Home Beauty Parfém Kate Spade: Když je parfém slastí ovoce a růže

Parfém Kate Spade: Když je parfém slastí ovoce a růže

by katerina
Recenze parfému Kate Spade.

Krásný den, moji milí,

tento článek věnuji parfému Kate Spade, horké letní novince, která má šťávu. Je to neobvyklá vůně, která zcela jistě nejde po vůli módním květinkám. Má osobnost a pokud bych í měla přiřadit místo v horoskopu, bude to svérázná mladá lvice, kterou těší doteky slunce, právě ty totiž rozvoní její podstatu.

Flakon jako óda pro dívčí srdce

Čiré oblé skleněné tělo flakonu vyzařuje precizní uhlazenost. Do ruky je to tuze příjemná záležitost. Přestože masivní, přestože z bytelného skla, v dlaních se chová měkce a sametově. Jen decentní dekor tisku, který hlásá, že do ruky se vám dostává vonná pocta shrnující kouzlo tvorby značky Kate Spade, která má své kořen v New Yorku, nikterak neruší nekonečné oblinky. Víčko ve tvaru disku spojující něžnou růžovou aplikaci, u níž si stále nejsem jistá, zda je odstín teplý nebo studený, flakonu velmi sluší a kompenzuje minimalistické tvarování skla. Inu pověstný šarm New Yorčanek, dalo by se konstatovat. Trochu té hravosti, něco vážnosti, kapka opulence a trochu Carrie Bradshaw, ženy, která navždy zůstává dívkou. Plošky v barvě růžového zlata kryjí disk v horní i spodní části. Ve stejném tónu se nese trojice pikových zobrazení, ikonického loga značky Kate Spade, jež roku 2019 doznalo jistých změn. Typicky bývalo zobrazováno v černé a bílé, dnes je často používáno i v růžové nebo černé v růžovém poli. Nikoho asi piky nepřekvapí, jelikož termín „spade“ odkazuje právě na tuto barvu francouzských hracích karet. A právě růžová kolorace pole je tím odstínem, jenž zdobí disk po obvodu.

Recenze parfému Kate Spade.

Šestice vonných složek? Ale já cítím v pozadí ještě něco dalšího

Dnes je móda dvou extrémů. Bohaté složení až s desítkami složek. Nebo naopak jednodušší vonná kompozice s jednotkami složek. Parfém Kate Spade spadá do druhé kategorie. Všeho všudy jich napočítáme šest.  Hlavu tvoří bergamot a divoká jahoda. V srdci dominuje růže a za ní se na troše bělavé ostrosti veze jasmín. Základ hladí kašmírové dřevo a důraznost mu dodává ambroxan. Jenže, abych přiznala barvu, a ta je jasně růžová, já z vůně cítím ještě hrachor vonný. Nemohu si pomoct. Proto jsem také zvolila fotografické kulisy s touto nádhernou květinou.

Recenze parfému Kate Spade.

Jahodové crescendo

Určitě vás zajímá, jak tyhle složky dohromady fungují. Při prvním ovonění jsem byla doslova smetena košíčkem plným lesních jahod za vlahého letního odpoledne, kdy sluníčko sice ještě nepálí, ale už hřeje tak že si chcete ten košíček plný červených plodů s jeho vůní vychutnat, a to nejlépe postupným uzobáváním na zápraží, lavičce nebo jen tak rozprostřeni na zahradní dece nebo ochozu. Jejich intenzivního aroma se jen lehce dotýká citrusový závan bergamotu, který je malinko krotí svou hořkostí a svěžestí. Po chvíli se bergamot ale odporoučí a zbyde vám náruč jahod. Těch maličkých lesních plůdků, které někdy voní více než chutnají. Právě tímto rysem mi vůně připomíná některá růžová vína z produkce mého kamaráda. A přestože je jahodami prosycena pouze hlava parfému Kate Spade, za celou dobu nošení nemizí. Možná po nějaké hodince či dvou mírně ustupují vládkyni květin – růži, ale rozhodně nemizí. Provází vás celý den.

Recenze parfému Kate Spade.

Růžová nálož

Druhá nejvíce vystupující složka, kterou ve vůni poznáte, je růže. Má velmi sytou vůni, připomíná mi bulharské růže Otto. Opravdu srdce opanuje jako královna. Jasmín ke slovu pustí jen maličko, ale se svou sytě růžovou až rudou sukénkou se vůní promenáduje jako šlechtična, která na své procházce horkým letním dnem uzobává ty zmíněné lesní jahůdky. Svými tenkými prstíky si vybírá ty nejvoňavější a vychutnává si to spojení. Jasmín sekunduje, sem tam vystrčí růžky, aby růži trošku načechral spodničku, ale to je vše. Růže se v parfému vyvíjí a přechází od rozmařilé královničky ke stádiu žhavé dámy, jež se chystá zamotat hlavu sobě i nějakému milému na tanečním parketu během letní párty. Rozhodně se o ní nedá říct, že je usedlá. Naopak. Je to bouřlivá růže, která svým šarmem kde koho zmůže. Nečekejte žádnou podobnost s ruskou babuškou. Tady žádné orientální kořeny nejdou. Tady zní pouze dívčí radost. Je to Carrie Bradshaw v díle, kde se parta ze Sexu ve městě při závěrečné scéně baví během letního podvečera na střeše. Tančí, grilují, popíjí své drinky a všechno zahaluje až naivní radost a kouzlo přítomného.

Recenze parfému Kate Spade.

Kašmírové dřevo a abroxan jako partneři, kteří nechají své ženy zazářit

Základ se do vůně promítá jen nepatrně, je to taková dobrý partner, který parfém nenutí předčasně dospět, uležet ve sférách elegantní tuctovosti. Ambroxan dodává celé vůni palivo, aby se jiskrnost složek z hlavy a srdce mohla projevovat co nejdéle. Kašmeran je mírně uhlazuje, ale nedominuje, nevystupuje, jen se někde proplétá kompozicí tak, jako se do sebe zaklesnou ruce kamarádek, přátel, jako se propletou prsty mladého páru, který s každým západem i východem slunce objevuje svůj nový, utajený svět.

Recenze parfému Kate Spade.

A co ten hrachor?

Nemohu si pomoci, ale v srdci, jako by byla ještě jedna složka, která není nikde uvedena, a to hrachor vonný, ve své zářivé a krásné, ba dokonce dech beroucí cyklamenové. Nepřekvapilo by mne to, protože tato vůně se točí kolem tohoto barevného spektra. Parfému dodává něhu a trochu sladké květinové touhy.  Vine se mezi složkami jako jakýsi příběh v pozadí.

Recenze parfému Kate Spade.

Nikdy nepřestaň být dívkou

Jestli má tato vůně jedno jediné poselství, shrnula bych ho následující větou: Nikdy nepřestaň být ve svém nitru dívkou. Její ovocně květinový charakter, šťavnatost, výraznost, gurmánská sladkost jahůdek a růží není nic pro ženu, která chce nosit masku a která svoji vnitřní dívku, tu hravou stránku svého ženského já, potlačuje. Anebo by se naopak parfém Kate Spade mohl stát terapií pro děvčátko uvězněné pod norkovým kožichem a zlatými šperky. Tato vůně totiž přináší vřelost, teplo, bezprostřednost.

Recenze parfému Kate Spade.

Já sama, přestože se mi parfém moc líbí, představuji na svojí sestřenici Gabče. Je to krásná éterická blondýnka, která je pořád trochu sladkou holčičkou. Sice už jí je krásných 27 (čemuž prostě nemohu uvěřit), ale její nakažlivý smích srpnové lvice, její blonďatá hříva a její láska k životu in natura ji předurčuje jako dívku Kate Spade. Umí tančit s volánky, oblékat růžovou, chodit v mini a lodičkách, ale také vzít džíny a tenisky. Taková rozvernost je jí vlastní. A já to na ní obdivuji. Má temperament, je neúnavná, milující, upřímná a přímá. Přesto něžná, laskavá, obětavá, ale má i své tvrdé jádro, které její vnitřní dívku prostě chrání od všeho zlého. Protože ona vnitřní dívka je její podstatou.

Pro koho tedy?

Já jsem se přistihla, že po vůni sahám zejména ve dnech, kdy mám pocit, že moje vnitřní děvčátko, moje třináctileté alterego, dosti ztěžka dýchá a nejradši by sedlo pod vší tou námahou světa na střídačku, aby si odpočinulo. Je to ten moment, kdy člověk utíká od svého rozpustilého a okouzlujícího šarmu k robotické šedivosti všedních dnů, kdy je hlavní vykonat úkol a podobá se to dost dobře sezení na trůnu všedního dne čili opanovaní wc. Ano, čtete správně, i já jsem občas ubitá vším tím kolem. A to pak trpím. Vůně je moje metoda terapie.

Recenze parfému Kate Spade.

Dokáži si parfém Kate Spade představit na dívkách od 18 let. Uchvátí mladé nositelky, jejichž mládí jim klokotá v žilách s intenzitou slunečních paprsků o letním slunovratu. Je to koncentrované dívčí mládí. Elixír na dobu, kdy se uznává unylost a nekonfliktnost bílých květů nebo naopak orientální těžkost jako pocta dekadenci, jež je protipostojem vůči nekontrolovatelné progresi společenského neřádu.

Lék na utichající proud času. Aneb dívkou podle svého

Copak si opravdu přejeme všichni tak moc předčasně dospět, že zapomínáme na okouzlující chybky a prohřešky mládí? Doufám že ne. Je mi sice třicet, ale někdy si říkám, jak hloupá jsem byla, že jsem si v patnácti přála dospět rychle. Poradím vám, dokud jste mladí, jste pružní, oklepete se i z toho nejhoršího. Užívejte si každičkou chvíli puberty, náctin jako daru. Tyhle roky (a ani žádné jiné) vám nikdo nevrátí. Na tohle mne Kate Spade svou kompozicí jasně upozorňuje. A pro všechny z nás, kdo si přáli být třicátníky v patnácti a teď svého přání litují, bude Kate Spade lékem na neutichající proud času. Nezastaví ho, ale upřou vaše cítění a vnímání k dobám, kdy jste se cítili, že máte ještě celý svět před sebou a že vám leží u nohou.  Tím jsem doufám přesvědčivě naznačila, že maličký flakonek by se hodil do výbavy občas každé ženě, i Samatha Jones by jej ocenila.

Recenze parfému Kate Spade.

Nezáleží na tom, jestli je vám čtyřicet, padesát nebo sto padesát. Jestli potřebujete probudit svoje dívčí já, autenticitu, která se občas utápí pod vší tou tíhou světa, jestli potřebujete ve své duši vyběhnout na lesní jahody a vonět k růžím u babičky na zahradě, pobíhat bosé v orosené trávě, sáhněte po Kate Spade a ta vzpomínka, i když třeba imaginární, vás zase dostane do středu života.

Výdrž, síla, množství

Parfém Kate Spade patří k vůním, které mají střední až menší výdrž, zpočátku vyšší siláž, která se postupně mírní, ale nikdy nezůstává u těla. Parfém je třeba doplnit po zhruba čtyřech hodinách, a to zejména v teplejším počasím, kdy je víc než 23 °C. Nástup má excentrický až křiklavý. Poté slábne a nakonec z 50 % se intenzita vůně dostává v cuku letu na nulu. Je třeba si odstřik vzít do kabelky nebo batohu s sebou. Celý den s ranní dávkou jahůdek a růží určitě nezvládne. Chcete-li mít celý den na růžích ustláno, počítejte se třemi až čtyřmi reaplikacemi.

Recenze parfému Kate Spade.

Zakoupíte na sensualite.cz nebo na sephora.cz. Za flakonek o 100 ml zaplatíte kolem 2 800 Kč.

*Děkuji společnosti Apro Delta za možnost otestovat tuto novinku parfémového světa.

Jak se vám parfém líbí? Jste na květinové či ovocnější vůně? Nebo je váš šálek parfému úplně jiného charakteru? 

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

You may also like

Leave a Comment