Krásný den, milí čtenáři,
ne že bych chtěla přehnaně plašit s vánočními svátky, ale protože jsme si podzim užili nějak moc rychle, plašit s nimi budu, ale hezky. Protože je pečení pro mě teď trochu taková terapie na odreagování, budete vídat recepty nejspíš častěji. Začneme s cukrovím, které je vylepšenou verzí oblíbené klasiky. Recept na linecké bez lepku s lahodnou citronovou vůní a chutí. Můj letošní majstrštych.
Ingredience
Na těsto:
85 g mandlové mouky
260 g mouky bez lepku Schär Universal
25 g čirokové mouky
90 g moučkového cukru
100 g másla
1 celé vejce
1 žloutek
1 čajová lžička čerstvě strouhané citronové kůry
6-8 kapek citronového esenciálního oleje Sonnentor
1 větší špetka soli
špetka vanilkového prášku
Na vál:
rýžová mouka dle potřeby
Na zdobení:
1 balení pražených loupaných pistácií
120 g bílé čokolády
1 polévková lžíce olivového oleje
Postup
Z lednice si vyndáme vejce a máslo zhruba 20 minut předem. Mouky prosejeme do mísy, přidáme cukr, sůl, vanilku, strouhanou kůru z citronu. Poté odvážíme máslo a nakrájíme na malé kostičky a přidáme vejce a žloutek.
Ručně začneme vypracovávat těsto. V momentě, kdy nám z ingrediencí vznikne drobenka, přikápneme jedlý citronový esenciální olej. Já mám vynikající zkušenost s tím od Sonnentoru. Dále hněteme, dokud nevznikne kompaktní těsto, které se nepřichytává k míse. Těsto zabalíme do potravinářské folie a necháme alespoň 2 hodiny, nejlépe však přes noc odpočívat v lednici nebo na chladném místě.
Těsto přeneseme do pokojové teploty asi 10 minut před zpracováním na vále. Předehřejeme si troubu na 160-170 °C. Plechy vyložíme pečicím papírem. Těsto si rozdělíme asi na tři díly a mírně na vále propracujeme, aby povolilo. Pracovní plochu si pomoučíme rýžovou moukou a stejně tak váleček. Těsto začneme válet na placku o průměru asi 25-30 cm a tloušťce asi 3 mm.
Z vyváleného těsta na linecké bez lepku vykrajujeme libovolné tvary a ihned klademe na plech. Pokud se neudrží tvar ve vykrajovátku, je možné vykrájet nejprve všechny tvary a pak tenkým nožem očistit od zbytků těsta, podebrat a přenést na plech kus po kusu.
Plech vložíme do trouby a necháme linecké bez lepku péct přibližně 12 minut, dokud okraje těsta nezačnou růžovět. Poté vyjeme a necháme zchladnout alespoň 8 minut, než sušenky sundáme a dáme stranou.
Až linecké bez lepku zcela vychladne (někdy je ale rozumnější nechat ho odpočinout přes noc), můžeme se pustit do zdobení. Nejprve si nadrtíme v hmoždíři pistácie. Pražené z Lidlu značky Alesto používám proto, že jejich křupavost mnohem lépe podtrhne celkovou chuť bezlepkového cukroví.
Následně si můžeme rozpustit ve vodní lázni bílou čokoládu. Jakmile je tekutá, přidáme do ní lžící olivového oleje a případně ještě 2-3 kapky jedlého esenciálního oleje Sonnentor. Čokoládu udržujeme stále teplou.
Jednotlivé sušenky si rozložíme na tácy vyložené pečicím papírem, z něhož lze snadno dostat zbytky čokolády, nic se na něj nepřilepí. A sušenky zdobíme cákanci bílé čokolády. Jakmile je první tác hotový, okamžitě zasypeme čokoládu drcenými pistáciemi. A takto pokračujeme, dokud nejsou všechny kousky lineckého bez lepku ozdobené. Necháme je zachladnout ideálně v teplotě kolem 12 °C (v pokojové teplotě to také jde, jen to bude déle trvat), aby čokoláda zatuhla.
Poznámky a tipy
Výhodou těchto citronových sušenek ve stylu lineckého bez lepku je to, že není nutné, aby se rozležely. Zkrátka jsou ihned měkké a vláčné. Citronová kůra dává postupně své aroma, kdežto olej je uvolní rychleji. Skvěle se toto cukroví hodí k zelenému čaji.
Přeji Vám, ať se vám linecké cukroví podaří a pochutnáte si na něm jedna radost.
Napište mi schválně, jestli se letos na linecké chystáte a jak máte toto cukroví nejraději! Budu se těšit na všechny vaše zprávy!