Home Cuisine Recept: Kachní prsa na zázvoru a pomerančích

Recept: Kachní prsa na zázvoru a pomerančích

by katerina

Krásný den, milí čtenáři,

tentokrát jsem si pro vás nachystala recept, který jsem nám s Aldou uvařila o svátečním Svatováclavském víkendu. Byla to trošku improvizace, ale mám z ní radost. Jelikož u nových receptů si dělám poznámky, říkala jsem se, že bych se s vámi mohla o tohle lahodné soustíčko podělit. Jdeme a to!

Kachní prsa na zázvoru a pomerančích. Recept.

Print
Serves: 4 Prep Time: Cooking Time:
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Rating: 5.0/5
( 1 voted )

Ingredients

  • 6 ks kachních prsou s kůží
  • 2-3 hlízy fenyklu
  • 6 menších pomerančů
  • 6 cm zázvorového oddenku
  • 2 stroužky česneku (nejraději odrůdy Dukát)
  • 8 větviček čerstvého tymiánu
  • 2 polévkové lžíce sádla
  • Sůl
  • Pepř
  • Kmín

Instructions

Kachní prsa na zázvoru a pomerančích. Recept.

Kachní prsa omyjeme, očistíme, zbavíme zbytků kostí, blan a šlach nebo úponků peří. Povrch ze strany s kůží příčně nařízneme. Osolíme, opepříme. Rozehřejeme v pánvi sádlo. Vložíme do ní kachní prsa, která osmahneme tak, aby se zatáhla. Nejprve je klademe do pánve stranou s kůží. Jakmile kůže trošku zezlátne, kachní prso otočíme a restujeme z druhé strany (od svaloviny).

Mezitím si vymačkáme šťávu z poloviny pomerančů do pekáčku. Opečená kachní prsa naklademe do pečkáčku se šťávou. Pokmínujeme, přidáme celé oloupané stroužky česneku, tymiánové větvičky, na plátky pokrájený zázvorový oddenek. Pokud bychom chtěli chuť zázvoru ještě zvýraznit, odkrojíme si další 3 cm oddenku. Oloupeme a  nastrouháme. Potřeme vzniklou "kašičkou" prsa z obou stran.

Pekáček přiklopíme a vložíme do trouby předehřáté na 180-200 °C. Přikryté poklopem dusíme zhruba hodinu. Poté poklop sejmeme a necháme prsa zezlátnout až z oranžovět. Zhruba 10-15 minut před dopečením do pekáčku přidáme fenykl nakrájený na dílky. Teplotu můžeme zvýšit na 200 °C a přepnout na horkovzduch, aby se během krátké tepelné úpravy lehce ogriloval.

Během pečení podléváme jen pokud bylo šťávy málo a během dušení by ji maso nepustilo dostatek. Doporučuji však nepodlévat vodou, ale vzít na pomoc buď ještě šťávu z pomeranče nebo sklenku dobrého Chardonay. Dodá masu maličko navinulou a sofistikovanější chuť.

Hotový pokrm můžeme podávat s rýží, knedlíkem, vařenou quinoou nebo bramborovými plackami. My testovali chlupaté knedlíky bez lepku od jedné jihlavské firmy a povím vám, že to vůbec nebylo zlé!

Kachní prsa na zázvoru a pomerančích. Recept.

Notes

K tomuto pokrmu bych doporučila pít spíše bílé polosuché víno, jako je třeba Hibernal. Vzhledem k tomu, že kachní prsa pustí hodně sádla během restování na pánovi, je tato sváteční mňamka až nečekaně lehká. Mohu potvrdit s čistým svědomím, protože moje zažívání každý pokus o těžké masité jídlo odsoudí a dost mě potrápí. Po tomto jsem se cítila lehce a spokojeně. To je u mne indikátor toho, že jsem tělu dala něco dobrého. 🙂

Kachní prsa na zázvoru a pomerančích. Recept.Kachní prsa na zázvoru a pomerančích. Recept.Kachní prsa na zázvoru a pomerančích. Recept.

Jaký je váš oblíbený recept na kachnu?

Budu se těšit na vaše komentáře a reakce!

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

You may also like

Leave a Comment