Home DIY Ladíme pracovnu s FAVI | Inspirace

Ladíme pracovnu s FAVI | Inspirace

Konečně jsem se dočkala svého koutku elegance a inspirace

by katerina
Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Krásný den, milí čtenáři,

možná si vzpomínáte, že před víc než třemi lety jsme se s mužem sestěhovali. A já od té doby, kousek po kousku, buduji pracovnu. Myslím, že je to má zkouška trpělivosti. Ale když se na ten svůj kreativně relaxační koutek dívám od psacího stolu, když si do něj sednu a vymýšlím, připadám si jako políbená bohy. Společně s FAVI, předním vyhledávačem nábytku a interiérového vybavení, jsem si pro vás připravila článek plný tipů a námětů, pokud se vám můj  styl zalíbil.

Barevná paleta

Každý interiérový designer na vás vytáhne s poučkou o svaté trojici či čtveřici, hlavních a doplňkových barvách. Pro mne to byl jeden z nejtěžších úkolů. Odjakživa miluju tmavě modrou až indigovou a lesní zelenou, odstíny slunce a zlata a také tmavé dřevo a bílou. Takže co s tím? Řekla jsem si, že to risknu a poperu se se všemi oblíbenými odstíny, ať už pravidla poruším jakkoli. Mějte tedy na paměti, že váš prostor je vaše kouzelná svatyně a nikdo by vám do toho neměl zasahovat, leda byste si chtěli nechat poradit. Vybírejte vlastním citem a intuicí. Klidně si kreslete. Neuškodí udělat si vision board. Zkrátka si tu představu zkuste nějak přitáhnout do života. Líp se potom vybírá.

Dominantní a vedlejší prvky

Komoda: zakázková výroba vs. ihned k odběru

Věděla jsem, že u stěny musí být krásná komoda. Navrhla jsem si ji sama a šlo o zakázkovou výrobu. Miluju ořech, ale představte si tu cenu. Věřím, že by nebyl problém přesáhnout cenovku nejlépe vybaveného Peugeotu 208 z jedné šestiny. Takže jsem se rozhodla pro jasan. Miluju jeho kresbu a podle mytologie je spojený se samotnými základy vědění.

Přirozeně je jasan světlejší, má výrazně nažloutlý odstín. Abychom dosáhli žádoucího efektu, museli jsme dřevo namořit. Zvolený odstín v sobě kombinoval něco z ořechu a palisandru. Obsahoval vyvážený poměr červených a žlutavých pigmentů. Navíc pan truhlář ještě dřevo impregnoval včelím voskem. Byla to opravdová alchymie. Podařilo se podtrhnout strukturu materiálu.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Ovšem boky jsme nechali v přírodním jasanovém odstínu. Je to možná zvláštní, ale má to svůj účel. Moje pracovna je menší, a tak jsem si musela poradit i s rozptylem světla, které tmavé materiály pohlcují. A toto se ukázalo jako skvělý způsob, jak vyřešit záhadu fyzikálních vlastností.

Část s dvířky jsme vyřešili bez úchytek. Ovšem čela zásuvek, aby byl možná hladký doraz, vyžadovala knopky. Vybrala jsem zlaté, které by daly tomuto dílu odpich a moderní lesk. Nohy jsme naopak nechali v černé a kovovém provedení, které dobře doplnilo hranatou siluetu. A to hned ze dvou důvodů. Na českém trhu neseženete zlaté nohy, které by měly moderní šmrnc a potřebnou kvalitu. Leda pro nábytek, který se podobá trendům ze 40.-50. let v USA. A ty jsou dost těžkopádné a mohutné.  A  druhý důvod je kvalita nohou. Pevné, dobře stavěné, hezky se montují.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Ale abyste vy nemuseli čekat na komodu měsíce (ale může to být u „zakázkovky“ klidně i víc než rok), vybrala jsem vám několik alternativ společně s FAVI. Kousek Zuiver Travis je přímo v dekoru ořechu a má minimalistické, ale velmi praktické křivky. O něco levnější, ale pořád velmi atraktivní je i ořechová komoda Teulat Valley. A  nemohu opomenout ani stylovku od Dutchbone se zlatým kováním.

Křeslo, kde se fantazie a nápady probudí k životu…A že na FAVI vyberete

Sedět jen za stolem z vás génia v žádné práci neudělá. Změníte polohu a nové myšlenky přicházejí. Svoje mysl stimulující křesílko už mám léta. Tmavě modrý sametový potah, dřevěné nohy v černém odstínu. Jen sedák mohl být delší a opěrka vyšší. Tehdy to byla taková nouzovka… Čím bych tuhle krasotinku, kterou mám ráda, časem mohla nahradit? Sametu se nevzdám. A netoužím ani po klasickém ušáku. Potřebuji pohodlný a estetický kompromis. Křeslo Chissy od ACTONY mě baví. Je trošku retro, zároveň má přesný odstín a kovové nohy (kov je můj materiál). Dost se mi líbí i křesílko Castel. Opěrka je víc „na ležato“, což by mi nemuselo sedět, ale podobný styl u mě vždy boduje. A kdybych chtěla změnu, asi bych zauvažovala o smetanovém křesle z kolekce WestWing (ta béžová v popisu realitě moc neodpovídá, je to spíš smetanová).

Zrcadlo s mosazným rámem

Zrcadla jsem se nahledala a nahledala. Zlatý nebo ještě lépe mosazný rám je v rozměru na celou postavu oříšek. Až letos v lednu se na mě štěstí usmálo. Jedním z výrobců, které si prolustrujte, je Kare Design. Ale nakonec se ukázalo, že stojací provedení pro mě nebude. Takže jsme pátrali po nástěnném. Našli jsme. Ale samozřejmě je to také otázka ceny. Vymazlený kousek něco stojí jako v případě nástěnného zrcadla Nimbus od MENU. Ale já se přiznám, že bych asi zvolila jinou alternativu, a to Marco 2 za necelých 5000 Kč. Ačkoli nemohu popřít, že by mě lákalo i tohle oválné, protože v prostoru miluju kontrast hran a oblinek.

Závěs, ale ne na okně

Nejsem milovník tapet, ale mám ráda hrátky se strukturou, na stěnách nevyjímaje. Přednost dávám štuku, gobelínu anebo textilii, kterou můžete volně sejmout a vyprat. Jak to udělat? Kolejnicový systém a závěs by dodal ten správný charakter mému designerskému počínání. Ke slovu přišel samet v nejkrásnější zlatavé barvě. Pokoji se tak podařilo vdechnout teplo domova. To tu před tím chybělo. Pracovna je orientována na severozápad, proto se v ní sluníčko moc nezdrží.  Takže až příště budete uvažovat nad tím, jak se poprat s holými stěnami, zkuste i tenhle trik se závěsy.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Doplňky teprve ukáží, zda se zařizování podařilo

Textilie

Křeslo jsem si dovybavila polštářkem, který kombinuje smetanový podklad se vzorem zelených listů. Perfektně jsme tak rozhýbali statický samet a dodali mu více života. Nezlobila bych se ale ani na  polštářky TSOTYLI se vzorem strelicie nebo ty se vzorem vratiče z bavlněného canvasu Meadow Treasures. Když bych chtěla trošku víc džungle, vybrala bych si na FAVI ty Kyra Green s obrázkem geparda (i když by tam spíš měl být jaguár, ten žije v džungli, že:)). Naopak s plédem nepočítám, jedině že by nastala tuhá zima. Pak jsem připravená ze skříně vytáhnout jeden smetanový s příměsí vlny.

Místo koberce

Místo koberce jsem si před zrcadlo a operativně pod nožičky ke křesílku pořídila ovčí kůži, resp. kožešinku. Je antialergická. Ale to hlavní je, že její vlas působí až psychologicky. Dodává pocit bezpečí a útulnosti.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Svítidla a opálové sklo

Potřebovala jsem sehnat decentní stolní lampičku, která by mohla stát na komodě. Podmínky byly tři. Nesmí být moc vysoká, musí kombinovat zlatavé kovové tóny a mít kulovité stínítko z opálového skla. To se podařilo a za cenu velmi lidovou, abych řekla pravdu. Další alternativa byla ještě opatřená mramorovým podstavcem, což se mi také moc líbí. Je ale pak mnohonásobně těžší ladit mramor k mramoru. Na to si dejte pozor i během vlastního zařizování.

Podnosy a tácy a jiné tretky

Lov správných podnosů je moje oblíbená disciplína, když jde o design. Ten největší z mramoru s mírně narůžovělou kresbou byl tak trochu zvláštní a nešťastný kup. Původně. Jednalo se o poličku, pro kterou jsme nemohli najít správné místo. Nakonec jsme z ní udělali trochu jiný kousek. Podnos. Ale pokud potřebujete nějaký už hotový, který nebude DIY na večer, pak bych na FAVI sáhla do sortimentu kulatých mramorových prkének a podnosů s okrajem.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

A proč jsem šla do světlého a nikoli béžového? Inu, k barvě komody se hodí oba, ale světlejší působí čistším dojmem a redukuje tak počet barev, s nimiž by bylo nutné při sestavování prostoru počítat. V neposlední řadě také rožek, kam dopadá jen malé množství světla, projasňuje. Z oblasti táců s okrajem by připadal v úvahu jen tento. A svrbí mě ruka, to říkám rovnou! 🙂

 

A protože mi bylo jasné, že podnos budu potřebovat doplnit ještě táckem, jasnou volbou byla zlatá barva a kov. Dohromady to působí stylově, čistě, prostě vkusně.  I kdybych ale měla ten mramorový kulatý, stejně bych volila protáhlý tvar kovového. Jen bych ho umístila blíž ke stěně.

Váza a obsese květinami

Ráda se obklopuji květy. Nakonec mám řezané květiny ze zahrádky asi radši, než svoje pokojovky. Doufám, že neposlouchají, nechci, aby byly smutné. Přestože teď internetu vládnou vázy z keramiky a dalších méně tradičních materiálů, já pořád spoléhám na sklo a inspiruji se v přelomu šedesátek až sedmdesátek.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Chtěla jsem jednoduchou vázu válcovitého tvaru, s texturovaným dekorem. A věděla jsem, že do rohu budu potřebovat něco, co příjemně rozptyluje světlo, ale přitom přináší medové tóny a prohřívá. Našla jsem pěknou středně velkou vázu Verriere od Amelia Home v krásném kouřovém odstínu. A na velké kytice by se mi líbila Bloomingville Ingolf, která je barevně určitě ještě zajímavější.

Něco na poklady

Moje rodina má svoje sklářské kořeny. Křišťál se u nás neodsuzuje jako přežitek, ale jako velice chytrý způsob, jak vdechnout i problematickým věcem úplně nový život. Brus byl jednou z technik, kterak zakrýt bublinky vzduchu ve skle. Ale stala se z něj královská disciplína. Na šperky a maličkosti používám krásnou křišťálovou dózu po babičce, ale kdybyste po nějaké podobné toužili, tak vás hned na první odkážu na značku Bohemia Crystal. A pokud peněženka s cenovkou nesouhlasí, dají se na FAVI najít i alternativní kousky.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

Asi už tušíte, že jsem sběratelka parfémů. A tak na nové komodě nemohlo něco z této tradice a koníčku chybět. Nová značka, která má tak trochu mezinárodní kořeny se jmenuje N.C. P. a s vůněmi si neskutečně hraje. Jejich tonkovou, nebo tu s jablkem a naplaveným dřevem nebo tu s limetou a zázvorem bych dokázala používat každičký den. Tu s názvem Musk & Amber považuji za klenot k večerní róbě a studenému počasí, za kompozici slavnostní. A proto jsem jí pořídila vkusný skleněný poklop, která předmět položený na podnose ihned ozvláštnil a posílil jeho auru vzácnosti.

Police jako velká výzva

Jestli jsem z něčeho nešťastná tak je to přístup k poličkám a závěsným regálům. V ČR jako by se po těch zlatých skoro slehla zem. Z toho, co je dnes k nalezení, nadšená nejsem, ačkoli vím, že bys si s  tím poradit dokázala. Proč nejsem nadšená? Jsou obvykle menší a nejsou připravené být všestranné.

Ale já police zatěžuji, dávám na ně květináče a klidně si dovolím tam nechat i část knihovny. Když bych dnes musela takový nástěnný regál kupovat znova, jedině přes FAVI. Nervy mám totiž jen jedny. Líbil by se mi například Actona Seaford. Jinak bych se pokusila tento úkol vyřešit sestavou cik cak rozmístěných polic se zlatými rámy Kold. A místo svojí police s fluoritem /miluju kameny stejně jako kov), bych si pořídila asi něco takového, jako nabízí Umbra PERCH.

Když jsem police aranžovala, bylo mým záměrem udělat prostor zajímavý a vzdušný. Takže vedle knih jsem na ně poskládala moje oblíbené polodrahokamy, třeba ametyst a kyanit. Místo zarážky na knihy jsem použila obal na květináč s jednou formou tchýnina jazyku. Potom jsem se ujala terakotového květináče a toho ze světlé keramiky, kde se snažím pěstovat kapradí, ale jak vidíte, mezi panely je na něj suchý vzduch. Tak mu držte pěsti, ať to se mnou zvládne. Dál tu uvidíte dekorativní dózu z kovu, krabičky luxusních parfémů a třeba také svícny z mramoru. Ale líbil by se mi ještě tento plastický zlatý.

Vítající pokojovky

Vedle komody, hned ke dveřím jsem umístila dvě pokojovky. Uznávám, že by přinejmenším kořenokvětka se asi docela vzteká. Musím přijít na to, jak ji ošetřit, aby zase vzkvétala. Na rozdíl od tchýnina jazyku, který v tomto případě dorůstá i 60 cm na výšku. Obě jsou usazené v terakotových květináčích a kořenokvětka ještě ve stojanu, kterému musím dopřát lepší misku, aby měla jak lépe čerpat vodu a živiny.

Co na stěny?

To je dobrá otázka. Jsem člověk, který má rád stěny bílé a jen poskrovnu je ozvláštňuje. Pomalu začínám experimentovat s myšlenkou, že bych místo čehokoli dalšího poprosila maminku o pár veršů nebo rovnou celou báseň. Udělala bych velký tisk a nechala zarámovat.

Malá chvilka aromaterapie

Speciálně v podzimních a zimních měsících jsem ráda, pokud do interiéru mohu vnést zároveň měkké světlo plápolající svíčky a vůni, která povzbudí mého ducha nebo mu naopak dopřeje vanilkové objetí. Proto už roky kupuji zásadně voňavé svíčky od Woodwick a je bezva, že si na FAVI vyberete i z tohoto sortimentu. Mými favority jsou na FAVI Trilogy Café Sweets nebo třeba White Honey.

Jak jsem vybavovala pracovnu s FAVI.

A to je z inspirace zatím vše. Počkejte, až budu dělat další segmenty v pracovně. Ještě nás čeká beauty koutek a ten s pracovním stolem, kterému vládne chaos až moc!

Mějte se moc krásně a dejte mi vědět, jak se vám proměna a tipy líbí!

*Děkuji FAVI za možnost se společně podílet na tomto článku.

** Zdrojem obrázků pro koláže je FAVI.

You may also like

Leave a Comment