Krásné odpoledne, milí čtenáři,
připravila jsem si pro vás článeček o mojí letní opalovací rutině a produktech, které ráda používám. Opalování je taková část zdravotněkosmetické praxe, o které se podle mého názoru vyplatí přemýšlet. Má smysl si vytvořit takové postupy, abyste o svou pokožku skutečně pečovali a chránili ji. UV záření patří k takovým faktorům, stejně jako záření tepelné, které dokáží naši kůži a zdravotní kondici pěkně potrápit. Navíc, jak jsem se dozvěděla v Kosmetickém Studiu GERnétic, má naše kůže paměť, a tak veškeré špatné zacházení později oplácí. Ale když se o ně dobře staráme, odmění se nám krásným vzhledem a příjemným pocitem.
Moje rutina začíná v podstatě už zjara. Podpořím imunitu organizmu obvykle užíváním řasy chlorelly a spiruliny a tento zdravý mix plný přírodních antioxidantů (vitamín E, karotenoidy) a růstového faktoru doplním ještě o 2 čajové lžičky rakytníkového oleje, který je doslova superpotravinou s výjimečným obsahem vitamínů (C, P, A, D, F, K) a minerálů (železo, draslík, mangan…). Může se pyšnit báječnými hodnotami karotenoidů, které podporují krásné bronzové opálení. Na trhu ale naleznete celou řadu docela zajímavých doplňků stravy, kterými lze hnědnutí kůže stimulovat. Patří k nim různé směsi beta-karotenů, měsíčku, pupalkového oleje a omega-3 mastných kyselin. Vybrat si můžete v různých cenových kategoriích, od Walmarku, přes Biodermu až po hig-end doplňky stravy. Všechny tyto dobroty ale nejsou samospásné, a tak nezapomínám ani na pestrou stravu s dostatkem ovoce. Meruňky, jahody, listová zelenina, broskve, maliny, tykve. Obecně platí, že oranžové a žluté druhy ovoce a zeleniny jsou nasycené antioxidačními látky a mají vysoký obsah vitamínu A, který se stará o pohlcování volných radikálů, jež při opalování vznikají, a umožňují tak posílit všechny obranné bariéry těla, ať už jde o sliznice nebo právě největší lidský orgán – kůži.
Dopřávám si kvalitní hydrataci. Na pokožce totiž ihned poznám, že vnitřní prostředí těla je dehydratované a potřebuje doplnit vodu. Pitný režim zvlášť v létě rozhodně nepodceňuji, protože pomáhá vyrovnávat nejen metabolismus, ale také chrání před kolísáním tlaku a umožňuje organizmu průběžně se detoxikovat a vytvářet dostatek chladivého potu. Zní to nechutně, ale k vedrům pocení patří. Je pravdou, že nebývá vždy příjemné, ale máme naštěstí možnost použít antiperspirant v kritických místech jako podpaží. Zbytek kůže raději nechávám volně dýchat. Z nápojů mohu vřele doporučit domácí limonády s minimem cukru, vodu s citrónem, okurkou, meduňkou, mátou, aloe vera či koriandrem. Málo se ví, že rovněž voda s přídavkem květů jako jsou růže, měsíček, sléz má rovněž schopnost tělo v horkých slunečných dnech příjemně ochladit. Moji oblíbenci jsou rozhodně růže, aloe vera a koriandr. Dopřávám si tekutiny o objemu 2,5 litru denně a ještě k tomu kousíček navíc. Ale obecně si stojím za zásadou pít pravidelně a respektovat žízeň, což je v našich podmínkách, jsem-li zdravá naprosto spolehlivý ukazatel. V oblastech s vyšší teplotou i vlhkostí vzduchu tomu tak ale není. Tam raději respektujte doporučení pít více, pravidelně i mimo žízeň a spíše počítejte se spotřebou tekutin převyšující 3 litry.
Napadají vás nějaké části těla, které si chránit obvykle zapomínáme? Ráda bych zmínila určitě pokožku hlavy. Namazat krém na tvář v horkých slunečných dnech obvykle nestačí. Schválně, kolik z vás si pokožku hlavy už někdy pěkně připálilo? Já mohu ruku zvednout. Nebyl to vůbec příjemný zážitek. A tak jsem zapátrala, co by se mi hodilo do výbavy, abych tomu příště předešla. Světe div se, stačí obyčejný slamák. Mám ho od loňska z C&A a jsem velice spokojená. Patřil ještě mezi ty módní doplňky, které řetězec nechal zhotovit ze skutečné slámy, z přírodního materiálu, nikoli z dnes tak trendy neprodyšných brček nebo papíru, který toho moc nevydrží. Pokud bych se po klobouku na letní období měla poohlížet dnes, navštívila bych rozhodně českého výrobce pokrývek hlavy Tonak. Nezapomeňte ochránit také ramena před následky nadměrného vystavování se slunci. Ráda si do kabelky zabalím přehoz z jemné a lehké látky, jímž případně tuto část těla ochráním před nevzhledným a především bolestivým podpisem slunečních paprsků.
Nezapomínám chránit ani své oči. Jsou na nadměrně intenzivní sluneční záření značně citlivé. Proto investujte do kvalitních slunečních brýlí. Ideální je jedny pořídit jako povinnou výbavu do vozidla, protože výhled přes čelní sklo záření někdy značně komplikuje. A jedny (nebo víc), které vám budou dělat radost a parádu. To bohatě stačí. Přiznám se, že brýlí, přestože je zrovna dvakrát nemiluji, mám už slušnou sbírku. Považuji to za jednu ze svých neřestí. Jsem tak trochu sběratelka doplňků. Z nich totiž obvykle příliš nevyrostete. Nereagují nijak zvlášť na změnu vaší hmotnosti, roční období.
Výživa, pitný režim, ochranné pomůcky – to vše již máme! A jak je to tedy s vlastním opalováním? V průběhu letních dní nikdy nezapomínám už při ranní rutině na závěr péče o tvář aplikovat opalovací krém. Pokud vím, že budu vystavena sluníčku v ten daný den hodně, použiji klidně SPF 50. Nejraději mám asi netónovanou Biodermu Photoderm MAX ve variantě Ultra-fluide. Ale už jsem zaslechla nějaké superlativy i na jejich pigmentovanou verzi tohoto krému. Odstín se prý podařilo namíchat tak, aby sedl většině středoevropské populace. A to je pro mne velice zajímavá zpráva! Ve dnech, kdy si můžu nasadit slamáček a elegantně si to vykračovat ulicemi si ale bohatě vystačím s lehčí a pro mě možná konzistencí maličko příjemnějším krémem Melano 15 od GERnétic. Výborně se vstřebává a nezanechává nepříjemně ulepený film. Velice hezky voní, ale není přeparfémovaný. Na pokožce ho pak během dne už skoro necítím. Pozor si snažím dávat hlavně na ty části ksichtíku, které jaksi více vystupují do prostoru – tedy nos, brada a tak trošinku syslí tvářičky. Ty někdy během dne, pokud nemám make-up, ještě raději trošku přetřu. Červený frňáček uprostřed tváře je prostě legrační prvek a jak praví moudří, čas soba Rudolfa přichází až o vánočních svátcích. 😀
A jak na krásné bronzové tělíčko? Obvykle připravuji na sluníčko kůži už od jarních vyšších teplot. Když vysvitne prudší sluníčko, vytáhnu krém s vysokým ochranným faktorem SPF 30 a ošetřím jím ty partie, které sluníčku pravděpodobně vystavím. Jakmile pokožka začne hnědnout, ochranný faktor o něco snížím až obvykle skončím na SPF 15. Nižší ochranu nepoužívám, a to proto, že se mi nezdá, že by v současnosti byla v našich podnebných podmínkách dostatečná. Ozónová vrstva je trvale poškozována. Imunita kůže je u velké části populace narušována působením stresu, hektickým životem, nedostatkem času na sebe sama. A pak se nemáme divit, že autoimunitních chorob včetně té nejobávanější, jakým je zhoubné bujení, přibývá. Nicméně zpět k opalování. Ráda bych vám řekla, že volba faktoru závisí na vašem fototypu, prostředí, aktivitě. Pokud sportujete a potíte se, bude potřeba se přetřít častěji. Pokud jdete plavat, je potřeba ochranu opět doplnit, a to i když výrobce uvádí, že opalovací prostředek je voděodolný. Možná bych měla připomenout, co je vlastně dostatečné množství opalovacího přípravku aplikovaného na jednu osobu, průměrnou osobu. Aby bylo dosaženo požadované ochrany kůže, měl by člověk spotřebovat přibližně 6 čajových lžiček opalovacího krému na celý povrch sluncem laskaného těla. Čím menší množství člověk použije, tím méně je chráněn. Na to nezapomínejme.
Ze všech dosud vyzkoušených krémů a preparátů na ochranu kůže před UV zářením se mi nejvíce osvědčily dvě již zmíněné značky. GERnétic má v sortimentu mléko Melano 30. Je úžasné. Hezky voní, jeho konzistence je opravdu příjemná, dobře se roztírá, nestéká, nezanechává bílé stopy. Zdá se mi, že efektivně podporuje krásné zhnědnutí pokožky a opravdu velice dobře chrání před spálením. Nedráždí pokožku, zjemňuje, vyživuje a po aplikaci nezanechává ulepený pocit. Navíc mě těší, že GERnétic ve svých produktech nepoužívá minerální filtry v podobě nanočástic. Stále se totiž dost dobře neví, zda nemohou pronikat do buněk a poškozovat je. Chemické filtry jsou složitější technologií a místo principu odrazu slunečního záření fungují tak, že UVA a UVB záření pohlcují. Bioderma Photoderm BRONZ SPF 30 je na tom dost podobně, ale zdá se mi, že se tak skvěle nevsákne do pokožky a ani tak moc nepodporuje snědý vzhled, přestože výrobce na obalu tvrdí něco jiného. Pokožka každého je jiná a mnohdy se její požadavky liší na různých partiích u jediného člověka natolik, že nic lepšího, než subjektivní názor poskytnout zkrátka nemůže. Přesto si myslím, že Bioderma vyrábí velice lkvalitní opalovací produkty a v jejich prospěch také hraje trochu lepší dostupnost, než je tomu u GERnétic. Zamilovala jsem si také oleje, konkrétně ten značky Carroten Sunsations SPF 15, který se vyrábí v Řecku. Má v sobě minerální složky a jeho INCI by mohlo být čistší, nicméně službu dělá báječnou. Přestože je olejovité konzistence, hezky se nanáší a nezanechává nepříjemný, lepivý film. Zdá se mi, že se pohybuje někde na pomezí klasického a suchého oleje. Moc se mi líbí jeho vůně, která je nevtíravá a jemná. Ještě se mi nestalo, že bych se s ním spálila. Pozitivně působí na bronzový vzhled kůže. Jaké filtry Bioderma a Carroten používá vám ale bohužel nedokážu říct. Nicméně s výsledky jsem spokojená.
Neméně důležitá je péče po opalování, ale na tu se vrhneme někdy příště.
Jaké nejraději používáte podpůrné přípravky na opalovaní? Který opalovací krém je vaše must-have?
Mějte se krásně a užívejte si slunečných letních dní!