Krásný den, milí čtenáři,
jestli se chystáte na jižní Moravě během léta či na vinobraní, ráda bych s vámi sdílela další tip na výlet. Bukovany vás překvapí. Obec u Kyjova nabídne program pro mlsouny, děti i milovníky historie.
Bukovanský mlýn
Nejvěhlasnější atrakcí, která motivuje řadu návštěvníků do Bukovan vyrazit, je bezesporu zdejší mlýn. Stavba to není tradiční, ale novodobá a lopatky nepohání vítr, nýbrž elektromotor. V samotném mlýně najdete velkou historickou selsko-vinařskou expozici, obchůdek s tradičními suvenýry, od vína, přes klobouky, keramiku až po textilie nebo výrobky z ovčí vlny a kůže. Ale ochutnáte tu také proslulou kozí zmrzlinu (nelekněte se, má černou barvu), nebo kozí sýry.
Expozice tradičního života a řemesla se rozkládá v několika patrech Bukovanského mlýna. Uvidíte, jak lidé žili, odívali se, stolovali v dobách někde mezi objevením parního stroje a elektrifikace velkých měst. Když expozicí projdete a vyškrábete se až na samotnou vyhlídku na mlýně, odměnou vám bude překrásný výhled do okolí. Odtud se vám mohou ukázat i další kouty střední Evropy, než jen nejbližší okolí našeho maličkého státečku. Dejte si ale pozor, aby vás nezaskočil vítr. Tady nahoře si držte klobouky!
Cesta českých panovníků
Exkurze do historie českých, moravských a slezských zemí podle toho, který panovník je pod svou vládou sjednocoval a dalo by se říci vytvářel tak státní útvar, zdaleka není dokončená. Tvořit ji má na 78 pískovcových soch. Předpokládá se, že celé dílo bude dokončeno v roce 2030. Nyní se můžete seznámit asi s polovinou panovnických osobností naší země. Pokrývá období mezi 6. stoletím a rokem 1918, kdy vládl na habsburském trůně Karel I. O ztvárnění se stará akademický sochař Václav Polián. A je věru nádherné, plné dynamiky.
Stezka je určena k přemítání, tiché meditaci. Záměrem autorů je, abychom si začali uvědomovat dějinné souvislosti, které se časem proplétají a v jistém smyslu se opakují. Je to v dnešní době, která zatím smíru není nakloněna, velmi důležité. Dějiny mají tendenci se opakovat. Schéma zůstává obdobné, jen formy se mohou lišit. A podle toho se utváří charakter doby, kterou žijeme. Čas tu utichá, jako by snad ani neměl význam. Plyne tu stejně roztodivně jako na Karlově mostě. Pomaleji, magičtěji.
Cesta je zároveň lemována Alejí vzpomínek. Patřilo k obyčejům, že ten, kdo chtěl zanechat otisk v paměti svých blízkých, ať už to měla být upomínka na jeho vlastní osobu nebo významnou životní událost, vysadil strom. Do této aleje je vtisknuta myšlenka živé historie. Ti, kteří projekt tvoří, jsou smrtelníky z masa a kostí, jež v Bukovanech a okolí můžete potkat a pozdravit. Mně se taková myšlenka moc líbí. Člověk by byl vždy rád, aby po něm něco zůstalo. Strom je důstojnou a přírodě vlastní upomínkou. Okolí Bukovanského mlýna tak nabídne mnohem víc potravy pro duši, než se na první pohled může zdát.
A zase ta zvířátka
Je skoro jedno, jestli nám je pět, dvacet pět nebo sedmdesát pět. Zvířata mají na člověka, ať už si to přizná hlasitě, či jen po koutku duše potichu, terapeutický činek. Já se hlásím. S chutí pomuchluju každého psa, co na mě udělá psí oči. A kočku, co na mě vesele mňoukne klidně taky. Miluju koně, mula a osel jsou podle mě rozkošní domácí společníci stejně jako banda poníků. Potřebují prostor, a tady při Bukovanském mlýnu ho mají dost. Takže kdo chce, může vyměnit minigolf a jiné aktivit za svezení na koni, drbání chlupatých čtyřnožců a rozmluvám s němými tvářemi.
Až vám vyhládne
Bukovanský mlýn zdaleka nenabízí jen turistické atrakce, ale také ubytování nebo něco dobrého do bříška. A že vám s Alešem návštěvu zdejší Mlýnské restaurace srdečně doporučujeme. Splňují všechny rysy dobrého podniku podle Zdeňka Pohlreicha. Na jídelníčku najdete opravdu jen několik pokrmů. Některé patří žánrově do tradiční jihomoravské kuchyně (pořád je mi líto, že pšeničná mouka je můj nepřítel), jiné se vydávají za hranice a přináší chutě více internacionální.
V areálu Bukovanského mlýna se také můžete ubytovat a využít zdejší pohostinné prostředí jako základnu pro všechny další výlety. A že málo jich není.
A z cestovatelského článku je to vše! Jestli se vypravíte, nebo jste se do Bukovan už vypravili, určitě mi napište, jak se vám tam líbilo. Budu se těšit na komentáře tady i na IG!