Milé dámy, milí pánové,
asi jste zaznamenali, že mne značka, které doma říkáme prostě jen Konopka, baví. A tak jsem se rozhodla otestovat už v říjnu také produkty vlasové péče. Patřily mezi těch 18 kousků, které jsem si tehdy na podzim roku 2017 objednala a z nichž jsem měla radost jako malé dítě. Znáte to. Dlouhou dobu se kocháte instagramovým účtem oblíbené značky, která v České republice není dostupná. Pak jednou zase zabrousíte do obchodu siberica.cz a zjistíte, že ji zalistovali v opravdu úctyhodné šíři! WOW! Připadáte si jako vyléčený diabetik ve výrobně pralinek. Musíte to po letech čekání prostě všechno ochutnat a potěšit se. Úplně stejný efekt na mě měl tento velký nákup, jehož součástí byly i šampón a kondicionér Dr. Konopka’s s šalvějí, které měly podpořit větší objem vlasů. Od kořínků ke konečkům.
Design obalů Dr. Konopka’s
Když jsem otevřela krabici s objednávkou, okamžitě jsem zaplesala nad designem lahviček s produkty. Opravdu jako v lékárnách počátku minulého století. Pamatujete si například seriál Bylo nás pět na motivy stejnojmenné knihy Karla Poláčka? A vzpomínáte si na ty scénky z lékárny, apatyky? Já ano. Celý tento obchod byl pro mne vždycky nevyčerpatelným zdrojem tajemství, vědomostí, mystéria léčení a krásy. Na poličkách narovnané sklenice z hnědého a kouřového skla, baňky, kelímky s pudr, prášky, flakony s medicínou v podobě pilulek a tabletek…A přesně na tuto tradici navazují i obaly šamponu a kondicionéru značky. Jsou vyvedené v barvě hnědého lékárnického skla, mají v podstatě stejný tvar. Jediný rozdíl tkví v tom, že nejsou ze skla. Nýbrž z plastu. Tudíž nehrozí vážné škody na majetku ani životě, pokud vám zkrátka vyklouznou z vlhkých rukou. I tento plast jde recyklovat, takže je klidně můžete po spotřebování jejich obsahu odložit do žlutého kontejneru.
Co by se dalo zlepšit?
Víčka jsou šroubovací, což je trochu nepraktické. Za prvé je lepší si lahvičky odšroubovat před započetím mycí procedury. S mokrýma rukama to může jít hůř. Za druhé nikdy nevíte, kolik produktu vám vyteče do dlaně. Zvláště u šamponu jsem se musela s lahvičkou naučit precizně manipulovat, jinak jsem ho nechala vytéct příliš mnoho. Kondicionér je hustší, a tak v tomto ohledu méně nepředvídatelný. 🙂 To proto, že hrdlo lahvičky není opatřeno žádným dávkovačem. Mně by se moc líbilo, kdyby bylo možné k produktům dokoupit například pumpičku. A další věc je ta, že se mi jednou povedlo víčko přešroubovat – čili plast víčka povolil a hrdlo lahve jej prorazilo. Ale to dávám za vinu spíše únavě materiálu a svojí hrubé síle. To se prostě může stát.
Co mne možná ještě také mrzelo je, že plast lahvičky je v obou případech příliš měkký, poddajný. Uvítala bych, pokud by se například výrobce zaměřil na odolnější plastový obal, pevnější, lépe tvar držící. A aby se tolik obaly neplýtvalo, možná by stálo za zkoušku dodávat náhradní náplně ve speciálních sáčcích v litrové a půllitrové variantě. Opět z materiálu dobře recyklovatelného. Ale nevím, jestli je to možné a zda by to bylo schůdné. Do nákladů a technologií obalů tolik nevidím, je to jen můj laický názor. Neberte to prosím jako rýpání, jsou to spíš návrhy, praktické postřehy na uživatelská vylepšení. Zásadně mě nic z uvedených parametrů neomezovalo.
Etikety
Co pochválit na obalovém designu určitě musím, to je etiketa. A to jak tu menší, obtočenou kolem krku lahvičky a spojenou nýtem, tak tu větší, designovou, informativní. To je dle mého názoru naprostý skvost. Etiketa je opět inspirovaná starými dobrými časy, kdy léčiva ještě měla léčit a nikoli vyvolávat řadu vedlejších účinků, na které bude třeba nasadit jen další farmaka a tak stále dokola. Krásně užité barvy, nádherně vyvedené nápisy pomocí citlivé kombinace fontů. Informace o procentuálním zastoupení surovin přírodního charakteru, certifikaci, vhodnosti produktu pro vegany. Oko bere a v Dr. Konopka’s to vědí. Také ztvárnění šalvěje, jedné z hlavních bylinných komponent této vlasové řady, je velmi vkusné. Zadní strana je pak plná informací v několika jazycích vč. angličtiny.
Český prodejce na produkt lepí svou vlastní etiketu, kde je vše potřebné přeloženo. Na původní etiketě najdete složení v celém znění. Tedy za mne poctivá, povedená a krásná etiketa se všemi podstatnými náležitostmi. Navíc používáním produktů neztrácí na čitelnosti. Barvy jsou stabilní. Tudíž můj nápad s vylepšením a náhradními náplněmi by nemusel být vůbec marný. Po třech odstavcích věnovaných designu se konečně podíváme do nitra těchto dvou kousků.
Vůně objemové vlasové řady Dr. Konopka’s
Začnu vůní, neboť ta je vskutku bylinná s patrným podílem šalvěje. Pro lidi, kteří s bylinnými a přírodními produkty zatím nemají zkušenost a toto by měla být jejich první vlaštovka, to může být šok. Opravdu je to velký rozdíl oproti konvenční kosmetice, která je parfémovaná podle posledních sladkých a ovocných trendů. Obvykle. Ale během dvou týdnů jsem si na vůni zvykla a nepřipadala mi nepříjemná. Příroda zkrátka voní trochu jinak. Není to bonbon. Ale přiznám se, že z počátku jsem si po vyfénování hřívy do vlasů nastříkala trochu oblíbeného parfému. Takže to je takový malý tip, jak vyzrát na vůni, než se s ní ztotožníte.
Konzistence a barva
Rozdíl mezi produkty poznáte v barvě a konzistenci. Šampon je gelovitý, téměř průhledný, má řidší konzistenci. Naopak kondicionér je o něco krémovější, připomíná mírně gelovou emulzi světle mátové bravy, která ale neteče, není lepkavá, vazká, nýbrž velice jemná a lehká.
Vlastnosti šampónu a kondicionéru Dr. Konopka’s
Šampón velice dobře pění, což mne u přírodního přípravku překvapilo. Opravdu se pocitem pěnivosti vyrovná běžné kosmetice. Sama jsem si jím myla vlasy obvykle nadvakrát. Nejprve jsem množství asi třetiny až poloviny polévkové lžíce vmasírovala hlavně ke kořínkům, aby mohl šampón dobře eliminovat přebytek mastnoty a nečistot. Posléze jsem vlasy spláchla a aplikovala znovu, nyní však už i do délek. V první fázi šampon nepění příliš, spojí se s mastnými částečkami i nečistotami a účinně je vytáhne z vlasů i pokožky hlavy. Troufnu si odhadovat z toho, jak voda z oplachu vypadá. V druhé fázi jsem aplikovala do celých délek vlasů, aby se stáhly zbytky nečistit a osvěžila se pokožka hlavy. Po spláchnutí jsem si všimla, že i tak jsou vlasy příjemné a možná bych dokázala oželet balzám.
Jenže já „balzámuji“ vlasy ráda a dopřávám si důslednou vlasovou péči. Vlasy jsem tedy po šampónu vyždímala a nenesla do mírně prosušených (nestéká z nich voda v cárech, tudíž přípravek může dobře působit) vlasů kondicionér. Výrobce uvádí, že by měl působit 2 až 5 minut. Uvádím na pravou míru, že důsledná péče ano, ale pět minutek to nevydržím. Stopovala tak minuty dvě až tři. Poté jsem kondicionér spláchla dostatečným množstvím přiměřeně teplé vody a byla překvapená, kolik si toho z něj vlasy vzaly. Vymýval se lehce, bez problémů a bylo vidět, že vodou otevřené vlasové vlákno načerpalo maximum z pečujících složek. Jinak si tu „vstřebatelnost“ nedokáži vysvětlit.
Vlasy jsem jako obvykle vysušila ručníkem, zabalila do turbanu a frčela jsem pro fén. Mám delší vlasy, které špatně schnou, a tak se bohužel bez fénování neobejdu. Než se dám ale do foukání horkým vzduchem, vždy si vlasy rozčešu plastovým hřebenem, aby se prameny rozdělily na menší pramínky, lépe k nim vzduch pronikal a rychleji usychaly. Překvapilo mne, že s těmito produkty se foukání vlasů zkrátilo asi o jednu čtvrtinu původního času. To je pro mne příjemný benefit.
Složení je příznivé, podléhá certifikaci COSMOS NATURAL
Složení mne u obou produktů zaujalo. V kondicionéru byste našli olivový olej, olej z makadamových ořechů, slunečnicový olej, kokosový olej, arganový olej, jojobový olej, mandlový olej, pupálkový olej, šalvějovou vodu, olej z borovice sibiřské, olej z kůry hořkých pomerančů, olej z kůry citronů, olej z voňatky citronové, extrakt z břízy bělokoré, extrakt z kořene ženšenu pravého, olej z brutnáku lékařského. V šampónu prakticky to samé, jen v nepatrně menším množství. A místo SLS jsou v něm obsaženy jemné tenzidy na bázi kokosového oleje. Tomu říkám pořádná dávka péče a výživy. Mimochodem ženšen velice dobře pomáhá prokrvovat pokožku hlavy, čímž dochází k lepší výživě vlasových cibulek a snížení vypadávání vlasů. Jestli jsem tento efekt pocítila? K tomu se vyjádřím v následujícím odstavci.
Výsledky a překvapení
A jaké výsledky jsem při používání zaznamenala? Jsou kontroverzní. Ze začátku mi totiž tato řada vůbec nevyhovovala. Po měsíci používání se mi zdálo, že mám vlasy skutečně škaredé. Ano, první den měly objem, ale už druhý se nepříjemně mastily a pokožka hlavy mne sem tam svědila. Už jsem měla chuť se na používání tohoto šamponu a kondicionéru „vyprdnout“. Ale pořád mi v hlavě intuice říkala, že bych měla vydržet. Poslechla jsem ji (vždyť o čem je tento blog i můj přístup k životu). A udělala jsem opravdu moc dobře! Zdá se, že přípravkům prostě chvíli trvalo, než zharmonizovaly celý ten řetězec: pokožka hlavy, vlasové vlákno, pocit.
Na každý pád po 6 či 7 týdnech jsem byla ráda, že jsem produktům byla věrná a tu šanci ukázat mi, co v nich je, jim dala. Protože v současnosti jsou výsledky velice dobré. Vlasy jsou nadýchané a objem jim vydrží až do třetího dne. Mastit se začínají tři dny po umytí. Výborně se rozčesávají. Vlasové vlákno je hladké a hebké. A co mne překvapilo? V kartáči mi zůstává mnohem méně vlasů stejně jako v sítku do odpadu. Na pohled i omak se vlasy zahustily. Méně vypadávají. Myslím, že šampón a kondicionér odvedly výbornou práci. Jen možná fungují trochu na homeopatickém principu. Je třeba jim dát čas, aby dokázaly vyladit optimální kondici a zdraví pokožky i vlasů samotných.
Na závěr bych zmínila snad už jen to, že obě lahvičky v sobě skrývají 500 ml produktu za cenu víc než milou. Šampon stojí v e-shopu siberica.cz aktuálně 116 Kč a kondicionér 103 Kč. Dodám jen to, že jej permanentně používám od poloviny října. Nyní máme únor. Kondicionéru mám ještě na čtyři použití, šampon mi vydrží odhadem do konce března. Kondicionéry díky délce vlasů obvykle spotřebuji rychleji. Na jedno použití nanáším jednu a půl polévkové lžíce do vlasů po celé délce. Je to hezký výkon, co myslíte?
Používáte přírodní produkty pro péči o vlasy? Vyzkoušeli jste už některé od Dr. Konpka’s?
Mějte se krásně a přeji bujnou a zdravou kštici!
1 Komentař
[…] jej stisknout a nanést tekutinu na tampónek. Plast je dobré kvality, mnohem lepší než u šampómu či kondicionéru Dr. Konopka’s, o nichž jsem vám již psala. Výborně padne do ruky. Etiketa obsahuje veškeré potřebné […]