Moc Vás zdravím, milí #blogfriends,
s dýňovými pochoutkami budeme koketovat prakticky celý listopad. Doufám, že vás to nebude odrazovat. Vždycky na podzim mám velkou chuť kralovat v kuchyni. A tak uvidíte výsledky. Dýňový chlebíček je jednoduchý a lahodný recept. Bude vás bavit. Nelekejte se času přípravy, počítám i s tím, že budete připravovat čerstvé dýňové pyré. Pokud ale máte starší, tak jej stačí vytáhnout z lednice a nechat zahřát na pokojovou teplotu.
Ingredience
Na těsto:
300 g dýňového pyré
120 g pohankové mouky
100 g mouky Schär univerzální
60 g mandlové mouky
80 ml mléka
100 g cukru (nebo 85 g xylitolu)
1-2 polévkové lžíce medu
2 vejce
60 g hrozinek
2 střední panáky Amaretta
40-50 ml slunečnicového oleje
1 kypřící prášek do pečiva s vinným kamenem (dělá například Dr. Oetker a prodává Albert)
1/2 až celá čajová lžička jedlé sody
1 čajová lžička mletého kardamonu
1 čajová lžička mleté cejlonské skořice
1/4 čajové lžičky vanilkového prášku nebo semínka z celého vanilkového lusku
Jablečná vláknina na zahuštění
Na krém:
120 g mascarpone
250 ml šlehačky
1 sáček ztužovače šlehačky
Opražené vlašské ořechy
Ovoce dle chuti a dostupnosti (fíky, mochyně, kakikurma, jablíčka, hrozno, dužina granátového jablka...)
Na vymazání chlebíčkové formy:
1 čajová lžička sádla (poslouží i kokosový olej)
Postup
Krok 1: Příprava dýňového pyré
Začneme přípravou dýňového pyré. Troubu rozehřejeme na 170 °C. Dýni rozkrojíme na poloviny, vydlabeme semena a vláknitý vnitřek. Na plech vyložený pečicím papírem vložíme poloviny dýně slupkou nahoru (dužina je otočena k plechu). Pozor! Nekořeníme, nesolíme, není třeba polévat olejem. Vložíme do trouby a na program horkovzduch pečeme asi 40 minut. Že je dýně správně upravená, poznáme tak, že lze vidličkou snadno propíchnout její slupku. Plech se zeleninou vyjmeme a necháme zchladnout. Když je dýně vlažná, polévkovou lžicí dužinu vydlabeme do misky. Slupky vyhodíme.
Tip: Jak uchovat dýňové pyré na příště
Přebytek pyré lze uchovat několika způsoby. Pokud plánujete další dýňový recept, ať už slaný nebo sladký do dalších pěti dnů, stačí pyré skladovat v lednici nejlépe v boxe s víkem nebo v zavařovací sklenici. Jeho zásobu na delší časy si zajistíte zamrazením. Pyré dejte do zipper sáčků nebo boxů do mrazničky. Doporučuji udělat si několik menších krabiček, abyste vždy rozmrazili pro vaření a pečení co nejpřesnější množství. Žádná potravina nesnáší dobře opakované mražení. Další možností je pyré zavařit a uložit do temné a chladné spíže nebo sklepa.
Krok 2: Pražení oříšků
Ořechy vložíme na pečicím papírem vyložený plech. Pečeme v troubě nastavené na 170 °C program horkovzduch. Vložíme na prostřední příčku. Pražíme 3-4 minuty. Vlašské ořechy rychle hoří! Od trouby neodcházíme, ale bedlivě sledujeme.
Krok 3: Příprava těsta
Do jedné mísy přes síto prosejeme mouky, kypřicí prášek a jedlou sodu. V druhé míse smísíme pyré, vejce, mléko, cukr, koření a olej. Důkladně prošleháme. Začneme přisypávat mouku s kypřícím práškem a jedlou sodou. Vyšleháme robotem nebo vařečkou. Zapracujeme med. Přilijeme Amaretto. Promísíme a přidáme hrozinky, které do těsta zapracujeme. Výsledkem je zlatooranžové těsto, které připomíná hmotu na bábovku, jen může být o trošku řidší.
Krok 4: Pečení
Formu vymažeme sádlem nebo olejem. Těsto do ní vlijeme. Vložíme do trouby rozehřáté na 160-170 °C. Volíme program pečení. Ráda chlebíček peču spíše ve spodních partiích trouby, na druhé příčce od spodu. Pečeme přibližně 40 minut. Zda je dýňový chlebíček upečený poznáme následujícím testem. Do chlebíčku zapíchneme špejli. Ulpí-li na ní těsto a lepí-li, pak je třeba chlebíček péci déle. Pokud by však vršek už jevil tmavě hnědou barvu, přikryjeme jej pečicím papírem.
Krok 5: Vychladnutí
Chlebíček z trouby vyjmeme, až je vidět, že se odchlipuje od stěn (a samozřejmě těsto nesmí lepit po zapíchnutí a vytažení špejle). Poté jej necháme pozvolna chladnout na mřížce. Po dvaceti minutách jej můžeme zkusit vyklopit. Vezmeme si podnos a utěrku, forma totiž bude nejspíš ještě pálit. Pokud to nejde, počkáme dalších patnáct minut. Formu můžeme lehce pomačkat, aby se ode dna a stěn chlebíček lépe uvolnil. Jakmile je chlebíček z formy venku, necháme ho na mřížce stydnout do úplného vychladnutí.
Krok 6: Příprava krému a zdobení
Vychlazenou šlehačku vlijeme do mísy a přisypeme ztužovač. Vyšleháme do tuha, můžeme lehce přešlehat. Přidáme po lžících mascarpone a zašleháváme. Krém necháme vychladit. Vychlazený plníme do zdobičky a vytváříme libovolné ornamenty. Krém lze ale také rozetřít cukrářským nožem. Vypadá to také efektně a na chuti to nic nemění.
Povrch natřený krémem dozdobíme ovocem a praženými ořechy.
Krok 7: Servírování
Vynikající je tento dezert ke kávě i čaji. Hodí se jako pohoštění pro návštěvy. Pokud jej nebudete zdobit krémem, využijete ho také jako bezvadnou přenosnou svačinu do školy či na výlet.
Poznámky a tipy
Jestli se ptáte, proč krém nesladím, odpověď je prostá. Mléčný cukr obsažený ve šlehačce i mascarpone vykouzlí přirozeně nasládlou chuť.
Pokud je těsto husté příliš, můžete na zahuštění použít například jablečnou vlákninu nebo psyllium.
Budu se těšit na vaše dýňové chlebíčky, náměty a vylepšení!