Home Beauty Nejkrásnější vánoční vůně a parfémy nejen s vanilkou

Nejkrásnější vánoční vůně a parfémy nejen s vanilkou

aneb jak vybrat okouzlující voňavý dárek pro ženy

by katerina
Tipy na vánoční vůně s obsahem vanilky

Krásný den, milí čtenáři,

letos je to poprvé, co se pouštím do své vlastní verze blogmas. Nebude jich tolik, ale budou rozhodně srdečné a krásné. První odstartujeme mým oblíbeným tématem. A to jsou parfémy. Několik tipů pro vás i vaše drahé. Přeci vás nemohu nezahrnout přehledem těch nejvíce okouzlujících vůní podle mého nosu a vybíravého nosíku mojí maminky. A prim v nich bude hrát vanilka na tisíc způsobů.

Perfektní ambrová symfonie: Boucheron La Collection Ambre D´Alexandrie

Netajím se tím, že parfumérské kreace Boucheron obdivuji a dovolím si tentokrát velmi neskromně říci, že jsem možná jeden z průkopníků objevování jejich La Collection. Neotřelé velmi dobře zpracované vůně, které patří mezi to nejluxusnější,  co si v dnešním světě středně drahých niche vůní můžete dopřát. Pociťujete-li silnou náklonnost k parfémům s ambrovým základem, který je sofistikovaný a je dobře doladěn hřejivým dotykem benzoinu, nasládlého tabáku a labdana, pak není co řešit. Tato vůně je královnou důstojnosti, je určena silným osobnostem a vynikne podle mého nejen na ženách, ale také na mužích. Já sama ji vlastním už několik let a s úderem prvních pošmourných dnů je mým hřejivým kabátkem a světlem. Na mé pokožce se má tendenci rozležet až do krásné vůně čerstvě upečeného štrůdlu s bohatou dávkou skořice, ořechů a lásky. Přísahala bych, že c ní také cítím špetku vanilky, ale možná to je prostě jen ta tajná ingredience, která se u každého liší – pH pokožky. A kdybyste si přáli poznat tuto krásku víc, recenzi jsem pro vás už připravila.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje orient: Recenze nicheparfému Boucheron La Collection Ambre D'Alexandrie.

Dokonalý nestárnoucí orient s vyváženým vanilkovým aroma: Kenzo Jungle L´Élephant

Absolutní stálice. Dvacet let již Kenzo Jungle L´Élephant provází moji maminku, kterou znáte jako Starou blogerku. Je to opět orientální vůně s podstatným podílem hřebíčku, vyváženou dávkou sladkosti vanilky, odvahou kardamonu. To celé do krusty pudrovosti balí heliotrop a odlehčuje gardénie s mandarinkou. Existují celkem tři vůně, které považujeme doma za mistrovská díla parfumérského umění této značky: Jungle, Kashaya (již se nevyrábí) a L´Eau par Kenzo (letní vůně s lotusem, leknínem a mátou). Ze všech je však tato nejvíce nadčasová, originální. Sedět vám začne už kolem třicítky, ale pravou vášeň si s ní užijete od čtyřicítky. Málokoho tady s touto téměř zapomenutou lahůdkou potkáte. Na jednu stranu je to dobře. Na tu druhou je to škoda. Jeden z králů parfémů. Recenzi od Staré blogerky už jste možná četli.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient: Recenze a příběh parfému Kenzo Jungle.

Je vanilka jed nebo elixír lásky: Mugler Aura

Další tip Staré blogerky. Jeden z novějších přírůstků do sbírky. Lehce lepivě sladkou vanilku v ní krotí zelné tóny s rebarborou a dřevitými akordy. Opět se jedná o orient. Později vyniká ylang-ylang. Amerwood a santal se drží při zemi. Vůně je to výrazná, originální, spíše na zimu a chladnější dny. Bude vás provázet celý den, patří k těm silnějším, které kolem vás rozprostřou zelenkavou auru tajemnosti, ať už se vrtnete kamkoli. Na tuto vůni maminka recenzi teprve chystá. Ale bude sladce pikantní a šťavnatá.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient: Mugler Aura Eau de parfum

Nadčasová růže v podání Boucheron: Rose D´Isparta

Růže, která je protkána do příběhů tureckých náhorních plošin. Růže, která je sbírána za svítání ještě orosená. Růže, která je dramatickou královnou mezi květinami. Růže v pravém smyslu orientální, kouřová a přitom moderní. Nestárnoucí a přitom dech beroucí. Taková je interpretace základní esence Rose D´Isparta. I tato vůně už prošla recenzí. A je božská.  Provází mě celý rok. Když potřebuji akcelerovat svou ženskost, vsázím na tuto vůni. Pokud snad máte pocit, že vás vaše dívčí a ženská múza nechaly na holičkách, vonné akordy tohoto parfému je přitáhnou zpět. Přitom díky ní nikdy nebudete bezbranná květinka, kterou stačí jen utrhnout. Je to orient okořeněný zázvorem, skořicí a šafránem, ovinutý dráždivou frézií (leč v oficiálním popisu není uvedena), santalovým dřevem a především hřejivou ambrou, která je jako horké odpoledne na trhu s kořením. V recenzi jsem prostě této krásce podlehla.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje orient: Recenze niche parfému Boucheron La Collection Rose D'Isparta.

Svěží a rebelský unisex okořeněný santalem a kardamonem: Boucheron Santal De Kandy

Tvrdý, nesmlouvavý a přeci svěží. Muž s šarmem, vyrýsovanou tváří. Žena nekonvenční, znuděná sladkostí obyčejného ženského parfémového světa. Dominance santalu a cedru s dosti výrazným přídavkem kardamonu. Nepatrné popichování violky a jasmínu. Hra. Převážně mužská, pokud jde o celoroční používání. Mohlo by se zdát. Omyl. Tato vůně nemá hranice. Je to dokonalý unisex. Nevím, jak to ta vůně dělá, ale vždycky, když mám pocit, že duchovně tápu, použiju ji. Santal má na moje smysly zvláštní účinky. jak už jsem psala v recenzi, je to takový duchovní rádce, se kterým se zajetých kolejí zbavuji snadno. Prostě přehodím výhybku, udělám něco nečekaného. Dodává mi odvahy. Ne hrubosti. Ale odvahy být nekonformní. A já za tento terapeutický efekt Santal De Kandy oslavuji jako jednu z mistrovských kreací Boucheron. Víc takových krásných vůní!

Recenze niche parfému Boucheron La Collection Santal de Kandy.

Instatní Hygge v kašmírovém svetru s vanilkovým drotem: Van Cleef & Arples Bois Doré

Zvučné jméno znáte spíše ze světa třpytivých drahokamů. Ano, správně si je spojujete s vyhlášenými šperkaři, kteří prosluli především tvorbou posetou diamanty. Nicméně parfémy, zejména niche linie Collection Extraordinaire, jsou také dílem mistrů. Mám oblíbených několik. Ale s mým srdcem nejvíc rezonuje právě ten s poetickým jménem, jež by se dalo překládat jako Zlatý les. Bois Doré je sytá pudrová vůně, v níž dominantní roli sehrávají tonkové boby, vanilka, mandle, minerály a dřevité tóny. Je to jeden z nejněžnějších a nejsilnějších parfémů zároveň. Jestli existuje vůně, s níž si spojuji kašmírové svetry, zimu plnou lásky, hřejivosti a hladivých doteků slov, gest, polibků, bude jí právě Bois Doré. Je to příjemnost vyvěrající z hloubi srdce, je to měkkost kašmírové šály, je to krb, v němž pomalu plápolá dubový špalíček. Je to zvuk rolniček. Je to stará gramofonová deska s hity osmdesátých let. Recenzi vám brzy sepíšu. Tahle krásná kompozice si totiž zaslouží ještě mnohem víc superlativů. Skutečná niche. Skutečně výjimečná.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient: Van Cleef & Arples Bois Doré - recenze parfému

Párty v tropické Havaně: Novellista Vanilla Club

Novellista své vonné kreace vytváří podle příběhů slavných literátů. Do každé vonné knihy, která se skládá z mnoha kapitol (rozumějte vonných složek), vtiskne dílo a život jednoho ze vzácných autorů. Vanilla Club oslavuje krásy kubánské Havany zpodobněné v Románech Miguela de Carrióna, který Kubě věnoval svoje srdce. Je to vůně unisexová. Uhlazená, roztančená, živoucí, potemnělá, veselá i hluboká, nostalgická. Vanilka se rozprostírá v celé kreaci až nekonečně. Je jemně nasládlá, kouřová, dobarvená hřebíčkem a sladce tabákovým aroma, které chvílemi společně se sušeným ovocem evokuje až černé třešně. Benzoin, labdanum a med v základu ji činí svéráznou a tajemnou. Trochu jako pohled muže, který vše sleduje zpovzdálí. Je tím, kdo tančí v klubu? Ne, je tím, který tanec v klubu vnímá a vrývá si ho do duše. Je tím, kdo obdivuje památky? Ne, on vnímá ty, kteří je obdivují. Je ten, kdo rozpozná smutek a zašlou slávu? Ano. Je ale i tím, kdo všechny ty pocity, které se ve vůni nachází, dokáže roztančit v člověku, dokud se smíchy nepopadá z břicho nebo dokud mu do očí nevyhrknou slzy. Tuto vůni si jako milovníci vanilky nenechte ujít. Příběh Miguela de Carrión je jedinečný. Jeho intepretace domem Novellista zrovna tak.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient: Novellista Vanilla Club

Noblesa podle Trussardi: Passeggiata In Galleria Vittorio Emanuele II

Dokonalá oříšková vůně. Po pravdě, to jediné se k ní dá napsat. To jediné vše vystihuje. Značka Trussardi konečně na trh uvedla vůni, kterou chci vyzkoušet. Na kterou se třesu. O níž sním a kterou, jak doufám, uvidím pod stromečkem. Když ne letos, tak za rok. Nikdy jsem v parfému necítila tak božskou interpretaci lískových oříšků, pomalu napražených, vanilkového chai latté a tuberózy. Víc  nemám co dodat. Jestli hledáte něco na pomezí kávy, koření, skořice, koksu, květin, cedru a vanilky… Právě jste to našli.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient: Trussardi Le Vie Di Milano

Francouzský šarm okořeněný vanilkou Huygens: Goldmund

Pro mne novinka. Orientální vůně, která mi v ledasčem připomíná moji milovanou Lolita Lempicka L. Vím, že někomu, zejména pak znalci niche segmentu může toto přirovnání připadat až sprosté. Omlouvám se. Ale s Lolitou jsem vyrůstala v mladou ženu. Lolita je má ikona. Ikona, po níž se mi stýská. Ikona, za niž hledám stále náhradu. Kompozice je ovládaná složkami základu a značně vystupuje skořice a ylang-ylang. Pomeranč v hlavě vše osvěžuje. Huygens  Goldmund je ale více balzamická, zemitější, pudrovější. Je možná méně jiskrná, vyspělejší. A přesto dokonalá. Hlavní linie příběhu ale stále kmitá mezi skořicí, pomerančem a vanilkou. Ostatní složky vůni lehce uzemňují, snaží se ji dotáhnout o několik mil dál, než kam mířila původní Lolita Lempicka L.

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient: Huygens Goldmund

Čokoládové sny s Montal Paris Chocolat Greedy

Asi nikoho nepřekvapí, že jsem milovník také ctěných Montalek. Jejich vanilkové interpretace jsou někdy trouchu kýčovité. A proto jsem vybrala jednu, která na vás může působit dvojím způsobem. Buď vás ušetří mlsání, nebo vás k němu naopak bude ponoukat. Pierre Montale vytvořil parfém, který vás přenese do cukrárny, kde pečou ty nejúchvatnější sušenky s kousky vynikající hořké čokolády, kde nešetří vanilkou a kde se tato dobrota podává s šálkem božsky napražené kávy. Žádné latté, ale presso, silné, se sametovou pěnou. Vévodí jí čtyři z šesti složek – kakao, vanilka, káva a tonkové boby. Sílu má za  deset, jedno stříknutí vydrží celý den. Já už mám Montal Paris Chocolate Greedy ve sbírce roky. Je to hotový lék na stres. Ale varuji vás, zacházejte s ní opatrně. Jako je ve světě kulinární ctěn lanýž spíše v menších dávkách, i tato vůně si zaslouží podobný přístup. A nebojte, letos v zimě na ni vyjde recenze. Zaslouží si to.

Montal Paris Chocolate Greedy recenze, Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient.

Rozverná vanilka s polibky broskví: Jimmy Choo I want Choo

Recenzovala jsem ji na jaře letošního roku. A ohromila mne. Jimmy Choo je značkou, kterou si ráda dopřeji vždy. Ale touto kompozicí se parfuméři domu Jimmy Choo překonali. Vanilka, karamel, broskev, provokativní červená lilie (tygří lilie). Tato vůně je něco jako instantní lákadlo na muže. Neznám jediného, kterého by nezaujala. Fascinující je, že hloubka aroma se na kůži mění s počasím. V zimě bych ji přirovnala k tajemné party divě. Na jaře je rozverná sólistka, děvče, co se baví, ale je to děvče, mladá žena, charakterizovaná určitou něhou. A v létě? V létě je to romantička na pikniku, kterým probublává vynikající šampaňské. Je to západ slunce, pozdní letní odpoledne a večer, kdy se nebe barví do červánků a světlo je hebké. Ve vzduchu voní láska a kapitán, který tuto mladou ženu, okouzlující a žijící svou vlastní lehkost bytí, je gentleman. Je hrdina z románů pro ženy, je to mix pana Greye a všech těch správňáků, o kterých mluvíme jako o princích pro dospělé snící ženy. Pamatujete třeba na filmy podle předlohy Rosamunde Pilcherové?

Tip na parfémové dárky pro ženy i muže - vůně, kde prim hraje vanilka a orient.

Napište mi prosím, ať už sem nebo na Instagram, zda vás některá z vůní zaujala. Kdo z vás je také příznivcem vanilky? Kdybyste chtěli poradit, jsem tu pro Vás!

Užívejte si adventní čas!

You may also like

Leave a Comment