Home Health Recenze Himalaya: Organická pasta na zuby, která rozzáří úsměv?

Recenze Himalaya: Organická pasta na zuby, která rozzáří úsměv?

by katerina
Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Krásný den, milí čtenáři,

víte, že když jsem začala nosit rovnátka, rozhodla jsem se netrápit svou ústní dutinu konvenčními pastami na zuby, které jsou plné chemie. Nejhůře mojí pokožce kolem úst i patru dělala látka zvaná SLS. Pořád si nedokáži vysvětlit, jak si ještě v dnešní době dovedou některé firmy dovolit využívat látku, která je v podstatě průmyslovým pěnidlem a odmašťovadlem. A proto jsem ráda, že existují i mnohem čistší varianty péče o zuby a dutinu ústní. Tentokrát jsem vyzkoušela výrobky Himalaya.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

První setkání v drogerii ROSSMANN

Myslím, že bych na pasty na zuby Himalaya asi jen těžko narazila. Do května letošního roku unikaly mé pozornosti. Ale pak jsem se šla podívat do drogerie ROSSMANN a zabloudila k regálu se sortimentem zubních past. Doufala jsem, že tam najdu nějakou přírodní, která mě zachrání od cesty přes centrum až do Kotvy. Povedlo se. Našla jsem jednu s certifikací ECOCERT (zelená) a jednu z řady Himalaya Botanique. U obou jsem prozkoumala složení a když jsem nabyla dojmu, že je víc než v pořádku, naložila jsem krabičky do nákupního košíku. Cena nebyla nejhorší, bohužel z hlavy si ji nepamatuji, a tak mohu odkázat jen na oficiální cenu výrobce, která za 150g balení činí 179 Kč. To mi ale přijde na prodejní cenu v ROSSMANN příliš, musela být určitě do 150 Kč. Velmi oceňuji dostupnost produktu! Je těžké sehnat přírodní pastu na zuby bez různých patoků za rozumnou cenu (v poměru k množství produktu, ještě se tom rozepíši) a je skvělé moci ji zakoupit v kratší než 30km vzdálenosti od bydliště.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Design a praktičnost

Jsem ráda, že Himalaya pojala pasty na zuby jako praktický předmět. Konečně je zde balení, které má 150 g, což je zhruba o třetinu větší porce pasty, než je v segmentu těch přírodních zvykem. A tomu já říkám ano! Jelikož nosím rovnátka, mám požehnanou spotřebu tohoto předmětu každodenního užití. Zuby si čistím někdy i 6x denně a rovnátka zrovna tak. Navíc jsme se s Alešem rozhodli, že budeme používat pasty organické a šetrné k našemu úsměvu, a tak se činíme. Balení v plastové tubě je klasika, šroubovací víčko je pohoda. Jsem ráda, že z tuby vydoluji opravdu i poslední kapku a vyhazuji tak obal prázdný. Je to malá troška do mlýna ekologie, ale i tahle malá troška je dobrá. Obal lze kompletně recyklovat, a to včetně krabičky potisknuté sojovým inkoustem, v níž je pasta zabalena, což mimochodem lahodí oku, protože zvolili na krabičku krásný karton, do kterého bych se nebála zabalit ani vánoční dárek pro mou drahou polovičku nebo maminku.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Složení past Himalaya

Neem a granátové jablko:

Xylitol, Glycerin, Aqua, Calcium Carbonate, Hydrated Silica, Punica Granatum Extract & Sorbic Acid, Lauryl Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate, Disodium Cocoyl Glutamate, Stevia Rebaudiana Extract, Natural Flavour, Chondrus Crispus &Glucose, Menthol, Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Sea Salt, Potassium Sorbate, Thymol, Embelia Ribes Fruit Extract, Terminalia Chebula Fruit Extract, Terminalia Bellerica Fruit Extract, Phyllanthus Emblica Fruit Extract, Acacia Nilotica Bar Extract, Melia Azadirachta Leaf Extract.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Skořice:

Aqua, Calcium Carbonate, Xylitol, Vegetable Glycerin, Silica, Lauryl Glucoside, Stevia Rebadiana Extract, Xanthan Gum, Flavour, Sodium Bicaronate, Sodium Cocoyl Glutamate & Disodium Cocoyl Glutamate, Menthol, Sodium Chloride, Zinc Citrate, Thymol, Melia Azadirachta Leaf Extract, Punica Granatum Fruit Extract, Embelia Ribes Fruit Extract, Terminalia Bellerica Fruit Extract, Phyllanthus Emblica Fruit Extract, Terminalia Chebula Fruit Extract, Acacia Arabica Bark Extract.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Vlastnosti jednotlivých složek:

  • Xylitol – březový cukr (získává se ale rovněž z vláknitých částí kukuřice, což je levnější výroba z lépe obnovitelného zdroje) se v ústech nerozkládá tak jako běžný cukr, bakterie v ústech ho nemohou použít jako palivo –> bakterie se nemnoží –> přispívá k udržení neutrálního ph, zabraňuje bakteriím uchytit se na zubech –> snižuje výskyt zubního plaku, obnovuje sklovinu
  • Neem – jedna z nejsilnějších antibakteriálních látek na světě
  • Thymol – osvěžuje dech, zabraňuje rychlému růstu bakterií v ústech, působí antisepticky a pomáhá hojit měkké tkáně
  • Granátové jablko – přispívá k regeneraci dání, snižuje jejich krvácivost
  • Vrcholák myrobalánový – protizánětlivý, přispívá ke zdraví ústní dutiny a dýchacích cest, stahující účinky, urychluje hojení aftů
  • Vidanga – antioxidační, přírodní antibiotikum, stahující účinky
  • Smuteň – antobakteriální, antivirotické účinky
  • Vrcholák tříslovinný – ochrana dásní, pomáhá při krvácivosti a zánětech

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Chuť a vůně

Nejprve jsem měla s organickou pastou s neemem a granátovým jablkem (ta zelená) trošku problém. Zdála se mi příšerně sladká. Ale zvykla jsem si. Ačkoli bych ocenila, pokud by sladkost výrobce nějak potlačil. Uznávám, že to asi půjde jen těžko, když je v pastě ve velkém zastoupen xylitol, který má na druhou stranu mnoho výhod pro zdravý úsměv. Vůně je klasická, mírně cítím mentol a thymol.

Ovšem ta skořicová je přesně něco, co bylo vyvinuto mým chuťovým preferencím na míru. Je mnohem méně sladká, osvěžující je více a skořici v ní cítím zcela jasně. Není štiplavá, ale velmi elegantní. Tato pasta na zuby mne svou vůní i chutí baví o trošku více. Je jako druhé Vánoce.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Účinky aneb baví mě čistění?

A pění taky?

Odpovím postupně. Formule, kterou Himalaya vyvinula pro obě pasty je velmi zajímavá a bude blízká i srdci milovníků pěnivé klasiky. Zelená varianta s neemem je více gelovitá, trochu řidší, může někdy z kartáčku maličko stékat. Skořicová má konzistenci běžné konvenční pasty. Na dokonalé vyčištění úst stačí hrášek bělavé hmoty. Jakmile začnu kartáčkem kroužit po zubech, pasta se velice rychle napění a pěna je dokonalá po celé dvě minuty precizní péče o dutinu ústní. To není typické. U některých výrobců se pěna rozplyne během půlminuty. U někoho nevznikne vůbec a vy pak máte pocit, že si drhnete dásně, ačkoli na kartáček vyvíjíte minimální tlak. V průběhu čistění navíc odeznívá prvotní sladká bomba v ústech. S kartáčky Curaprox i s rotačním Oral-B si dobře rozumí.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Bělí zuby jako mávnutím kouzelného proutku

A teď to nejpodstatnější! Účinky! Jestli jsem si něčeho všimla již po prvním čištění, tak toho, že pasta skvěle nablýskala zuby, opravdu vypadaly jako po profesionálním leštění. V tomto ohledu je o něco šikovnější zelená varianta. Po týdnu používání jsem zaznamenala, že zuby jsou minimálně o dva stupínky bělejší, což je perfektní, zvláště, když uvážím, že výrobek žádné takové zázraky neslibuje. Mohu upřímně prohlásit, že moje sklovina začala zářit. Jediné, s čím si zatím neumí poradit, jsou pigmentové skvrny z pití přemíry zeleného čaje. Ale pokud by to uměla, nejspíš by dentální hygienisté přišli o práci…

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Plak, kazy a jiné nepříjemnosti

Skvěle odstraňuje tato pasta zubní plak. Při pravidelném používání se mi tak přibližně o 50 %  snížila tvorba nechutného „mechu“ na zubech. To je boží úleva. Také umí rozpustit zubní kámen, který se na zubech nastřádal ve slaboučké vrstvě. Co ovšem kvituji velmi? Pozitivní vliv na krvácivost dásní. Nikdy jsem s tím neměla problémy. Všichni mi záviděli, jak mám dásně krásně zdravé. Ovšem po jedné návštěvě zubaře jsem pocítila problémy na vlastní kůži. S rovnátky se to ještě zhoršovalo. Nadšená jsem z příznaků paradentózy nebyla. Ale pasty Himalaya mi pomohly. Svým antiseptickým působením a schopností stahovat a hojit výrazně případy krvácení při péči o zuby zredukovaly. Také mi pomohly dát do pořádku tkáň, která byla zasažená mikrozáněty. Čas od času, ačkoli si mezizubní prostory pravidelně čistím několikrát denně, se mi zde zánět udělá. Od doby, co čistím s Himalaya nikoli. A příjemné změny jsem také docílila u mikrokazů, které ještě zdaleka nejsou na vrtání. Většina z nich odtáhla do věčných lovišť. Něco na tom působení xylitolu bude, opravdu, zdá se, má schopnost sklovinu remineralizovat.

Recenze zubních past Himalaya Organique a Himalaya Botanique.

Slovo závěrem

Našla jsem zubní pasty, které chci používat, vyhovují mi po všech stránkách a Aleš je má také rád Jsou pro mne cenově i místně dostupné a splňují mé představy o udržitelném výrobku i spotřebě. Budu si je kupovat nadále a jen někdy je možná prostředím s výrobce The Natural Family co., nejvíc mě zatím oslovila ta s propolisem a myrhou. A samozřejmě mě zajímá i bělící varianta Himalaya Botanique past, ale to až budu mít léčbu rovnátek úspěšně za sebou.

Zkoušeli jste již přírodní zubní pasty? Jaké na ně máte názor? Oslovila vás značka Himalaya?

A z dnešního rozsáhlého zubního povídání je to vše. Budu se moc těšit na všechny Vaše zprávy a komentáře.

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

 

 

You may also like