Krásný den, milí čtenáři,
je to tak, advent klepe na dveře. U nás doma platí, že jakmile se dostaneme k prvnímu adventnímu víkendu, touha po mlsání rapidně stoupá. Asi to také znáte. Proto jsem vytvořila rychlý recept na perník, který doslova chuťovým pohárkům otevře kouzlo Vánoc.
Doufám, že jste si schovali nějakou dýni z podzimu, protože do tohoto perníkového vánočního receptu se vám bude moc dobře hodit. Díky ní je těsto krásně vláčné a snížíte tím také spotřebu mouky, cukru a zlepšíte celkovou nutriční hodnotu pečiva. A teď už samotný recept!
Ingredience
280 g dýňového pyré z hokaido
60 g mandlové mouky
120 g mouky Schär Universal
60 g pohankové mouky
30 g teffové mouky
20 g jablečné vlákniny
120 g třtinového cukru nebo 80 g xylitolu a dvě vrchovaté lžíce tekutého medu
1 polévková lžíce kakaa
1 sáček prášku na pečení do perníku (bez lepku a přímo na perník nabízí např. Amylon)
1 čajová lžička jedlé sody
120 ml mléka
1 velké vejce nebo 2 malá
80 ml slunečnicového oleje
2-3 polévkové lžíce perníkového koření (my máme rádi to od Dr. Oetker)
na špičku nože pomerančové kůry
3 polévkové lžíce rumu do těsta
3 polévkové lžíce lžíce rumu do povidel
1 vrchovatá polévková lžíce povidel do těsta
2 vrchovaté polévkové lžíce na naplnění
120 g marcipánu na naplnění
sádlo nebo olej na vymazání formy
pohanková krupice nebo polohrubá rýžová mouka na vysypání
Postup
Příprava dýňového pyré
Dýny omyjeme, odřízneme stopku a spodek. Podélně rozkrojíme na půl. Vydlabeme "špagetovou hmotu" se semeny. Položíme na plech vyložený pečicím papírem rozkrojenou stranou dolů. Nemastíme. Vložíme na 30-35 minut do trouby vyhřáté na 180 °C. Poté necháme dýni v troubě ještě 8-10 minut dojít. Necháme mírně zchladnout. Mělo by být vidět, že se slupka od dužiny odlupuje. Poté stačí za slupku vzít a dužinu v podstatě vyklepat. Pokud to nepůjde, dlabeme lžicí. Dužinu vložíme do mísy a tyčovým mixérem rozmělníme na hladké pyré.
Perníkové těsto
Všechny sypké suroviny smícháme v míse. Jde zejména o to, aby se mouka propojila se sodou a práškem na pečení. Poté přidáme mléko, olej, vejce, dýňové pyré a propracujeme v těsto, které by mělo mít konzistenci asi jako na bábovku. Přidáme strouhanou kůru z pomeranče a povidla. Opět robotem zapracujeme. Těsto by mělo být hladké a voňavé. Vlijeme ho do vymazané a vysypané formy na chlebíček. Zatřeseme jí, aby si těsto sedlo a uhladíme. Vložíme do vyhřáté trouby na 175 °C a pečeme asi 45 minut. Během pečení zkusíme špejlí, zda je těsto už hotové. Po upečení vyjmeme a necháme zchladnout.
Náplň
V misce si rozděláme povidla s rumem a spojíme do hladké hmoty. Na vále pomoučeném mandlovou moukou nebo moučkovým cukrem rozválíme plát marcipánu, aby odpovídal velikosti našeho chlebíčku. Chlebíček rozřízneme na půl, kdo chce víc, může rozříznout i na třetiny nebo na čtvrtiny. Každou vrstvu naplníme nejprve povidly s rumem a na ni pak přijde marcipánový plát. Po naplnění necháme cca 3 hodiny zatuhnout, rum se hezky vstřebá do těsta.
Servírování
Bezlepkový vánoční perník plněný marcipánem a povidly můžeme před servírováním pocukrovat a odzdobit například ořechy, mandlemi, tvary z marcipánu. Sluší mu ale také bílá čokoláda, kterou je lépe ho zdobit, až když začíná tuhnout. Podaří se vám tak na perníku udělat horské zasněžené výběžky.
Servírujeme jako dopolední nebo odpolední mňamku ke kávě nebo čaji.
Když použijeme med a xylitol
Xylitol můžeme rovnou smíchat s dalšími sypkými surovinami hned na začátku. Med přidáváme až když jsou do těsta zapracované i vlhké a tekuté ingredience.
Pro alergiky, kterým nesvědčí laktóza
Možnost je buď mléko bez laktózy, nebo mírně zvýšit množství oleje a mléko nahradit mandlovým nápojem.
Přeji vám krásný vstup do adventních dní a dobrou chuť!