Krásný den, milí labužníci,
v tomto článku se s vámi podělím o recept na jedno z nejoblíbenějších jídel, které si děláváme na podzim. V souvislosti s oslavou letošního Halloweenu jsem recepturu oprášila a trochu inovovala. Pozitivní reakce na jelení maso na víně na sebe nenechaly dlouho čekat.
Ingredience
Na maso:
2 kg jelení kýty
750 ml dobrého suchého červeného vína (milujeme Dornfelder)
700 ml hovězího nebo bažantího vývaru
1 kus zázvorového oddenku dlouhý asi 6 cm
3 větší mrkve
4 řapíky celeru
2 menší pastináky
4 polévkové lžíce rybízové zavařeniny (i když mám radši kombinaci josty a rybízu a tu používám)
5 ks bobkového listu
5 ks jalovčinek
3 větší snítky tymiánu (nebo 1 vrchovatá čajová lžička sušeného)
sůl
pepř
8-10 polévkových lžic oleje (polovina na zeleninu, polovina na maso)
2 stroužky česneku
1 velké nebo 2 střední cibule
Na dýňovou kaši
400 g dýňového pyré
1-1,2 kg brambor
150 ml mléka
sůl
50 g másla
100-120 ml vody z uvařených brambor
Postup
Krok 1: Příprava jeleního masa
Jelení kýtu kupujeme nejlépe čerstvou. Pokud je mražená, je potřeba ji den předem nechat pomalu rozmrznout v lednici. Maso omyjeme, odblaníme a odřežeme případně zbytky šlach a kostí či chrupavek. Jelínka nakrájíme na kostky. Vložíme do mísy a zalijeme olejem, opepříme, osolíme. Promneme a necháme chvíli odležet.
Krok 2: Příprava zeleniny
Mezitím si připravíme velký, ideálně litinový hrnec a vlijeme do něj dostatek oleje na osmahnutí zeleniny. Omyjeme a očistíme zeleninu. Cibuli oloupeme a nakrájíme příčně na obloučky o síle asi 4 mm. Česnek stlačíme širokou částí čepele. Slupka lépe povolí a vůně se hezky uvolní. Celer nakrájíme na kousky široké asi 1 cm. Mrkev i pastinák oškrábeme a nakrájíme na kousky silné asi 8 mm. Zázvor zbavíme slupky a pokrájíme na plátky tenké nejvýše 2 mm.
Olej v hrnci rozpálíme a vložíme všechnu zeleninu a zázvor až na česnek, ten přidáme asi po pěti minutách prolisovaný. Restujeme, dokud zelenina nemá zlatavý nádech a nepustí lahodné aroma. Poté z hrnce vyjmeme a dáme stranou.
Krok 3: Tepelná úprava jeleního masa
Maso opékáme v hrnci po zelenině. Dva kilogramy je poměrně velké množství, proto doporučuji ho rozložit na čtyři várky zhruba po půl kile, které postupně orestujeme. Maso by se mělo zatáhnout a být lehce opečené. Poté maso vždy vyjmeme a dáme stranou k zelenině.
Krok 4: Příprava šťávy
Přípečky po mase použijeme jako základ pro šťávu. Do hrnce přidáme několik lžic rybízové zavařeniny. Ačkoli já používám kombinaci josty a rybízu. To je podle mě úplně největší lahůdka. Přilijeme 200 ml vína a necháme provařit. Jamile jsou přípečky pryč, přilijeme dalších 300 ml vína. Do hrnce vložíme zeleninu i maso, bobkový list, tymián i jalovec. Postupně přiléváme vývar.
Krok 5: Dušení
Obsah hrnce necháme provařit na plotně alespoň dvacet minut, lépe však třicet. Poté vložíme do trouby rozehřáté na 160 °C. Dusíme pod pokličkou alespoň 2 hodiny, dokud není maso úplně křehké a šťáva nemá požadovanou konzistenci.
Krok 6: Příprava kaše
Brambory omyjeme a oškrábeme. Rozkrájíme na menší kostky, aby se rychleji uvařily. Vložíme do hrnce a naplníme vodou. Přidáme sůl a kmín, případně libeček. Povaříme do měkka. Část vody z uvařených brambor si odebereme, pokud by bylo třeba kaši rozředit. Slijeme.
Mléko si svaříme. Horké brambory rozšťoucháme a přidáme pyré a pečený česnek. Zalijeme mlékem a rozmixujeme do hladka tyčovým mixérem. Pokud je kaše příliš hustá, přidáváme po troškách vodu z brambor, dokud nedosáhneme optimální konzistence. Osolíme a přidáme máslo. Opět důkladně promícháme.
Krok 6: Servírování
Pokrm servírujeme nejlépe jako hutný nedělní či sváteční oběd. Kaši ozdobíme praženými semínky dýně a petrželkou.
Poznámky a tipy
Jelení maso na víně je nejchutnější, pokud se den rozleží.
Máte rádi zvěřinu? Jaký je váš rodinný recept na její úpravu?
Těším se na vaše komentáře!