Home Health Velká recenze: Jak se žije s elektrickým zubním kartáčkem Oral-B? Když nosíte rovnátka!

Velká recenze: Jak se žije s elektrickým zubním kartáčkem Oral-B? Když nosíte rovnátka!

by katerina
Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

To je docela zásadní otázka, milí čtenáři, zvláště v těch případech, když jste se dali na stará kolena přemluvit svým krásy dbajícím já k léčbě rovnátky. Kartáček jsem až do letošního ledna používala klasický a nemohla jsem si zásadně stěžovat. Rovnátka mne během půl roku natolik vycepovala, že jsem o svůj chrup musela dbát a stále musím pečovat až s úzkostnou precizností. Čímž narážím na fakt, že manuální zubní kartáček tímto od Oral-B nahradíte snadno, ale toho mezizubního se skutečně nezbavíte, je-li vám zdravý úsměv milý. Ale teď už k těm všem moderním vychytávkám a technologiím, které jsem si přinesla z lednové snídaně s Procter & Gamble, koncernem, pod nějž spadá právě i značka Oral-B.

Jak dlouho zuby čistit? A má smysl používat i mezizubní kartáček?

Začnu nejprve tím, co už vím z lékařské ordinace, ať jde o mého ošetřujícího stomatologa nebo ortodontickou kliniku, jejímž odborníkům jsem se svěřila do rukou. Průměrná doba, po kterou by si člověk měl zuby čistit činí 2 minuty na jeden zákrok v koupelně (čili když to bude dvakrát denně, strávíte každý den hygienou ústní dutiny 4 minuty). Česká populace touto libůstkou ale stráví asi 46 sekund… No, nechtěla bych vidět, co si lidé nosí v ústech a už vůbec nemám chuť líbat záhadného cizince, ledaže mi ukáže svoje nádobíčko na ústní hygienu v praxi. Výhodou Oral-B je časovač, který uživateli odměří jeho dvě minutky občanské povinnosti pro zdravá ústa. A okolí neobtěžující odér, jakmile dotyčný otevře pusu v náznaku mluvy. To je užitečná vychytávka.

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

S rovnátky, ať už se zámečkovými nebo systémem Invisilign, je tahle doba ale přibližně o polovinu delší, čistí-li se kartáčkem manuálním. Z vlastní praxe mohu potvrdit, že samotný chrup jsem si manuálním kartáčkem čistila asi dvě a půl minuty a zbylou půlminutu až minutu jsem věnovala svým neviditelným rovnátkům zhotoveným z průsvitného plastu, který tvaruje a do světa chrlí precizně zkalibrovaná 3D tiskárna.  A to nepočítám těch třicet vteřin, které připadnou na vrub ústní hygieně prováděné mezizubním kartáčkem. Manuální kartáček nikdy neodstraní to samé množství plaku na zubech v tom stejném čase jako zvládne kartáček elektrický. Je to smutné, ale možná snad jedině s robotickou rukou byste mohli mít výsledky alespoň z poloviny se blížící onomu čistícímu efektu, který nabídne Oral-B. S elektrickým zubním kartáčkem jsem si zuby opravdu čistila dvě minuty, ale když jsem necítila, že je to pravé ořechové, klidně jsem si o pár vteřin svůj koupelnový maraton s vysokými otáčkami (intenzitu lze nastavit) prodloužila.

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

Co děláme špatně: pohyb a tlak

Pohyb kulaté kartáčkové hlavy je rotační, přičemž se střídá otáčivý pohyb po a proti směru hodinových ručiček. Díky svému tvaru hlavice kartáčku lépe zub obklopí. Střídavý pohyb efektivněji stírá a odstraňuje plak ze zubů i v těžko přístupných místech – nejčastěji to flinkáme po mezizubních prostorách (jo, jsme skoro na špičce v mezizubním kazu mezi vyspělými zeměmi) v oblasti sedmiček a osmiček, praváci vpravo, leváci vlevo (křížem se nám prostě čistí lépe…). A právě to jsou návyky, špatné návyky, které se dají docela dobře přeučit a s elektrickým zubním kartáčkem je to ještě o dost pohodlnější.

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

Češi jsou také specialisty na to, aby vůči svým zubům a především dásním vyvíjeli příliš velký tlak. Sice už nepoužíváme kartáčky extrémně tvrdé připomínající rejžák, ale ani s měkkými to neumíme. Takže nadměrný tlak, přátelé, štětiny každého kartáčku příliš ohýbá, tudíž si zuby rozhodně lépe nevyčistíte. Oral-B vás na to alespoň upozorní tím, že se na těle kartáčku rozsvítí červená kontrolka a divně vám to v rukách začne vrnět, rotační pohyb citelně zpomalí. Jen abyste věděli, jak moc je přijatelné pro zdraví dásní i zubů tlačit…Upřímně, přestože mne rovnátka značně v oblasti ústní hygieny vycepovala, když jsem s elektrickým zubním kartáčkem začala experimentovat, udivilo mne, že stále vyvíjím při čištění velký tlak. Pomaličku se to snažím odnaučit a na činnost eliminující plak a další ústní nepořádek se musím maximálně soustředit. Jojo, už žádné textování při čistění zubů, ale stát u umyvadla a vesele se křenit do zrcadla, vnímat každičký pohyb. Zní to jako pěkná otrava, že? Ale řekla bych, že je to spíš investice. V dětství málokdo dbal rad zubního lékaře a správně používat zubní kartáček jsme neměli motivaci se naučit, takže na tyto základní návyky civilizované bytosti přišel čas později. Pro ilustraci -implantát stojí cca 32 000 Kč, ale aby měl smysl, stejně vám zuby musí nejprve srovnat. Tak a teď si spočítejte, co se vyplatí! I když se musím pochválit. Já se zubařů natolik bojím, že jsem v životě měla jen dva nebo tři kazy, někdy na základce a od té doby na zdravá ústa a zuby dbám až s paranoidní přesností. Jak se říká, každý má úchylku na něco trochu jiného, ne?

O životě s rovnátky a elektrickým zubním kartáčkem

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

A teď o životě s touhle technickou vychytávkou. Jako první věc musím vyzdvihnout to, že se dodává rovnou s šikovným cestovním pouzdrem. Je zhotoveno z plastu, vejdou se sem nejen kartáček ale až dvě náhradní hlavy a má průduchy, tudíž se není třeba bát, že by se stroj nějak zapařil a stal se…Nechutným.  Další praktická informace, kterou jsem v praxi otestovala – životnost baterie je skoro nekonečná. Ne, přeháním, vydrží v provozu u běžného uživatele dva týdny, já jej musela co 6-8 dní dobíjet, podle toho, zda jsem se oddávala home officu, nebo naopak lítala jako splašený novinář, blogger, píárista po Praze a Středočeském kraji. Však víte – rovnátka rovná se čistit ráno i večer a především po každém jídle. Svůj manuální kartáček jsem obvykle odrovnala do měsíce. Tady je hlava pořád přinejmenším dosti zachovalá, jeví adekvátní známky opotřebení po téměř 90 dnech ve službě si to zaslouží (ale taky s ní rovnátka čistím jen výjimečně – tuhle práci spíš pořád nechávám manuálnímu kartáčku). Tak to vypadá, že konečně nebudu ničitel kartáčku no. 1, ale úplně průměrný člověk, který potřebuje výměnu jednou za čtvrt roku. V současnosti si libuji v hlavici, která je určená citlivým zubům, ale jakmile se rovnátek zbavím, hodlám dojem amerického úsměvu podpořit také jeho bělostí. Takže nejen, že podstoupím bělení, ale rovnou to vezmu z gruntu i pastou s bělícím účinkem a hlavicí, která by k dosažení barvy v html kódu zobrazované jako #FFFFFF měla dopomoci. Ale celkově se mi osvědčila i hlavice cross action – ta se podle mého neztratí zejména u toho, kdo má prostě dáno, že se ho plak urputně drží…Náhradní hlavice se prodávají v ceně kolem 300 Kč a v balení obvykle najdete 2 ks.

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

Na co jsem si musela zvyknout? Rozhodně na tvar kartáčku a to, jak padne do ruky. Je to prostě zcela jiný pocit. Robustnější, jistější. Mimochodem s elektrickým kartáčkem, což je rozdíl dost podstatný, zuby nešmrdláte sem a tam. Naopak promyšleně postupujete zub po zubu – zepředu, zezadu a navrchu na skusné ploše. U sedmiček nebo osmiček se taky trochu snažíte poprat s tím nejhůř dostupným prostorem. Další a velice užitečný je právě časovač, jehož program je rozčleněn na 4 úseky, každý po 30 vteřinách. Představte si to takhle: horní patro, dolní patro, pravá strana, levá strana – 4 oddíly neboli kvadranty, na dokonalé vyblejskání každého potřebujete přibližně půl minuty. V rukách vám kartáček vždy zavrní po každičké půlminutce. Po použití stačí hlavu z kartáčku sejmout a opláchnout pořádně pod proudem vody. Design dneska nechám stranou. Ergonomie je dobrá, a to je hlavní. Řada Genius od Oral-B je vzhledově vymakaná a má i nějaké smart funkce, které mne zaujaly (např. appka na mobil, která vám řekne, jestli to děláte správně).

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

A na závěr o pocitu v ústech a výsledcích. Takže kdo prožívá panickou reakci ze zubařské vrtačky možná bude ke kartáčku zprvu přistupovat poněkud nesměle. Ale v klidu, tohle prostě dělají všechny motorky vyznačující se vysokými otáčkami. V ústech jsem zaznamenala vibrace, což byl v prvním týdnu nezvyk. Ale člověk je tvor s vynikající kapacitou adaptovat se na kde co, takže po týdnu jsem si už ničeho nevšímala. S klidným svědomím, aniž bych komukoli chtěla dělat reklamu, musím konstatovat, že zuby jsem měla o dost hladší, a to zvláště u tzv. krčků, což je ta část zubu, která přímo nasedá na dáseň a je rozhraním mezi kořenem vašeho bílého potravu rozmělňujícího miláčka a vlastním ven čouhajícím bílým útvarem. Zdraví její a dásní kriticky rozhoduje o tom, jestli v chrupu zub setrvá či nikoli.  Pocit svěžího dechu, čistoty a absence mechorostů je skutečně osvobozující. Čím dokonalejší je výsledek, tím návykovější je pocit a zážitek z čištění. Mě to prostě baví. A psychicky mne to uspokojuje. Možná také proto, že už mám za sebou řadu rozhovorů, kdy jsem měla problém se k oné osobnosti přiblížit na vzdálenost kratší než 1 metr, protože už jsem začala panikařit, že mi schází kyslíková nebo plynová maska…

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

A jaký je tedy život s elektrickým zubním kartáčkem? Odpověď zní: je parádní. Když jsem dělala propočet toho, kolik utratím s klasickými zubními kartáčky, došla jsem k tomu, že přibližně do roka se mi investice vrátí. V případě mnou testovaného modelu. Za další se prostě člověk nemusí ráno dívat na stopky, jestli už uběhl povinný čas nebo ne, kartáček mu to poví sám, stejně jako ho naučí, že dásně potřebují mírný tlak, jestliže si je nechcete rozedřít. A mimo to tenhle šikovný strojek díky výměnným hlavicím můžete sdílet s partnerem – hlavice se dají odlišit dle barevného kroužku. Pouzdro je mega praktické – průduchy odvedou vlhkost a kartáček se nezapaří. A pokud si jako já pamatujete na ta plastová utěsněná pouzdra, co jsme jako malí vozívali na školy v přírodě, určitě se vám bude toto řešení líbit.

Jde dorhomady elektrický zubní kartáček Oral-B a rovnátka? Připravila jsem pro Vás recenzi.

Mimochodem, neuvedla jsem přesně název modelu, který testuji. Jedná se o Oral-B PRO 2 2500. Jeho cena by se měla pohybovat mezi 1200 Kč a 1500 Kč. To je podle mého velice přijatelné. V balení najdete kartáček, pouzdro, hlavici a nabíječku.

P&G a Neopublic děkuji za pozvání i věnovaný produkt.

Jaké jsou vaše zkušenosti s elektrickými zubními kartáčky? Máte raději rotační nebo sonické? 

Mějte se krásně a dbejte na zdravé zuby i dásně!

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

 

 

You may also like

Leave a Comment