Home Cuisine Proč jsem podlehla kouzlu rakytníku

Proč jsem podlehla kouzlu rakytníku

by katerina
Nejlepší zdravá 100% rakytníková šťáva se prodává na e-shopu zdravyrakytnik.cz.

Krásný den, milí čtenáři,

tento článek nepojímám jako recenzi, ale spíše jako exkurzi do mého světa s potravinovou alergií, která je někdy úporná a otravná. Zvlášť, když člověk zhřeší vůči své dietě. Asi se zamýšlíte, jakou roli v tom může hrát rakytník. A právě tomu věnuji tento článek. Rakytníková šťáva, kterou si už nějaký pátek vozím z rodinné farmy LUKA (hurá, slavte, už mají e-shop zdravyrakytnik.cz), mi totiž pomohla.

Moje první krůčky s rakytníkem

S mamkou a bráchou nás docela baví zahrádka. Je to ideální prostor pro nejrůznější experimenty s ovocem, zeleninou, bylinkami. Proč je pěstujeme? Máme rádi, když to kolem nás kvete (brácha tolik ne, pyl není zrovna jeho největší kámoš), a milujeme, když to plodí a hýří to barvami (bez výhrad, všichni).  Mamka nás celý život vede k experimentům. U bráchy to byl zájem o technologie, u mě to je pak zájem o to, jak bylinek využít pro krásu.  Všechny nás baví zdraví ukryté v rostlinách.

Před asi osmi nebo deseti lety jsme doma zasadili první dva keříky rakytníku. Dlouho neplodil a pak se stal zázrak. Psal se srpen roku 2014 a mezi stříbřitými listy se objevily plody jako lucerničky. Byli jsme tehdy nadšení a od té doby sledujeme roční cyklus rakytníku se zájmem a zalíbením, těšíme se na plody, byť jejich sklizeň je spíše pro jemné prsty a trpělivé povahy. Jenže sklízet jako velkopěstitel nemůžeme. Každý keřík má svou výtěžnost. Pravda, zasadili jsme dva nové, ale ty potřebují čas. A já silně pochybuji, že to takovým rakytníkožroutům bude stačit na celý rok. Pominu-li fakt, že do mrazáku se nám toho moc nevejde, do druhého také ne. Rádi tam totiž skladujeme úrodu všeho možného, co se špatně suší a co nestihneme zbaštit v čerstvé podobě. Takže tak vznikl intimní vztah k této nenáročné, pichlavé a umíněné rostlině, která dobře vzdoruje počasí i lidské blbosti (čtěte nedovzdělanosti, zkušenost se často nerodí jen z moudrých knih, ale také metodou pokus-omyl).

nejlepší rakytníkové výrobky najdeš na zdravyrakytnik.cz

Žal po sklizni

Koncem srpna se vrháme na česání rakytníku. Těšíme se, až si budeme moci plody užít jen tak, nebo si je dáme do domácí limonády. Konzumujeme, jak se dá, i když jeho aroma se  člověk může snadno přesytit, my jsme skálopevní  věřící, a tak vůni a osvěžující chuť (probere mrtvého, vyčerpaného i nemocného) už po trošce tréninku zvládáme dobře. Po plodech se do dvou týdnů zapráší a co nešlo otrhat nakonec sklidí ptactvo a jiní převážně drobní živočichové. Nedivím se. Který tvor by si nechal tu vitamínovou bombu před vypuknutím podzimu ujít.

Jenže přijde září a nám se po zázraku rakytníku z vlastní zahrádky zasteskne. A tak jsem v minulosti kupovala rakytníkový olej, různé doplňky stravy s medicinálními houbami a rakytníkem, až mi jednou mamka po jednom významném manažerském klání říká, že se  seznámila s úžasnou dámou, se silným člověkem, kterému patří její respekt. A proč? Nejen, že tato osobnost zvládla turbulentní devadesátá léta, ale pěstuje prvotřídní rakytník u nás v Česku. To vzbudilo mou pozornost. O to větší, když jsem zjistila, že rakytníkové centrum se nachází ve vzdálenosti co by kamenem dohodil od bydliště mého partnera.

nejlepší rakytníkové výrobky najdeš na zdravyrakytnik.cz

Průzkum terénu

Vydala jsem se tedy na průzkum. V prodejně jsem zakoupila 100% rakytníkovou šťávu, hned několik lahví a dala se do testování. Nejsem tolik na sladké, tak další čtyři produkty musely počkat na další dobývání o měsíc později. Ptáte se, co na farmě LUKA z rakytníku ještě umí? Vynikající džem, fenomenální pečený ovocný čaj s rakytníkem (svátky v hubě, má závislost od podzimu do února), sirup (perfektní do limonád), sypaný čaj s plody, lístky i větvičkami (osvěží jako zelený).

Jak rakytníkovou šťávu konzumovat, aby se vám tvář zarděla spokojeným úsměvem

Konzumovat rakytníkovou šťávu bez ředění vám nedoporučím. Je to až moc velká pecka. Takže řeďte vodou, přidávejte do moštu nebo do šťávy z citrusů (to je můj slavný shot, kterým se snažím probudit ze zimního spánku nebo probdělé noci). Muž užívá na posílení imunity s trochou ohnivé slívové vody z produkce svého strýce, prý to také funguje. Moje mamka zase miluje rakytníkovou šťávu se lžičkou medu. Tohle přírodní sladidlo se v ní dokonale rozpustí a pak je to jako bonbónek.

nejlepší rakytníkové výrobky najdeš na zdravyrakytnik.cz

Že je pro mě rakytník zdravý, jsem věděla po pár týdnech

Každý den jsem dodržovala rakytníkovou kúru. Je pravdou, že ředění v doporučeném poměru 1:10 (na jeden díl šťávy deset dílů vody) jsem nahradila silnější koncentrací 1:4. Denně jsem si dopřávala 50 ml 100% rakytníkové šťávy. Buď ráno, k dopolední či odpolední svačině. Když máte alergii na potraviny, obvykle máte citlivější střeva. Na všechno. I na stres. U mne to tak alespoň bývá. V době, kdy jsem ještě netušila, že alergií trpím mne pořád pobolívalo břicho, byla jsem unavená, měla věčně hlad, nespala a byla celkově skleslá. To byl pro mě stav nepříliš známý, vždy jsem bývala smíšek, spokojený flegmatik, který měl víry, optimismu i pocitu pohody na rozdávání.

Radostnější já a druhý mozek v břiše

Je  asi přirozené, že se člověk touží vrátit ke svému radostnějšímu já. Vědci poukázali na  souvislost mezi stavem střev a mozkem, přičemž používají termín druhý mozek, kterým se teď hemží přebaly nejrůznějších populárních příruček. Faktem, je, že střevo se každou noc obnovuje zhruba ze sedmi až deseti procent. Když je ale zanícené, tak je pro něj veškerá regenerace mnohem složitější. A také hůře spíte, což samo o sobě snižuje kvalitu procesu regenerace organismu. Navíc zanícené střevo nedokáže absorbovat živiny a má tendenci propustit do těla i řadu toxických látek.

Nejlepší zdravá 100% rakytníková šťáva se prodává na e-shopu zdravyrakytnik.cz.

To, že je rakytník zdrojem vitamínu C, jsem věděla dávno

Že si rakytník zaslouží označení superpotravina mi bylo jasné už ve chvíli, kdy jsem se v odborné literatuře dočetla, že ve sto gramech plodu se může nacházet až 1 300 mg vitamínu C. A že na stovky miligramů se počítá i obsah vitamínu A. Jenže magie rakytníku, jak jsem se dozvěděla od jedné vynikající bylinářky a z výzkumů (mrkněte na reaserchgate.net), spočívá ještě v obsahu asi dalších sto látek, kam patří i kyselina listová, kyselina jantarová, stopové prvky včetně mědi (důležitá pro pohlavní hormony), omega 3, 6, 7, 9 mastné kyseliny apod. Shrnu-li to v kostce, rakytník je všelék, nebo spíše všepreventivní prostředek tužící zdraví a kondici nejen fyzickou, nýbrž i mentální. K tomu má ještě jednu unikátní látku hippophein, která kopíruje chemický profil serotoninu. Má tak dar přispívat k lepší psychické pohodě a redukovat mentální únavu.

Rakytník si určitě zaslouží více seriózní vědecké pozornosti. Věřím, že četné studie nakonec potvrdí to, co naši předci, medinmani a šamani, lidové léčitelé, kteří měli čas se pozorně dívat na svět, věděli už dávno. Rakytník prospívá tělu celkově – redukuje záněty, pečuje o kondici srdce i dýchání (umí to s alergiemi nejen potravinovými), posiluje nervy, snižuje únavu, dodává radost do života, pečuje o pokožku, dělá zázraky s vlasy, hojí střevo a pomáhá při vředech, pečuje o játra a žlučník.

Nejlepší zdravá 100% rakytníková šťáva se prodává na e-shopu zdravyrakytnik.cz.

Co přesně 100% rakytníková šťáva udělala se mnou?

Zahojení střevní sliznice zmítané alergií a konec půlnočních návštěv ledničky

Po týdnu jsem si všimla, že mě méně pálí žáha a neputuji na obláčku vlastním tělem tvořeného metanu. Po třech týdnech jsem cítila zlepšení zažívání. Přestala jsem mít děsivé průjmy. Jo, řeknu prostě průjem, protože i to se stává, je to nepříjemné, nespolečenské, ale nemluví se o tom. A člověk je rád, když přejde. Ten komfort, když vaše trávení pracuje jako v dobách, kdy jste se cítili fit, je vážně k nezaplacení. Ale je potřeba vydržet a ze začátku si dát kúru klidně dvouměsíční.

Rakytník dokáže díky své vysoké biologické aktivitě hojit sliznice, v odborné literatuře se uvádí, že má výborné využití u žaludečních a dvanácterníkových vředů. Pro moje střeva, která byla v důsledku alergie zanícená, to bylo hotové požehnání. Když jsou střeva v zánětu, nedokáže střevní stěna tak efektivně vstřebávat výživu, proto jsem měla pořád hlad. Potom, co se střeva dala do pořádku, hrůzný hlad jsem překonala, přestaly noční nájezdy hladového vojína na ledničku.

Jak mi 100% rakytníková šťáva z e-shopu zdravyrakytnik.cz změnila život.

Psychika navracející se k rovnováze

Klidnější zažívání pro mě znamenalo i klidnější spaní. Začala jsem lépe usínat, v noci jsem se přestala budit horkem, neklidem a přestala jsem snít o traumatizujících smyšlených masakrech, pronásledování a jiných hrůzách. Teď to zní, jako bych měla nějakou závažnou psychickou poruchu, ale ne, řeknu vám, dokud jsem se střevy neměla obtíže, můj spánek byl protkaný sny o kvetoucích lipách, loukách, jaru a létu, čistých pramenech. Dokázala jsem se každou noc prosnít do svého osobního ráje, kde ptactvo pěje tak, že z toho máte radost. Když byla alergie v nejhorší fázi, většinou jsem se s hrůzou vzbudila v momentě, kdy na mě vrah vytáhl nůž.

Mohu také konstatovat, že rakytník mi do života přinesl více energie. Lépe se s ním soustředím na denní úkoly a cítím se tak nějak víc v pohodě. Důležité to je hlavně v zimě, ta letošní byla velmi tmavá a dlouhá a člověku nesmírně chybělo slunce. U mě rakytník přispívá k celkovému dobrému výkonu. Svaly po námaze se s ním také lépe regenerují. A mozek zrovna tak. Ale přiznám se, že když teď píšu závěrečnou akademickou práci, potřebovala bych místo skleničky nejspíš rovnou infuzi.

Nejlepší zdravá 100% rakytníková šťáva se prodává na e-shopu zdravyrakytnik.cz.

Doušek antiagingu a krásné pleti

Rakytník se podepsal i na mé pleti. Od dob, kdy mě začala trápit alergie, se mi pravidelně dělaly vyrážky a jiné neduhy na tváři. Žádná velká legrace. Když bylo nejhůř, měla jsem osypaná i víčka.  Od doby, co jej užívám pravidelně přišlo velké zlepšení. Vyrážka kolem úst a začervenání už nejsou k nalezení. Oslavuji rakytník! Pleť se lépe hojí a vidím velké zlepšení rovněž v probarvení pokožky. Je taková hutnější, víc svěží. Vliv má samozřejmě i kosmetika, ale ta nikdy zcela v eliminaci ekzematických projevů alergie nezabrala.

Kam na rakytníkovou šťávu

Ten, kdo se nechce vypravit na Vysočinu do Vysokých Studnic nebo do Luka nad Jihlavou si může 100% rakytníkovou šťávu zakoupit na e-shopu zdravyrakytnik.cz, kde najdete spoustu dalších rakytníkových dobrot. Asi za zmínku stojí, že ceny jsou tady víc než příznivé. Lahvička o objemu 0,5 l stojí v e-shopu nějakých 169 Kč. Přitom dostáváte šťávu neředěnou, nepančovanou. A podporujete místního výrobce, který pečuje o krajinu, kde rakytník pěstuje. Máte tak také jistotu a přehled nad tím, jak se rakytník pěstuje. A snižujete dokonce uhlíkovou stopu, protože surovina neputuje dlouhou cestu do závodu vzdálené desítky i stovky kilometrů. Prostě lokální výroba, jak má být.

Z dnešního rozsáhlého článku je to již vše, ale pokud budete mít dotazy, budu ráda, pokud mi je napíšete do komentářů, pošlete mailem nebo necháte v directu na Instagramu.

*Nejedná se o spolupráci, ale o mou podporu poskytnutou bez nároku na honorář či barter, kterou jsem se rozhodla vytvořit z vlastní vůle, protože věřím, že rakytník by v této formě mohl pomoci tužit zdraví mnohým z vás, milí čtenáři. 

P.S. Na obrázcích to sytě oranžové v pohárcích je můj ranní shot z citrusů a rakytníku. A ten nápoj jen jemně zabarvený do oranžova je domácí limonáda, do níž dávám, když mám, i mražené bobule nebo plody rakytníku, které spolehlivě nahradí kostky ledu.

Kateřina, Blog Intuitive Diary, Bloggerka

 

You may also like

Leave a Comment