Pěkné úterní odpoledne milí čtenáři,
věřím, že jste si prodloužený víkend užili a hlavně jste nabrali síly na další období. My s rodinou jsme se vypravili na malý výlet. Zlákaly nás Chřestové slavnosti v Hostíně u Vojkovic, o kterých vám také brzy napíši. Jako vždy jsme kromě pěkné atmosféry a hladu po informacích o českém chřestu podlehli tak trochu nákupní horečce. Český chřest, zvláště z této lokality na Mělnicku, dosahuje naprosto špičkové kvality a chuťových vlastností. Mimo to je pro mne také tato prastará rostlina symbolem zdraví, vitality a štíhlé linie. O tom si ale také připravím povídání na někdy příště.
Ingredience
16 stonků zeleného chřestu
8 menších brambor
3 středně velká vejce (velikost M)
250 ml smetany ke šlehání s 33 % tuku
1-2 lžíce olivového oleje
2 hrsti kukuřičné strouhanky
sůl
mletý pepř
mletý muškátový oříšek
podle chuti tvrdý či polotvrdý sýr (Gran Padano, vyzrálá gouda, cheddar či eidam)
trocha lásky
Postup
Nejprve si připravíme brambory. Vybrat si přitom můžeme ze dvou způsobů. U prvního, kterému obvykle dávám přednost, jde jen o to brambory omýt, očistit a nechat je v hrnci uvařit. Nemusí se loupat a celý pokrm bude rychleji zapečený. Také je možné využít například vařené brambory z předešlého dne a zužitkovat tak to, co domácnost nabízí. Nebo se můžeme zvolit druhý způsob, kdy je pouze omyjeme, očistíme, oloupeme a nakrájíme na 1 cm tenké plátky.
Poté zpracujeme zelený chřest. Vybíráme pokud možno čerstvý. Omyjeme jej, očistíme, je-li třeba. Zelený chřest se nemusí loupat, bohatě stačí odkrojit oschlé konce stonků. Poté si přichystáme hrnec s vroucí vodou a také mísu nebo dřez s vodou úplně ledovou. Stonky nejprve na několik málo minut (postačí 3) vložíme do vroucí vody. A poté je vyndáme a přemístíme do vody studené na 3-5 minut. Ingredience změkne, bude mít na omak maličko gumové vlastnosti a navíc se tímto postupem zvýrazní krásná sytě zelená barvička.
Než se chřest zchladí, je to ideální příležitost vymazat zapékací mísu či pekáček olivovým olejem a vysypat jej strouhankou. Chřest vyjmeme z vody, necháme jej okapat, k čemuž doma využívám tácek a čistou suchou utěrku, která výborně absorbuje přebytečnou vodu.
Do zapékací nádoby klademe do řady na střídačku chřest a brambory. Osolíme, opepříme a dochutíme několika špetkami strouhaného muškátového oříšku. Zalijeme smetanou s rozšlehanými vejci a poklademe kostičkami nebo třásněmi z tvrdého či polotvrdého sýra. Lze použít jak Gran Padano, Parmezán, tak goudu, cheddar či eidam. Záleží na preferenci strávníků a také tom, co nabídne lednička.
Pekáček vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a zapékáme přibližně půl hodiny, dokud povrch pokrmu nezezlátne.
Servírovat můžeme takto zapečený chřest například s listovým salátem s jarními bylinkami jako je popenec či česnáček, a kvítky, zvlášť se hodí macešky, zálivkou z olivového oleje a jablečného octa. A pokud máme doma masožrouty jako v mém případě, hodí se grilované krůtí prsíčko jen dochucené solí a pepřem.
Všichni jsme si na tomto receptu moc pochutnali a do večera byl pekáček pryč. Na rozdíl od tradičních verzí s bešamelem je tento lehčí a lépe stravitelná, vhodná i pro všechny ty, kteří trpí celiakií nebo intolerancí na lepek, pšenici.
Máte rádi chřest? Jaké pokrmy z něj vám chutnají nejvíce? Které byste v budoucnu rádi zkusili?
Nechte si chutnat a užívejte si krásné májové dny!