Jestli nějaká značka patří mezi ikony ve výrobě kosmetiky, která by obsahovala rakytník, pak je to bez pochyb Natura Siberica. Přiznám se, že i mne rakytníková řada, která ne zase tak dávno prošla určitou inovací, očarovala. Ukážeme si to na čtveřici produktů pro tělo.
O tělovém mléku Natura Siberica s rakytníkem jsem vám psala už v loňském roce. A pořád, pořád patří k mým nejoblíbenějším produktům v péči o pokožku. Protože jsem mu věnovala samostatný článek, odkážu vás tedy na něj. Můj názor se nezměnil. A v této recenzi se budeme věnovat tělové mu máslu, sprchovému gelu a tělovému peelingu.
Sprchový gel Natura Siberica Oblepikha
Se sprchovými gely této značky, která vznikla v Rusku a díky kvalitě ji s otevřenou náručí přijal nejen evropský trh, jsem bohužel jako jedna z mála vždycky trošku zápasila. Příčinou byla poměrně málo vydatná pěnivost. Sprchových gelů ubývalo nevídanou rychlostí. A to mě mrzelo. Ale počkat! V případě rakytníkového sprchového gelu tomu bylo jinak! Třikrát jsem stiskla pumpičku 400ml velkého balení. Na žínce se objevila substance barvy rakytníkového oleje (i když musíme upozornit čtenáře, že sprcháč je drobátko dobarven, jak uvádí složení). A děly se předtím nevídané věci…
Obláček voňavé pěny
Po setkání oranžové substance s vodou vás dostane luxusní hebká krémová pěna, která ale vůbec nepřipomíná to, co jsem u Natura Siberica znávala. To bývaly časy pěny expresně mizící, kdy na jedno umytí člověk musel pumpičku kosmetického produktu žádat opakovaně a nakonec z ní dostal až pět dávek, aby své křivky ženy krev a mléko dokonale očistil. Potřeba k tomu byla jedna modlitba a trpělivost. Rakytníkový sprchový gel je ale úplně jiná, mně velice sympatická liga. A nejen pro ten svůj nadýchaný obláček pěny, na který stačí aplikátor stisknout 2,5krát. Svou roli hraje také omamná vůně, nežvýkačková, s akcenty ovoce a sladkých letních dobrodružství, která si chce v srdci člověk uchovat také na podzim, v zimě a na jaře si jimi bude připomínat že letní radovánky tady budou zase co by dup.
Lákavé účinky pro pokožku
A jak že ta formule působí na pokožku? Inu, víc než blahodárně. Nevysušuje. Ani jednou jsem za celou dobu našeho společného koupelnového řádění nepozorovala, že by mne po sprše pokožka pnula, svědila, připadala mi menší o konfekční velikost. Naopak. Byla zklidněná, osvěžená, čistá, prostě spokojená. Tak se mi to líbí.
A kterými složkami sprchového gelu že to je?
V první řadě jsou to šetrnější mycí tenzidy, žádné SLES a SLS. Výrazný je podíl také rakytníkového oleje, který řadím na pomyslný piedestal mezi oleji, jež dokáží pokožku regenerovat, i když má zrovna nepříjemnou krizi. Extrakty z rostliny:
- plicník lékařský pomáhá zklidňovat pokožku
- řebříček čínský působí na odolnost kůže, je antiseptický a má regenerační účinky
- modřín sibiřský posiluje kožní buňky, obsahuje antioxidanty
- jeřáb sibiřský je nabitý vitamíny a antioxidanty
- ostružník arktický je využíván jako cenný zdroj vitamínů, ale měl by také obsahovat pokožce prospěšné fytoestrogeny
Dále ve složení najdeme cenné oleje, jako ten lněný s vysokým obsahem omega 3 mastných kyseliny, arganový s vysokou mírou vitamínu E, výživný makadamový, který proniká hluboko do pokožky.
Shrnuto, podtrženo, tohle si prostě člověk mile rád pořídí znovu. Obal s pumpičkou pracuje jak má, formule je atraktivní, zapomněla jsem dodat, že obsahuje také retinyl palmitát a vodu z růže damašské, což je docela působivé. Voní skvěl, pění skvěle, pokožka je spokojená, já jsem spokojená. Všechno v naprostém pořádku. A cena? Krásných 129 Kč.
Rakytníkové tělové máslo Natura Siberica
Když jsem viděla složení, dvakrát velké nadšení jsem nepocítila. Olejovou služku tvoří z velké části deriváty palmového oleje. Ale chtěla jsem si produkt vyzkoušet a dát mu šanci. Konalo se pořádné dechberoucí překvápko.
Páni! Co je tohle za texturu?
Přesně tahle otázka se mi v duchu vracela pokaždé, když jsem produkt nabrala rukama a snažila se pochopit, jak se ta relativně tuhá hmota může proměnit na závoj expresní hydratace. Tající textury jsou hitem posledních let. Ale tato je rozhodně nejlepší, jakou jsem za posledních 23 měsíců měla možnost objevit, pokud nebudu počítat některé revoluční přípravky pro muže. Doslova jsem zírala, produkt za směšných 199 Kč má texturu jako poslední výstřelek kosmetického high-end průmyslu z Paříže nebo Itálie. Když do kelímku hrábnete tlapkami, naberete relativně tuhé máslo. Jakmile jej přenesete na pokožku těla, ihned se rozpouští v unikátní superhydratační hmotu. Někde mezi vodou z arktického ledovce, olejem a krémem. Tak se při aplikaci cítím. Dělá to dobře nejen mé pokožce, ale také mojí duši, která si tuhle úlevu neobyčejně vychutnává.
Vůně s autentickým dotekem rakytníku
Existují dva tábory lidí, kteří se v názoru na vůni rakytníku liší. Jedni o něm tvrdí, že voní jako exotické ovoce, druzí mu nadávají do smradů. Tak či tak, smrad opravdu nečekejte. Rakytníková kyselkavá svěží vůně v produktu znát trochu je, ale je uhlazena tak, aby hrála v souladu se všemi dalšími vonnými akordy. Drží se hezky u těla, nekřičí do okolí, ideální mazání na dobrou noc.
Dodám jen, že balení je klasická butelka o objemu 300 ml. Má obyčejné šroubovací víčko a pracuje se s ní zcela standardním způsobem. Design je za mne jasný, typický pro značku Natura Siberica, hravý, modrooranžové zpracování vás hned upomene na rakytníkovou řadu.
A jak si rozumí s dehydratovanou pokožkou? A co letní neduhy jako spáleniny, odřeniny, štípance?
Ujišťuji vás, že na léto je to stejně kvalitní mazání jako na zimu. V chladné části roku bude svého majitele (mazatele) konejšit a hýčkat, i když bude ošlehaný mrazy a větrem. Obsažené oleje výborně doplňují hydrolipidový film, který brání ztrátám vlhkosti z hlubších vrstev kůže. V létě bude ošetřovat s gentlemanskou jemností podráždění, spáleniny, hmyzí bodnutí, svědění ze sluníčka, bazénu či kůži s vyrážkou. Mám na sobě ověřeno. Funguje to víc než dobře. Ještě aby ne, rakytník je v tomto směru skutečným superhrdinou, akceleruje hojení, regeneraci, přispívá ke zmírnění oxidačního stresu, který dává kráse a pohodě na frak, ať už je jeho zdrojem slunění nebo treky v přírodě.
Výsledky po 14 dnech požívání třikrát až pětkrát týdně mě opětovně přesvědčily, že užitek nemusí být přímo závislý na složení a že v důsledku může být laciný produkt životním kumpánem, o kterého se vám nebude chtít přijít. Je prostě dobrý. Sedíte si tak moc, protože:
- I když se čas od času zapomenu namazat nechce se mi, pokožka se kvůli tomu okamžitě nečertí. Tělové máslo s rakytníkem prostě prodlužuje nutný interval údržby mazadly.
- Kůže si lebedí, je zklidněná, nepne, s tímto komfortem se skutečně lépe usíná.
- MEGA hydratace, takovou jsem ještě u žádného jiného obdobného typu přípravku nezažila snad jedině s výjimkou řádově desetkrát dražší značky GERnétic.
- Dobrá výživa, která urychluje regeneraci poškozené kůže.
- Lepší hojení jizviček a mírné zpevnění kožní tkáně.
To je pětice účinků, pro které se hodí tento produkt ze stáje Natura Siberica nejen používat, ale vlastně také obdivovat. Těžko seženete něco tak účinného s cenovkou nepřesahující dvě stovky.
Jaké ingredience vás budou hýčkat?
Už jsem zmínila deriváty palmového oleje, ale počkejte, hned na sedmém místě je rakytníkový olej a na čtvrtém je pořádná dávka glycerinu. Ani ke glycerinu nechovám přehnanou lásku, ale v tomhle orchestru prostě hraje, a hraje dobře. Vitamín E je na místě osmém, ta koncentrace „éčka“ je rozhodně poměrně vysoká. Dále tu máme extrakt z ženšenu, který oživuje pokožku, pomáhá lepšímu prokrvení a tím pádem zásobení živinami. Následuje hojivý, regenerační olej z růže šipkové (plodů), který patří mezi jeden z nejefektivnějších přírodních zpevňovačů a zmizíků na jizvy. Extrakt z jeřábu sibiřského je bohatý na antioxidanty. Výtažek z borovice zakrslé pečuje o odolnost pokožky. Deriváty oleje z borovice sibiřské obsahují cenné oleje, ale také aminokyseliny, které velmi dobře pečují o pleť unavenou.
Peeling s medem a rakytníkem – nové menu pro krásnou pokožku?
Obyčejně jsem měla za to, že peeling je prostě peeling. Máloco se na něm dá vymyslet, máloco zkazit. Kombinace rakytníku a medu mne ale lákala, protože její sympatické spojení si užívám už roky. Ne tedy přímo v kosmetice, ale spíše ve své kúře na podporu hojení zažívání alergika na pšenici pomocí 100% rakytníkové šťávy z rodinné farmy LUKA. Rakytník v kombinaci s medem ale dělá ještě hodně navíc. A to nejen pro imunitu. Má kolem 30 účinků na vnitřní prostředí a přeneseně i na kůži. Jenže já chtěla vědět, jak to celé bude fungovat, když rakytník s medem bude působit na kůži přímo. A na to je tento tělový peeling Natura Siberica ideálním kandidátem.
Hrubá síla? Nebo jemná kompenzace?
Peelingy na tělo od Natura Siberica jsou založené na mechanické exfoliaci, kdy hrubé částice masírují pokožku a jako houbička na nádobí pomáhají odloučit odumřelé buňky. Mechanická exfoliace navíc stimuluje mikrocirkulaci a při pravidelném používání se tak díky zlepšenému prokrvení a tudíž i výživě výrazně posiluje pokožka těla. Je to metoda velmi tradiční, osvědčená.
Brusná složka je středně hrubá. Peelingové částečky jsou zastoupeny několikerého typu – drcené skořápky semen borovice sibiřské a solná zrnka (ta tvoří základ peelingu). Zdá se mi, že zejména borovicová složka je hodně hrubá a ostrá, někdy pokožku může dřít. Na druhou stranu se výrobce snažil tuto hrubost zjemnit vysokým obsahem skluznost podporujících látek – bambuckého másla, glycerinu a medu. Přesto hodnotím výrobek jako vhodný spíše pro majitelky a majitele silnější pokožky. Lidé s papírovou, přesušenou a tenkou kůží mohou z nabídky vyhledat jiné produkty. Anebo, což je návrh pro Natura Siberica, změnit tvarování peelingových částic. Pokud by byly zaoblené, tento neduh by mohl odeznít. Ale je pravdou, že pak by součástí brusné složky nemohla být sůl, jejímu tvaru tvaru totiž neporučíte. Anebo propojit tradiční mechanickou exfoliaci s tou enzymatickou. Takový peeling na tělo jsem viděla zatím jen jeden a nebyl vůbec špatný.
Pečující extrakty
Nejvýrazněji působí složka založená na rakytníkovém oleji Hippophae Rhamnoidesamidopropyl Betaine, který obsahuje vysoké množství karotenoidů, vitamínu C, vitamínu E, minerálních látek a dalších živin včetně omega-3 mastných kyselin, které o pokožku velmi intenzivně pečují. Tento účinek podporuje ještě obsah čistého rakytníkového oleje. Výtažek z šalvěje lékařské pročišťuje a detoxikuje, může mít mírně dezodorační účinek. Orlíček sibiřský a večernice sibiřská zklidňují a pomáhají udržet v kůži správnou míru hydratace. Jeřáb sibiřský je plný antioxidantů.
Výsledky používání a jeden tip navíc
Peeling nabízí hezký vyhlazující efekt, pokožka těla je po použití na dotek jemná a hebká. Vůně je také příjemná, jen s nepatrným nádechem rakytníku. Konzistence připomíná šlehaný med. Je relativně viskózní, mazlavá, ale rozhodně se nemusíte být, že vám tato kosmetická hmota nějak zvlášť zaneřádí koupelnu.
Peeling bych doporučila zejména na podzim, zimu, jaro a léto. Z jednoho důvodu. Má ne zcela obvyklý, ale v těchto obdobích velmi vítaný prohřívací efekt. V létě hledám spíše něco lehčího, něco víc osvěžujícího, co má v sobě méně oleje a více chladí. Také se mi zdá, že to nebude pravé ořechové na podrážděnou pokožku, tedy v době léta – odřeniny, ošlehání kopřivami během túry, spáleniny od sluníčka – to si prostě žádá maličko jemnější dotek. Ale jakmile se k zemi snese první zlatavý lístek z lípy, zavoní vzduchem podzimní ohně, pak bude tato rakytníková lahůdka dobrým pomocníkem, pokud máte kůži normální, silnější i sušší, avšak žádné extrémy.
Mně se produkt osvědčil a ráda si ho zase dopřeji s přicházejícím podzimem. Butelka o objemu 300 ml vám vydrží zhruba 2,5 až 3 měsíce. A z kapsy vám nevytáhne víc než 169 Kč. To je pěkná cena, která nezabolí.
Máte zkušenost s rakytníkovou kosmetikou na tělo?
Těším se na vás u dalšího článku!