Krásný den, milí čtenáři,
jak už jste si všimli, ráda dávám na blogu prostor méně známým, zato však zajímavým a odpovědným značkám, které cílí na kvalitní složení, lokální suroviny i minimum konzervantů. Jednou z nich je i polský výrobce Vianek. Otestovala jsem pro vás tři produkty vhodné pro náročnou a citlivou pleť: čistící olej, čisticí obličejová emulze a enzymatický mycí gel. Jak si vedly prozradí další řádky.
Milý design, který vychází i z folkloru
Vianek je značka, která si nehraje na nějaký fancy brand. Má jednoduchou a čistou image. Bílé obaly doplněné černou. Etikety jsou barevně odlišené malůvkami vycházejícími z folkloru, v nichž dominují rostlinné motivy, a také vyvedením písma. Mně se to pojetí líbí. Je neotřelé, hravé, příjemné. Ani jeden z čisticích produktů Vianek není balen do kartonu, což je zase velmi příjemné z hlediska ekologie. Úspora materiálu znamená také úsporu energie i dalších zdrojů a přírody.
Jednotlivé butelky jsou vyrobeny z plastu a mají objem 150 ml. Opatřeny jsou parádně fungujícími pumpičkami, které není problém uzamknout. V tomto stavu můžete výrobky bez obav převážet. Mám s tím zkušenosti a zatím jen chválím. Ani jednou zámek pumpičky totiž neselhal.
Odličovací olej Vianek
Řekla bych, že parfemaci oleje Vianek vůbec nevnímám, přijde mi hodně potlačená a skrytá kdesi v pozadí. I přes to mě však ze začátku produkt hodně štval. Olej je, jak se na olej patří, řídký. Očekávala jsem to. Jen to nanášení, to bylo zpočátku peklo! Olej prostě jen tak nezadržíte. Prchá si, jak se mu zlíbí. Jenže já do té doby byla zvyklá na balzámy a mléka, které neměly tak na spěch. Vedle nutnosti být opravdu rychlá při přenášení oleje na pleť si člověk musel pohlídat ještě jednu věc. Obličej je potřeba před aplikací opravdu vydatně navlhčit. Nejlépe ošplouchnout vodou.
Teprve pak odkáže olej odvést svou práci. Přitom ho ale nelze považovat za hydrofilní výrobek. On se s vodou prostě nespojí a nevytvoří mléčnou emulzi. Pořád to bude olejová forma. Která ale zatraceně skvěle rozpouští líčení. Na to se můžete spolehnout. A když už je líčení na pleti rozpuštěné, otázkou je, jak ho dostat dolů…
Odpověď je jednoduchá. Nesmývejte. Nejde to! Místo toho si navlhčete velký vatový nebo látkový tampon, případně žínku. Navlhčete vlažnou vodou a několika tahy setřete. Tímto způsobem zdoláte olej plný zachycených šminek bleskově a naprosto přesně. Olej Vianek je natolik účinný, že není potřeba aplikaci opakovat. Opravdu se na něj naváže 98 % make-upu. Ta zbylá dvě už stačí nechat v kompetenci mycího gelu, jak se na double cleansing metodu patří.
Existuje však jedna jediná věc, kterou tenhle fešák odlíčit neumí. S běžnou voděodolnou řasenkou třeba od Lancôme si poradí docela důstojně. Ale řasenku od Sensai 38 ° prostě nezdolá. Tady je potřeba speciální odličovač očního make-upu.
Že by snad měl na svědomí komedony?
Pravděpodobně vás napadá, jestli z té oleje nejsou ucpané póry a ani byste chtěli vědět, jak na tuhle odličovací ceremonii s vlhkým kosmetickým tamponem reaguje citlivá pleť. V první řadě mohu jen potvrdit, že s tímto olejem mám póry překvapivě čistší než kdykoli před tím. To, s jakou efektivitou dokáže z pleti sesbírat nečistoty si zaslouží otevřeně vyjádřené uznání.
A s potěšením vám oznamuji, že i v druhé nadnesené oblasti exceluje. Nedráždí. Neštípe. Ani v očích nedělá neplechu, a to si pište, že na oční stíny přikované k víčkům pořádnou kvalitní bází si potrpím. Poradí si s tím bez zaváhání a bez toho, aniž by člověka připravil o zrak nebo pohodlí v očním okolí. Pokožka po tomto odličovacím oleji Vianek nečervená, neprotestuje. Klid, modré nebe.
Jak vypadá složení a proč vydrží jen tři měsíce od prvního otevření?
Základ tvoří hroznový a slunečnicový olej, poté ricinový, kokosový, deriváty kokosového oleje, vitamín E a esenciální olej z pelargonie vonné, která se s citlivou pletí obvykle velmi dobře snese, pokud je v mírné koncentraci. A teď se asi ptáte, kde je sakra nějaká konzervace. Tu zajišťuje už zmíněné éčko. A to je všechno. Proto ta krátká doba na spotřebování. Ačkoli se v kosmetickém průmyslu třeba počítá i s měsíční až dvouměsíční rezervou. Nicméně na to nehřešte. Tento produkt patří k tomu nejčistšímu, co na svoji pleť můžete nanést. A kvalita je výborná. Jen to chce naučit se na odličovací olej Vianek ten správný grif. Pak dávám ruku do ohně za to, že se vám jen tak nebude chtít měnit.
Odličovací olej Vianek vás na hebe.com vyjde přibližně na 182 Kč. Sehnat se dá ale třeba také na notino.cz. A mimochodem, nedejte na špatné recenze. Většina lidí si ho totiž pořídila s očekáváním, že jde o hydrofilní druh oleje. A proto s ním tak bojují.
Celkové hodnocení: 9/10
Čistící obličejová emulze Vianek
Tohle je trochu jiná emulze, než klasické mléko, ale má k němu blízko. Barvou připomíná spíše tekutý balzám s šedosmetanovým odstínem. Je také trochu mastnější, než klasická mléka bývají. Ale pořád se s ní krásně pracuje. Na pokožku se přenáší o dost lépe než olej. Ale jestli si chcete užít všechny její zklidňující účinky, pak zapomeňte na starý známý postup: tamponek ⇒ na něj nadávkovat emulzi ⇒ přenést na obličej ⇒ krouživými pohyby odlíčit.
Lepší bude postup odlíčení s masáží. I pro citlivky
Místo toho raději naneste 2-3 pumpičky do dlaní a emulzi přeneste na tvář. Krouživými pohyby bříšky prstů masírujte pleť a věnujte tomu alespoň dvě minuty. Poté vezměte suchý tamponek a emulzi s rozpuštěnými líčidly setřete. Když jsem byla nalíčená hodně, chtělo to postup opakovat, aby se pokožka zcela zbavila make-upu. Je to ale postup velmi příjemný. A jen jedno varování! Až budete tamponkem stírat všechny ty nečistoty, prosím, pracujte lehce, bez tlaku, dření! Jinak je úplně fuk, jestli máte nejlepší preparát na citlivou pleť! Ta se totiž ze všeho nejvíc nechá rozhodit násilím, tlakem, mechanickým drážděním. A pak zčervenáte jako rak ještě rychleji, než byste řekli švec.
A opravdu správně čistíte pleť pod vrstvou SPF?
Speciálně tuto emulzi Vianek jsem používala ráda na pokožku i tehdy, když jsem se nelíčila. Mnohem raději v no make-up dnech než olej. Z jednoho prostého důvodu. Používám SPF. A doufám, že vy také! Řada filtrů se z pokožky dostane jen díky přípravkům, které jsou schopné rozrušit olejovou vrstvu. Některé látky tvořící SPF jsou totiž rozpustné jen v tucích. Tak na vysvětlenou, proč na tuto praxi ani bez líčení nehřešit.
Složení, které překvapí svou jednoduchostí
Ani čistící emulze Vianek neobsahuje příliš mnoho ingrediencí: voda, glycerin, kosový olej, hroznový olej, Cetyl Alcohol, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, extrakt kostivalu lékařského, panthenol, alginát sodný, Glyceril Oleate, kyselina stearová, vitamín E, xanthanová guma, alantoin, Benzyl Alcohol, parfemace, Dehydroacetic Acid, esenciální olej z kůry citrusu. Hodně pozornosti se zde kladlo na látky podporující zvlhčení a utišení pleti. Na druhou stranu, právě proto, že základem emulze je voda, musí se tu podstatně precizněji konzervovat. Ovšem i tak se jedná o konzervaci poměrně šetrnou. To u oleje dělat nemusíte, oleje jsou do jisté míry samokonzervační. Jen si vzpomeňte na naložená sušená rajčata.
Lepší než olej? Nebo ne?
Na náročnější líčení lépe vyzraje olej. Na každodenní údržbu, kdy se maximálně nalíčíte BB krémem nebo nějakým lehkým hydratačním podkladem, bude ale emulze přeborník. K pleti je velice jemná a donutí vás svými vlastnostmi pokožce věnovat čas navíc. A trochu lásky, doteků a možná i úsměv v zrcadle. Ani v tomto případě nemám pocit, že by přípravek zanášel póry. Zato zklidňující vliv na kožní buňky se nedá popřít. Bude sedět také suché pokožce, protože nerozrušuje hydrolipidovou bariéru. Na mě (jsem spíše normální, v T-zóně mastnější, typ se sklony k vyšší citlivosti) je možná až moc hutný a proto vždy preferuji ještě dočištění pěnovým přípravkem nebo mycím gelem.
Za čistící obličejovou emulzi Vianek zaplatíte na hebe.com 156 Kč. I v tomto případě to není jediný distribuční kanál. Ale vím, že se tady polské kosmetiky protočí dost, takže nemám žádné zásadní obavy o čerstvost dodávané šarže.
Celkové hodnocení: 8/10
Enzymatický mycí gel Vianek
Posilující řada Vianek mě zajímala nejvíc. Už jsem z ní měla excelentní sérum, vynikající noční krém, zajímavý denní krém. Prostě si doposud vedla velmi obstojně. S gelem to je ale trochu složitější. Dost mě vykolejila jeho vůně. Poprvé. Měla jsem pocit, že mám v rukou navoněné trávicí enzymy. Musela jsem si zvykat. A ta barva tomu odpovídá. Je to taková zakalená a zašlá žlutá. V gelovém provedení. Nejspíš nic pro slabší povahy.
Rozpačitá pěnivost
Když jsem enzymatický mycí gel Vianek poprvé přenesla na tvář, byla jsem trochu v rozpacích. Měl neuvěřitelné problémy se rozpěnit. Vlastně nikdy pořádně nepěnil. Udělal spíše něco jako náběh na pěnu. Asi podobný efekt, jako některá gelová séra. Další den jsem se tedy snažila k přípravku přistoupit jinak. Opět jsem aplikovala do vlhkých dlaní a pořádně v nich hmotu rozpohybovala, abych ji ještě víc napěnila. Povedlo se. Ale najednou, na obličeji zase nic moc. Pro mě nezvyklý zážitek.
Na druhou stranu ale gel evidentně odvedl svou práci. Pokožka byla po jeho použití dobře dočištěná, zbavená všech pro mě nepříjemných olejových zbytků. Kosmetický tampon s tonikem už neměl co sbírat ani nahánět. Jedině optimalizovat pH. I přes svůj netypický projev si enzymatický mycí gel respekt coby mycí gel zaslouží. Funguje.
K citlivé pleti se choval jako gentleman, ale…
Jsem moc ráda, že přes tu enzymatickou nálož se k mojí citlivé pokožce choval jako gentleman. Nepálil, nesvědil. Snad jen tehdy, pokud jsem opět na léčení pupínků občas nevědomky použila nenechavé ruce. Něco se mi však přeci nelíbilo. Po smytí a osušení pokožka táhla. Ne moc, ale už jsem baba jedna zhýčkaná a ten pocit pnutí mě irituje. Zrovna dvakrát jsem nečekala a z koupelny zahalená v županu jsem vlála okamžitě k toaletnímu stolku, abych svou rutinu dokončila. V tomto směru si můžete vybrat, zda je enzymatický mycí gel Vianek spíše otravný nebo motivační pomocník.
Jestli zesvětli jizvičky a barevné nerovnosti? Asi ano, ale připsala bych mu na vrub tak zlepšení o 15 %. Pořád to nejsou žádné zázraky a myslím si, že větší službu udělá kvalitní SPF, než exfoliační gel na mytí tváře. Na druhou stranu mu musím přiznat jisté pozvednutí jasu pokožky obecně. Takové to vzkříšení jiskry, překonání mdlosti a zašedlých tónů.
Pár vět ke složení
Z INCi listu: Aqua, Glycerin, Coco-Glucoside, Bromelain, Panthenol, Propanediol, Ribes Nigrum Seed Extract, Mandelic Acid, Xanthan Gum, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Sodium Benzoate, Chamomilla Recutita Oil, Parfum.
Hlavní složka, která čistí pleť povrchově, je Coco-Glucoside. Mám ho ráda, moje pleť na něj dobře reaguje. Z enzymů je zastoupen bromelain, který požírá odumřelé buňky na pleti. Ale pro lidi s kuperózou může být i jeho více méně jemné působení příliš. Exfoliační efekt doplňuje kyselina mandlová, která působí velmi delikátně na povrchu pleti a je klasifikována jako vhodná právě pro citlivky. Kromě decentního peelingového efektu pomáhá pleť také mírně omladit, zesvětlit skvrnky a rozjasnit a zlepšit texturu. A něco na tom bude, protože i moje pleť má trochu hladší reliéf, než bývalo zvykem. Ale jak říkám, těch faktorů se na tom bude podílet víc, třeba i to, že jsem v rutině přitlačila na regeneraci.
Extraktu ze semen rybízu černého se nemohu nabažit. Pleť posiluje, zmírňuje zarudnutí a pomáhá redukovat alergické projevy. Pro majitelky a majitele senzitivní pokožky je to zázrak a vůbec nechápu, že se nepoužívá více. A olej z heřmánku snad ani není třeba zmiňovat. Pro své zklidňující účinky je hojně vyhledávaný. Celkově je přípravek podle mého názoru kvalitní a hodí se pro citlivou, ale ne supercitlivou, poškozenou nebo kuperózní pleť. Na hebe.com Čistící enzymatický gel Vianek zakoupíte za 171 Kč.
Celkové hodnocení: 7,5/10
(ty dva strhávám za dost nevábnou vůni i mírně stahující efekt, tu polovinu za podivnou pěnivost)
Verdikt: Problém s velikostí balení?
Všechny přípravky pořídíte v témže balení po 150 ml. Ale pravdou je, že spotřebovat to množství do doporučených tří měsíců není úplně jednoduché. Já začala v polovině ledna a zanedlouho bude duben. Nicméně v mých přípravcích zbývá ještě zhruba třetina. A to mycí gel používám 2x denně, ráno i večer. U oleje bohatě postačí jedna pumpička – dávkuje totiž vydatně, ostatně, všechny dávkují vydatně. U mycího gelu vždy využívám také dávku odpovídající jedné pumpičce. Jen u mléka si dopřávám obvykle dvě.
I proto byste měli dbát na to, jak produkty skladujete. Obecně se jim nejlépe daří v teplotách od 18 do 25 °C a v prostředí, kde je přiměřená vlhkost. Také se doporučuje po aplikací vždy pumpičku zase uzamknout, ale na to v denní rutině stejně všichni zapomínáme, protože to potom zase zdržuje. Důležitější je tedy stálá doporučená teplota, optimální vlhkost a hlavně nenechávat kosmetiku na přímém slunci. UV záření je totiž jedním z klíčových faktorů, který působí rozklad řady substancí.
Celkově si ale Vianek zaslouží za minimum konzervace, velmi pěkné čisté složení a většinou příjemné vlastnosti produktů velkou pochvalu. Pokud přičteme ještě velmi příznivé ceny, myslím, že by vás tahle značka měla začít zajímat. Nenechte se odradit některými recenzemi na internetu. Jde o to naučit se produkt správně používat a díky tomu z jeho vlastností maximálně těžit.
Jak vás Vianek zaujal? Uvažujete nad některým
z recenzovaných produktů?