Krásný den, milí čtenáři,
začínám si všímat, že se nám blog trošku více transformuje od kosmetiky k dobrotám. Ale upozorňuji vás, že to je jen dočasná záležitost. Přijde podzim, advent a já mám chuť experimentovat v kuchyni. Baví mě to. A proto je tu další recept na tu nejvláčnější bábovku, kterou jste kdy jedli. Je obohacená o dýňové pyré, zůstává krásně nadýchaná i týden od upečení. Bude vás bavit. A když byste náhodou nestihli cukroví, proč si ho nenahradit bábovkou, no ne?
Ingredience
400 g dýňového pyré
120 g cukru
3 vejce
120 g mouky Schär Universal Mix
220 g mletých či strouhaných ořechů
100 g pohankové mouky
60 g rýžové mouky
1 sáček kypřicího prášku s vinným kamenem
1 sáček vanilkového cukru
1-2 tonkové boby nastrouhané (používám Sonnentor)
2 čajové lžičky perníkového koření (Medový perník od Kotányi)
1 čajová lžička mleté skořice
2 čajové lžičky čerstvě strouhané pomerančové kůry
100-120 ml slunečnicového oleje
50 ml rumu
1/4 čajové lžičky soli
1/4 čajové lžičky jedlé sody
100-120 ml mléka
pohanková krupice na vysypání formy
sádlo nebo jiný tuk na vymazání formy
NA POLEVU:
125 g čokolády s obsahem kakaa 75 %
1 polévková lžíce slunečnicového oleje
100 g strouhaných ořechů
Postup
Suroviny si připravíme v pokojové teplotě. Tonkové boby buď nameleme nebo nastrouháme. Cukr a vanilkový cukr vyšleháme s vejci. Přimísíme dýňové pyré a dále šleháme. Vmísíme olej.
V druhé míse smícháme skořici, perníkové koření, strouhané tonkové boby, mouky, sůl, jedlou sodu, prášek do pečiva. Všechny ingredience nejprve prosejeme.
Do pěny z vajec, cukru a pyré přimísíme suché suroviny a pomalu zapracováváme (možno ručně i mixérem). Pokud je těsto příliš hutné, postupně přiléváme mléko, aby mělo konzistenci smetanového jogurtu. Jakmile je smíchána sypká směs, můžeme přidat rum, nastrouhaná pomerančová kůra a nakonec i strouhané ořechy. Jestli bude těsto příliš husté, přidáme ještě trochu mléka.
Troubu si předehřejeme na 170 °C, program klasické pečení, nikoli horkovzduch. Formu na bábovku vytřeme tukem a vysypeme pohankovou krupicí. Vlijeme těsto a případně stěrkou zarovnáme. Pečeme asi 50-60 minut.
Po upečení (kontrola špejlí, pokud se těsto na dřívko nelepí, je bábovka správně upečená) necháme vychladnout alespoň 20-30 minut. Vlažnou bábovku vyklopíme z formy na podnos. Pokud plánujete pocukrovat, cukrujte ihned po vyklopení, na vlažnou bábovku se cukr lépe přichytí.
Pokud budete polévat, pak nechte bábovku zcela vychladnout. U nás byla chuť na čokoládu, takže jsem rozpustila ve vodní lázni hořkou čokoládu se 75% obsahem kakaa. Přidala polévkovou lžíci oleje. Nechala zchladnout na tělesnou teplotu (zkouška prstem, pokud čokoláda nepálí, rozdíl vnímané teploty mezi kůží a polevou je minimální). Poté jsem opatrně polévala a nechala čokoládu trošku zaschnout, abych ji následně mohla posypat strouhanými oříšky.
Že spíš uvažujete o bezlepkových vánočních cukrovinkách? Probádejte recepty z loňska.
Poznámky a tipy
Možná jste to netušili, ale když pyré zašleháte k vajíčkům s cukrem, bude bábovka krásně vláčná. Jiný postup se neosvědčil a nikdy bábovka nebyla tak kyprá.