Krásné dopoledne milí čtenáři,
jelikož jsem při home officech závislá na domácí stravě, tedy pokud nechci báječné sushi či bun bó nam bó z místní restaurace, nezbývalo mi než vyvinout a metodou pokus omyl vytvořit sérii rychlých sezónních receptů, které mi zachraňují hladový žaludek a tím přispívají ke spokojenosti mého širokého okolí. Blízcí i kolegové vědí, že bez jídla zkrátka nefunguji. Ještě pořád máme cuketovou sezónu, a tak bych se s vámi o tuhle rychlovku ráda podělila.
Ingredience
1 velká cuketa
1 velká cibule
2 větší mrkve nebo 3 menší
kousek bulvy celeru dle chuti (já doporučuji tak 1/8 bulvy)
zeleninový vývar (lze ošidit i bio bujonem, dobrý je hovězí)
olej
máslo
sůl
pepř
něco zeleného na ozdobu (bazalka, řebříček, petrželka, kerblík)
parmezán
toustový chléb (nebo prostě pečivo, které je zrovna doma)
sýr (podle chuti)
Postup
Nejprve si očistíme veškerou zeleninu. Do většího hrnce přidáme olej a ten pěkně ho rozpálíme. Osmahneme na něm cibulku, až získá sklovitý vzhled. Celer a mrkev si buď můžeme nakrájet na malinké kousíčky anebo nastrouhat. Druhou variantu doporučuji spíše. Nejen, že strouháním spálíme pár kalorií, ale celá tekutina se pak bude mnohem lépe mixovat do krémové konzistence. Zeleninu přidáme k cibulce a zasmahneme, odkud nepustí báječné aroma.
Přidáme na kostičky rozkrájenou cuketu. Mimochodem! Věděli jste, že ji stačí pořádně omýt v octové vodě a pak je zcela bezpečná i se slupkou? Doporučuji. Právě pod slupkou totiž ovoce i zelenina ukrývá celý arzenál těch biologicky nejlépe organismem využitelných látek! Cuketu se zeleninou podusíme a můžeme přidat jednu až dvě sběračky vývaru, abychom zabránili přichycení na dne hrnce. Po asi 7 minutách přidáme zbytek vývaru, koření a vaříme.
Po dalších 10 či 12 minutách hrnec odkryjeme, zelenina by již měla být hezky měkká a pustíme se do mixování. Mixujte podle chuti - já mám někdy sama zálusk jen na polévku takové konzistence, že rozličné druhy zeleniny odhalím na první pohled. Jindy toužím po zcela hladkém krému bez přídavku smetany. Ale pokud bez ní nedokážete žít, tak po rozmixování a ztlumení na minimum si i smetanu možno dopřát, řádně promíchat, ale již nenechat vařit, maximálně pár vteřinek trošinku probublat, jinak se srazí! Nakonec trošku másla, aby byla chuť lahodnější, a toužíme-li po terapii na (pod)zimní neduhy, snad lépe by nám mohlo posloužit máslo přepuštěné neboli Ghí. Sehnat se dá ve kterékoli prodejně se zdravou výživou, na internetu, nebo si ho člověk odkáže stvořit i sám. Ale návod na domácí Ghí zase až jindy.
Někde v mezičase si připravte plech, vyložte pečícím papírem. Pečivo umístěte na plech, poklaďte sýrem, případně posypte oblíbeným kořením a hurá s ním do trouby rozpálené na 160 °C. Vytahujte přibližně za 20 minut, podle chuti.
Servírujte v miskách či talířcích, ozdobíme pár hoblinami parmezánu nebo jiné sýrové dobroty. A na vrch přidáme lístek nějaké zelené krásky - petržel, kerblík, bazalka? Volbu nechám na vás.
S rodinou, přáteli nebo prostě jen tak pro sebe, popřejte si dobrou chuť a poděkujte si, že jste našli čas dát tělu něco pořádného! Mňam!
Konec hlášení, hezké trávení!