Krásný den, milí čtenáři,
Tradinář inspiruje k tomu ještě o kousek víc žít v souladu se střídáním ročních dob a měsíců. Kolo roku se otáčí a nové nápady přichází a zabydlují se i v kuchyni. Tentokrát jsem vymyslela nový recept na bezlepkovou dýňovou bábovku, která zaručeně potěší všechny milovníky oříšků a podzimních specialit.
Ingredience
Ingredience na dýňovou bábovku:
Na těsto:
- 150 g cukru
- 3 větší vejce
- 1 ks tonkového bobu
- prášek z poloviny vanilkového lusku
- 275 g dýňové pyré
- 200 g mletých mandlí
- 200 g mouky Schär Bread
- 100 g rýžové mouky
- 80 g čirokové mouky
- 80 ml slunečnicového oleje
- 1 sáček prášku do pečiva s vinným kamenem
- 1/2 čajové lžičky jedlé sody
- 1 větší špetka himalájské soli
- 50 ml Tuzemáku nebo jiného „českého rumu”
- mléko na doladění konzistence těsta (já přidávala 32 polévkové lžíce)
Na vymazání formy
- Sádlo
- Rýžová mouka (mletá nahrubo)
Na dozdobení
- 150 g čokolády alespoň s 60 % kakaa (já ale radši používám tabulku a půl té 70%)
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- lískové oříšky
Postup
Jak na to: Dýňová bábovka plná zdravých dobrot
Vyndáme si veškeré suroviny a necháte je chvíli povolit v pokojové teplotě. Zapneme troubu, aby se předehřála na 170 °C, program oboustranné pečení. Poté do jedné mísy prosejeme mouky, sodu, prášek do pečiva, sůl. V druhé míse vyšleháme vejce s cukrem, vanilkovým práškem a na prášek rozdrceným tonkovým bobem. Šleháme asi 10 minut, musí vzniknout hustá pěna v máslové barvě.
Kouzlo nadýchané bábovky tkví v postupném přisypávání ingrediencí
Jakmile je „mokrá směs" dostatečně vyšlehaná, opatrně a po dávkách zapracujeme pomocí ručního mixéru nebo metlou dýňové pyré. Následuje přidání oleje a strouhaných mandlí. Vše dobře promísíme a poté postupně zapracujeme suchou směs z druhé mísy. Přidáme špetku soli a rum. Opět opatrně promísíme. Pokud je těsto hodně husté a hutné, přidáme po lžících mléko, dokud nedosáhneme konzistence hustého řeckého jogurtu.
Jak si připravit formu na dýňovou bábovku
Není to nic těžkého. Necháme sádlo trochu povolit v pokojové teplotě a pak si odkrojíme kousek asi o objemu čajové lžičky. Štětečkem důkladně formu vytřeme. Následně je opatrně vysypeme moukou. Dáme si záležet, aby se pořádně přichytla hlavně v záhybech. Těsto na dýňovou bábovku opatrně navrstvíme do formy a trošku zarovnáme. Necháme asi 5 minut stát. A poté už vložíme do trouby asi na hodinu a 10 minut. Po 40 minutách pečení začneme testovat špejlí, zda už se nám náhodou bábovka neupekla. Poznáme to tak, že je špejle po vytažení z těsta suchá a nic se na ni nelepí.
Vážně ji umíte vyklopit z formy?
Jakmile vyndáme bábovku z trouby, nesnažme se jí chladnutí urychlit tím, že ji strčíme třeba za okno. Šokové chlazení může dezert srazit. Necháme dýňové bábovce prostor a čas, aby zchladla. Jakmile je vlažná, je čas ji opatrně vyklopit na podnos. Doporučuji nějaký kulatý, který můžete lícem přiložit směrem k bábovce a pak formu i s podnosem překlopíte, aby bábovka opatrně vypadla. Náraz při vyklápění se snažíme co nejvíc eliminovat. Čím by byl prudší, tím spíše by se nám dýňová bábovka srazila.
Nikdy nepolévejte dýňovou bábovku dřív, než dokonale vychladne
Jakmile je bábovka bezpečně na podnose, necháme jí ještě asi 30 minut, aby úplně vychladla. Mezitím si pekáček vyložíme pečicím papírem a na něj vložíme vylouskané lískové oříšky. Vložíme do trouby rozehřáté na 180 °C na asi 8 minut. Průběžně kontrolujeme. Jakmile vidíme, že blanka na povrchu lískových oříšků praská a zabarvují se dozlatova, je čas je vytáhnout a nechat odpočinout. Jakmile jsou vlahé, lze blanku z oříšků snadno odrolit.
Ve vodní lázni si rozpustíme čokoládu a promícháváme, jakmile je hladká, přidáme ještě olivový olej. Necháme zchladnout na tělesnou teplotu kolem 36-37 °C. Poznáme to podle testu prstem, pokud čokoláda jen příjemně lehce hřeje, nebo nám připadá stejně teplá jako prst, je to akorát.
Začneme bábovku polévat lžící nebo přímo z nádoby na rozpuštění čokolády, má-li zobáček. Nikam nepospícháme. Poté necháme čokoládu trošku zaschnout, ale ne úplně. Chce to tak pět minut. A poté začneme klást na dýňovou bábovku pražené lískové oříšky. Necháme celé zaschnout a zchladnout, což zabere asi dvě až tři hodiny.
Poznámky a tipy
Tip jak si udělat dýňovou bábovku ještě zajímavější
Dýně je královnou pečení. Takže se nebojte experimentovat. Vynikající by byla tato bábovka také s bílou čokoládou a drcenými praženými mandlemi. V této variantě bych ale místo našeho tuzemáku do těsta zvolila mandlový likér.
Chybu neuděláte ani s kokosem, který by mohl nahradit mandle vevnitř. Zvenku pak stačí polít bílou čokoládou a posypat nibsy z kokosu.
Vynikající by byla i v kávovém provedení, kdy by na vršku přistála glazura jako na moka kolečka.
Pečení s Tradinářem
Nesmírně mě baví, že díky Tradináři od Smart Pressu uvažuji o surovinách ,které na zahradě sklidíme ještě laskavěji než před tím. Tak třeba z letošní úrody dýní bude pořádná várka lahodného dýňového pyré, které pak do řady receptů používám, do těch sladkých i slaných. Ostatně dýňové pyré není nic těžkého. Nabízí se dvě varianty, jak na něj.
- Dýni očistíme, omyjeme, rozkrojíme, vydlabeme semena a rozkrájíme. Vložíme do hrnce a vaříme podlitou troškou vody do změknutí. Rozmixujeme tyčovým mixérem. Naplníme jí sklenice, zašroubujeme a zavaříme. Dýně kdykoli dostupná po celý rok. Tento způsob přípravy se mi hodně osvědčil na sladké dýňové tvoření.
- Dýni očistíme, omyjeme a rozpůlíme. Vydlabeme semínka. Plech si vyložíme pečicím papírem a dýni položíme řezem dolů. Troubu roztopíme na 160 °C a necháme dýni pomalu péct. Zhruba za 30 minut je dužina u hokkaido dýně o váze cca 2,5 kg měkká. Dužinu vydlabeme lžící, rozmačkáme vidličkou nebo rozmixujeme a zavaříme nebo zamrazíme. V tomto provedení je cítit přeci jen aroma pečení a víc mi vyhovuje z něj připravovat bagetky a bulky, které budeme ladit do slané chutě.
Všechno, co venku uzraje, dá se uchovat, jen člověk musí přijít na to, jak, aby si poklady ze zahrady mohl užívat celoročně a tak nějak s větší chutí. Když máme dýni totiž už podesáté v řadě, nelze se divit, že nám leze už dokonce ušima. Proto nám zavařování doma pomáhá, aby se nám nic z úrody nepřejedlo.
Baví vás na podzim sladké pečení? Zkusíte tuhle dýňovou bábovku?
*Článek vznikl ve spolupráci s nakladatelstvím Smart Press, který pro vás připravil rovnou celou edici Tradinář. Pokud máte rádi zvyky, lidové řemeslo a vědění předků, nápady na tvoření, pečení i hry, určitě by vám neměla uniknout. Najdete tu nekonečnou inspiraci.