Milí čtenáři, zdravím vás,
víte, že kvůli rovnátkům a citlivému okolí úst jsem ze své péče vyřadila konvenční zubní pasty. To proto, že si zuby během léčby rovnátky Inivisilign musím čistit po každém jídle. Pro ústa i jejich okolí je to někdy dost velká zátěž. Vidím to na rtech či koutcích. S konvenčními pastami byly citlivější, více vysušené a podrážděné. K tomu v perorální oblasti zhoršovaly mou dermatitidu, která je spojená s alergií na některé obiloviny, zejména pšenici. A tak pokračuji v malém seriálu o testování přírodních alternativ klasických zubních past. Dnes jsem se zaměřila na dvě dánské značky URTEKRAM – ve variantě s Aloe vera a tu se zeleným čajem a mátou. A mé pocity jsou trochu smíšené.
Designová symfonie od URTEKRAM
Jestli jsem si u URTEKRAM něco zamilovala, tak předně je to krásný čistý a praktický design, kterým se jejich produkty vyznačují, ale u past na zuby to platí dvojnásob. Pohled na ně implikuje určitý dojem severské krásy a luxusu, nádech hygge v koupelně. Neskutečně se mi líbí jednoduchý obal bez zbytečných kudrlinek. Je jasný, skvěle čitelný, složení je uvedeno tak, že ho v pohodě dokáži přečíst bez zvětšovacího sklíčka, což je výdobytek, za který výrobce musím pochválit dvojnásob. V koupelně pasty dělají parádu.
Tubička je z matného plastu, velmi příjemná do ruky a zdá se, že povrchová úprava je navržena tak, aby neklouzala z ruky. Znáte to. Člověk je po ránu jako zmlácený, otevřené má jedno oko spíše tak na půl a doufá, že se mu vstávání jen zdá. Víčko je šroubovací, což už mě tolik nebaví. Moje ranní a noční koordinace stojívá dost za pendrek. Ruce mám „gramlavé“ jako moje o sto let starší prababička…Uvítala bych spíše víčko otevírací, u něj člověk se zmenšenou mírou mentální svěžesti a tělesné vitality natropí poněkud méně hloupostí nebo úkonů, jež mu dokáží doladit den do mírně chmurných tónů lamentování. Naštěstí tohle u mě obvykle zastaví můj oblíbený parfém Miu Miu L’Eau Bleue nebo Michael Kors Wonderlust. A také to, že mám v současnosti místo svého 15 let starého vozítka nemálo nadupaný Hyundai I30 v kombíku s tou naprosto božsky pozitivně působící modrou metalízou. Ale to jsme trošku odbočili. Shrnuto, podtrženo, je balení docela praktické a pokud jste na koordinaci po ránu větší machři (což je snad každý), víčko vám vůbec nemusí dělat vrásky.
Vlastnosti pasty a jediná výtka
Pasta jako taková je v obou případech bílá. Konzistencí je trošku řidší, než jsem zvyklá a tak je fajn dát trošku pozor, aby se z kartáčku nesvezla do umyvadla předčasně. S kartáčkem Curaprox i Oral-B, si velmi rozumí. Je tu však jisté ale, a to se týká působení pasty v akci. Hodně mě překvapilo, že URTEKRAM prostě skoro nepění. A to mi bohužel nesedí. Psychologicky je mi pěnivý efekt příjemnější. Navíc se mi zdá, že musím zuby více drhnout, ale zároveň si o to víc musím dávat pozor na to, abych kartáčkem příliš neubližovala dásním. Připadá mi, že pasty s větší pěnivostí usnadňují více pohyb kartáčku v ústech a čištění je příjemnější. Ale to je subjektivní.
Za chuť by URTEKRAM mohl dostat Oscara
Na druhou stranu musím vyzdvihnout minimálně dva klady, kterých si velmi vážím. Vůni a chuť. URTEKRAM pasty voní velmi jemně a jejich chuť vůbec není agresivní. Je jemná, svěží, necítíte jen všudypřítomný mentol, jenž bičuje vaši ústní dutinu takovým vichrem svěžesti, že vám z toho div hlava neupadne. Ne. URTEKRAM vyvinul jemný lahodný vánek, s nímž pečujete o zdraví zubů s neskutečnou něhou. Byla bych ráda, kdyby si výrobci uvědomovali to, že někdo má velmi citlivé patro a chuťové pohárky. Mentolová darda přímo do středu hlavy je tak to poslední, co by takový člověk ocenil.
Složení lahodící oku i tělu
Ráda bych také vyzvedla složení past na zuby URTEKRAM, protože to je jednou z největších devíz výrobce. Extrakt z Aloe vera výborně pečuje o zdraví dásní, zmírňuje záněty a krvácení, zklidňuje ústní dutinu. Opravdu vidím denně, že dásně sice občas krvácí, ale rozhodně nejsou tolik podrážděné a nateklé. Mandarinkový olej dodává pastě jemnou nasládlou a přitom svěží vůni. Ve verzi se zeleným čajem tento poklad z plantáží pomáhá ústní dutině udržet zdravé dásně díky svíravým účinkům a mimo to přirozeně posiluje zubní sklovinu, čímž chrání před zubním kazem. Myrhový olej je antibakteriální, neuralizuje plak. Extrakt z magnólie má zklidňující účinky, likviduje bakterie a také zlepšuje dech. U varianty pouze s Aloe vera chybí ve složení mátový olej, což ale vůbec nevadí. Chuť je o to jemnější, více ovocná. Já vnímám spíše mandarinku.
Líbí se mi, že je využita právě magnólie, která je vynikající léčivou rostlinou ceněnou především v Číně a Japonsku. Dokonce se začíná proslýchat, že by mohla mít určitý potenciál v léčbě nádorů lymfatické tkáně. Myslím, že o tomto jinak okrasném keři ještě mnohé uslyšíme. Ve složení nenajdeme fluor, který je využíván nejčastěji jako prvek chránící zuby před kazy a zubním kamenem. To je jeho světlá stránka. Lidem s citlivou kůží kolem úst dokáže způsobit dermatitidu, praskání kůžičky a její olupování, podráždění a začervenání. Takže bych pasty doporučila všem citlivkám.
Závěrem o pastách URTEKRAM
Pasty jsem zakoupila v BIOOO v Kotvě. Cena je velmi příznivá. Za balení o objemu 75 ml zaplatíte kolem 110 Kč. Navíc jsou produkty ověnčené certifikáty COSMOS ORGANIC (vydává ECOCERT), jsou cruelty free a také vhodné pro vegany. Kvůli té pěnivosti, resp. nepěnivosti váhám, zda jít do URTEKRAM znovu. Ale faktem je, že složení i filozofie značky se mi neskutečně líbí a obaly také. Nechám toto rozhodnutí času. Můj partner si na nepěnivé pasty zvykl velice rychle, až mne to samotnou překvapilo. A tak si říkám, že se možná přeci jen u nás doma objeví častěji.
Co vy a přírodní zubní pasty? Baví vás?
Mějte se krásně a těším se na shledanou u dalšího z článků!