Krásný den, milí čtenáři,
už jste jistě slyšeli o soli kamenné obohacené jódem, o mořské soli, soli provensálské. A některým možná neunikl trend posledních dvou, tří let, kdy do „osvícených“ kulinářských počinů i kosmetických přípravků začala pronikat himalájská růžová sůl. Miluji jí a peeling od UTEKRAM si ráda opakovaně pořizuji, protože pokožku krásně pročistí, obrousí od odumřelých buněk a nechá ji hezky vláčnou. Dnes bych se ale ráda zaměřila na něco trochu jiného. Černou himalájskou sůl od značky Purity Vision, která, jak hlásá obal, by měla být zázrakem na detoxikaci pokožky.
Začneme hezky od začátku. Balení je jednoduchý plastový kalíšek v matném provedení. Obal abych tak řekla solidní. Praktický. Design etikety by měl nejspíš připomínat rozplývající se zrnka soli. Sama o sobě by mě nálepka na obalu nezaujala. Prostě bych ji přehlédla v celé té další záplavě podobných designů. Na druhou stranu je právě toto balení v koupelně k nezaplacení. Uchrání obsah před vlhkostí a sůl díky tomu budete moci pohodlně skladovat.
Proč jsem si Kala Namak pořídila? Už dlouho se zajímám o indický systém léčení a péče o zdraví. Ajurvédu. Kala Namak je sůl, kterou doporučuje toto učení lidem, kteří mají konstituci, v níž převažuje princip „kapha„. Jsou mohutní, mají sklon k většímu bříšku, kyprým stehnům atd. Obsah jednotlivých minerálů je v této soli jiný, než u té klasické bílé. Sodíku zde nacházíme méně, a to především ve prospěch železa, síry. Tělo podle ajurvédské medicíny ochlazuje, proto si ji dopřávám hlavně v letním období ve dnech, kdy je teplo, nebo alespoň sluníčko intenzivně pálí. Nebo jako doplněk detoxikačních kúr. Díky nižšímu podílu sodíku je vhodná také pro ty, kteří trpí hypertenzí, a proto jsme ji doma uvítali. To samé platí pro všechny, kteří se potýkají s chudokrevností, na níž má pozitivní vliv vyšší příjem tělem vstřebatelného železa. Díky obsahu síry má významný podíl na regeneraci a čistění střev, kde tento prvek účinně likviduje patogeny. Ulehčuje trávení, pomáhá zmírnit plynatost. Celkově omlazuje. A podobný účinek by měla mít také na pokožku.
Její barva je temně růžová, někdy až do rezata s fialovými odlesky. Z dálky vypadá téměř černě. Záleží na místě, kde byla vytěžena. Ale vyrábí se také uměle. Tato sůl je sopečného původu a její největší ložiska bychom našli v Pákistánu, Nepálu, Bangladéši a Indii. Barvou se tedy nenechte zarazit.
Druhá věc, která mnohé praští do tváře, je její specifická vůně. Vzhledem k sopečnému původu voní po vejcích, lehce připálených vejcích. Za to mohou sirné sloučeniny. Pach je skutečně silný. Musela jsem si na něj chviličku zvykat. Pokud jste ale někdy brali methionin na posílení vlasů a nedělal vám problém, rychle se váš nos na nový podnět adaptuje. Tato vůně se ztrácí tepelnou úpravou, a to by byla škoda. Proto je vhodné sůl používat zvláště do raw stravy, po dovaření a do koupele, která by neměla přesáhnout 42 °C.
Ani chuť není úplně stejná jako u běžné soli. Cítíte na jazyku slanost, pikantní poštipkování síry a zvláštní nahořklý ocásek. V salátech se ale rychle vytratí a naopak jim dodá exotickou chuť. Nebála bych se ani zaexperimentovat a přidat Kala Namak k černému kmínu nebo jinému koření, abyste tak vytvořili lahodnou směs na dotváření kulinářských kreací. Některé restaurace dokonce zavádějí dezerty s touto neobvyklou solí. Zkuste si jí posypat třeba jablíčko nebo grilovaný banán. Zní to skoro perverzně, ale musím přiznat, že mně se tato kombinace zamlouvá. Ještě je na místě doplnit, že Kala Namak, kterou používám pro přípravu pokrmů odebírám od jiného, českého výrobce. Lze ji sehnat téměř v jakékoli zdravé výživě.
Ale vrátím se zpět k soli Purity Vision. Pořídila jsem si ji v balení o hmotnosti 500 g za necelých 200 Kč. Odnesla jsem si ji tuším z biooo.cz, ale stejně tak dobře ji najdete i v síti drogerií ROSSMANN a dm. Doma mi dělá společnost od začátku března, kdy jsem zahájila detoxikační období. Hodně dlouhé. Jsem zhruba v jeho polovině.
Přidávám si černou sůl do koupele jednou týdně. Většinou den před mytím koupelny. V teplé vodě se relativně rychle rozpouští. Na jednu koupel stačí tři až čtyři polévkové lžíce. Vůně se rychle uvolní, a tak podotýkám na rovinu, koupel v Kala Namak rozhodně není romantický zážitek. Navíc se vůně má tendenci v místnosti a ve vaně trochu usadit. Proto po koupeli doporučuji místnost pořádně vyvětrat a vanu řádně umýt. Jinak riskujete, že si sousedi o dva bloky dál budou myslet, že jste ale opravdu nezodpovědně a nechutně spálili vejce na sporáku a bůh ví, co že jste u toho dělali, že jste něco takového dopustili. Ovšem zabarvení povrchů po černé soli se bát nemusíte. S jednou dosti velkou výjimkou! Při první koupeli jsem si z rukou nesundala stříbrné prstýnky. Ty jediné dva, které prostě nikdy nesundavám. A po pěti minutách v lázni jsem si všimla, že dokonale zčernaly. Jejich povrch zkrátka zoxidoval. Není to nic strašného, protože se vrstvička nánosu oxidace dala rozleštit hadříkem z mikrovlákna. Ale v případě řetízku, nebo jemné zlatnické práce byste nejspíš museli navštívit šperkaře, aby vám pomohl se svou odborností, arzenálem leštítek, činidel a jiných nástrojů. Takže raději šperky dolů a šup do vany.
V koupeli setrvávám 15 až 20 minut. Relaxuji. V koupeli jsem úplně ponořená. Můžu si pomeditovat, ale já se přiznám, že občas vezmu tablet, sklenku dobrého bylinkového čaje a sleduji svůj oblíbený YouTube kanál nebo seriál. Odreaguji se trošku civilněji. A užiji si svou sirnou lázeň, neboli očistec.
Po první koupeli jsem měla velice příjemný pocit, prohřátou pokožku. Nicméně se za mnou neodbytně táhly sirné tóny. Celkově mě ale lázeň uvolnila. Dobře se mi spalo a mám dojem, že pomohla také spuštění ženského cyklu v řádném termínu, přestože jsem vysadila antikoncepci. Po měsíci používání jsem si všimla lepšího vzhledu i struktury kůže, a to především na stehnech. Byla pevnější, pružnější, silnější. Měla zdravější barvu a méně se mi na ní tvořily nedokonalosti. A dokonce se zdá, že ustoupila i celulitida. To ovšem může mít na svědomí detoxikační kůra jako celek. Ačkoli celulitida se také velice často spojuje se záněty vazivové tkáně a podkoží, což díky síře mohla Kala Namak pozitivně ovlivnit. Nyní na konci dubna bych celou kúru (resp. její polovinu) zhodnotila pozitivně vzhledem k celkové kondici kůže i zdravotním účinkům zejména na fyziologii. Při náběhu na nachlazení jsem si Kala Namak jako lázeň také dopřála a do druhého dne nebylo na únavě, rýmičce ani stopy. Samozřejmě vás nezachrání, pokud si nenaordinujete odpočinek, ale pokud tu možnost máte, napomůže celkové regeneraci organismu. Myslím, že má smysl ji zařadit při detoxikačních kúrách jako podpůrnou praktiku.
Znatelný byl také rozdíl, který jsem zpozorovala na ložiscích ekzému. Zarudlá místa vybledla, svědění se utišilo, textura kůže se zjemnila. Po dvou měsících se například na hřbetu levé ruky docela vstřebal.Obrázkem nemohu posloužit, protože jsem nečekala, že by moje detoxikační období mohlo zapůsobit až tak mocně. Ale výsledky vidím a jsem za to upřímně vděčná.
Pokud byste si rádi vyzkoušeli něco, co není drahé, ale při pravidelném používání podporuje celkovou harmonizaci organismu a ovlivňuje kožní problémy, rozhodně bych po Kala Namak sáhla. Určitě si ji pořídím znovu, a to rovnou ve větším balení. K dostání je totiž i v obsahu čítajícím dvojnásobek – tedy celý 1 kg.
Jakou sůl do koupele máte nejraději? Už jste zkoušeli tu černou himalájskou? Určitě mi nechte své poznatky a reakce v komentářích, budu se na ně těšit!