Krásný den, milí čtenáři,
ráda bych se s vámi podělila o recept, který byl tak trochu dílem náhody. Znáte to. To vás takhle jednou honí mlsná, ale na čokoládu to není, sušenky nemůžete kvůli alergii na pšenici. Prostě to chce něco doma udělaného s láskou. Jenže víte, že vás vážně tlačí čas. Takže co s tím teď? Vzpomněla jsem si, že ve sklepě mám ještě stále pár sklenic luxusního meruňkového džemu. V lednici na mě koukal řecký jogurt. Ve špíži mouka z pohanky. No jo, ale to droždí mi chybělo a ošidit práškem do pečiva jsem to nechtěla. Navíc obě tyto ingredience u mě vyvolávají pálení žáhy, což není zrovna daň, kterou bych za sladké hříchy chtěla platit. A pak jsem si vzpomněla na vynikající vlastnosti vajec Moravia od českého producenta OVUS…
Ingredience
1+1/2 hrníčku prosáté pohankové mouky
1 balení vanilkového cukru
1 hrníček mléka
3 vejce Moravia
špetka růžové himalájské soli
lžíce rostlinného oleje (já použila řepkový)
řecký jogurt
meruňkový džem
opražené mandlové lupínky
Postup
Mouku prosejeme přes síto do hluboké misky. Přidáme sůl a cukr. Kdo nemá rád cukr a chce eliminovat kalorie, ať použije březový xylitol a přidá špetku vanilkového prášku.
Vejce musíme včas vyndat z lednice, aby se ohřála zhruba na pokojovou teplotu. Oddělíme žloutky od bílků. Do zvláštní mísy k bílkům přidáme špetku soli. A začneme šlehat. Můžeme využít klasický ruční hnětač, ale já jsem díky zabydlování nové domácnosti objevila úžasného kuchyňského pomocníka od Braun. S jeho nadupaným výkonem činícím 1000 W a bohatým příslušenstvím včetně šlehací metly sníh pevný jako od prababičky (byla cukrářka) během pěti minut. Ale musím zásluhy připsat i vejcím Moravia. Vyšlehat s nimi nadýchanou a pevnou hmotu je mnohem snazší. Navíc mám dojem, že sněhu je poněkud více než tomu bývá u běžných čerstvých vajec. V OVUS prostě vědí, že naši prarodiče měli dobré důvody slípku Moravia chovat na svých dvorcích...
Do mísy s moukou přilijeme mléko, olej a žloutky, utřeme hladké těsto. Pomalu a něžně začneme do hmoty zapracovávat bílkový sníh. Jakmile se dokonale spojí, máme ten správný základ na nadýchané lívance.
Rozpálíme olej na pánvi a z hmoty začneme dělat placky s průměrem asi 8-10 cm. Pokud máte lívanečník, využijte ho. Alespoň bude výsledek úhlednější než u mě. Po obou stranách smažíme asi 2 minuty. Poté přendáme na tác vyložený ubrousky, aby odsály zbytečnou mastnotu.
Servírujeme s oblíbenými přísadami - já miluji domácí džemy z nakyslého ovoce, směs cukru a skořice nebo tvaroh s rozinkami, citronem a kapkou rumu.
Doufám, že vás bude recept bavit a utišíte s ním dotírající chutě na sladké!
Poznámky a tipy
Moravia je staré české plemeno, po němž jsou vajíčka pojmenovaná. Patří k těm tradičním, které jsem i já vídala na venkovských dvorcích. Je to krásná slepice, má černé peří prokvetlé ohnivými pírky. Snáší velká vejce, která jsou znamenitá ve všech formách úpravy. Nejvíc si jich ale cení cukráři a všichni ti, kteří touží po nejnadýchanějším bílkovém sněhu. Skladba bílkovin a dalších látek v bílku způsobuje, sníh se vypracuje rychleji a je pevnější. Já mám vajíčka Moravia moc ráda. Nejsou ale vhodná jen pro cukrařinu. Takové jarní slané rolády s bylinkami nebo kopřivami s nimi připravíte stejně hravě.
Mějte se krásně a určitě mi dejte vědět, jak se vám lívance povedly. 😉