Krásný den, milí čtenáři,
ráda bych se s vámi podělila o několik tipů, které opráším každé září. To proto, abych tělo připravila na chladnější a temnější část roku, kdy je tělo náchylnější vůči kapénkovým infekcím. Zkrátka ráda tělu dopřávám to, z čeho bude během následujícího období těžit. A když už mne zaskočí nějaká ta rýmička, odezní obvykle dříve a vyčerpává méně, něž když bych takovou prevenci zanedbala.
Tip č. 1: Rytmus světla a tmy
Setup lidského těla je řízen střídáním dne a noci – světlo i tma jsou pro život nezbytné protipóly. A stejně tak pro zachování zdraví a imunitu jako ze škatulky. Světlo je bdělost, tvoření a aktivita. Tma je rozjímání, meditace, ticho, intelektuální a duševní pohoda. Svoje každodenní povinnosti se snažím si v průběhu dne rozdělit tak, abych se tomuto rytmu přizpůsobila co nejefektivněji, ale není to vždy snadné. Dopoledne se snažím vyřídit komunikace a jednání, schůzky atd. Odpoledne si pak nechávám nejraději na psaní článků, focení, editaci snímků. vytváření konceptů a strategií. Když mám prostor, ráda se v průběhu dne pořádně protáhnu, o víkendu svůj čas ráda trávím na zahradě a v přírodě, kde mám možnost načerpat sílu sluníčka a čerstvého vzduchu. Večer se pak ráda uklidím k filmu, seriálu, knížce, nebo se uchýlím ke koníčkům v podobě blogu.
Tip č. 2: Dostatek kvalitního spánku
Neumím dlouhodobě fungovat bez kvalitního spánku. Nastavila jsem si pravidelný rytmus, kdy ulehám nejpozději ve 23 hodin a z vyhřátých peřin se deru do světa společně s partnerem v 6:30. Toho, že si mohu dopřát 7-8 hodin spánku jsem si letos na podzim začala vážit dvojnásob, protože s nástupem topné sezóny jsme doma měli nemalé obtíže s topným systémem. Každý den se ve stoupačkách rozléhaly tak brutální zvuky, že nás s partnerem vytrhly ze spánku, obvykle kolem druhé ranní. Téměř měsíc jsme se pořádně nevyspali. A po takové zkoušce jsem najednou docenila klidný a ničím nerušený odpočinek. Okamžitě se odrazil na mé náladě, kondici, půvabu, pocitu pohody, výkonnosti a vnímání života. Razím teorii, že když nevíte, jak se sebou naložit, je ideální se ku spánku uložit. Bez pořádného spánku podle mého nemůže imunita dlouhodobě fungovat správně. Na podzim si dopřávám tuto noční (ne)aktivitu moc ráda. Jako by ono roční období přepnulo spínač v mé hlavě. Potřebuji ulehnout před půlnocí, ideálně ještě před jedenáctou a vychutnat si zejména ty hodiny pozdního večera a časného rána pohroužena do snů a hlubokého limbu. Pak se cítím vážně svěží bez ohledu na pošmourno a sychravo.
Tip č. 3: Teplé a vlažné pokrmy i nápoje
S podzimem odkládám studené nápoje a hrnu se k čajům s náklonností pravého milovníka. Ráno nevstanu bez své půllitrové dávky zeleného, v poledne potřebuji bylinkový a večer si užívám lahodný Pu-erh nebo honey bush. Dokonce ani vodu se mi nechce pít studenou. Beru to tak, že mé tělo si říká právě o takovou teplotu nápojů, která mu nejlépe prospěje a kterou zvládne zpracovat ke svému užitku. Vlažné a teplé prohřívá, dodává pocit tepla a pohody, chrání hlasivky a také pomáhá jako prevence před angínami a záněty horních cest dýchacích. Prostě to zbožňuji a udržuji si tak dojem, že jsem nejen zdravá, ale především si užívám ten dojem pohodlí, který mne lépe naladí do další části dne.
Místo vychlazených salátů přecházím na ty teplé se škrobovou zeleninou, topinkami, luštěninami, rýží, pohankou nebo jáhly. Nezřídka přidávám orestované, grilované, pečené nebo vařené libové maso. Užívám si polévky, ať už je to nějaká z cizrny, červené čočky nebo drožďová s pórkem či česnečka. Zahřejí stejně dobře jako čaj, ale zároveň zasytí a doplní minerály.
Tip č. 4: Hlíva ústřičná a rakytníkový olej
Už léta fandím hlívě ústřičné a rakytníkovému oleji, což jsou mé svaté grály pro posílení imunity. Letos jsem se rozhodla, že pro jejich dodání vyzkouším internetovou lékárnu Pilulka.cz a myslím, že toto rozhodnutí se vyplatilo. Navíc mě u nich zaujala služba Pilulka auto. Funguje zatím jen v Praze, ale máte jistotu, že v případě toho, že se cítíte na smrt nemocní, dorazí vám potravinové doplňky a volně prodejné léky do 60 minut od objednání. Jediné, co musíte, je zaplatit předem prostřednictvím PayU nebo prostřednictvím benefitů. Myslím si, že to může být skvělé také pro starší lidi nebo maminky na mateřské dovolené.
Dorazila mi dodávka potravinových doplňků z dílny české firmy Terezia Company, jíž jsem mnoho let věrná. Hlíva obsahuje velké množství tělem využitelných beta glukanů, které pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a tím také imunitní systém. Rakytník je koncentrovaným antioxidačním elixírem a má v sobě celou řadu vitamínů – například vitamín A, který chrání sliznice před podrážděním a posiluje jejich obranyschopnost vůči patogenům. Kůru začínám většinou v polovině září, letos jsem ji ale vzhledem k teplému počasí o měsíc posunula a odstartovala jsem užívání v polovině října. Musím, říct, že jakmile rakytníkový olej užívám pravidelně, okamžitě se to projeví na mých hlasivkách, které jsou v lepší kondici a zároveň disponuji větším elánem a energií. Mimo to rakytníkový olej výborně působí na kardiovaskulární systém. Vím, že na tento svůj rituál se mohu spolehnout, vždy je s ním život v období kapénkových onemocnění lehčí a příjemnější. Tento režim dodržuji po dobu tří měsíců. Podrobnou recenzi na produkt jsem si připravila loni.
Tip č. 5: Koření
Koření jsem si zamilovala už jako holka na konci základní školy. Vždy mne fascinovala východní kuchyně, která jej hojně využívá – a to nejen do laskomin a cukrovinek, ale také do nápojů nebo hlavních chodů, jimž dominuje slaná chuť. Od té doby nedám dopustit na sušený zázvor, muškátový oříšek, nové koření, skořici, kardamon, černý a růžový pepř, hořčičné semeno, černuchu nebo kurkumu. Všechny tyto poklady umí báječně dochutit jídlo, ze kterého se rázem stane gurmánský zážitek, který jako bonus povzbudí imunitní systém. Jako člověka s nízkým tlakem koření vítám i z jiného důvodu, v zimě mne čas od času trápí studené nohy a ruce. Tlak koření dokáže mírně zvyšovat a má moc prohřát tělo a zlepšit celkové prokrvování periferních oblastí těla.
Tip č. 6: Láska
Mám ozkoušeno, že láska skutečně léčí, a tak i teď, když jsem zavalena pracovními úkoly, snažím se každý den najít čas na partnera, abychom si mohli vychutnat společné chvíle a souznění. Je to pro mne druh relaxace, uvolnění i zábavy. Smějeme se, sledujeme detektivky, povídáme si. Nebo jen tak jsme. A vědomí toho, že je nám dobře, protože se máme rádi právě takoví, jací jsme, je něco, co v člověku nesmírně násobí pocit bezpečí a radosti. Redukuje to nejistotu a stres, posiluje to vnitřní sílu. I tyto pocity dokáží s imunitou dělat velké divy. A pokud se k tomu přidá ještě partnerská aktivita fyzická, pak je člověk pro své zdraví udělal nemálo. 🙂
Tip č. 7: Jóga
Jsem věrná józe. Když vejdu do studia v Klánovicích, postavím se doma na svou jógamatku, okamžitě se přenesu do jiného světa, kde starosti nehrají roli. Soustředím se jen na sebe. Jsem klidná, dýchám, vnímám pohyby. Jóga se svými dechovými technikami je první pomocí na bacily, které se snaží napadnout imunitu. Plížící se rýma, bolest v krku, chrapot. To všechno dokáži s jógou eliminovat. Jóga mi také pomáhá eliminovat stres, setřást napětí. Jen se přiznám, ty relaxace by mohly být delší. 🙂
Tip č. 8: Příroda a zahrada
Být v kontaktu s přírodou mne těší, je to pro mne větší lék než spousta druhů komerční zábavy. Moci se potulovat v lesích, kolem potoků, po polích, kolem skal, v blízkosti pramenů mne naplňuje poklidem. Dokážu vypnout hlavu a pozorovat jen to, co se kolem mne nachází. Let ptáků, modravou nebe zahalenou do krajek jemných mráčků. Terapie pro duši, terapie pro upracovanou hlavu. A pak je skvělé moci si užívat všechny ty dary, které z přírody pochází – šípky, hříbky, hložinky, pozdní hrušky a mnoho dalšího.
To je z dnešního článku vše. Zajímalo by mne, jak posilujete imunitu na toto období vy. Máte nějaké speciální tipy?
Mějte se krásně a brzy zase na viděnou u dalšího článku.
Tento článek vznikl ve spolupráci s internetovou lékárnou Pilulka.cz, která mi poskytla výrobky Terezia Company.