Home Beauty Super Siberica od Natura Siberica | Recenze

Super Siberica od Natura Siberica | Recenze

Opravdu zastaví padání vlasů?

by katerina
Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Krásný den, milí čtenáři,

po více než šestiměsíčním testování vám představím jednu z novějších řad vlasové péče od značky Natura Siberica. Šampon, kondicionér, maska a peeling Super Siberica by měly sedět každému typu vlasů, ale především by měly zmírnit jejich vypadávání. Dokáží to?

Design Super Siberica: Nic převratného až…

Natura Siberica už dlouhá léta své šampony a kondicionéry balí do obalů téhož základního designu. Mění se barvy butelek a etikety. Objem lahviček z odolného poctivého plastu činí 400 ml. Vršky jsou vyklápěcí, nikde nic nešroubujete. Cvak. Otevřeno. Svak. Zavřeno. Lahvičky se i přes svůj objem dobře drží a jsou stabilní. Etikety jsou hezky vyvedené, hravé, odráží přítomnost klíčových složek, v tomto například klanoprašku neboli Limonnik nanai, listy žen-šenu. Někde jsem  se ale dočetla, že Limonnik může být i meduňka. To v tomto případě není. Stačí se zaměřit na latinské názvy extraktů.

Co je ovšem u značky relativně výjimečným? Využití zúžených aplikátorů u chemického peelingu hlavy a vlasové masky, která se rovněž nanáší předně na pokožku. Jsou uzavřené v tubách o objemu 100 ml. Zúžený aplikátor odvádí svou práci. Přípravky lze nanášet precizně až ke kořínkům. Nikde nic neukápne, nic se neztratí. A to je gól! Velice jednoduché a efektivní řešení.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Jak je na tom řada s cenovkou? Šampón i kondicionér koupíte za pěknou cenu 179 Kč. Speciální péči v podobě vlasové masky a vlasového peelingu za 199 Kč.

Složení: A co je na té klanoprašce vlastně výjimečného?

Za prvé se jí říká nanajská proto, že roste v dané oblasti, pořád se ale jedná o klanoprašku čínskou, opěvované superovoce, které má pět chutí a harmonizuje celý organismus. Hovoří se o ní s úctou, patří mezi adaptogeny, má výrazný stimulační účinek na tělo a tkáně. Pomáhá prokrvovat, obsahuje nezanedbatelné množství vitamínu C a E. Najdeme v ní také organické kyseliny, jako tu jablečnou, vinnou, citronovou. Plody, z nichž se extrakty získávají nejčastěji, jsou bohaté na minerály včetně zinku, mědi (obvykle součást pigmentů, roli hraje ve zdraví kůže a pomáhá zpomalit šedivění), manganu, draslíku, křemíku, fosforu, síry a dalších. Flavonoidy jsou rovněž důležitou součástí klanoprašky. Jedná se tedy o „nadupané“ ovoce. A výzkumy ukazují (mrkněte podle klíčových slov na Researchnet), že má klanopraška regenerační a revitalizační potenciál, tlumí podráždění a harmonizuje ochrannou funkci kůže.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Ženšen pravý asi nemusím dlouho představovat. Jeho nejsilnějším účinkem, významným při vypadávání vlasů, je silné prokrvení pokožky hlavy. Čím více jsou jemné kapiláry při povrchu pokožky prokrvené, tím více jsou skrze kůži absorbovány nejen živiny zvnějšku (pamatujte, kůže není nepropustná bariéra), ale zároveň se transportuje více živin ke kořínkům vlasů. Limonnik zvyšuje aktivitu buněk, stimuluje jejich dělení a obnovu. Je to také jeden z elixírů mládí, ale jeho účinek není tak jednoznačný. Dalo by se slovy odborníků na čínskou medicínu, byť ve zjednodušené formě říci, že povzbuzuje proudění vrozené životní síly, ale zaplatíte za to cenu vysokou. Každý z nás má určité množství tohoto oživujícího principu a přílišným užíváním stimulačních látek si ji vypotřebujete až příliš rychle. Stimulační efekt tohoto adaptogenu vám může dát pěkně zabrat. Při vnitřním užívání.  Ovšem ne v kosmetice.

A co dál řada Super Siberica obsahuje?

Nebudu vás víc zatěžovat teorií, v bodech si vyjmenujeme hlavní složky: eleuterokok (ženšen sibiře, mírnější účinky než ženšen pravý panax ginseng), rhododendron adamsii, kopřiva dvoudomá, lopuch větší, zázvor lékařský, modřín sibiřský. Většinu ze složek lze považovat za adaptogeny. A opravdu, mají ve svých rostlinných pletivech výjimečnou zásobárnu látek, které o pokožku pečují.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Mimo to ale řada Super Siberica obsahuje také biotin neboli vitamín B7, kterému se též říká vitamín krásy, kyselinu listovou (dělení buněk, opravy kůže na úrovni DNA), niacin (zvlhčovač), vitamín B12, B5, B6, B2, B1. To je značná část spektra vitamínů skupiny B. Řada studií doložila, že mají v určité míře blahodárný vliv na zdraví kožní, nehtové a vlasové tkáně.  Kosmetika obsahuje také polypeptidy získané biotechnologicky z kvasinek, což je v kosmetickém světě velmi populární způsob získávání biologicky aktivních ingrediencí.

Tenzidy, peelingové složky, základ kondicionéru a masky

I  tomu se musíme věnovat. Mycí tenzidy se řadí mezi ty šetrné: Sodium Coco-Sulfate, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine. Základem peelingu Super Siberica je kyselina glykolová. Výborně odstraňuje odumřelé buňky a tukové složky. Často se stává, že vlasy vypadávají proto, že kořínky jsou zahlceny produkcí mazu. Pokožka se špatně okysličuje, kořínek špatně zužitkovává živiny. Zároveň v peelingu figuruje niacin hned za AHA kyselinou, a to na pátém místě. Pomáhá pokožku hydratovat a odstraňuje nedokonalosti, které rovněž mohou přispívat k vyššímu úbytku ve kštici.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Kondicionér obsahuje, pro nás přírodní živly bohužel, dva silikony:

  • Bis-Cetearyl Amodimethicone – patří sice mezi látky přijatelné, je polorozpustný ve vodě, vlasy činí na pohled lesklými, ale po čase může naopak vlákna oslabovat. Vlasy vypadají unaveně.
  • Cyclopentasiloxane – mám raději ještě méně, má velké molekuly, do pokožky neproniká, na vlasech i kůži vytváří ochranný film, přispívá k lepšímu rozčesávání vlasů a dodává jim pružnost. Při delším užívání ale může vlasy zatěžovat.

Ovšem maska Super Siberica dává naději na krásné vlasy a spokojenou pokožku hlavy mnohem více. Bez silikonů, ale s vydatnou porcí kosového a ricinového oleje. Oba jsou v ajurvédské tradici považovány za výrazně vlasům prospívající činidla. Ricinový olej je po staletí součástí kúr, které pomáhají s dorůstáním vlasů i řas.  A dále v ní najdeme ještě tyto speciality:

  • zklidňující extrakt z třezalky tečkované
  • olej z kartánu etiopského – pěstí vrchní vrstvu kůže

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Konzistence a textury se Natura Siberica povedly

Když se přípravky příjemně nanáší a dobře se s nimi pracuje, je to pro každý kosmetický koncern velká výhra. Proč? Používám je pak ráda. A většina lidí to má stejně. Natura Siberica si s řadou Super Siberica vyhrála. Senzorická zkušenost je víc než dobrá. Všechny produkty mají narůžovělou barvu, šampon a peeling čirou, kondicionér mléčnou a maska krémovou.

Šampon a kondicionér

Šampon je tekutější, ale vše v toleranci. Dobře se nanáší. V první dávce (1 kávová lžička) na mé mastnější pokožce hlavy příliš nepění, zato výborně vymývá stavební prach, nečistoty a samozřejmě i mastnotu, na níž je všechen ten nepořádek zachycen. V druhé už bohatě pění, stačí ho sotva půl kávové lžičky. Nicméně sám o sobě je někdy až agresivní. Když jsem kondicionér nanášela jen do délek, cítila jsem, že šampon mojí pokožku trochu vysušoval. A proto jsem změnila strategii.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Kondicionér má texturu hustší, výborně se přenáší na vlasy. Upřímně, klanopraška, ženšen ani další adptogeny s vámi nic nezmohou, když je neaplikujete na pokožku. Proto sem se tedy rozhodla kondicionér nanášet nejen do délek, ale pěkně od kořínků ke konečkům. A podle mě jsem dělala dobře. Právě proto pokožka pak nebyla podrážděná.

Maska a peeling

Masku i peeling jsem používala jednou týdně, separovaně. Vlasy si myji dvakrát až třikrát za týden. A střídala jsem to: peeling-maska-peeling-maska. Oba přípravky se aplikují na pokožku hlavy, což jde díky designu dobře. Peeling vypadá jako gel, hezky se ve vlasech drží, nestéká. Maska je na tom ještě lépe. Oba produkty je třeba do pokožky láskyplně vmasírovat a nechat je 10-15 minut dělat svou práci. Leč, přiznávám, u masky jsem nechávala i dvacet minut, bylo to příjemné. Peeling i maska se aplikují, pozor, před vlastním mytím vlasů! A já říkám ano, tento systém mi připadá šikovný. A pohodlný. Někdo by třeba nesouhlasil, že vlasy by to chtělo nejdřív odmastit a pak až maskovat… Jenže to mi většinou vlasy spíš zatěžuje, ať vymývám, jak vymývám.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Schéma: Maska/peeling – šampon- šampon – kondicionér. Uvítala bych k tomu nějakou péči pro objem vlasů, sprej s hedvábnými aminokyselinami nebo bambusovými vlákny, trošku ty vlasy zrekonstruovat. Mám je totiž docela jemné. A pak sérum pro hydrataci konečků. Proč? Mrkněte do další kapitoly článku.

Účinky vlasové řady Super Siberica a moje dojmy

Tady budu rychlá, asi nestojíte o dlouhé vypisování. Začnu trochu negativně. Doufám, že Natura Siberica odpustí. Není to myšleno ve zlém, ale právě, jak jsem výše naťukla, zamyslet se nad doplněním této příjemné pečující řady. Šampon nemá vysušující účinek jen na pokožku hlavy. Ale bohužel i na konečky. Vlasy mám jinak zdravé, kadeřníci jsou s nimi spokojení a je jim líto je stříhat. Nicméně jak já, tak oni si všimli, že posledních osmnáct centimetrů, konečky, jsou znatelně sušší a potřebují více hydratace. Od jara to je rozdíl. Proto jsem změnila způsob používání šamponu. Na konečky ho nechávám působit jen jednou za týden. Pomohlo to, ale myslím si, že by to mohlo být i lepší.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Pokožka hlavy se mastí normálně. Po třech dnech si to žádá novou údržbu. Ale! Rozhodně  se mi u kořínků nedělají v takové míře tukové zátky. Takže spokojenost!

Šedivím teď trochu pomaleji, ale šedivím. Určitě na tom svůj podíl mají dva faktory. Už mám diplom, hurá! A používám adaptogeny „nabušenou“ péči Super Siberica.

Vlasy rostou poměrně rychle. Objevují se nové vlásky tzv. baby hair. Vypadávání se zklidnilo přibližně z dvaceti procent. Nejsem si ale jistá, zda to není důsledek sezóny a zda se to s nadcházejícím jarem, jako obvykle, opět nerozjede.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Vlasy si drží objem. Dobře se rozčesávají, první den a půl se přiměřeně lesknou. Ale z toho lesku bych si na pozadí asi nesedla. Po umytí voní, i když na mě je tato parfemace až moc umělá, volila bych něco více bylinkového. Na druhou stranu chápu, že NS zvolí raději tuto vůni, protože bylinky se líbí přibližně 20-25 % populace, která by mohla o produkt tohoto typu jevit zájem. Jo, jo, i chlapi kolikrát radši holčičí vůně, jen to neřeknou nahlas. A nebo je jim to úplně jedno.

Pro koho to teda bude trefa?

Jestli dobře reagujete na adaptogeny, za vyzkoušení řada Super Siberica stojí. Primárně bych ji ale naordinovala těm, kdo mají vlasy o něco silnější a pokožku hlavy mastnější. Ideální cílovka jsou ženy s „jižním typem“ vlasů, tmavé, silné, nepoddajné, ale se sklonem k vypadávání. A pak mužská kštice. Ta je přirozeně silnější a nemusí být tak náchylná na přesušení. Tam by mohl být výsledek ještě lepší.  Příznivě může ovlivnit stresové vypadávání vlasů. pravděpodobně ho nezastaví. U biologických a fyziologických příčin nemohu soudit.

Recenze vlasové kosmetiky Super Siberica proti padání vlasů od Natura Siberica

Komu nedoporučuji? Lidem s extrémně citlivou pokožkou hlavy, s lupy. Bylo by to jen další podnět k tomu, aby ti, co sněží, sněžili více, a ti, co ještě ne, aby s tím začali.

Natura Siberica pro řadu Super Siberica vytvořila skvělý základ, obdivuhodný koktejl adaptogenů a přírodních látek. Jsem však přesvědčená, že by některé přípravky potřebovali maličko doladit. Sama bych se ráda zbavila silikonů v kondicionéru a šampon bych reformulovala, aby byl šetrnější i k hodně citlivé pokožce. Ale nemohu říct, že by se nejednalo o prima produkty. Masku na vlasy a peeling budou v mé kosmetické výbavě zářit ještě dlouho. Přesvědčily mne. Cílenou péči mám velice ráda a u takto cenově dostupné značky mi přesně toto scházelo. Také si moc přeji, aby bylo produktové portfolio Super Siberica rozšířeno s ohledem na potřebu hydratace délek a konečků vlasů. Věřím, že NS takovou kapitolu pro nás otevře.

Už jste zkoušeli nějakou za řad péče  o vlasy Natura Siberica?

Děkuji za přízeň a budu se na vás těšit zase příště.

You may also like

Leave a Comment