Home Adventures Tip na výlet: Levandulové údolí jen pár minut od Berouna

Tip na výlet: Levandulové údolí jen pár minut od Berouna

by katerina
Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

Krásný den, milí čtenář,

pokud byste nevěděli, kam se vydat na půldenní výlet a hledáte nějakou zajímavost v oblasti Středních Čech, pak vám mohu vřele doporučit Levandulové údolí ve Zdicích. Levandule kvete dlouho, a tak vás překvapí lány fialových kvítků od června do září.

Fotogenická fialová

V Levandulovém údolí vás čekají lány zbarvené do fialova. Keříčky (správně polokeříčky) levandule lékařské tvoří mimořádně krásné zákoutí, kterého si všimnou nejen oči estéta, ale také duše kohokoli, kdo si chce zrovna trošku porelaxovat nebo má nějaký splín, který potřebuje vyhnat z mysli. Myslím si, že část těchto nádherných účinků má na svědomí barva levandulových květů, které prostupně přechází od nachově fialové až ke klidné fialovomodré až indigové. Levandulové údolí představuje atraktivní lokalitu pro všechny, kteří mají chuť potěšit oko i duši. Mezi hustě vysázenými rostlinkami jsou cestičky, jimiž se můžete po poli projít. Ne však všude. Mezi keříčky mimo vyznačené stezky nevstupujte. To proto, že i levandule má ráda u svých kořínků klid a byla by škoda takovou nádheru vlastní neopatrností poničit.

Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

Vzpomínám si, jak jsem se levandulí procházela s maminkou, za dlouhou dobu náš společný výlet, byť protkaný i prací. Bylo to úžasné. Musela jsem si pohled na levanduli v tak hojném květu zvěčnit a bez většího váhání jsem vytáhla svůj fotoaparát. Něžně jsem tiskla hledáček k oku a hladila spoušť. Přitom mi v hlavě naskakovaly náměty, co vše by se zde dalo fotit – editorialy, advertorialy, produktové snímky, módní kolekce – člověk toho našel skutečně hodně. A proto, že tu mají krásný meditační kruh, kde se odehrávají lekce jógy, ze všeho nejraději bych na snímcích zachytila ten pověstný levandulový klid.

Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

O středomořské rostlině, která dává více, než bere

Když jsme procházeli společně s celou výpravou Levandulovým údolím, měla jsem možnost toho od těch nejpovolanějších průvodců mnoho vyslechnout. Že se této rostliny cení v aromaterapii, to už je snad dnes součást běžného penza všeobecného přehledu. Že má ovšem skvělé výsledky při terapii zaměřené na redukci autoimunitních onemocnění a alergií, to jsem však slyšela poprvé. Tato myšlenka mne zaujala. Lékaři mi totiž jednu takovou nálepku dali – zánět štítné žlázy, alergie na pšenici a PCOS. Většina z nich (lékařů) vám tvrdí, že už je to na věčný čas. Ale já pořád této podivné ideologii strachu nevěřím a věřit ani nechci. Není nic, co by mne přesvědčilo o opaku. A tak se společně, milí čtenáři, dáme do testování té nejkvalitnější levandule lékařské. Nejen pro zdravé zažívání, kde to asi vše začalo, ale také pro pohodu v životě a kvalitní spánek, které mi v posledních měsících také moc scházely. Levandule, přestože jsme se domnívali, že už nám veškerá svá tajemství odhalila, zaslouží si další zkoumání.

Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

Doporučuji i vám, abyste nastražili uši a vyslechli si něco o této skromné královně nehostinných kamenitých půd s bohatým obsahem vápníku. Jsem si jistá, že jsem zaslechla také příběh o levanduli coby královně rozlíceného srdce, bylince pomáhající při obtížích s kardiovaskulární a dýchací soustavou. Zároveň nám zde ukázali, jak se levandule sklízí, pověděli nám co potřebuje (a že je to kráska ze skromného kraje), jak o ni doma pečovat a proč si dát pozor na jiné kultivary levandule, které toho s tou lékařskou už nemají tolik společného.

Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

Něco pro žíznivé hrdlo, hladové bříško i radost

Když už se sem vypravíte na výlet párový, kamarádský či rodinný, můžete si být jisti, že se tu každý zabaví. K dispozici je řada atrakcí, prolézaček, her a kvízů. Až budete zmožení vší tou krásou a hrou, pak zavítejte do šapitó, jehož interiér má k cirkusu daleko. Ukrývá se v něm totiž levandulový obchůdek a bistro s pohoštěním. Smím-li doporučit, rozhodně si dejte levandulovou limonádu. Voní jako ráj a jako ráj chutná. Má několik tajných ingrediencí, a tak v ní levandule nedominuje, ale vytváří s ostatními složkami jemnou perlivou symfonii. A vynikající jsou také raw tyčinky s levandulí, nejlepší je podle mého osudu ta s višněmi, ale bez čokolády. Dodá energii, potěší. A kdo by měl snad chuť na něco většího ,umí zde lákavé palačinky nebo vynikající obložené chleby.

Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

V obchůdku si pak vyberete krásné suvenýry – od levandulové soli, cukru přes olej, čaje, sušenky až po harmonizovanou vodu s levandulí nebo olivovým olejem s touto modrokvětou královnou.

Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.Z výletu do Levandulového údolí u Zdic na Berounsku.

Těším se, že se sem zase jednou vydám. Majitelé mají s projektem veliké plány. Držím jim palce, aby to vyšlo, protože se pak budeme mít ještě více na co těšit.

Chtěli byste de do Levandulového údolí podívat? Byli jste už na nějaké bylinkové farmě?

Těším se na vaše komentáře ať už tady nebo na IG.

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

You may also like

Leave a Comment