku je to nepříjemné, zejména pokud potřebujete aplikovat líčení. O to víc se s ním nadřete. Make-up k němu vybírejte pečlivě a zkoušejte. Po minerálními se může drolit, protože ochranná vrstva opalovacího krému na obličej Tolpa je náchylná na mechanické tření, zejména štětcem. Ale například s mým Guerlain L´Essentiel si celkem rozumí, když jej nanáším pomocí Beauty Blenderu.
Drolit se může také v kombinaci si jinými texturami pečujících produktů. Silně gelové a želé konzistence mohou být problémové. Ale velké opatrnosti a důslednosti je třeba dávat i při nanášení očního krému. Musíte si dát neskutečný pozor na to, aby se skutečně vstřebal téměř do sucha a pak teprve nanášejte Tolpa Dermo Lumi Filter. Pokud produkty na pleti dobře nezaschnou a neprostoupí ji, SPF bude jako pěst na oko. Textury k sobě nepřilnou a v průběhu dne z vás budou po drobečcích opadávat.
Tolpu chválím za jemnou parfemaci. Z hlediska konzervace Tolpa patří mezi značky, které jí neužívají mnoho. Proto je potřeba přípravek spotřebovat do 3 měsíců od otevření. Je ho 40 ml, takže to při denním používání není problém, pokud právě nemusíte bojovat s líčením. A nelíbí se mi ještě jedna věc. Když si protřete oči, určitě vás bude trochu poštipkovat. To samé platí o pocení nebo pobytu ve vodě. Tolpa Dermo Lumi Filter není špatný výrobek, ale není to ani produkt, který by byl stoprocentně přijatelný v dnešní hektické době. Nejlepšího nalíčení s ním dosáhnete právě zhruba hodinu až dvě po aplikaci. Ale kdo z nás na to má čas? A nemohu stoprocentně potvrdit ani jeho efekt na zesvětlení jizviček a skvrnek. Možná ano, ale možná je to moje sérum s vitamínem C. Za balení v kovové tubě zaplatíte méně něž 340 Kč, nyní ve slevách i o sto korun méně.
Celkové hodnocení: 7/10
Natura Siberica Lab Biome hydratační krém na obličej SPF 30
O tomto fešákovi a jeho bráchovi ve žlutočerném kabátku jsem psala už loni rozsáhlou recenzi. A můj názor se od té doby prostě nezměnil. Má fluidní řídkou konzistenci, ale vlastně je dost podobný tomu od značky Tolpa, až na tu namodralou barvičku. Na pleti se chová jako mastnější SPF. Vytváří glowy effekt, na mne mlžná až moc. Má také někdy velký problém porozumět si s pleťovými produkty, jako jsou tonika a séra. Proto je lepší ho v rukou pořádně zahřát, než ho přenesete na obličej. Ale ani tak se nemusí povést, že bude na pokožce držet jako přikovaný. S drolením se pravděpodobně setkáte také, pokud nepatříte mezi „sušenky”.
Co na Lab Biome hydratačním krému opravdu oceňuji, je fakt, že nabízí nejen ochranu před sluncem, ale má nezpochybnitelně pečující a zklidňující vlastnosti, které vyhovují mé citlivé pleti s občasným výskytem nedokonalostí. Pleť je po aplikaci několik hodin výrazně hydratovaná, šťavnatá a prostá zarudnutí. Vypadá více vyhlazená a má menší tendence nechat se „vytočit“ vnějšími vlivy. Tohle je specifikum, které mi v takové míře nenabídl žádný jiný z testovaných kousků.
Stejně jako u Astridu, i v případě Lab Biome hydratačního krému s SPF 30 by to chtělo během dne reaplikovat, aby se ochrana udržela na požadované úrovni. Musím říct, že jsem s ním zažila v létě hodně a ani jednou jsem se nespálila byť jen náznakem. Doma, v neformálních situacích bez líčení jsem mazala často, i 4x za den nebo podle pobytu na slunci. Ve formálních situacích jen jednou a doplňovala jsem vždy sprejem od La Roche-Posay Anthelios s SPF 50. A nosila jsem pokrývky hlavy. Slamáky a kšiltovky. To má také své opodstatnění.
Co mě ale na přípravku trochu zaráží? Po půlroce v nenačatém stavu v temnu, suchu a teplotě do 22 °C se během skladování trošku oddělovaly složky krému. Ukázku vidíte na snímku. A tak by se SPF chovat nemělo. Buď jsem nevědomky udělala chybu ve skladování, nebo by bylo třeba formuli trochu vylepšit a stabilizovat fluidní texturu.
Krém je balen v kovových tubách po 50 ml. Vyjde vás na částku 399 Kč a je tak nejdražším kouskem z testovaných přípravků. Ale má také největší objem a největší zastoupení pečujících látek.
Celkové hodnocení: 8/10
Natura Siberica Lab Biome ochranný krém na obličej SPF 50
Mastnější než jeho kolega. Natura Siberica Lab Biome ochranný krém na obličej SPF 50 Má nažloutlou barvu a než ho rozetřete, chvilku musíte bojovat s bělavým filmem, který se ale během několika chvil ztratí (trošku mírnější je tento prvotní efekt u modrého Lab Biome). Pocitově je tento kousek z dílny Natura Siberica hutnější a hůře se mi roztírá. Pleť je po něm ještě lesklejší. Na druhou stranu se velmi osvědčil jako ochranný krém s SPF v zimě, když jsme bojovali s povětrnostními vlivy. Tady mu výsledky upřít nemohu!
Opět, jako u všech ostatních, ani v tomto případě nečekejte bezchybnou spolupráci s ostatními pečujícími a líčícími přípravky. Drolí se však spíše méně, řekněme o 15-20 %. Jenže jeho hutnější formule mi prostě celkově sedí jen na zimní období. Pak je na mě moc těžká a na pleti ji vnímám až nelibě.
Vůně je v pořádku, balení v plastové tubě o objemu 30 ml zrovna tak. Možná se s ní nakonec zachází lépe než s kovovou tubou, protože má v závitu plastovou hubičku na precizní dávkování. Nabízí ochranu proti UVA a UVB záření SPF 50. A obsahuje stejně jako modrý brácha 1 % komplexu Biome. Ale na rozdíl od zklidnění a hydratace v případě Lab Biome krému s SPF 30 je podle mě zaměřený spíše na promaštění a ještě vyšší antioxidační ochranu.
Oba přípravky Lab Biome mají doslova libové složení. A tak mě vážně mrzí, že spolu nejsme stoprocentně kompatibilní.
Celkové hodnocení: 6/10
Vyhodnocení:
Nejlepší finiš: Astrid Sun Eco Care
Nejlepší péče, zklidnění a hydratace: Natura Siberica Lab Biome hydratační krém na obličej SPF 30
Nejlepší ochrana v zimě: Natura Siberica Lab Biome ochranný krém na obličej SPF 50
Nejlepší a nejstabilnější ochrana v létě: Tolpa Dermo Lumi Filter
A brzy na viděnou u dalšího článku!