Home Mind Milovat šediny? Ses zbláznila!

Milovat šediny? Ses zbláznila!

Kdepak, já ty svoje miluju a obdivuju. A vidím v tom velkou sílu

by katerina
Za šediny se nestydím, a vy také nemusíte!

Krásný den, milí čtenáři,

všimli jste si už někdy, že náznaky stárnutí nejsou vůbec hodnoceny jako něco, co by si zasloužilo respekt? Místo toho mainstream uctívá věčné mládí s jeho hořkosladkou pachutí, v níž se mísí hlad po tom dělat a vlastnit to, co dělají a vlastní dospělí, a přitom zůstat v těle osmnáctky, nejvýš dvacítky. U pánů v těle pětadvacátníka. Tento vzkaz mi připadá nemístný. Je mi třicet, mám šediny a ani na moment mne nenapadlo, že bych je někdy zakrývala. Duši mám mladou, dvaadvacet je moje mentální svěžest, kterou si s sebou nosím už skoro deset let. A o to tady běží. Když je duše mladá, pár šedivých vlasů vás prostě nesrazí. A já vám ukážu, jak jsem k tomuto životnímu postoji dospěla.

Baví mě estetická harmonie, a k ní pasují i šediny

Už jste si někdy všimli, že barvení vlasů nikdy neudělá tak příjemný výsledek jako sama příroda? A to se týká zvlášť těch z nás, kteří sahají po tmavých, hnědých, oříškových, kaštanových a mahagonových odstínech. Hlavu jsem si kdysi barvila. Nejdřív produkty z  drogerie. A vždycky mě hrozně rozčilovala ta barevná helma, která se mi na hlavě usídlila. Vypadalo to nepřirozeně. Navíc to nikdy nebyl ten správný odstín. Vždycky to bylo moc tmavé, moc červené. Všechno, jen ne přirozené.

Ztráta času, vlasu, barvení

Časem jsem na hlavě nechtěla žádnou syntetickou a nešetrnou barvu. Pak přišla na řadu éra heny. Přestože jsem tu od Lush a Voono měla ráda, nakonec ani tady jsem se necítila ve své kůži. Moc zrzavé. Moc nijaké. Moc bordelu v koupelně, moc času a práce. I to mě po  čase přestalo bavit. Nakonec jsem nechala vlasy v přirozeném odstínu a počkala, až hena odroste.

Mám dlouhé vlasy a šedfiny nejsou v tomto směru překážkou.
Vše je otázkou péče. Nejen té kosmetické.
Celek totiž tvoří dohromady s životním stylem. A tak i strava, doplňky stravy, bylinky, pohyb, radost ze života a celkové naladění psychiky dělají zázraky.

Přirozenost především

A výsledek? Pokaždé, když jdu ke kadeřnici, plesá nad tím, jak hrají moje vlasy pestrostí přirozených hnědavých, zlatavých, šedivých a kaštanových odstínů. Ta hra světla a barev je zcela dokonalá, harmonická, přesně podle mých představ. A základem jsou hlavně zdravé a pěstěné vlasy. Když jsem se kadeřnice ptala, zda by to s barvou vedla lépe než příroda, naprosto otevřeně mi odpověděla, že ne. A to mi stačí. Příroda ví, jak nám to sluší. A pak už je to o pocitu.

Nejlíp se cítím v harmonii s přírodou

Stárnu? Jasně, tělo se vyvíjí. My máme v rodině navíc dáno, že šedivíme relativně brzy. Po tatínkovi, což je mimo jiné odkaz, kterého si nesmírně vážím. On měl stříbrnou kštici, co pamatuji. Asi tak od 40 komplet. Ale moc mu to slušelo, líp, než s popelavě hnědými vlasy. A já zrovna tak vím, že mi to prostě bude pasovat. Je to dáno geny, estetickou harmonií. Prostě se za to nestydím, přijímám to, hraju si a baví mě to. Víte, jak skvěle ty šedavé odlesky vypadají na sluníčku? Perfektně. Nebudu mít žádné zažloutle šedé vlasy, ale platinové až stříbřité. A to bude bomba!

Za šediny se nestydím, mám je vlastně dost ráda.

Péči neošidíš

Ale to hlavní, na čem záleží, nakolik o sebe s láskou dbám. A že vlasům věnuji speciální péči. Ne takovou, která je povinností, ale takovou, která je mi radostí. Na vlasech je to hned znát. Když něco děláte s chutí, tělo vám to dá vědět. Dostanete odměnu. Je to jako nejlepší čokoládová zmrzka bez kalorií. Ono v podstatě ani nezáleží na tom, jestli šediny máte, nebo ne. Je to takové univerzální pravidlo, kterým si, pokud to tak od srdce cítíte, prokazujete obrovské dobrodiní.

Prosím tě, nenech se zmást

Máme tendenci druhým kafrat do života. A to se i úpravy vlasů týče. Jenže já těm svým žíním věřím natolik, že mě už žádný návrh na vlasové úpravy nerozhodí. Mám kvalitu vlasů takovou, že si je mohu s klidem nechat růst do pasu. Kadeřníci se mě pravidelně ptají, zda mi mě nemohli ostříhat, že by ty krásně zdravé vlasy nechaly parukářům. To o něčem svědčí, no ne? Přírodní, silné, nebarvené. Já si to užívám. A když mi někdo do tváře vmete, že šediny jsou zmetek? Nějak to mnou nerezonuje. Pokud je nutná odpověď, z mých úst zazní jediné: Mně se líbí, mám je ráda. 🙂 Nezapomínejte, že vaše rozhodnutí a síla, s jakou mu věříte, je vaše sebevědomí.

nejvíc jdou vidět ty mršky v ofince.

V záplavě bílých vlasů

…se budu cítit dobře. A kdybych  chtěla změnu? Kdybych chtěla být zpět brunetkou? Tak první, co udělám, že dojdu do organického kadeřnictví a budu s nimi dlouze konzultovat, než si nechám na hlavě udělat něco, co bude vyžadovat doplňování a striktní dodržování termínů. To mi totiž pořád moc nejde. Ani v běžném životě, nebo spíš v tom osobním. Zatím se ale spíše se zálibou dívám na španělskou královnu Letiziu, která stříbřitě chladné prameny umí vynosit jako bohyně.

Šediny podle Kateřiny z Intuitive Diary.
Nejvíc jsou ty mršky vidět v ofince. Ale že by mi to nedalo spát? To ne. Užívejte si svoje krásný vlasy!
V délkách jsou šedinky zatím zapuštěné jen lehce, ale už teď se mi to líbí.
Nestresujte se kvůli nim. Šedivění je zakódováno geneticky, ale může mít příčinu také v životním stylu. Tak pozor na to. 🙂

Nedělejte si z šedivých pramenů hlavu

Je to vaše rozhodnutí, vaše přesvědčení, váš šarm. Vaše láska. Jestliže se s šedinami cítíte dobře, jste spokojené a spokojení, pak vám nemá kdo co doporučovat. A vy vlastně vůbec nemusíte poslouchat. Vy je nosíte. Je to vaše potěšení. Vy se na sebe smějete v zrcadle, když si je prohlížíte. Takže klid. Tady jde o vás samotné. Ne o to, co jako správné pro vaši osobu a váš zjev vidí ostatní. Víte, jak je to s tím, že hubneme do plavek, hubneme, abychom dosáhli uznání. Nefunguje to. Alespoň ne dlouhodobě. A tady to platí zrovna tak. Pro inspiraci přikládám několik influencerek v pokročilém věku, které s šedinami vypadají prostě skvěle!

Carmen Dell´Orefice

Ayşegül Uçar

Yazemeenah Rossi

Maye Musk

Kathi Odom

Pia Gronning

Jasně, šediví i dvacátníci. První šedivý vlas mě korunoval v dvaadvaceti. Po zkoušce z filosofie, kterou jsem musela opakovat. Ale mě to nerozhodilo, naopak. Přišlo mi to prostě hrozně zajímavé.

Tak mi schválně napište, jestli se vám po přečtení článku ulevilo. 

Mějte se krásně!

You may also like

2 comments

Ivka 23.6.2022 - 3:09

Je mi protivná adorace šedých vlasů. A o tom víc, když to někdo vnímá jako hrdinství nebo gesto. Prostě je to o postoji, od určitého věku cca 40 začnou šediny dělat ženy staršími a já nemám potřebu být neviditelná, někomu můžou slušet, většině ne. A barva na vlasy rozhodně u drogerek je o helmě, je třeba si vybrat profesionální. Nemám ráda šedou nikde ani v bytě, ani v oblečení ani na hlavě. ALE kdo ano, je to naprosto v pořádku.

Reply
katerina 23.6.2022 - 9:08

Dobrý den, Ivko,
děkuji za komentář. Jak jste řekla, v tom s vámi souhlasím, drogerkové barvení a obecně domácí barvení nemá žádoucí výsledky. Váš postoj respektuji. Každý má k tématu svůj, ze zkušenosti a vkusu opodstatněný. A tak je to různé. Vezměme si dnešní trend platinové blond, která němá k šedavým tónům daleko. Hlavní je, abyste se Vy, já, jakákoli jiná žena či muž cítili dobře ve svém těle. A pokud k tomu přispěje barvení vlasů, je to v pořádku. Stejně, jako když někdo nebarví a cítí se sám sebou a spokojeně. 🙂 Ještě jednou děkuji za reakci a přeji Vám krásné červnové dny.:)
Kateřina

Reply

Leave a Comment