Krásný den, milí čtenáři,
jako první dovolenkovou zastávku, o které vám chci napsat, jsem vybrala malebné Čejkovice. Pojďme se společně pomořit do vinařské tradice a do vůně bylinek. Tato obec na Hodonínsku vám má rozhodně co nabídnout.
Vyhlídka Na výsluní a zahrada sv. Hildegardy
Vždy, když se vydáme do Čejkovic, jeden náš cíl je jistý. Sonnentor s jeho překrásnými výhledy a voňavými zahradami, nad nimiž se doslova vznáší pohoda. Tentokrát jsme přijeli už kolem deváté. A vřele vám doporučuji to samé, o prázdninách tu bývá rychle plno. Parkovat je možné přímo v areálu, takže je to místečko přátelské i k těm, kdo si hrdě vykračují s kočárky či kupou ratolestí. Ale stylovější je, nechystáte-li se na velké nákupy, dorazit sem na kole.
Když si to namíříte pěkně k vyhlídce Na Výsluní, která se nachází na střeše budovy Sonnentor, minete příjemné posezení, malebné bylinkové zahrádky, kde se to hemží růžemi, třapatkami, kostivalem, šalvějí i dalšími užitečnými bylinkami. Pak dorazíte ke vchodu, vystoupáte si několik pater, přitom vás bude povzbuzovat parta farmářů, od nichž Sonnentor vykupuje suroviny. Jakmile překročíte poslední schod, rozevře se před vámi půvabný horizont. Čejkovice jako na dlani. Zdejší vinice působící jako romantická exotika, pro Pražáka je to prostě jako propadnout se do jiného světa. Z vyhlídky také nepřehlédnete, že se vedle staví pro Sonnentor nový budova. Už se těším, až bude hotová. Se vším všudy by to mělo být v roce 2024, ale už letos v říjnu by měla zahájit provoz.
Kam pro to nejlahodnější koření
Netajím se tím, že do Sonnentoru s chutí každý rok mířím za jedním – tou nejvoňavější vanilkou. A pak samozřejmě za galgánem, zapomenutou asijskou ingrediencí našich babiček, která perfektně podtrhne každý pokrm s omáčkou a masem. Ale skvěle sedí i asijské kuchyni. Ale mám tu i své další favority. Jestli milujete grilování a někdy vás přeci jen při míchání vlastních marinovacích a kořenících směsí opustí kulinární múza, Sonnentor vás zachrání například s Rub Me Tender, Steak That, Fish & Chicks. Doporučit můžu také zvěřinové koření císaře Františka. Když byste sháněli zajímavé jednodruhové, pak růžový pepř má tu nezajímavější ovocnou vůni, miluji sušené lístky koriandru, koriandrové semeno, černuchu nebo černou hořčici.
Prodejna sama o sobě je zážitkem, je doslova plná příběhů, krásy, zručnosti, hezkých emocí a opravdovosti. Výzdoba upomíná na podmanivost a poctivost květů a natí, nad uměním pěstitelů. Procházet se tu je jako být Alenkou v říši divů, ale jen v té nejhezčí. Brouzdáte si mezi regálky, jež jsou plné kouzel z máty, citronové trávy, verbeny, měsíčku, chrpy, a dalších magických přísad matky přírody. Pár jsem Vám vybrala jako své oblíbence. Jednodruhové čaje z kontryhele, měsíčku nebo růžových poupat. Protože poslední dobou ráda peču, domů se mnou odjel i jedlý esenciální olej z citrusů. A nakonec nemohu nechat ani naši aromalampu bez zásob éterického oleje z citronové trávy a levandule. Zaujaly mne však i novinky, třeba Ledový džbánek s pomerančem a bazalkou nebo jahodou a zázvorem.
Nejlepší zmrzlina tohoto roku
Když do Sonnentoru vyrazíte, můžete si být jisti, že tu dobroty nejen nakoupíte, ale také ochutnáte. Hostit vás bude Čajový salon s kavárnou Čas na čaj. Ochutnat můžete jakýkoli čaj z nabídky, meze se chuti nekladou. A právě čajem se můžete obsloužit sami. Ale já bych vám doporučila nyní v letních měsících je esspreso tonic s kapkou kouzelné bylinné esence. Neprozradím vám, která to je, ale zkuste si tipnout mezi mátou, meduňkou, levandulí, mateřídouškou, pelargonií a měsíčkem.
A pokud bych vás měla pozvat na něco k snědku, tak to nebude ani dortík, ani pralinka, ani zákusek. Bude to zmrzlina. A to ta maková. Lepší makovou jsem nejedla. Vlastně je dost možné, že jsem za celý svůj život nejedla lepší zmrzlinu. Okouzlující, vyvážená. Laská pohárky nejen chutí lahodného máku, ale též povidly. Nač v létě koláč, když můžete mít takové gelato! A hned druhá v pořadí je pistácie, ačkoli ta má silnou konkurenci i u nás v hlavním městě. A ještě jedno upozornění, až si budete poroučet kopečky, pamatujte na to, že jsou to spíš kopce. Nebyla jsem ty dva schopná dojíst. Dejte si jeden a třeba další se svou společností na půl. Bude to delikátně mňamózní zážitek!
Templářské sklepy a 670 metrů historie vína
V Templářských sklepích je krásně. Stabilní teplota kolem 13 °C je předurčena pro ochlazení po všech túrách a horkých chvilkách na přímém slunci. Jak je tu hezky! Doporučuji všem vyrazit na prohlídku. Průvodce vás provede 670 metry chodeb. Trvat vám to bude asi 30 minut. Pokud ale hodláte obohatit svůj pobyt zde i degustací, tak si rezervujte hodinu a dalších 30 minut na to, abyste se po lahodném vinném moku dokázali adaptovat na letní horko. Když to neuděláte, alkohol vás sám zastaví a donutí si sednout a ideálně něco zakousnout, třeba v restauraci hned pod areálem Templářských sklepů.
Samotná sklepení s archivy jsou magická, tajemná a příjemná. O historii se toho při prohlídce dozvíte opravdu mnoho. O výrobě vína již trochu méně, ale stále jsou to fakta s hlediska dějin vína na našem území zajímavá. Já prozradím jen to, že v tomto sklepě zrají v dubových a barikových sudech pouze vína červená, například Merlot. Bíla a růžová jsou uskladněna v jiné budově a leží v ocelových tancích. Dřevěné sudy jsou ale krásné. Vyřezávání těch výročních (vždy rok končící 6) vypadají jako z pohádek nebo historických výpravných filmů. Impregnují se lněným olejem a natírají barvou – červenou proto, aby bylo jasné, že v nich dozrává červené vínko.
Když se zadaří
A teď jedna veselá příhoda! Jsem člověk, který často v soutěžích nevyhrává. Někdy si říkám škoda, ale zase štěstí v lásce je důležitější! Když si jdete koupit lístky na exkurzi, dostanete kartičku. Tu vyplníte a z těch se následně na konci prohlídky losuje výherce, v našem případě růžového šumivého vína vzniklého přirozeným procesem kvašení, tedy bez uměle vháněného oxidu uhličitého. A představte si, vylosovali mě! Muž na mě byl patřičně hrdý, dmul se pýchou a dokonce jeden manželský pár z Písecka, který byl na prohlídce také, nás zvěčnil. Lahvinka čeká ve sklepě a snad se v létě najde příležitost, proč ji bouchnout.
Po exkurzi jsme se pořádně podívali do podnikové prodejny. Je vkusná, zakoupené můžete ihned okoštovat na terase. Ale po pravdě, když jsem otevřela Sauvignon z roku 2020, byla jsem trochu zklamaná. Byl hodně plochý, nevýrazný. Na to nejsem zvyklá. Sauvignon bývá lehoučký, voňavý, mírně bývá cítit po citrusech, rybízu (hlavně listech toho černého), meruňkách či broskvích a eventuálně rozkvetlém jeteli nebo kopřivách. Někdy v něm rezonuje třeba kiwi nebo gaia meloun. A tento? Ten byl jako přiškrcený, a to i když byl vychlazený na správnou teplotu. Snad nám Merlot zachutná více. Proto doporučuji, klidně si v prodejně nechte poradit zkušenějšími. My to neudělali a teď je nám to trošku líto.
Ještě bych mohla zmínit, abyste navštívili zdejší zámek. Můžete se na něm eventuálně ubytovat, ale chce to rezervaci dostatečně předem. Konají se tu občas koncerty a různé kulturní akce. Protože se letos opravoval, podívat jsme se nebyli. Příště rádi půjdeme.
A z výletu za krásami Čejkovic je to pro tentokrát vše! Napište mi, jak se vám tipy líbily!
Budu se těšit zase příště!