Krásný den, milí čtenáři,
od února testuji balzám na rty. Skoro se mi nechtělo ani věřit, že může vydržet tak dlouho. Ale stalo se. A já jsem docela ráda. Ze začátku jsem nadšená nebyla, ale nakonec mi produkt od Lavery, jehož úkolem je zahojit a zvláčnit rty, docela přirostl k srdci.
Balení a design
No, zde nemohu být něžná a nekritická. Po pravdě si myslím, že by si balzámy na rty zasloužily poněkud nápaditější obaly. Tohle je stará dobrá klasika, která nikoho na zadek neusadí. Je dokonale funkční, to se jí upřít nedá, ačkoli jsem na počátku měla jisté pochybnosti například o schopnosti víčka přežít v mé kabelce, při cestování, zkrátka v mé spartánské péči. Nakonec se ale ukázalo, že je kvalitní a vydrží víc, než většina jeho kámošů ze segmentu. A za to značce Lavera zase patří díky.
Balzám se prodává zabalen ještě do krabičky, což je řešení, jak na obal dostat všechny potřebné informace. Obal je plně recyklovatelný, takže modrý a žlutý kontejnere, otevřete své náruče!
Balzám jsem pořizovala v dm drogerii za 129 Kč, což se může zdát na první pohled hodně, ale jak uvidíte, je to částka, která se mi nakonec vyplatila.
Složení
Složení je z mého pohledu v pořádku. A vyhovovalo mému odhadu toho, co rtům udělá dobře, když jsou vysušené či popraskané. Jako základ byl využit ricinový olej, což je vlastně vosk, který pokožku dobře chrání před nepříznivými vnějšími vlivy. Tento účinek byl ještě podpořen podílem vosku ze škumpy lakodárné, pryšce voskodárného a voskem karnaubským. Teď se již dostáváme k výživným a pečujícím látkám: kakaové máslo, bambucké máslo, olivový olej, olej ze sladkých mandlí, extrakt z rakytníku, šťáva z aloe vera, extrakt z para ořechů a granátového jablka, lecitin z měsíčku lékařského, vitamín E. Někoho možná nepotěší, že se v produktu nachází také krospolymer z řepkového oleje anebo na posledním místě derivát z palmového tuku. Nicméně Lavera je zodpovědný výrobce a většinu látek získává z kontrolovaného zemědělství.
Aplikace a konzistence. A přežije i extrémy?
Balzám má tuhou konzistenci, která v kontaktu s prokrvenou a hřejivou pokožkou rtů okamžitě taje. Nemusíte se tak namáhat při nanášení, ani se obávat, že by vám na rtech zůstaly žmolky nebo nepříjemná vrstva produktu. Zanechává za sebou totiž opravdu jen tenounkou rovnoměrnou vrstvičku, která svým vzezřením dokáže plnohodnotně nahradit lesk na rty.
Jen buďte opatrní, když s tyčinkou plnou vosků a olejů zacházíte. Nikdy ji nevyšroubujte celou a nezkoušejte si rty takto natřít. Pak máte téměř 200% jistotu, že se vám balzám zlomí. Já sama jsem jej jednou vysunula napůl a ke zlomení došlo stejně. Poučena jsem se snažila jej tedy vysouvat minimálně, tak akorát, abych mohla pohodlně obkroužit svá ústa.
Jak dlouho Lavera vydrží? To je různé. Já poctivě rtům péči dopřávala dvakrát až třikrát denně. Balzám vydržel pět měsíců, od února do července. To je úctyhodné. A musím výrobci přiznat, že na náplni nešetřil. I na vás bych ráda apelovala. Zhruba třetina množství produktu je usazena v kalíšku aplikátoru. Nevyhazujte ho, když z něj můžete prstem nebo štětečkem vydolovat ještě mnoho užitku.
Balzámu rozhodně nedělá dobře nadměrné horko (nad 25 °C), ale zimu přežije hravě.
Účinky, pro které bych jej pořídila znovu
Sice na počátku recenze remcám, protože se tak trochu neumím smířit s ne úplně vydesignovaným, zato praktickým obalem, musím se nakonec před balzámem sklonit. Jeho účinky mne utvrdily v tom, že jej má smysl pořídit znovu. A tak bude mou stálicí vedle balzámu od Havlíkovy přírodní apotéky, o němž si povíme v některém z následujících článků.
Doslova balzám na suché a popraskané rty
Už u recenze očního krému Naobay jste mohli číst, že jsem během testování řešila popraskané a přesušené rty. Je nepříjemné, pokud se vám na rtech co den objeví krvácející ranka. A tak jsem samozřejmě hledala co nejefektivnější způsoby, jak se s tímto problém popasovat. Jedním z nich bylo doplnění hydratace a zklidnění prostřednictvím očního krému Naobay. Ten jsem posléze doplnila právě balzámem Lavera. Doteď se domnívám, že to bylo pro moje rty to nejlepší, co jsem mohla udělat. Historicky, za téměř tři dekády. Nejprve nanést Naobay, aby se rty napily, utlumily se nepříjemné pocity a kůžička se zjemnila. Poté jako ochranu a výživu povrchovým buňkám rtů dopřát balzám s revitalizačním výtažkem z granátového jablka a uklidňující aloe vera, s těmi všemi výživnými másly a ochrannými vosky. Mazala jsem si takto ústa dvakrát denně ráno a večer, přes den jen Laverou. A moje rty se dostaly do kondice odpovídající mému věku. Opět se staly šťavnatými a krásnými, lákajícími k polibku, který neslibuje utrpení na obou stranách, ale vzájemnou slast. Toho jsem chtěla dosáhnout. Tedy pro příště opět kupuji Laveru a Naobay jako svoje věrné zimní pomocníky a krizové zachránce.
Mastnota není na škodu, když…
Víte, hojnost vosků a olejových složek vůbec není na škodu. Je důležitá pro ochranu rtů v nepříznivých klimatických podmínkách. Ale čistě olejová složení mne zatím nepřesvědčila. Je to totiž jen povrchová ochrana. Až výživné látky působí do hlubších vrstev, kde pomáhají buňkám udržet si míru hydratace a nasytí nitro buněk potřebnými vitamíny a minerály. Jsem toho názoru, že rty si vždycky zaslouží hloubkové ošetření. A tak mne napadá, že byste někdy i svou kosmetičku mohli požádat o doplňkovou proceduru jen pro krásu vašich rtů. Já něco takového zažila například v kosmetických salonech GERnétic. Je to velmi příjemné. Rty zazáří svou šťavnatostí a krásou. Vůbec není třeba obvolávat a obíhat kliniky estetické medicíny, kde vám píchnou hyaluronovou výplň.
Z dnešní recenze je to už vše. Jak vybíráte balzámy na rty? Už jste zkoušeli nějaké přírodní?
Těším se na Vaše zprávy a komentáře!
1 Komentař
[…] které jsem od této značky přírodní kosmetiky vyzkoušela. O designu jsem se zmiňovala již v tomto článku. Balení je klasické. Tyčinka se vysouvá otočením základny. Plast je odolný, vydrží i […]
Comments are closed.